فیچر اسنیپت چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

فیچر اسنیپت و تاثیر آن بر سئو سایت

فیچر اسنیپت یکی از قابلیت‌های گوگل بوده که در جهت پاسخ سریع به کاربران ایجاد شده است. این قابلیت که در بالاترین نتایج جستجو به کاربران نمایش داده می‌شود، به آنها اجازه می‌دهد بدون ورود به هیچ سایتی به بخشی از جواب سوال خود دست پیدا کنند. در واقع فیچر اسنیپت یک متن چند خطی است که به طور خلاصه به موضوع مورد جستجوی کاربران اشاره دارد. در ادامه مطلب با این قابلیت بیشتر آشنا شده و به به تاثیر آن بر روی سئوی سایت می‌پردازیم.

فیچر اسنیپت چیست؟

فیچر اسنیپت (Featured Snippet) تکه‌های ویژه کوتاهی از متن هستند که در بالای نتایج جستجوی گوگل، به نمایش در می‌آیند. در واقع این ویژگی پیش از لینک اول و مابقی لینک‌ها ظاهر می‌شود. این متن‌ها برای این هستند که جستجوگر به سرعت به پاسخ سوالات خود برسد. محتوایی که در این بخش ویژه ظاهر می‌شود، به طور خودکار از صفحات وب در فهرست گوگل استخراج می‌شود. فیچر اسنیپت در ابتدا تنها برای وب انگلیسی وجود داشت و در حال حاضر برای زبان فارسی نمونه‌هایی از آن وجود دارد. برای مثال اگر کاربری سن یکی از بازیگران را جستجو کند، یک نتیجه خلاصه از ویکی پدیا برای او به نمایش در می‌آید. فیچر اسنیپت‌ها انواع مختلفی دارند و شامل جدول، باکس و غیره می‌شوند. در ادامه با انواع فیچر اسنیپت بیشتر آشنا شده و به ویژگی‌های دیگر آن می‌پردازیم.

آشنایی با انواع فیچر اسنیپت (Featured Snippet)

 

آشنایی با انواع فیچر اسنیپت

 

4 نوع اصلی فیچر اسنیپت وجود دارد که اغلب در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شود.

 • باکس تعاریف

این اسنیپتی از متن است که برای ارائه تعریف یا توصیف مستقیم و مختصر به جستجوگران طراحی شده است. برای مثال زمانی که شما طراحی سایت را جستجو می‌کنید، یک پاراگراف چند خطی برایتان ظاهر می‌شود که در آن می‌توانید به توضیحی از واژه طراحی سایت دست پیدا کنید. پاراگراف‌های ظاهر شده معمولا بین 40 الی 60 کاراکتر هستند و بیشتر زمانی که کاربر سوال خود را با واژه “چیست” یا تنها با یک عبارت جستجو می‌کند، نشان داده می‌شود.

 • باکس جدول

همانطور که از نام این مورد مشخص است، نتیجه فیچر اسنیپت به صورت یک جدول برای کاربر به نمایش در می‌آید. اطلاعاتی که بتوان به صورت جدولی و خصوصیتی به کاربر نمایش داده شوند، در این نوع از فیچر اسنیپت قرار می‌گیرند. برای مثال اگر عبارت اندازه تشک را جستجو کنید، با یک جدول از سایز مواجه می‌شود که در آن اندازه تشک در ابعاد مختلف نمایش داده می‌شود.

 • لیست‌های ترتیبی

این فیچر اسنیپت یک فهرست از اقلام ارائه شده است که به صورت ترتیبی نمایش داده می‌شوند. معمولا مواردی که به صورت مرحله‌ای هستند و نیاز به طی شدن مراحل برای انجام آن دارند، در این نوع از فیچر اسنیپت قرار می‌گیرند. برای مثال اگر عبارت مراحل طی کردن گذرنامه را جستجو کنید، با یک لیست ترتیبی از مراحل این کار مواجه می‌شوید که از شماره یک، شماره‌گذاری شده‌اند.

 • فهرست‌های نامرتب و بدون ترتیب

در این نوع از فیچر اسنیپت، ترتیب اهمیتی ندارد و تنها یک لیست بدون نیاز به ترتیب به کاربر نمایش داده می‌شود. برای مثال اگر یک لیست از دوربین‌های مهم سال را جستجو کنید، اسامی ذکر شده ربطی به بهترین یا بدترین بودن دوربین ندارند و تنها یک لیست از اسامی دوربین‌ها هستند.

