هزینه طراحی اپلیکیشن

هزینه طراحی اپلیکیشن

داشتن اپلیکیشن برای هر شرکت و سازمانی، در عصر دیجیتالی امروز یک مزیت رقابتی محسوب شده و تقریبا امری ضروری می‌باشد. اما داشتن یک اپلیکیشن رقابتی و منحصربفرد نیازمند کمک گرفتن از یک تیم متخصص و متبحر در زمینه مراحل طراحی اپلیکیشن موبایل و صرف هزینه می‌باشد.

قاعدتا عوامل متعددی ازجمله امکانات و نوع طراحی، در هزینه‌ طراحی اپلیکیشن و درنتیجه کیفیت آن تاثیرگذار می‌باشد که در ادامه به معرفی و توضیح آنها خواهیم پرداخت.

عوامل موثر در طراحی اپلیکیشن

 • پلتفرم

هزینه‌های طراحی اپلیکیشن موبایل بسته به پلتفرمی (اندروید یا iOS )که انتخاب می‌کنید می‌تواند متغیر ‌باشد. ساده‌ترین علت تفاوت هزینه پلتفرم‌های اندروید و iOS ، زبان‌های برنامه‌نویسی به کار گرفته‌شده در آنها می‌باشد. به‌طور مثال طراحان برنامه اندروید از زبان‌های برنامه‌نویسی جاوا یا کاتلین و طراحان iOS از سوییفت یا Objective C استفاده نموده و در بستر مقایسه، طراحان iOS حدودا 15 درصد هزینه بیشتری نسبت به برنامه‌نویسان اندروید دریافت می‌کنند. از طرفی دیگر برنامه‌های اندرویدی با دستگاه‌هایی با اندازه صفحه‌نمایش‌های گوناگون تطابق داشته درحالی‌که iOS حداکثر از 20 نوع دستگاه مختلف و نسخه سیستم‌عامل پشتیبانی می‌کند.

 

پلتفرم

 

 • نوع و سایز برنامه

قیمت طراحی برنامه‌های موبایل بر اساس اندازه و پیچیدگی آنها به سه دسته کوچک، متوسط ​​و بزرگ تقسیم می‌شود.

برنامه‌های کوچک برای یک پلتفرم طراحی شده و دارای حداقل عملکرد و اجزای معمولی رابط کاربری هستند. این برنامه‌ها نیازی به توسعه Backend یا یکپارچه‌سازی API ندارند. برای مثال می‌توانید یک برنامه هواشناسی را در نظر بگیرید که روی اکثر دستگاه‌ها از قبل نصب شده است.

برنامه‌های متوسط برای بیشتر از یک پلتفرم ساخته شده‌ و رابط‌های کاربری سفارشی‌‌سازی شده و گزینه‌های پرداخت را نیز دربر می‌گیرند. برنامه Sotheby’s Apple TV یک نمونه اپلیکیشن متوسط می‌باشد.

اما اپلیکیشن‌های بزرگ و پیچیده عملکرد بسیار بیشتری را مانند ادغام شخص ثالث، پشتیبانی چندزبانه، انیمیشن‌های سفارشی، طراحی حرفه‌ای و…. نسبت به دو برنامه دیگر ارائه می‌نمایند. این نوع برنامه‌ها نیازمند پایگاه داده‌های گسترده و برنامه‌نویسی‌های پیچیده بوده و اپلیکیشن‌های مسافربری ازجمله این نوع نرم‌افزارهای کاربردی می‌باشند.

 

نوع و سایز برنامه

 

 • طراحی اولیه

در فرایند طراحی یک اپلیکیشن، نمونه‌سازی اولیه که شامل طراحی UX، اعتبارسنجی مفهومی و تست برنامه می‌باشد، حدودا 40 تا 80 ساعت طول خواهد کشید. علاوه براین الگوهای مختلف طراحی رابط متناسب با اندازه صفحه‌نمایش نیز در مبلغ اعلامی موثر است.

 

طراحی اولیه

 

 • طراحی‌های بصری

ظاهر اپلیکیشن موبایل اولین چیزی است که کاربران بالقوه شما می‌بینند. بنابراین باید دلپذیر و فریبنده باشد. نمادها، آرم‌ها، رابط‌های کاربری، فریم‌ها و عناصر مختلف دیگر همگی باید به‌درستی در یک نرم‌افزار کاربردی قرار داده شوند. تجربه طراح، زمان صرف شده، پیچیدگی طراحی و پلتفرمی که قرار است طرح برای آن توسعه یابد، همگی عواملی هستند که بر هزینه طراحی تأثیر می‌گذارند.

 

طراحی‌های بصری

 

 • تیم طراحی

بسته به هدف و نوع برنامه، تعداد افراد متخصص گروه طراحی می‌تواند از کم تا زیاد متغیر باشد. معمولا یک تیم طراحی متوسط شامل تحلیلگر تجاری، طراح UI/UX، مدیر پروژه، معمار راه‌حل، مهندسان QA و توسعه‌دهندگان است، لذا هرچه پروژه بزرگ‌تر و پیچیده‌تر باشد به افراد متخصص و صرف هزینه بیشتری نیز نیاز پیدا خواهد کرد.

