طراحی اپلیکیشن با استفاده از هوش مصنوعی

طراحی اپلیکیشن با استفاده از هوش مصنوعی

در عصر دیجیتال امروزی، جایی که پیشرفت‌های فناوری در حال تغییر شکل هر صنعت می‌باشند، هوش مصنوعی (AI) به‌عنوان یک ابزار قدرتمند ظاهرشده و رو‌ش‌های انجام امور را به شکلی ساده‌تر تغییر داده است. علم برنامه‌نویسی و طراحی اپلیکیشن‌های موبایل نیز از این امر مستثنی نبوده و طراحان این برنامه‌های کاربردی قادرند با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های مبتنی بر هوش مصنوعی امکانات جدیدی را کشف کرده و در میدان رقابت دیجیتالی همیشه در حال تحول پیشی بگیرند.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در طراحی اپلیکیشن موبایل

  • افزایش امنیت برنامه:

الگوریتم‌های هوش مصنوعی فرآیندهای احراز هویت برنامه‌ها را بسیار بهبود بخشیده‌ و درنتیجه محافظت‌های امنیتی مؤثرتری را به همراه دارند. همچنین سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند با تجزیه‌وتحلیل ویژگی‌های چهره یا الگوهای گفتاری منحصربه‌فرد، دسترسی به افراد مجاز را فراهم کرده و امنیت و راحتی کاربر را بهبود بخشند.

 

افزایش امنیت برنامه

 

  • استفاده از قابلیت ترجمه هوش مصنوعی:

اپلیکیشن‌های موبایلی که محتوای نیازمند به ترجمه بلادرنگ دارند مانند برنامه‌های مترجم مسافرتی، می‌توانند با استفاده از هوش مصنوعی این خدمات را به بهترین نحو ممکن ارائه دهند. این برنامه‌ها با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته پردازش زبان طبیعی (NLP) متن گفتاری یا نوشتاری را از زبانی به زبان دیگر تفسیر و ترجمه می‌کنند.

 

استفاده از قابلیت ترجمه هوش مصنوعی

 

  • امکان پاسخگویی خودکار به کاربر:

اپلیکیشن‌های موبایل می‌توانند از الگوریتم‌های هوش مصنوعی به جهت خودکارسازی عملیات پاسخ و ارائه پاسخگویی سریع به درخواست‌های مشتری و افزایش تعامل کاربر استفاده کنند. این قابلیت به‌ویژه برای برنامه‌های مراقبت از مشتری و پلتفرم‌های تجارت الکترونیک مفید واقع می‌شود، زیرا امکان پشتیبانی کارآمد و شبانه‌روزی را فراهم نموده و باعث افزایش رضایت کلی کاربر می‌شود. همچنین چت‌بات‌های هوش مصنوعی بدون نیاز به مشارکت انسانی، قادرند با مدیریت درخواست‌ها و پرسش‌های مشتریان، نسبت به ارائه اطلاعات محصول و پشتیبانی آنها اقدام نمایند.

 

امکان پاسخگویی خودکار به کاربر

 

  • ارائه محتوای داده محور:

جهت ارائه توصیه‌های محتوای شخصی‌سازی‌شده، الگوریتم‌های هوش مصنوعی رفتار، اولویت‌ها و تعاملات کاربر را در برنامه‌های تلفن همراه تجزیه‌وتحلیل می‌کنند. بدین منظور اپلیکیشن‌های موبایل قادر می‌شوند تا اطلاعات مناسبی مانند مقالات خبری، توصیه‌های محصول یا تبلیغات را بر اساس ترجیحات کاربر ویژه ارائه دهند. این استراتژی مبتنی برداده تضمین می‌کند که کاربران، محتوای مرتبط و جذابی را دریافت کرده و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی از کار با اپلیکیشن را برای آنها به ارمغان بیاورد.

 

ارائه محتوای داده محور

 

  • تجربه کاربری ( UX) شخصی‌سازی‌شده:

با ترکیب تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی برنامه‌های تلفن همراه را قادر می‌سازد تا تجربیات شخصی‌سازی‌شده‌تری برای کاربر ارائه دهند. اپلیکیش‌ها می‌توانند محتوا، ویژگی‌ها و توصیه‌های خود را بر اساس انتخاب‌ها، عادت‌ها و علایق کاربر تنظیم نموده و قاعدتا شخصی‌سازی تا این حد باعث بهبود لذت، تعامل و حفظ مشتری نیز خواهد شد.

 

تجربه کاربری ( UX) شخصی‌سازی‌شده

 

  • خودکار شدن فرایندهای تکراری:

هوش مصنوعی قادر است با خودکار کردن فعالیت‌های تکراری در اپلیکیشن‌های موبایل در زمان و تلاش کاربران صرفه‌جویی نماید. به‌عنوان‌مثال، برنامه‌های بانکداری تلفن همراه مبتنی بر هوش مصنوعی، می‌توانند به‌طور خودکار تراکنش‌ها را دسته‌بندی کرده و گزارش‌های مخارج را ارائه کنند. درنتیجه کاربران نیز قادرند با خودکار کردن این نوع امور و افزایش بهره‌وری و کارایی بر روی فعالیت‌های حیاتی‌تر تمرکز نمایند.

