پیدا کردن پالت رنگی مناسب برای طراحی سایت

پیدا کردن پالت رنگی مناسب برای طراحی سایت

زمانی که بحث طراحی سایت مطرح می‌شود، افراد باید به موارد زیادی توجه نمایند. یکی از مواردی که در طراحی سایت و زیبایی آن اهمیت زیادی دارد، رنگ‌بندی سایت است. داشتن یک مجموعه رنگی جذاب و به روز، کار آسانی نبوده و باید در رابطه با انتخاب آن به نکات زیادی توجه شود. استفاده از رنگ‌های مناسب سبب می‌شود تا رابط کاربری سایت از زیبایی زیادی برخوردار شود و نتیجه کار کاملا دلنشین و جذاب گردد. برای همین است که انتخاب یک پالت رنگی مناسب در طراحی سایت اهمیت بسیاری دارد. اگر شما هم راجع به این موضوع اطلاعات زیادی ندارید و در انتخاب پالت های رنگی برای طراحی سایت مردد هستید، این مطلب را دنبال نمایید.

منظور از پالت های رنگی در طراحی سایت چیست؟

زمانی که قصد دارید یک سایت جدید را طراحی کنید، باید به انتخاب پالت رنگی مناسب سایت توجه زیادی داشته باشید. پالت رنگی به مجموعه رنگ‌هایی گفته می‌شود که میتوان از آنها برای طراحی یک پروژه استفاده کرد. این رنگ‌ها با یکدیگر همخوانی دارند و در کنار هم ترکیب زیبایی ایجاد می‌کنند. پالت‌های رنگی طراحی سایت، بسیار متنوع هستند و با هر سلیقه و نوع کاربری قابل انتخاب می‌باشند. در صورتی که این پالت‌ها به درستی انتخاب شوند، باعث جذب مخاطبان سایت و مراجعه کنندگان آن خواهند شد. با این حال باید بدانید که انتخاب پالت رنگی مناسب برای طراحی سایت کار آسانی نبوده و هر شخصی از پس آن برنمی‌آید. تنها طراحان با تجربه قادرند یک ترکیب رنگی مناسب را برای طراحی سایت‌ در نظر بگیرند. هر چقدر انتخاب پالت رنگی طبق اصول و استانداردهای خاص صورت گیرد، سایت گیراتر شده و بیشتر در ذهن مخاطب باقی خواهد ماند. بنابراین از این مسئله به راحتی عبور نکنید و این کار را حتما به افراد با تجربه و متخصص بسپارید.

دلیل اهمیت پالت رنگی مناسب برای طراحی سایت

 

دلیل اهمیت پالت رنگی مناسب برای طراحی سایت

 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، انتخاب پالت رنگی بسیار مهم است و باید به آن توجه زیادی شود. اما دلیل اهمیت انتخاب پالت رنگی مناسب چیست و چرا تا این اندازه مهم است؟ طبق روانشناسی رنگ، رنگ‌ها تاثیرات زیادی روی احساسات انسان‌ها دارند و سبب ایجاد احساسات متفاوتی بر روی آنها می‌شوند. برای همین اگر پالت رنگی سایت به درستی انتخاب نشود، باعث دور شدن کاربر از سایت خواهد شد که این مورد در سئوی سایت تاثیر منفی زیادی خواهد گذاشت. از طرفی رنگ، باعث می‌شود شناخت برند تا 80 درصد افزایش پیدا کند. در واقع اگر از رنگ خاصی برای طراحی سایت و لوگوی برند خود استفاده کنید، مخاطب با دیدن آن رنگ به یاد سایت و برند شما می‌افتد. این کار باعث جذب مخاطب به سایت و افزایش رتبه و جایگاه سایت خواهد شد. پس توجه داشته باشید که حتما از پالت رنگی مناسب و هارمونی رنگ خوب برای سایت استفاده نمایید تا برند شما به یک برند غیر قابل اعتماد و غیر حرفه‌ای تبدیل نشود.

