بهترین رنگ برای طراحی سایت

بهترین رنگ برای طراحی سایت کدام است؟

یکی از مواردی که در جذب کاربران سایت تاثیر بسیار زیادی دارد، گرافیک و طراحی آن است. سایت باید از ظاهر گرافیکی خوبی برخوردار باشد تا مخاطبان بیشتری را جذب خود نماید. در طراحی گرافیکی سایت، فاکتورهایی چون نحوه چینش‌ المان‌ها، رنگ بندی سایت و … بسیار تاثیرگذار هستند. رنگ‌بندی سایت باید متناسب با بیزینس و حوزه کسب و کار انتخاب شود و در عین حال جذابیت خاص خود را داشته باشد. از آنجایی که این مبحث در طراحی سایت بسیار مهم است، در این مقاله قرار است به اصول رنگ بندی سایت بپردازیم و با بهترین رنگ برای قالب سایت آشنا شویم.

جادوی رنگ و تاثیرات آن بر روی انسان

 

جادوی رنگ و تاثیرات آن بر روی انسان

 

رنگ‌ها در همه حال بر روی انسان تاثیر می‌گذارند. از رنگ‌های دکوراسیون گرفته تا رنگ‌های به کار رفته در یک سایت، همه بر روی انسان تاثیر دارند. در طراحی سایت این مسئله بسیار مهم است؛ چرا که رنگ‌ها با روانشناسی انسان در ارتباط هستند و بر روی او تاثیرات زیادی می‌گذارند. رنگ‌ها می‌توانند باعث جذب مخاطب به سایت شوند و یا به طور عکس، مانع از بازدید او از سایت شوند. برای همین طراحان سایت و افراد گرافیک، باید به مبحث رنگ‌آمیزی سایت توجه داشته باشند و از تاثیرات آن بر روی مخاطبین سایت غافل نشوند.

انتخاب و ترکیب چند رنگ متناسب با هم، می‌تواند سبب افزایش بازخورد و نرخ کلیک سایت شود. پس میتوان گفت توجه به اصول رنگ بندی سایت، در افزایش رتبه سایت و سئو تاثیر بسیار زیادی دارد و باعث رشد و ارتقای جایگاه آن می‌شود. توجه داشته باشید همانطور که عدم انتخاب رنگ مناسب باعث دور شدن کاربران از سایت می‌شود، استفاده از تعداد زیادی از رنگ‌ها هم باعث همین مورد خواهد شد. پس اگر قصد دارید از چندین رنگ برای سایت استفاده کنید، حتما به تناسب آنها دقت داشته باشید و از رنگ‌های دارای هارمونی استفاده نمایید. بهتر است انتخاب رنگ‌بندی سایت را به افراد حرفه‌ای و کاربلد بسپارید و از تجربه آنها در این زمینه بهره‌مند شوید.

بهترین رنگ برای پس زمینه سایت کدام است؟

 

 

بهترین رنگ برای پس زمینه سایت کدام است؟

 

یکی از موارد مهم در رنگ‌بندی سایت، انتخاب بهترین رنگ برای پس زمینه سایت است. رنگ پس زمینه سایت باید به گونه‌ای انتخاب شود که با بنرها، لوگو و کلیه المان‌های سایت هماهنگی داشته باشد. برای مثال فردی تصمیم دارد از یک رنگ تیره برای این بخش از سایت استفاده کند. در این شرایط نباید رنگ‌های به کار رفته در بنر و مابقی موارد بیش از حد تند باشد. رنگ‌های تند بر روی بک‌گراند تیره سایت، باعث می‌شود تا حس خوبی به مخاطب دست نداده و کاربر خیلی زود سایت را ترک نماید. برای همین اگر از سایت با پس زمینه تیره برخوردار هستید، به این موضوع توجه داشته باشید و دقت بیشتری در انتخاب سایر رنگ‌ها نمایید. در صورتی هم که از رنگ روشن برای پس زمینه سایت استفاده می‌کنید، سایر المان‌ها را روشن در نظر نگیرید و یا ترکیبی از هر دو را در آن به کار گیرید.

