طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی

بسیاری از موسسات آموزشی برای ارائه خدمات خود به افراد جامعه، به سراغ طراحی سایت‌های آموزشی می‌روند. با استفاده از این سایت‌ها میتوان محتواهای آموزشی را در اختیار افراد قرار داده و از این طریق کاربران بیشتری را جذب سایت و آموزشگاه کرد. برای طراحی سایت آموزشی باید به سراغ شرکت‌های طراحی سایت رفته و طراحی سایت را به دست آنها سپرد. شرکت نیکراد وب یکی از شرکت‌هایی است که میتوانید طراحی سایت آموزشی را به دست آن بسپارید.

سایت آموزشی چیست؟

وب سایت آموزشی یک ابزار برای افزایش یادگیری و آموزش است و میتواند شامل محتواهای مختلفی اعم از محتواهای متنی، تصویری، ویدیویی و حتی بازی باشد. مدیران سایت آموزشی بر اساس آموزش‌های خود از محتواهای مناسبی استفاده می‌کنند تا افراد مباحث را به خوبی فرا بگیرند. در حال حاضر اغلب این سایت‌ها دارای محتوای ویدیویی هستند و تاثیرات بیشتری بر روی مخاطب می‌گذارند. کاربرانی که به دنبال یادگیری و آموزش مبحث خاصی هستند، میتوانند به سایت مورد نظر خود وارد شده و به آموزش آنلاین بپردازند.

هدف از طراحی سایت آموزشی چیست؟

 

هدف از طراحی سایت آموزشی چیست؟

 

همانطور که قابل حدس است هدف از طراحی سایت آموزشی، آموزش آنلاین مباحث و دروس مختلف است. این آموزش‌ها با توجه به نیاز و اهداف مخاطب از مبتدی تا تخصصی طبقه‌بندی می‌شوند. از سوی دیگر سایت آموزشی با هدف ارائه خدمات آموزشی به صورت آنلاین با هزینه پایین صورت می‌گیرد. افرادی که شرایط حضور در کلاس‌های حضوری را ندارند و قادر به پرداخت شهریه کلاس‌های حضوری نیستند، میتوانند وارد این سایت‌ها شده و به یادگیری مطالب مورد نظر خود بپردازند. هزینه آموزش دروس در این سایت‌ها نسبت به آموزشگاه‌های حضوری کمتر است و کاربر میتواند با هزینه کم به یادگیری بپردازد.

از سوی دیگر سایت‌های آموزشی در دوران همه گیر شدن کرونا نقش مهمی ایفا کردند. در آن زمان بسیاری از آموزشگاه‌ها به سراغ تدریس آنلاین رفتند و برای این کار از سایت آموزشی استفاده کردند. برای همین در این دوران طراحی وب سایت آموزشی رشد بسیار زیادی پیدا کرد و آموزشگاه‌های زیادی شروع به ارائه خدمات خود از طریق سایت کردند. با طراحی سایت آموزشی کاربران میتوانند در هر زمان و هر مکان به مطالب سایت دسترسی پیدا کنند و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی زیادی نمایند.

انواع سایت آموزشی

یکی از خوبی‌های سایت آموزشی این است که افراد زیادی قادر به استفاده از آن هستند. افرادی که با آموزش سروکار دارند، میتوانند به سراغ طراحی سایت آموزشی رفته و از طریق آن به آموزش دروس بپردازند. این یعنی طراحی وب سایت آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان کاربردی ندارد و تنها افراد آموزش دهنده میتوانند به طراحی سایت آموزشی بپردازند. آموزش‌ها میتواند در زمینه‌های مختلف اعم از آموزش‌های هنری، آشپزی، موسیقی، خیاطی، آرایشگری و هر چیز دیگری باشد. اما معمولا سایت‌های آموزشی برای مدارس، آموزشگاه‌ها، اساتید و مربیانی که قصد دارند دانش خود را در اختیار افراد قرار دهند، طراحی می‌شوند.