چرا Featured Snippet برای سئو مهم است؟

فیچر اسنیپت‌ها از دو طریق بر روی سئو تاثیر می‌گذارند:

 • مورد اول این است که این ویژگی، فرصتی برای دریافت کلیک‌های بیشتر از نتایج جستجوی ارگانیک است؛ بدون رتبه‌بندی بالاتر گوگل. در واقع بسیاری از کارشناسان سئو ،کادر فیچر اسنیپت را به عنوان موقعیت شماره 0 می‌دانند؛ زیرا بالاتر از نتیجه شماره یک ظاهر می‌شود. حال از آنجایی این قابلیت بر روی سئوی سایت تاثیر دارد که طبق نتایج ظاهر شده، فیچر اسنیپت 8 درصد کل کلیک‌های گوگل را به خود اختصاص داده است که این مقدار کمی نیست. بنابراین اگر بتوانید محتوای خود را در قسمت فیچر اسنیپت دریافت کنید، می‌توانید نرخ کلیک طبیعی سایت خود را افزایش و بهبود بخشید.
 • مورد دوم این است که فیچر اسنیپت‌ها تعداد جستجوهای بدون کلیک (no-click searches) را افزایش می‌دهند. منظور زمانی است که کاربر روی هیچ یک از نتایج جستجو کلیک نمی‌کند. این به این خاطر است که فیچر اسنیپت باعث پاسخگویی سریع به کسانی می‌شود که به دنبال مطلب خاصی هستند. بنابراین قبل از تصمیم‌گیری در مورد یک کلمه کلیدی خاص، مهم است که توجه داشته باشید که آیا نتایج جستجو دارای فیچر اسنیپت هستند یا خیر. طبق یک مطالعه صنعتی توسط Ahrefs در صورتی که این چنین باشد، در مقایسه به SERP‌های بدون فیچر اسنیپت کلیک‌های کمتری دریافت خواهید کرد. البته این به معنای گذر کردن از کلمه کلیدی خاص نمی‌باشد. بیشتر به این خاطر است که بتوانید در کنار رقابت‌های معمول ماهانه خود، از مزایای این قابلیت نیز بهره ببرید.

تاثیر و اهمیت فیچر اسنیپت برای سئوی سایت

 

تاثیر و اهمیت فیچر اسنیپت برای سئوی سایت

 

 • برندسازی کسب و کار

برخی افراد تصور دارند زمانی که محتوا در بخش فیچر اسنیپت قرار می‌گیرد، کاربران دیگر تمایلی به کلیک بر روی سایت نداشته و از این طریق راهی به سایت خود باز نمی‌کنند. در صورتی که باید بدانید اگر این اتفاق برای شما نیفتد، رقیب شما در کسب و کار شانس قرارگیری در فیچر اسنیپت را پیدا می‌کند. همچنین باید بدانید شاید قرارگیری در فیچر اسنیپت سبب کاهش ورودی سایت شود، اما به برندسازی کسب و کار و شناخته شدن آن کمک زیادی می‌نماید.

 • بهبود رتبه سایت

در صورتی که شرایط قرارگیری در فیچر اسنیپت را داشته باشید و تکنیک‌های رسیدن به آن را اجرا کنید، می‌توانید بالاتر از رتبه یک نتایج قرار بگیرید. با این کار جایگاه شما تثبیت شده و گوگل برایتان ارزش و اعتبار بیشتری در نظر می‌گیرد.

نحوه بهینه‌سازی محتوا برای فیچر اسنیپت‌ها

پیش از هر چیز باید مجددا اشاره کنیم که در حال حاضر این قابلیت برای سایت‌های فارسی زبان امکان ندارد و اگر نتیجه‌ای به صورت فیچر اسنیپت نمایش داده شود، به این خاطر است که اطلاعات آن به صورت انگلیسی در پایگاه داده وجود دارد. برای مثال همانطور که گفته شد اگر سن یک شخصیت معروف را جستجو کنید، به دلیل وجود سن شخصیت به طور انگلیسی در پایگاه ویکی پدیا، نتیجه به صورت فیچر اسنیپت برای شما ظاهر می‌شود.