رنگ سفید ساده، برای پس زمینه سایت گزینه بسیار خوبی است و بسیاری از سایت‌ها از این رنگ در طراحی سایت خود استفاده می‌کنند. بسیاری از طراحان، طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی را با پس زمینه سفید انجام می‌دهند. همچنین رنگ طوسی نیز می‌تواند انتخاب مناسبی در این مورد باشد. اما استفاده از رنگ‌های تیره چون مشکی، برای هیچ سایتی مناسب نبوده و باعث خسته شدن چشم کاربران می‌شود. استفاده از رنگ مشکی برای پس زمینه سایت، خوانایی مطالب را کاهش داده و منجر به خروج کاربران از سایت می‌شود.

چند پیشنهاد برای استفاده از بهترین رنگ در طراحی سایت

 

چند پیشنهاد برای استفاده از بهترین رنگ در طراحی سایت

 

 • از کد رنگ‌های استاندارد و مخصوص وب استفاده کنید

اگر دقت کرده باشید در برخی از سایت‌ها، رنگ نمایش داده شده در کامپیوتر با رنگ نمایش داده شده در موبایل متفاوت است. عدم تشابه رنگ‌ها در پلتفرم‌های مختلف، یک دلیل دارد و آن هم این است که طراحان سایت از کد رنگ مخصوص سایت استفاده نکرده‌اند. هر رنگی در دنیای وب، یک کد رنگ به خصوصی دارد که در نرم افزارهایی چون فتوشاپ میتوان به آنها پی برد. استفاده از رنگ‌های مخصوص وب باعث می‌شود تا سایت در تمام پلتفرم‌ها به یک شکل نمایش داده شود و تضادی در این مورد وجود نداشته باشد.

 • از رنگ‌های روشن برای پس زمینه سایت استفاده کنید

همانطور که اشاره کردیم، رنگ پس زمینه سایت نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از رنگ‌هایی چون سفید، آبی روشن یا طوسی روشن انتخاب هوشمندانه‌ای برای پس زمینه سایت بوده و باعث ایجاد تمایز با سایر المان‌های سایت می‌شود. توجه داشته باشید در صورتی که از رنگ روشن برای پس زمینه استفاده کردید، از رنگ‌های جذاب و گیرا برای رنگ‌های دکمه‌هایی چون دانلود، ورود و غیره استفاده نمایید.

 • از استفاده از رنگ‌های مختلف با تنوع زیاد دوری کنید

طراحی گرافیکی سایت، باید با چند رنگ مختلف صورت گیرد. اما این به این معنا نیست که از رنگ‌های متنوع و متفاوت برای این کار استفاده شود. ترکیب رنگی سایت، باید ساده‌ترین حالت ممکن را داشته باشد و با چند رنگ مکمل و مشابه با هم صورت گیرد. رنگ های مکمل طراحی سایت، گزینه خوبی هستند و افراد طراح می‌توانند از آنها برای جذابیت بیشتر سایت استفاده نمایند.

 • از رنگ‌های دارای تناقض استفاده نکنید

منظور از رنگ‌های متناقض، ترکیب رنگ‌هایی چون صورتی، زرد و نارنجی با هم است. بدیهی است ترکیب این رنگ‌ها در کنار هم، ظاهر خوبی ایجاد نمی‌کند. همچنین این رنگ‌ها مانع از نمایش درست متون مهم سایت می‌شوند. برای همین حتما به این مورد توجه داشته باشید و به هیچ وجه از رنگ‌های متناقض در سایت استفاده نکنید؛ خصوصا اگر قصد طراحی سایت فروشگاهی دارید.

 • از رنگ آبی برای لینک‌ها استفاده کنید

استفاده از رنگ آبی برای لینک‌های سایت، امری ملزم و واجب نیست؛ اما از آنجایی که بیشتر سایت‌های معروف مانند یاهو و گوگل از این رنگ برای لینک‌دهی استفاده می‌کنند، بهتر است شما هم این استاندارد را در نظر بگیرید و آن را تغییر ندهید.