در رابطه با انواع سایت آموزشی میتوان به سایت آموزشگاه زبان، سایت آموزشگاه هنری، سایت آموزشگاه فنی، سایت آموزشگاه موسیقی، سایت آموزشگاه کنکور، سایت تدریس خصوصی، سایت آموزشگاه ورزشی و سایت دانشگاه اشاره کرد. مخاطبان سایت‌های آموزشی آنلاین، افرادی هستند که به دنبال یادگیری و استفاده از خدمات این سایت‌ها می‌باشند. این افراد میتوانند از سن بسیار پایین تا بزرگسال باشند.

مزایای طراحی سایت آموزشی

 

مزایای طراحی سایت آموزشی

 

طراحی وب سایت آموزشی از مزایای زیادی برخوردار است. از جمله:

 • گسترش دانش و کسب اطلاعات جدید: در سایت‌های آموزشی امکان مشاهده و یا دانلود بسیاری از محتواهای آموزشی به صورت کتاب و فیلم وجود دارد. کاربران میتوانند با مشاهده ویدیوهای آموزشی و یا دانلود کتاب، به دانش خود بیافزایند و آن را به روز نگه دارند.
 • امکان یادگیری در هر زمان و هر مکان: سایت‌های آموزشی محدودیت زمانی و مکانی را برطرف کرده‌اند. بر این اساس کاربران میتوانند در هر ساعتی از روز و در هر موقعیت جغرافیایی به سراغ این سایت‌ها بروند و به آموزش و یادگیری بپردازند.
 • ارائه خدمات آموزشی با هزینه پایین‌تر: هزینه آموزش‌های آنلاین نسبت به آموزش‌های حضوری کمتر است. برای همین افرادی که محدودیت بودجه دارند و قادر به پرداخت شهریه کلاس‌های حضوری نیستند، میتوانند از آموزش‌های آنلاین استفاده نمایند. بسیاری از دوره‌های آموزشی آنلاین به صورت رایگان و برخی دیگر با هزینه پایین ارائه می‌شوند. از این رو کاربران میتوانند مباحث مورد نظر خود را خیلی راحت و با هزینه کم آموزش ببینند.
 • ارائه محتوا به اشکال مختلف: در سایت‌های آموزشی محتواها به صورت مختلفی به کاربر ارائه می‌شوند. برخی محتواها به صورت متنی و برخی دیگر صوتی یا ویدیویی هستند. برای همین کاربر میتواند درک بیشتری از موضوعات پیدا کند و مباحث را خیلی خوب یاد بگیرد.

مواردی که در طراحی سایت آموزشی حائز اهمیت هستند

برای طراحی و راه اندازی سایت آموزشی باید به موارد زیادی توجه کرده تا بتوان بهترین سایت آموزشی را طراحی کرد. در صورت عدم توجه به این موارد، امکان شکست کل پروژه وجود دارد. این موارد عبارتند از:

 • تعیین هدف پیش از شروع طراحی وب سایت آموزشی

پیش از اینکه طراحی سایت شروع شود، باید هدف از طراحی مشخص گردد. با مشخص شدن اهداف میتوان پروسه طراحی سایت را شروع کرده و طبق آن پیش رفت. در واقع طراحی سایت آموزشی باید طبق هدف اصلی پیش رود تا سایت به نتیجه مورد نظر برسد. همچنین در همان ابتدا باید در رابطه با ظاهر سایت، امکانات مورد نیاز، بودجه لازم و غیره برنامه‌ریزی کرده تا مشکلی ایجاد نشود. در صورتی که برنامه‌ها دائما تغییر پیدا کنند، احتمال اینکه پروژه نتیجه رضایت بخش را نداشته باشد وجود دارد. در این شرایط تنها هزینه پرداخت شده است و نتیجه مورد نظر از طراحی سایت حاصل نشده است. برای همین پیش از شروع طراحی سایت آموزشی حتما هدف خود را مشخص کرده و سپس به سراغ طراحی بروید.

 • خرید دامنه و هاست قوی

اساس طراحی سایت، خرید دامنه و هاست است. بدون خرید نام دامنه و انتخاب هاست قوی و با کیفیت نمیتوان در این زمینه موفق عمل کرد. برای همین اولین کار پس از تعیین هدف طراحی سایت، خرید نام دامنه مناسب و همچنین خرید هاست قوی است. برای خرید دامنه میتوان از پسوندهای مختلف استفاده کرد. اما بهترین پسوند برای سایت آموزشی، پسوند .edu است. این پسوند مخفف کلمه آموزش است و میتواند به اعتبار سایت آموزشی کمک نماید.

