تگ آلت و تاثیر آن بر سئو

تگ آلت و تاثیر آن بر سئو

همانطور که می‌دانید گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها از فاکتورهای زیادی استفاده می‌کند. یکی از این فاکتورها که در سئوی سایت تاثیر زیادی دارد، تصاویر و سئوسازی آنها است. تصاویر نقش مهمی در محتوا دارند و سبب افزایش خوانایی و جذاب شدن آن می‌شوند. برای همین افراد باید همواره از تصاویر مناسب استفاده کرده و به اصول سئوی تصاویر توجه داشته باشند. تگ آلت یا همان متن جایگزین تصاویر، یکی از اصول مهم در سئوسازی تصاویر است. تگ alt نقش مهمی در سئوی سایت دارد و در جایگاه و رتبه سایت تاثیر زیادی دارد. برای همین بهتر است با این تگ آلت و تاثیر آن بر سئو به خوبی آشنایی داشته باشید و اصول استفاده از آن را بدانید.

تگ آلت (alt) چیست؟

در ابتدا بهتر است با تگ آلت و مفهوم آن آشنا شوید. تگ آلت مخفف کلمه alternate است که به معنای متن جایگزین است. این تگ بر روی تصاویر استفاده می‌شود و بر روی سئوی سایت به طور مستقیم تاثیر می‌گذارد. در واقع از تگ آلت جهت توصیف یک تصویر در صفحه‌ای از سایت استفاده می‌شود. زمانی که فردی وارد سایت شده و تصاویر آن را مشاهده می‌کند، به مفهوم تصاویر می‌تواند به خوبی پی ببرد. اما موتورهای جستجو قادر به تشخیص معنا و مفهوم تصاویر نیستند و برای این کار به بررسی تگ تصاویر می‌روند. از این رو اگر تصویری در سایت فاقد تگ آلت باشد، موتور جستجو نمی‌تواند بفهمد این عکس چه معنا و مفهومی دارد. بنابراین تمام تصاویر سایت برای بهتر دیده شدن توسط کاربران و موتورهای جستجو به تگ alt نیاز دارند.

تگ آلت و اهمیت آن در سئوی سایت

 

تگ آلت و اهمیت آن در سئوی سایت

 

همانطور که گفته شد تگ آلت نقش توصیف‌کننده تصاویر سایت را بر عهده دارد و موضوع و مفهوم آنها را بیان می‌کند. در صورتی که تصاویر سایت به هر دلیلی نمایش داده نشوند، از طریق این تگ میتوان به مفهوم و کاربرد آن پی برد. از طرفی استفاده از تگ آلت در سئوی سایت اهمیت زیادی دارد. به این صورت که موتورهای جستجو به داشتن تگ آلت برای تصاویر حساسیت دارند و در صورتی که عکس‌های سایت فاقد این تگ باشند، به رتبه خوبی دست پیدا نمی‌کنند. از این رو افرادی که در حوزه سئوی داخلی سایت فعال هستند، باید به استفاده از تگ آلت مناسب برای تصاویر توجه کنند و از عنوان یا توضیحات کوتاهی برای آن استفاده نمایند. تگ آلت باید کاملا متناسب با مفهوم عکس باشد و به خوبی آن را تشریح نماید. در غیر این صورت تگ آلت تاثیری در سئوی سایت نداشته و سبب تاثیر منفی بر روی آن خواهد شد.

نقش برچسب متن جایگزین در وردپرس

افرادی که از سایت‌های وردپرسی برای طراحی استفاده می‌کنند، افزونه‌های زیادی جهت بهینه‌سازی سایت در اختیار دارند. افزونه Yoast SEO یکی از بهترین و مهمترین افزونه‌هایی است که میتوان جهت سئو و بهینه‌سازی سایت استفاده کرد. این افزونه در وردپرس، محتوای سایت را قبل از بارگذاری بررسی می‌کند. محتوای بررسی شده باید از نظر تعداد کلمات کلیدی، تصاویر استفاده شده و متن جایگزین تصاویر در جایگاه خوبی باشد. در صورتی که هیچ کدام عکس‌ها از تگ آلت برخوردار نباشند، به شما اخطاری در این مورد داده خواهد شد. افزونه یوست به شما پیشنهاد می‌دهد که حداقل یکی از تصاویر باید دارای تگ alt متشکل از کلمه کلیدی باشد. پس از ویرایش تگ تصاویر و بارگذاری مجدد، مشکل هشدار وردپرس و افزونه یوست حل خواهد شد.

قوانین استفاده از تگ آلت (ALT TAG)

 

قوانین استفاده از تگ آلت

 

برای بهینه‌سازی تصاویر با استفاده از تگ آلت، چند قانون وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند. این قوانین عبارتند از:

توصیفی و خاص بودن تگ آلت

تگ آلت باید به گونه‌ای باشد که کاملا در وصف معنا و مفهوم تصاویر باشد. افراد باید تگ آلت را با بیشترین جزئیات تعریف نمایند و مفهوم عکس را شرح دهند. هر چقدر در این قانون بهتر عمل کنید، موتور جستجوی گوگل به خوبی تصویر را شناسایی کرده و زمینه ارتباط با آن را فراهم خواهد کرد.

مرتبط بودن تگ آلت

زمانی که می‌خواهید برای تصویر از متن جایگزین استفاده کنید، به مرتبط بودن آن توجه زیادی داشته باشید. در واقع تصویر و متن جایگزین آن باید کاملا با مفهوم محتوا در یک راستا باشند و همگی به یک مورد خاص اشاره نمایند. این قانون را باید همیشه در نظر داشته باشید؛ به خصوص زمانی که قصد دارید از تصاویر عام‌تر برای سایت خود استفاده نمایید.