 

خودکار شدن فرایندهای تکراری

 

  • انتقال بازخورد کاربران به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن:

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند روندهای رفتاری کاربر را تجزیه‌وتحلیل کرده و داده‌های ارزشمندی را در اختیار توسعه‌دهندگان اپلیکیشن قرار دهند. درنتیجه طراحان برنامه‌های کاربردی می‌توانند با استفاده از این بازخوردها تصمیمات آگاهانه‌تری گرفته و اپلیکیشنی کاربرپسند تر ارائه نمایند.

 

انتقال بازخورد کاربران به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن

 

مراحل طراحی اپلیکیشن با استفاده از هوش مصنوعی

1. تشخیص هدف:

پیش از تلاش برای پیاده‌سازی هوش مصنوعی در برنامه‌های تلفن همراه، مهم است که درک روشنی از هدف نهایی خود داشته باشید و بتوانید به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

  • چه نوع تجربه کاربری را می‌خواهید ایجاد کنید؟
  • هوش مصنوعی چگونه به تحقق این اهداف کمک می‌کند؟

داشتن یک هدف روشن در ذهن قبل از شروع فرآیند می‌تواند به اطمینان از استفاده از فناوری صحیح برای دستیابی به نتیجه مطلوب کمک‌کننده باشد.

2. ارزیابی داده‌ها:

موفقیت هر پیاده‌سازی هوش مصنوعی تا حد زیادی به داده‌های ارزیابی‌شده شما

بستگی دارد. در این مرحله جمع‌آوری انواع داده‌های کیفی و کمی باکیفیت به‌منظور آموزش مدل‌های هوش مصنوعی امری ضروری است. پس‌ازآن نیز می‌بایست به جهت تمیز نمودن داده‌ها، استخراج قابلیت‌ها و پاک‌سازی داده‌های نامرتبط نسبت به پیش‌پردازش داده‌ها اقدام نمایید.

3. انتخاب فناوری مناسب:

پس از دریافت درک روشنی از اهداف و ارزیابی داده‌ها، می‌توانید نسبت به انتخاب فناوری مناسب جهت پیاده‌سازی هوش مصنوعی در طراحی اپلیکیشن اقدام نمایید. انتخاب فناوری عمدتاً به ویژگی یا عملکردهای موردنیاز در برنامه‌کاربردی بستگی دارد.

4. انتخاب مدل هوش مصنوعی:

با توجه به هدف و فناوری تعیین‌شده، می‌بایست از میان مدل‌های ارائه‌شده هوش مصنوعی مانند الگوریتم‌هایی همچون درخت تصمیم، ماشین بردار پشتیبان و… انتخاب نموده و با برنامه‌ی کاربردی خود ادغام کنید.

5. ارزیابی و تست هوش مصنوعی:

در این مرحله می‌بایست از کارکرد صحیح و بی‌نقص هوش مصنوعی در اپلیکیشن موبایل اطمینان حاصل نمایید.

6. پیاده‌سازی اپلیکیشن:

پس از طی مراحل ذکرشده، حال نوبت به پیاده‌سازی اپلیکیشن در گوشی تلفن همراه می‌رسد. در این بخش بسته به پلتفرم، ممکن است لازم باشد مراحل بیشتری مانند ساخت یک API سفارشی را نیز انجام دهید.

7. آزمایش و بهینه‌سازی:

در مرحله آزمایش اپلیکیشن و بهبود عملکرد امکان تغییر الگوریتم‌ها، پارامترها و یا تغییر در ورودی‌ها وجود دارد.

8. نظارت بر بازخورد کاربران:

دریافت بازخورد کاربران، یکی از بهترین راه‌ها برای سنجش میزان موفقیت طراحی اپلیکیشن موبایل به کمک هوش مصنوعی می‌باشد.

9. رفع نواقص و اشکالات:

پس از دریافت نظرات کاربران می‌توان متوجه نواقص و اشکالات موجود در اپلیکیشن شد و نسبت به رفع آنها اقدام نمود.

10. نگهداری محصول:

هر برنامه کاربردی برای رقابت با سایر نرم‌افزارها نیاز به به‌روزرسانی‌های مکرر و همخوانی با پلتفرم‌های جدید دارد.

 

مراحل طراحی اپلیکیشن با استفاده از هوش مصنوعی

سخن پایانی

هوش مصنوعی در کمترین زمان ممکن توانسته است تحولات عظیمی را در تمامی زمینه‌ها به وجود بیاورد به‌طوری‌که آمارها نشان می‌دهند درامد این تکنولوژی در سال 2030  به مبلغی حدود ۱۵۹۷.۱ میلیارد دلار خواهد رسید. لذا تمامی طراحان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای کاربردی برای توانایی رقابت در دنیای فنّاوری و دیجیتال ملزم به استفاده از هوش مصنوعی می‌باشند. از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی کارامد در طراحی اپلیکیشن می‌توان به Power Platform، Chat GPT و Streamlit اشاره نمود که البته استفاده از این تکنولوژی منجر به تغییر هزینه‌ی طراحی اپلیکیشن موبایل نیز خواهد شد.

 

 

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x