ویژگی‌های یک اپلیکیشن موبایل خوب

ویژگی‌های یک اپلیکیشن موبایل خوب

با نگاهی به اطراف، متوجه افراد زیادی می‌شوید که در گوشی‌های هوشمند خود غرق‌شده‌اند. اما پرسش اینجاست که آیا آنها واقعا مجذوب گوشی‌های هوشمند موبایل شده‌اند یا شیفته‌ی اپلیکیشن‌های جذاب؟

همان‌طور که پاسخ را می‌دانید، این برنامه‌های موبایل هستند که عموم مردم را این‌گونه وابسته به گوشی‌های موبایل کرده‌اند. درواقع، با ظهور فناوری اینترنت اشیا، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی، روندهای توسعه اپلیکیشن‌های موبایلی گسترده‌ای وجود دارد که تاثیر بیشتری در آینده نیز خواهند داشت. لذا این فناوری‌های پرطرفدار در کنار هم قرارگرفته‌اند تا تجربه‌ای جذاب را برای کاربر فراهم نمایند.

اگر همچنان در میزان تاثیر اپلیکیشن‌های موبایل در زندگی روزمره انسان‌ها مردد هستید، پیشنهاد می‌کنیم تحقیقات زیر را مطالعه نمایید:

  • تحقیقات اخیر Jmango به این نتیجه رسیده است که کاربران در حوزه دیجیتال 90 درصد از زمان خود را صرف برنامه‌ها و تنها 10 درصد را صرف استفاده از بقیه اینترنت می‌کنند.
  • بر اساس تحقیقات در مورد نرخ تبدیل، اپلیکیشن‌های موبایل حتی از محبوب‌ترین رسانه مصرفی کاربران یعنی تلویزیون نیز پیشی گرفته‌اند.
  • مطالعه‌ای که توسط eMarketer انجام‌شده است نشان می‌دهد که بزرگسالان آمریکایی هرروز 3 ساعت و 43 دقیقه از زمان خود را در دستگاه‌های تلفن همراه می‌گذرانند که از این تعداد 2 ساعت و 57 دقیقه را صرف اپلیکیشن‌های موبایل می‌کنند. بنابراین، بخش عمده‌ای از زمان استفاده از گوشی هوشمند را اپلیکیشن‌ها تشکیل می‌دهند.

قطعا طراحی یک اپلیکیشن موبایل موثر و کاربرپسند کار سختی است!

یک برنامه کاربردی موبایل خوب طراحی‌شده در کنار ارائه امکاناتی نظیر تراکنش‌های مالی، کسب اطلاعات و برقراری ارتباط با مجموعه از ویژگی‌های عمومی دیگری همچون یک رابط کاربری آسان و ایجاد حس اعتماد جهت حفظ اطلاعات شخصی کاربران نیز برخوردار می‌باشد. لذا پیاده‌سازی ویژگی‌های ارزشمند اپلیکیشن جهت بازتاب شخصیت و ارزش‌های برند، به نوع کسب‌وکار بستگی ندارد، بلکه به میزان مهارت و تجربه شرکت طراح اپلیکیشن موبایلی که امور توسعه آن را انجام می‌دهد وابسته می‌باشد.

 

ویژگی‌های یک اپلیکیشن موبایل خوب

ویژگی‌های یک اپلیکیشن موبایل خوب چیست؟

اپلیکیشن‌های موبایل تنها زمانی می‌توانند موفق واقع شوند که کاربران را متقاعد کنند زمان بیشتری را صرف استفاده از آنها کرده و درعین‌حال خسته‌کننده نباشند.

در این مقاله به شرح ویژگی‌هایی خواهیم پرداخت که باعث می‌شوند اپلیکیشن موبایل شما نه‌تنها در صنعت بلکه در بازار رقابتی نیز برتری یافته و شایسته باشد.