استفاده از کلمه کلیدی اصلی

بهتر است از کلمه کلیدی اصلی صفحه، در برچسب آلت استفاده کنید. تگ آلت باید به گونه‌ای باشد که حالت توصیفی از تصویر داشته باشد و محدود به یک یا چند کلمه کوتاه نشود. از این رو کلمه کلیدی را همراه با توصیفی مناسب از عکس و محتوای صفحه به کار بگیرید. همچنین بهتر است برای هر یک از تگ‌ها، از مترادف کلمات کلیدی استفاده نمایید.

عدم استفاده از توضیحات یکسان

در صورتی که صفحه دارای چند تصویر است، از به کار بردن محتوای تکراری برای تمام تگ‌های آلت خودداری کنید. سعی کنید برای هر یک از تصاویر متنی مجزا با بهترین توصیف استفاده نمایید.

تگ عنوان و تگ آلت در سیستم مدیریت محتوای وردپرس

افرادی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای طراحی سایت استفاده می‌کنند، هنگام بارگذاری تصاویر با دو فیلد تگ آلت و تگ عنوان روبرو می‌شوند. تگ عنوان در واقع همان نامی است که برای تصاویر در نظر گرفته‌اید. وردپرس به طور پیش فرض این نام را جهت تگ عنوان انتخاب می‌نماید که افراد می‌توانند همان لحظه نسبت به تغییر آن اقدام کنند. در بالای عنوان، تگ متن جایگزین قرار دارد که باید توسط افراد وارد شود. در صورتی که هیچ متن خاصی برای این بخش نداشته باشید، می‌توانید از همان عنوان عکس برای آن استفاده کنید. البته این کار توصیه نمی‌شود، اما بهتر از خالی گذاشتن تگ آلت است.

تفاوت تگ عنوان و تگ آلت در چیست؟

 

تفاوت تگ عنوان و تگ آلت در چیست؟

 

همانطور که گفتیم علاوه بر تگ Alt، تگ دیگری در بخش بارگذاری تصاویر به نام تگ عنوان وجود دارد. زمانی که تصویر نمایش داده نشود، متنی که در تگ آلت درج شده به کاربر نشان داده می‌شود. از این طریق کاربر می‌تواند به مفهوم عکس نمایش داده نشده پی ببرد. در مقابل زمانی که کاربر ماوس را اطراف عکس حرکت دهد، متنی را که در قسمت عنوان درج شده مشاهده می‌کند. از این رو انتخاب هر دو تگ مسئله بسیار مهمی است و باید هر دو به صورت هوشمندانه و اصولی انتخاب شوند.

نحوه نگارش بهترین تگ آلت و متن جایگزین

در صورتی که در نگارش تگ آلت تبحری ندارید، بهتر است به این 4 توصیه توجه کنید. با توجه به این موارد می‌توانید از بهترین برچسب جایگزین برای تصاویر خود بهره ببرید.

  1. بهترین حالت تگ آلت این است که از حداکثر 100 کاراکتر برخوردار باشد. از این رو سعی کنید از نوشتن بیش از حد و یا متن‌های بسیار کوتاه برای این بخش خودداری کنید.
  2. در این متن می‌توانید از کلماتی که توسط کاربران جستجوی زیادی می‌شوند، در حد معمول استفاده کنید. استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی اصلی در تگ آلت توصیه نمی‌شود.
  3. متن تگ را به گونه‌ای بنویسید که انگار قصد دارید آن را برای یک شخص تشریح کنید.
  4. استفاده از کلماتی چون “تصویری از” یا “عکسی از” در متن جایگزین توصیه نمی‌شود.

استفاده نکردن از متن جایگزین تصویر در سئو چه تاثیری دارد؟

 

استفاده نکردن از متن جایگزین تصویر در سئو چه تاثیری دارد؟

 

در صورتی که برای عکس‌های خود از تگ آلت یا همان متن جایگزین تصویر استفاده نکنید، افراد زیادی به مفهوم تصویر پی نخواهند برد. این مورد برای بسیاری از کاربران و همچنین موتور جستجو صادق است. در واقع موتورهای جستجو از طریق متن جایگزین، به معنا و مفهوم عکس پی می‌برند و کاربران را از این طریق به صفحه شما هدایت می‌کنند. حال اگر از هیچ تگ آلتی برای تصاویر خود استفاده نکنید، موتور جستجو قادر به این کار نبوده و رتبه‌ی سایت شما از این نظر با کاهش روبرو خواهد شد. از این رو همواره از عکس‌های متناسب با سایت خود استفاده کرده و متن جایگزین مناسبی برای آن بنویسید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی تگ آلت (متن جایگزین تصویر) و تاثیر آن در سئوی سایت پرداختیم. همانطور که گفته شد هر تصویری در سایت نیاز به یک تگ آلت مناسب دارد که با معنا و مفهوم تصویر یکسان باشد. در واقع تگ آلت بیانگر مفهوم عکس بوده و کاربران و موتورهای جستجو را با معنای عکس آشنا می‌کند. در صورتی که تصویر برای کاربر نمایش داده نشود، از طریق تگ آلت میتوان به موضوع عکس پی برد. همچنین موتورهای جستجو از طریق این برچسب، محتوای تصاویر را بررسی کرده و کاربران مرتبط را به آن لینک می‌دهند. سعی کنید در تگ تصاویر از حداکثر 100 کاراکتر استفاده کنید و کلمات کلیدی مرتبط را در آن به کار ببرید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x