 • در نظر گرفتن امکانات ضروری

سایت آموزشی همچون هر سایت دیگری نیاز به یک سری امکانات دارد. در این رابطه میتوان به چت زنده، تور مجازی کلاس، مطالب دسته‌بندی شده، ورود و ثبت نام، ریسپانسیو بودن سایت، محتواهای مناسب، جستجوی پیشرفته، پلتفرم آموزش و امتحان آنلاین، درباره ما و معرفی اساتید، تماس با ما و بخش نظرات کاربران اشاره کرد. در بخش بعدی به بررسی بیشتر این موارد می‌پردازیم.

مهمترین امکانات برای طراحی سایت آموزشی

 

مهمترین امکانات برای طراحی سایت آموزشی

 • چت زنده

یکی از مواردی که به بهبود تجربه کاربری کمک می‌کند، استفاده از چت‌های زنده است. در حال حاضر نسل جدید به استفاده از چت زنده اهمیت زیادی می‌دهند و آن را یک گزینه مهم و ضروری برای سایت می‌دانند. از طریق چت زنده و گفتگوی آنلاین تمام اطلاعات لازم در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد و شک و شبهه‌ها نسبت به دوره برطرف می‌شود. برای همین بهتر است از چت زنده در سایت آموزشی استفاده شود.

 • تور مجازی موسسه و کلاس‌های آموزشی

از طریق تور مجازی در سایت آموزشی میتوان محوطه کلاس و نحوه آموزش را به مخاطب نشان داد. برای تورهای مجازی میتوان از عکس‌ها و فیلم‌های مختص به مرکز آموزشی استفاده کرده و مخاطب را ترغیب به مشاهده آنها کرد.

 • دسته بندی درست مطالب

در سایت‌های آموزشی دسته‌بندی مطالب اهمیت زیادی دارد. چرا که پیدا کردن مطالب دسته‌بندی شده بسیار راحت‌تر صورت می‌گیرد. برای مثال میتوان دوره آموزشی را از سطح مقدماتی تا پیشرفته دسته‌بندی کرده تا کاربران بسته به سطح خود به سراغ دسته مناسب بروند.

 • ورود کاربر و ثبت نام

کاربران باید از پنل کاربری مختص به خود برخوردار باشند تا بتوانند به دوره‌های آموزشی خریداری شده یا ذخیره شده خود دسترسی داشته باشند. ثبت نام کاربر در سایت آموزشی باید راحت انجام شود و پروسه سخت و دشواری نداشته باشد.

 • ریسپانسیو بودن

ریسپانسیو بودن سایت آموزشی مهم است. چرا که بسیاری از کاربران از گوشی موبایل برای ورود به این سایت‌ها و آموزش استفاده می‌نمایند. برای همین در زمان طراحی سایت آموزشی باید به واکنش‌گرا بودن سایت اهمیت داده شود.

 • ارائه محتواهای مختلف

محتواهای سایت آموزشی میتوانند به صورت متنی، صوتی یا تصویری ارائه شوند. در صورتی که از تمام محتواها در سایت استفاده شود، کاربران تمایل بیشتری به استفاده از سایت پیدا می‌کنند. چرا که هر کاربری بسته به شرایط خود میتواند از نوع محتوای مناسب استفاده نماید.

 • پلتفرم آموزش و امتحان آنلاین

طراحی سایت آموزشی برای این بخش کمی پیچیده است و نیاز به هاست قوی و با کیفیت دارد. چرا که نیاز به یک صفحه چت مجازی است تا استاد و دانشجویان در زمان تدریس و امتحان در آن بنویسند و مطالب خود را ارسال نمایند.

جمع بندی

طراحی سایت آموزشی برای افرادی که قصد ارائه آموزش در زمینه‌های مختلف دارند، مناسب است. با طراحی این سایت‌ها میتوان آموزش‌دهی را به صورت مجازی و آنلاین انجام داده و در هزینه‌ها صرفه‌جویی زیادی کرد. جهت طراحی سایت آموزشی مدنظر خود میتوانید از تیم نیکراد وب کمک بگیرید و سایت را با بهترین امکانات دریافت نمایید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x