1. راهنمای کار با اپلیکیشن

در عصر حاضر، زمانی که کاربر با دریای بی‌پایانی از ویژگی‌ها و امکانات برنامه‌های موبایل مواجه می‌شود، وجود یک صفحه آموزشی حاوی راهنمای کار با اپلیکیشن امری ضروری تلقی می‌گردد. زیرا همه کاربران به یک اندازه از فناوری آگاه نبوده و با ایجاد چنین امکانی میزان استفاده از اپلیکیشن به حداکثر خواهد رسید.

2. کاربرپسند

مخاطبین تمایل دارند تجربه‌ای یکپارچه داشته و بتوانند به‌راحتی با لمس صفحه‌نمایش روی گزینه‌ی موردنظر خود کلیک کنند و ازآنجایی‌که امروزه حدود 3.8 میلیارد کاربر گوشی‌های هوشمند در دنیا وجود دارد، برنامه‌ها باید با اندازه مختلف صفحه‌نمایش‌ها سازگاری داشته باشند.

3. پشتیبانی از چت و توابع پاسخ به تماس

پشتیبانی از مشتری یک فرصت رشد محسوب شده و یکی از ویژگی‌های ضروری اپلیکیشن موبایل، پشتیبانی از چت و عملکردهای پاسخ به تماس می‌باشد. زیرا کاربری که نیاز به برقراری تماس با تیم پشتیبانی دارد حتما دچار چالشی شده است و دیگر تمایلی به ورود به وب‌سایت و یا انتظار ندارد.

4. گزینه جستجو

گزینه جستجو یک ویژگی ضروری است که بسیاری از برنامه‌های تجاری هنوز فاقد آن می‌باشند. مهم نیست که اپلیکیشن شما چقدر ساده و یا پیچیده است، وجود گزینه جستجو به کاربر امکان می‌دهد تا با صرف کمترین زمان به اطلاعات موردنیاز خود در اپلیکیشن دست پیداکرده و رضایتش جلب شود.

 

ویژگی‌های یک اپلیکیشن موبایل خوب

5. حفظ باتری موبایل:

میلیون‌ها اپلیکیشن در سراسر دنیا وجود دارد، اما برنامه‌ای مورد استقبال مخاطبین قرار می‌گیرد که در حفظ میزان باتری موبایل و پایداری آن کوشا باشد. کاربران همیشه از نرم‌افزارهای سنگینی که باعث خالی شدن شارژ گوشی‌هایشان می‌شود فرار می‌کنند. پس باید با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های فنی این دغدغه را برای مشتریان برطرف نمود.

6. توجه به امنیت سایبری:

برای ساخت اپلیکیشن‌های موفق، رویکرد امنیتی بر اساس طراحی را اتخاذ کنید. طراحان اپلیکیشن از مرحله ایده پردازی گرفته تا معماری، اجرا، آزمایش و انتشار باید نسبت به تامین موارد امنیتی برنامه اقدام نمایند.

7. احراز هویت چندعاملی:

با درک این مسئله که اکنون بیش از هر زمان دیگری تعادل بین دسترسی به داده‌ها و حفاظت از داده‌ها، امری ضروری است، هر برنامه تجاری که دسترسی به اطلاعات شخصی و مالی افراد را فراهم می‌کند باید همراه با ویژگی احراز هویت چندعاملی به‌عنوان استانداردی برای اعتبارسنجی و دسترسی کاربر ساخته شود.

8. تشخیص خودکار گفتار:

پیمایش در تلفن‌های همراه نیاز به یک دست برای نگه‌داشتن و یک دست دیگر برای لمس کردن صفحه دارد، لذا وجود امکانی جهت تشخیص خودکار گفتار برای افرادی که به هر دلیلی امکان استفاده از هردو دست را ندارند گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود.

9. مدیریت مکان:

ارتباط با کاربران متناسب با موقعیت جغرافیایی آنها باعث افزایش میزان تعامل می‌شود. مدیریت مکان به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که اعلان‌های شخصی‌سازی‌شده با تنظیمات برگزیده مکان خود ارسال نمایند.