با انواع پالت‌های رنگی در طراحی سایت آشنا شوید

 

با انواع پالت‌های رنگی در طراحی سایت آشنا شوید

 

پالت‌های رنگی انواع گسترده‌ای دارند که میتوان بر اساس سلیقه و نوع سایت، یکی از آنها را انتخاب کرد. در انتخاب پالت سایت باید به نوع کاربری سایت یعنی سایت فروشگاهی، سایت شرکتی، سایت شخصی و غیره توجه شود. در ادامه به برخی از مهمترین انواع پالت رنگی اشاره می‌کنیم.

 • پالت رنگارنگ و متعادل: منظور از پالت رنگارنگ، تلفیقی از رنگ‌های گرم و سرد و پاستیلی است. با اینکه این رنگ‌ها با هم متضاد هستند، در ترکیب با هم بسیار بی‌نظیر می‌شوند. برای مثال تلفیق رنگ‌های سبز مایل به آبی روشن با صورتی، باعث زیبایی بیشتری شده و یک طراحی بسیار مدرن و جوان پسند پدید می‌آورد.
 • پالت رنگی طبیعت: این دسته از رنگ‌ها شامل رنگ‌هایی برگرفته از طبیعت مانند قهوه‌ای، سبز و آبی آسمانی هستند. به همین دلیل فضای طبیعی و ایده‌آلی را برای طراحی پدید می‌آورند. بهتر است از پالت رنگی طبیعت برای پروژه‌هایی استفاده شود که بر محیط طبیعی تاکید بیشتری دارند.
 • پالت رنگی خنک: در صورتی که رنگ‌هایی چون آبی و سبز زمردی با هم ترکیب شوند، یک پالت رنگی خنک و با طراوت ایجاد می‌شود. زمانی هم که مخاطب به این رنگ‌ها نگاه می‌کند، حس تازگی و خنکی را از آن دریافت می‌نماید. رنگ‌هایی چون آبی یادآور اقیانوس و دریا هستند و سبب ایجاد تصویری آرام و قابل اعتماد در ذهن مخاطب می‌شوند.
 • پالت رنگی جسورانه و پر جنب و جوش: اگر از ترکیب رنگ‌هایی چون فیروزه‌ای و قرمز مرجانی استفاده کنید، پالتتان بسیار پر جنب و جوش و جسورانه خواهد بود. از این ترکیب رنگ بیشتر برای طراحی‌های جدید و مدرن استفاده می‌شود.
 • پالت رنگی شیک و پیچیده: رنگ‌های تیره‌ای چون خاکستری و طوسی تیره‌، جزو رنگ‌های شیک به حساب می‌آیند. به خصوص اگر با رنگ چشم نوازی چون آبی ترکیب شوند. توجه داشته باشید ترکیب رنگ‌های تیره نباید زیاد باشد. چرا که منجر به خسته شدن چشم کاربر و ترک زود هنگام سایت خواهد شد.
 • پالت رنگی شاداب و روشن: در صورتی که از رنگ‌های پاستیلی و شادی استفاده کنید، یک پالت رنگی سرزنده و شاداب خواهید داشت. این نوع پالت رنگی برای طراحی سایت‌های شخصی و یا سایت‌هایی که مرتبط با امور زیبایی و آرایشگری هستند، مناسب می‌باشند.
 • پالت رنگی تیره و تند: اگر رنگ‌های پس زمینه سایت را تیره و رنگ‌های متن آن را روشن انتخاب کنید، باعث جذاب شدن سایت خواهید شد. برای مثال از رنگ‌هایی چون آبی تیره و بنفش تیره برای بک گراند سایت و از رنگ سفید یا آبی روشن برای متون سایت استفاده نمایید تا در چشم بیننده زیباتر و مرموزتر نشان داده شود.
 • پالت رنگی مینیمال و ساده: رنگ‌های ساده و مینیمالی در چشم بیننده بسیار زیبا هستند. برای مثال شما می‌توانید از ترکیب رنگ‌های دودی تیره و سبز آبی استفاده کرده و یک پالت رنگی جذاب برای سایت خود پدید آورید. از پالت رنگی مینیمالی می‌توانید برای انواع طراحی سایت استفاده نمایید.
 • پالت رنگی هنری و خلاقانه: ترکیب رنگ‌هایی چون سرخابی، طلایی، آبی و سفید باعث هنری شدن فضای سایت می‌شود. این ترکیب رنگ بیشتر برای طراحی لباس، صنایع دستی و نقاشی مناسب است. پس اگر قصد طراحی سایت در این حیطه دارید، می‌توانید از این پالت هنری و خلاقانه استفاده نمایید.