حال برای این کار باید SERPها را با یک فیچر اسنیپت پیدا کنید. اولین قدم این است که به دنبال صفحه نتایج جستجویی باشید که قبلا دارای یک فیچر اسنیپت باشند. به این ترتیب می‌دانید که گوگل می‌خواهد یک فیچر اسنیپت را برای آن عبارت نمایش دهد. همچنین می‌توانید متوجه شوید که گوگل چه فیچر اسنیپتی را برای آن عبارت در نظر گرفته است. (منظور یکی از انواع فیچر اسنیپت اشاره شده یعنی تعریفی، جدولی، لیست ترتیبی و نامرتب است). این کار باعث می‌شود بهینه‌سازی صفحه شما برای آن نوع خاص از فیچر اسنیپت بسیار ساده‌تر شود.

چگونه محتوای خود را در فیچر اسنیپت قرار دهیم؟

 

چگونه محتوای خود را در فیچر اسنیپت قرار دهیم؟

 

اگر دوست دارید از مزایای فیچر اسنیپت استفاده کنید و بخشی از محتوای شما در این بخش نمایش داده شود، باید بدانید که برای فعال کردن آن دکمه یا بخش خاصی وجود ندارد. در واقع فیچر اسنیپت بخشی از محتوای سایت یا وبلاگ‌هایی است که در رتبه بالاتر، خصوصا رتبه اول قرار دارند. از این رو برای قرار گرفتن در فیچر اسنیپت، باید سعی کنید در ابتدا سایت خود را به صفحات اول گوگل یا رتبه یک برسانید تا شانس نمایش محتوا و سایت شما در فیچر اسنیپت بیشتر شود.

چرا ممکن است فیچر اسنیپت حذف شود؟

فیچر اسنیپت‌ها دائمی نیستند و ممکن است پس از مدتی حذف شوند. در واقع طبق گفته گوگل، اگر از خط مشی‌های آن پیروی نشود، فیچر اسنیپت حذف می‌گردد. سیستم‌های خودکار گوگل طوری طراحی شده‌اند که فیچر اسنیپت‌هایی که از خط مشی آن پیروی نمی‌کنند را نمایش ندهند. مقیاس جستجو در این سیستم بسیار بزرگ است و متکی به گزارش کاربران است. گزارش‌ها به گوگل کمک کرده تا الگوریتم‌های جستجوی خود را بهبود ببخشند تا در آینده از مشکلات احتمالی جلوگیری شود. بنابراین اگر فیچر اسنیپت از خط مشی گوگل پیروی نکند، احتمال حذف شدن و جایگزین شدن مورد دیگر برای آن وجود دارد.

گزارش دهی در رابطه با یک featured snippet

گوگل عنوان کرده است اگر کاربران با یک فیچر اسنیپت مشکل داشته باشند، می‌توانند از طریق دکمه بازخورد در زیر آن این مورد را اعلام نمایند. در شرایط زیر می‌توانید برای گزارش‌دهی از یک فیچر اسنیپت اقدام کنید:

 • در صورتی که از سیاست‌های گوگل پیروی نکند.
 • حاوی اطلاعات نادرست یا گمراه کننده باشد.
 • جوابی ارائه دهد که مطابق با خواسته اصلی نباشد.

علاوه بر این، می‌توانید بازخورد مثبت نیز راجع به فیچر اسنیپت ارائه دهید. اگر فیچر اسنیپت برایتان مفید باشد، می‌توانید بازخورد مثبت خود را به گوگل اعلام کنید تا از این طریق بتواند سیستم خودکار خود را بهبود ببخشد.

جمع بندی

فیچر اسنیپت یکی از قابلیت‌های گوگل است که در صدر نتایج جستجو و بالای رتبه یک نمایش داده می‌شود. فیچر اسنیپت‌ها در واقع یک کادر، جدول یا فهرست کوچکی از محتوا هستند که در جهت پاسخگویی سریع به کاربران نمایش داده می‌شوند. سایت‌هایی که می‌توانند در این جایگاه قرار بگیرند، از نرخ کلیک بیشتری برخوردار شده و از این طریق سئوی خود را بهبود می‌بخشند.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x