10. یکپارچه‌سازی درگاه پرداخت:

افزودن چند حالت پرداخت مانند پرداخت در محل، پرداخت اعتباری، پرداخت آنلاین و… به برنامه تلفن همراه امری ضروری می‌باشد تا به کاربران اجازه ندهید سبد خرید را صرفاً به این دلیل که گزینه پرداخت موردنظر خود را پیدا نمی‌بینند، رها کنند.

 

حفظ باتری موبایل

11. فعال نمودن نظرسنجی و بازخورد

طبق تحقیقات انجام‌شده توسط Glispa در ارتباط باارزش بررسی‌ها و بازخوردها، 93 درصد از کاربران اعلام نموده‌اند اگر شرکت صریحا از آنها درخواست کند در نظرسنجی شرکت خواهند کرد و یک واقعیت جالب‌تر این است که 97 درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که در صورت موثر واقع‌شدن بازخورد، آنها به مشتریان وفادار شرکت تبدیل خواهند شد.

12. اعلان‌ها

وجود اعلان‌ها (نوتیفیکشن‌ها) تاثیر بسزایی در درگیر نگه‌داشتن کاربر حتی زمانی که گوشی او قفل است دارد. برای اثبات این موضوع بهتر است نگاهی به آمارهای دریافتی بیندازیم:

  • ارسال اعلان‌، نرخ نگهداری برنامه را 3 تا 10 برابر افزایش می‌دهد.
  • اگر یک نوتیفیکیشن برای کاربر جدید در هفته اول بارگیری برنامه ارسال شود، نرخ ماندگاری آن کاربر طی دو ماه 71 درصد افزایش می‌یابد.
  • اعلان‌های فشاری که دارای دکمه‌های فراخوان ( CTA )هستند، 40 تا 60 درصد نتایج بهتری را ارائه می‌دهند.

13. قابلیت‌های آفلاین:

اگر اپلیکیشن موبایل بتواند به‌صورت آفلاین نیز کار کند، این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا از مناطق دورافتاده‌ای که اتصال اینترنت ضعیفی دارند نیز به آن دسترسی داشته باشند.

14. ربات چت هوش مصنوعی

طراحی اپلیکیشن با هوش مصنوعی و ادغام ربات چت هوش مصنوعی با اپلیکیشن، تیم پشتیبانی مشتری را قادر می‌سازد تا روی فعالیت‌های ارزشمند تمرکز کرده و سوالات تکراری توسط چت‌بات‌های آموزش‌دیده، پاسخ داده شوند.

 

اعلان‌ها

سخن پایانی

بهبود ارائه خدمات به مشتری، در دسترس بودن 24 ساعته و سرعت عمل بالا از نکات کلیدی جذب کاربر می‌باشند و هرچه میزان کاربرپسند بودن اپلیکیشن‌ها بیشتر باشد، بازخورد بهتری نیز خواهند داشت. این میزان از کیفیت نیازمند رعایت نکات و ویژگی‌هایی می‌باشد که ما در این مقاله تنها به توضیح مختصری از آنها اکتفا نموده‌ایم. اما همان‌طور که به آن اشاره کردیم، طراحی یک اپلیکیشن خوب ارتباطی با نوع کسب‌وکار نداشته و میزان کیفیت آن وابسته به تیم طراحی و تسلط آنها به مراحل طراحی اپلیکیشن موبایل می‌باشد. تاثیر طراحی مناسب اپلیکیشن آنقدر زیاد است که حتی می‌توان گفت یک اپلیکیشن خوب طراحی‌شده، گوشی شما را هوشمندتر خواهد کرد.

تیم متخصص نیکراد وب با سابقه سال‌ها تجربه و کسب مهارت درزمینه‌ی طراحی سایت و اپلیکیشن موبایل می‌تواند بسته به هدف برنامه و تقاضای کاربر برنامه‌ای باکیفیت و شامل ویژگی‌های منحصربه‌فرد و شایسته برند شما طراحی نماید.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x