انکرتکست به چه معناست و چه اهمیتی در سئو دارد؟

انکرتکست و اهمیت آن در سئو

انکرتکست یکی از اصطلاحاتی است که در حوزه سئو و طراحی سایت نام آن را زیاد می‌شنویم. این اصطلاح که بسیاری به آن بی‌توجه هستند، یکی از فاکتورهای مهم در رتبه‌بندی سایت است. در صورتی که از انکرتکست خوبی در سایت خود استفاده کنید، می‌توانید تاثیر مثبتی روی سئوی خود داشته باشید و جایگاه و رتبه آن را بهبود ببخشید. برای این کار باید با بهترین روش‌ها برای بهینه سازی Anchor Text آشنایی داشته باشید و از آنها به خوبی استفاده نمایید. برای همین در ادامه مطلب با انکرتکست و تاثیر آن روی سئو بیشتر آشنا می‌شویم و به چند روش مناسب جهت بهبود آن اشاره می‌کنیم.

انکرتکست چیست؟

انکرتکست (Anchor Text) از تلفیق دو کلمهAnchor  و Text به وجود آمده است. اگر بخواهیم معنای لغوی این کلمات را بررسی کنیم، انکر به معنای لنگر کشتی و تکست به معنای متن است. همچنین میتوان انکر را به معنای پرزنت و معرفی کردن هم در نظر گرفت. برای همین میتوان گفت انکرتکست متنی است که برای معرفی سایت ما به مخاطب استفاده می‌شود و همچون یک لنگر کشتی سبب وصل کردن کاربر به سایت می‌شود. با همین تفسیر میتوان به اهمیت انکرتکست در سایت و نقش آن پی برد.

حال اگر بخواهیم به طور دقیقتر به انکرتسکت بپردازیم، باید بگوییم که Anchor Text یک یا چند کلمه است که به آدرس دیگری لینک شده است. این کلمات قابل مشاهده هستند و با رفتن ماوس بر رویشان، میتوان بر رویشان کلیک کرده و به آدرس مورد نظر هدایت شد. انکرتکست‌ها در بسیاری از مرورگرها به رنگ آبی و اغلب زیر خط‌دار هستند و در متن به خوبی از سایر کلمات تفکیک می‌شوند. البته میتوان رنگ و سبک پیوندها را از طریق HTML یا CSS تغییر داده و شخصی سازی کرد. بهتر است اشاره کنیم که انکرتکست در HTML نیز به این صورت نمایش پیدا می‌کند:

<a href=”http://www.example.com”>Example Anchor Text</a>

در کد بالا، <a به معنای شروع کد و </a> به معنای پایان آن است. href=”http://www.example.com”> نیز آدرس سایتی است که قرار است به آن لینک داده شود. به جای Example Anchor Text هم باید انکر تکست لینک قرار داده شود. یعنی کلماتی که برای کاربر قابل نمایش هستند و کاربر با مشاهده آنها ترغیب به کلیک کردن روی لینک می‌شود. این کلمات نقش مهمی در ترغیب کاربر دارند و باید به درستی انتخاب شوند.

آشنایی با انواع انکر تکست

 

آشنایی با انواع انکر تکست

 

انکرتکست انواع زیادی دارد که بهتر است با آنها آشنایی داشته باشید:

 • کلمه کلیدی اصلی Exact-match

در صورتی که انکرتکست حاوی کلمه کلیدی کانونی صفحه مربوط به لینک باشد، یعنی از نوع exact match یا انطباق دقیق است. در مقدار استفاده از این انکرتکست باید دقت کرد. چرا که استفاده بیش از حد از آن سبب جریمه شدن سایت می‌شود.

 • انکرتکست نام تجاری Branded

در این انکرتکست نام برند، به عنوان متن anchor text استفاده می‌شود. در واقع از این انکر بیشتر برای زمانی استفاده می‌شوید که قصد برندسازی داشته باشید و بخواهید کاربر را با نام برند و تجارت خود آشنا کنید.