 • رنگ را با توجه به اهمیت موضوع انتخاب نمایید

برای اینکه برخی المان‌ها مانند سفارش خرید، دانلود و غیره نظر بیننده را به خود جلب نمایند، باید از رنگ‌های گیرایی برای آنها استفاده شود. برای مثال در بسیاری از سایت‌های فروشگاهی، از رنگ قرمز برای دکمه خرید استفاده می‌شود. چرا که رنگ قرمز جزو رنگ‌های گیرا بوده و توجه کاربر را به خود جلب می‌نماید. همچنین اگر قصد دارید یک شعار تبلیغاتی در سایت قرار دهید و توجه افراد را به آن جلب کنید، حتما از رنگ‌های مناسب این کار استفاده نمایید.

 • المان‌ها را سایه‌دار و گرادینت‌دار نمایید

برای اینکه سایت از حالت ساده و دو بعدی خود خارج شود، می‌توانید در برخی از قسمت‌ها از حالت سایه و گرادینت استفاده نمایید. برای این کار می‌توانید رنگ‌های موجود را کمی تغییر دهید و درجه آن را کمی بیشتر یا کمتر نمایید. این روش سبب ایجاد حالت سه بعدی شده و باعث جلب توجه مخاطب می‌شود.

 • رنگ متن‌های طولانی را تیره انتخاب کنید

درست است که استفاده از متن با رنگ روشن در زمینه تیره در المان‌هایی چون دکمه‌ها مفید است؛ اما در صورتی که مطلب طولانی باشد، استفاده از رنگ روشن برای آن مجاز نمی‌باشد. برخی افراد از رنگ تیره برای پس زمینه سایت استفاده می‌کنند و متون را با رنگ روشن در آن نمایش می‌دهند. در صورتی که این کار درست نبوده و سبب فرار مخاطب از سایت می‌شود!

 • از رنگ‌هایی چون فسفری و زننده به هیچ وجه استفاده نکنید

شاید در دنیای طبیعی رنگ‌هایی چون فسفری جزو رنگ‌های گیرا باشند؛ اما در طراحی سایت اصلا اینگونه نبوده و تنها باعث آزار مخاطب می‌شوند.

 • به رنگ لوگو، علامت تجاری و رنگ‌های سازگار با آن توجه داشته باشید

بهترین رنگ برای قالب سایت رنگی است که متناسب با رنگ علامت تجاری و برند در نظر گرفته شود. این کار باعث می‌شود تا سایت از طراحی بهتری برخوردار شود و در چشم بیننده جذاب‌تر به نظر برسد.

 • به رنج سنی مخاطب و فرهنگ او توجه داشته باشید

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب رنگ برای طراحی سایت، توجه به سن مخاطبان و فرهنگشان است. برخی از سایت‌ها تنها برای رنج سنی خاصی طراحی می‌شوند. برای مثال اگر سایت مختص به کودکان و نوجوانان باشد، بهتر است از رنگ‌های شاد برای آن استفاده شود. همچنین اگر سایت مختص به افراد با فرهنگ خاصی باشد، باید به آن توجه داشته و به مواردی چون محل سکونت و نحوه زندگی آنها توجه کرد.

جمع بندی

یکی از اصول مهم در طراحی سایت، توجه به رنگ‌بندی آن است. رنگ‌ها تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارند و باعث تاثیرگذاری بر روی سئو سایت و جایگاه آن می‌شوند. بنابراین طراحان سایت باید از اصول رنگ بندی سایت مطلع باشند و از بهترین رنگ‌ها برای آن استفاده نمایند. انتخاب رنگ های مکمل برای سایت بسیار مناسب بوده و سبب ایجاد یک هارمونی و تعادل در سایت می‌شود. برای اینکه از بهترین رنگ برای طراحی سایت بهره ببرید، به نکات اشاره شده در متن توجه داشته باشید و حتی‌الامکان تمامی آنها را به کار ببرید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x