 

تیم طراحی

 

 • ویژگی‌ها و امکانات

به‌عنوان یک قاعده کلی، هرچه ویژگی‌ها بیشتر باشد، هزینه نیز بالاتر خواهد بود.

به‌صورت کلی ساختار هزینه برنامه، درنهایت با ویژگی‌ها و عملکردهای انتخاب‌شده، تعیین می‌شود. لذا با افزایش تعداد ویژگی‌ها و قابلیت‌ها، هزینه نیز افزایش می‌یابد. درنتیجه، باید بین توابع اولیه و ثانویه برنامه خود تمایز قائل شوید. به‌عنوان‌مثال، یک برنامه ویرایش به یک سرویس موقعیت جغرافیایی نیاز ندارد. بااین‌حال، نمی‌توانید بدون استفاده از فعال‌سازی لوکیشن، برنامه سفارش غذا داشته باشید. بنابراین، باید ویژگی‌های برنامه را بر اساس نیازهای آن انتخاب و تعیین نمایید.

 

ویژگی‌ها و امکانات

 

 • کد نویسی

برخی از اپلیکیشن‌ها دارای کدنویسی‌های اختصاصی و منحصربفرد خود می‌باشند که درنتیجه می‌توانند ویژگی‌ها و امکانات بیشتری را نیز برای کاربر به ارمغان بیاورند. در مقابل برخی دیگر از برنامه‌های کاربردی هستند که از کدهای نیمه اختصاصی استفاده کرده و هزینه کمتری را در پی خواهند داشت.

 

کد نویسی

 

 • سفارشی‌سازی UI/UX

با توجه به حجم اپلیکیشن و تعداد صفحات، درصورتی‌که طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری به‌صورت اختصاصی صورت پذیرد، تعرفه طراحی اپلیکیشن نیز بیشتر خواهد بود.

 

سفارشی‌سازی UIUX

 

 • پشتیبانی زیرساخت

زیرساخت پشتیبان معمولاً مبتنی بر یک سیستم‌عامل است که به طراحان اجازه می‌دهد به APIها دسترسی داشته باشند و تبادل داده بین یک برنامه کاربردی و یک پایگاه داده را فراهم کنند. لذا هرچه تعداد پایگاه داده‌های موردنیاز بیشتر باشد، هزینه طراحی نیز ارتقا میابد. به‌طور مثال برنامه‌های مبتنی بر فعال بودن موقعیت جغرافیایی یا دسترسی به درگاه‌های پرداخت و… نیازمند صرف زمان، نیرو و هزینه بیشتری نیز می‌باشند.

 

پشتیبانی زیرساخت

 

 • امنیت برنامه

ازآنجایی‌که یک اپلیکیشن، اطلاعات مهمی مانند رزومه کارمندان، تعامل مشتریان، سوابق تراکنش و سایر جزئیات پرداخت را ذخیره می‌کند، مهم است که از امنیت بالایی نیز برخوردار باشد. طراحان اپلیکیشن می‌توانند مؤثرترین روش‌های امنیتی ازجمله احراز هویت چندعاملی و رمزنگاری را بسته به‌اندازه برنامه، دسترسی مخاطبان موردنظر و میزان تعامل آن با کاربران معرفی و طراحی کنند. لذا با توجه به میزان امنیت موردنیاز و پیچیدگی آن تعرفه طراحی نیز تغییر پیدا می‌کند.

 

امنیت برنامه

 

 • هزینه‌های نگهداری و بازاریابی اپلیکیشن

این دو مورد می‌‌توانند به‌عنوان یک پیشنهاد از سمت طراحان برنامه ارائه شوند. زیرا دوام یک برنامه مستلزم انتشار به‌روزرسانی‌های جدید جهت بهبود عملکرد و ویژگی‌های برنامه و اصلاح مشکلات آن است. به‌غیراز به‌روزرسانی و نگهداری، یک اپلیکیشن برای دستیابی به مخاطبان هدف و برجسته شدن در میان رقبا نیز نیاز به تبلیغ دارد.

 

هزینه‌های نگهداری و بازاریابی اپلیکیشن

 

 • انتخاب نوع کسب‌وکار

طبق آمار جهانی، در سال 2023 ، تعداد اپلیکیشن‌های موبایل دانلود شده به عدد 299 میلیارد رسیده و باعث پرداخت حدودا 22.6 میلیارد دلار شده است. با توجه به این آمار مهم است که نوع تجارت و مخاطبان خود را به‌درستی انتخاب کرده و تشخیص دهید، تا بتوانید از صرف هزینه‌های غیرضروری خودداری نمایید.

 

انتخاب نوع کسب‌وکار

سخن پایانی

طراحی اپلیکیشن می‌تواند پله‌ی بزرگی برای پیشرفت و ارتقای شرکت‌ها و سازمان‌ها ترقی شود، به‌شرط اینکه یک تیم متخصص و متبحر در این زمینه امور را در دست گرفته و اقدام به طراحی نماید. لذا درصورتی‌که تمایل به کسب اطلاعات درزمینه‌ی هزینه‌های طراحی اپلیکیشن و شرایط آن را دارید، فرم زیر را پر کرده تا کارشناسان نیکرادوب با شما تماس حاصل نمایند.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x