 • انکرتکست انطباق جزئی Partial-match

زمانی که کلمه کلیدی صفحه هدف بخشی از انکرتکست را شامل شود، یعنی انکرتکست از نوع انطباق جزئی است.

 • انکرتکست عریان Naked link

در این نوع از انکرتکست، از URL به عنوان انکر استفاده می‌شود. برای مثال www.moz.com یک انکرتکست Naked link است. باید اشاره کرد که این نوع انکر هیچ تاثیر و کمکی برای سئوی سایت ندارد. در واقع ما در اینجا کلمه کلیدی یا هیچ کلمه خاصی را نمی‌بینیم و تنها با URL سایت هدف روبرو هستیم.

 • انکرتکست عمومی Generic

در این نوع از انکرتکست، از یک کلمه یا عبارت عمومی به عنوان anchor استفاده می‌شود. برای مثال “Click here” یا “اینجا کلیک کن” جزو generic anchor به حساب می‌آید. همچنین لینک‌های دیگری با عنوان “بیشتر بخوانید” یا “ادامه مطلب” از این مدل انکرتکست‌ها هستند که هیچ ارزشی به متن اضافه نمی‌کنند و تاثیری روی سئوی سایت ندارند.

 • انکرتکست تصویر Images

هر زمان که یک تصویر به صفحه‌ای پیوند داده می‌شود، Google از متن موجود در ویژگی alt تصویر به عنوان انکرتکست استفاده می‌کند. در واقع اگر کاربر با کلیک روی یکی از تصاویر سایت به صفحه دیگری هدایت شود، یعنی Image Anchor Text استفاده شده است. حال اگر در نمایش تصاویر در سایت مشکلی به وجود آید و برای کاربر نمایش داده نشوند، به جای آنها متن جایگزین تصویر یا همان alt به جای انکر تکست به نمایش در می‌آید.

چگونه انکرتکست‌های خود را بهبود ببخشیم؟

 

چگونه انکرتکست‌های خود را بهبود ببخشیم؟

 

حال چیزی که اهمیت دارد این است که چگونه میتوان انکرتکست‌ها را برای سایت بهبود بخشیده و آنها را متناسب با سئوی سایت در نظر گرفت؟ اگر برای شما هم چنین سوالی وجود دارید و دوست دارید از بهترین انکرتکست‌ها برای سایت خود استفاده کنید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • انکرتکست‌ها را طبیعی بنویسید

هنگام نوشتن محتوا و استفاده از انکرتکست، حتما به نحوه توزیع آن در متن توجه داشته باشید و آن را کاملا طبیعی به کار ببرید. در این شرایط گوگل متوجه می‌شود که سایت و محتوای آن طبیعی است و ارزش بررسی کردن را دارد. اگر بخواهید گوگل را فریب دهید و از متن‌های گمراه کننده برای آن استفاده کنید، با مشکل مواجه می‌شوید. یادتان باشد که انکرتکست با بقیه متن باید تطابق داشته باشد و به طور معمول و طبیعی در آن به کار برده شود.

 • انکرتکست با صفحه هدف باید مرتبط باشد

یکی دیگر از نکات نوشتن انکرتکست و بهبود آن این است که باید به تطابق انکر با صفحه هدف توجه داشته باشید. در واقع متن پیوند با محتوای صفحه‌ای که قرار است به آن لینک دهید، باید مرتبط باشد. این یعنی کاربر زمانی که انکرتکست را می‌بیند، متوجه می‌شود که با کلیک روی آن چه چیزی در انتظارش است. برای همین است که گفته می‌شود در نوشتن انکر تکست، از کلمه کلیدی یا مترادف آن استفاده نمایید.

 • قابل کلیک بودن انکرتکست را نشان دهید

کاربر باید بتواند انکر تکست‌های درون متن را به خوبی تشخیص دهد. اگر شما هیچ تفاوتی بین کلمات انکر با دیگر کلمات متن در نظر نگیرید، کاربر نمی‌تواند آنها را تشخیص دهد. برای همین باید از رنگ‌های دیگری برای این انکرها استفاده کنید و یا آنها را به صورت زیر خط‌دار در متن به کار ببرید.