معرفی چند سایت برای انتخاب پالت‌های رنگی

 

معرفی چند سایت برای انتخاب پالت‌های رنگی

 

برای اینکه رنگ‌ها را بهتر بشناسید و بتوانید آنها را به خوبی با هم ترکیب نمایید، می‌توانید از سایت‌های مرتبط در این زمینه کمک بگیرید. در زیر به چند سایت معروف در این زمینه اشاره می‌کنیم.

 • سایت ircolor

این سایت یکی از سایت‌های مناسب برای طراحان سایت، طراحان گرافیک و برنامه نویسان سایت است. زمانی که وارد این سایت می‌شوید، می‌توانید انواع رنگ‌های مختلف را بر اساس کدهای Hex , RGB و HSL مشاهده نمایید. همچنین زمانی که یک رنگ تیره یا روشن را انتخاب کنید، می‌توانید رنگ‌های مکمل آن را مشاهده کرده و برای ایجاد یک پالت رنگی از آنها استفاده نمایید. از ویژگی‌های این سایت میتوان به پیدا کردن رنگ با کد Hex، جستجو بین رنگ‌های متریال و ایجاد دسته‌بندی برای رنگ‌ها اشاره کرد.

 • سایت color hunt

این سایت یکی از سایت‌های قدرتمند برای پالت‌سازی است. شما می‌توانید پس از ورود به سایت، یک تصویر در آن قرار داده تا بر اساس رنگ‌های موجود در آن یک پالت رنگی مناسب ارائه شود. همچنین افراد طراح می‌توانند رنگ‌هایی که در پروژه‌هایشان استفاده کرده و به نظرشان برای دیگران مفید است را با دیگران به اشتراک بگذارند.

 • سایت Material Palette

این سایت یکی از سایت‌های ایده‌آل برای ساخت پالت رنگی است. برای این کار کافیست دو رنگ که به نظرتان جذابیت زیادی دارد را انتخاب کنید تا یک پالت هشت رنگی به شما داده شود. این رنگ‌ها برای رنگ‌های اولیه، متن و بک گراند سایت مناسب هستند. در آخر می‌توانید از آن پالت خروجی بگیرید و در طراحی سایت و پروژه‌های خود از آن استفاده نمایید.

 • سایت Coolors

این سایت جزو سایت‌هایی است که به کاربران خود اجازه ذخیره و اشتراک‌گذاری پالت رنگی را می‌دهد. کاربران می‌توانند پالت‌ها را بر اساس رنگ یا محبوبیت فیلتر کنند و آن را در حساب کاربری خود ذخیره نمایند. همچنین از آنجایی که این سایت دارای اپلیکیشن IOS است، میتوان از پالت‌های ذخیره شده در حساب کاربری در همه جا استفاده کرد.

 • سایت Adobe Color CC

این سایت یکی دیگر از سایت های رنگ شناسی بوده که به کاربران امکان ایجاد، ذخیره و تنظیم پالت رنگی می‌دهد. در این سایت میتوان رنگ‌های مکمل، سه تایی و یا تک رنگ را در چرخه رنگ قرار داده و با هم ترکیب کرد. همچنین میتوان پالت رنگی نهایی را با طرح‌های دیگر به اشتراک گذاشته و در آینده آنها را مرور کرد.

جمع بندی

انتخاب یک پالت رنگی مناسب برای طراحی سایت بسیار مهم است؛ چرا که در جذب کاربران و سئوی سایت اهمیت زیادی دارد. هر چقدر ترکیب رنگ‌های به کار رفته در طراحی سایت با هم هماهنگ‌تر باشند، سایت از زیبایی و گیرایی بیشتری برخوردار می‌شود. برای انتخاب پالت رنگی مناسب طراحی سایت، می‌توانید از انواع پالت‌های اشاره شده در متن استفاده کرده و یا به سراغ سایت‌های برتر ساخت پالت رنگ بروید. با این کار می‌توانید انتخاب بهتری از رنگ‌های مور نظرتان داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x