 • از انواع انکر تکست‌های مختلف استفاده کنید

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، انکر تکست انواع مختلفی دارد که بهتر است از مهمترینشان در متن استفاده شود. در واقع بهتر است که خودتان را محدود به یک انکرتکست نکنید و از انواع و اقسام آن در متن استفاده نمایید. برخی تصور دارند که انکرتکست انطباق دقیق بهترین حالت برای نوشتن آن است. در صورتی که اگر از این نوع در متن به مقدار زیادی استفاده کنید، احتمالا با جریمه گوگل مواجه می‌شوید.

 • سایت‌های هدف را درست در نظر بگیرید

به عنوان آخرین نکته برای بهبود انکر تکست، بهتر است به این اشاره کنیم که به هیچ وجه به سایت‌های سمی لینک ندهید و از آنها هم لینکی دریافت نکنید. اتصال سایت به یک سایت اسپم و سمی باعث می‌شود تا به رتبه سایت آسیب برسد و گوگل به شما جایگاه پایینتری اختصاص دهد. از این رو در انتخاب سایت هدف نیز با دقت بیشتری عمل کنید.

anchor text و لینک‌های داخلی

همانطور که حتما می‌دانید، لینک‌های داخلی تاثیر زیادی روی سئوی سایت دارند. حتی در افزونه Yoast SEO برای وردپرس نیز یک ابزار برای ایجاد پیوند داخلی وجود دارد که یافتن محتوای مرتبط را برای کاربران خود بسیار آسان می‌کند. حال هر زمانی که پیوند مرتبطی را به مقاله خود اضافه می‌کنید، باید به انکرتکست هم توجه داشته باشید. برای استفاده حداکثری از لینک‌های داخلی، سعی کنید فقط از پیوندهایی استفاده کنید که ارزش واقعی برای کاربران ایجاد می‌کنند. متن انکرتکست را بسیار خوب و با توجه به نکات اشاره شده بنویسید تا خوانندگان متوجه شوند که این پیوند با دقت انتخاب شده است و می‌توانند با کلیک روی آن به نتایج خوبی دست پیدا کنند. در واقع باید انکرتکست به گونه‌ای باشد که تنها با هدف رتبه‌گیری در نظر گرفته نشده باشد. بلکه بیشتر به خاطر کاربر و رضایت او در نظر گرفته شده باشد.

چرا انکر تکست برای سئو مهم است؟

 

چرا انکر تکست برای سئو مهم است؟

 

به طور کلی لینک‌ها برای سئوسازی سایت مهم هستند. شما باید از لینک‌های داخلی خوبی در سایت خود استفاده کنید تا بتوانید از تاثیر مثبت آن روی سئوی سایت بهره ببرید. حال خود انکرتکست نیز به موتورهای جستجو و کاربر کمک می‌کند تا پیوندهای داخلی را به خوبی درک کنند. در واقع گوگل از متن پیوند به عنوان نشانگر موضوع صفحه لینک شده استفاده می‌کند. برای همین میتوان گفت انکرتکست یک عامل رتبه بندی برای گوگل است و از این حیث روی سئوی سایت تاثیر دارد.

جمع بندی

در این مطلب با انکرتکست، انواع آن و همچنین روش‌های بهبود آن آشنا شدیم. انکرتکست‌ها تاثیر زیادی روی موتورهای جستجو دارند و میتوانند موضوع سایت را از طریق لینک هدف نیز تشخیص دهند. برای همین است که مرتبط بودن محتوا با صفحه‌ای که به آن از طریق انکرتکست لینک داده شده است بسیار مهم است. بنابراین حتما به این موضوع و سایر نکات اشاره شده در متن توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین انکرتکست را در متن خود به کار ببرید.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x