با 5 ابزار برای پیدا کردن کلمه کلیدی آشنا شوید

با5  ابزار برای پیدا کردن کلمه کلیدی آشنا شوید

برای این که سایت از نظر سئو و رتبه به جایگاه مناسبی برسد، باید به موارد مهمی در آن توجه شود. یکی از این موارد مربوط به محتوای سایت است که باید از هر نظری قدرتمند و اصولی باشد. برای داشتن محتوای بهینه و قدرتمند، نیاز به پیدا کردن انواع کلمات کلیدی مرتبط با حوزه سایت است. هر چقدر کلمات کلیدی به کار رفته در محتوای سایت مناسب‌تر و اصولی‌تر باشند، احتمال افزایش رتبه سایت و بازدید از آن بیشتر خواهد بود. برای همین افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، باید از روش‌های یافتن انواع کلمات کلیدی مطلع باشند و بهترین ابزارها برای جستجو کلمات کلیدی را بشناسند. بر این اساس قرار است در این مطلب به بررسی چند ابزار مهم برای پیدا کردن کلمات کلیدی بپردازیم و با طرز استفاده از آنها به خوبی آشنا شویم.

کلمه کلیدی به چه معناست؟

 

کلمه کلیدی به چه معناست؟

پیش از آنکه به سراغ ابزارهای پیدا کردن کلمات کلیدی برویم، بهتر است با مفهوم کلمه کلیدی آشنا شویم. کلمات کلیدی یا Keywords، کلماتی هستند که به کلیت محتوای سایت اشاره دارند. در واقع این کلمات توسط کاربران جستجو شده و از این طریق باعث ورود کاربر به سایت می‌شوند. محتواهایی که برای سایت در نظر گرفته می‌شوند، بر اساس همین کلمات کلیدی هستند. شما باید در جایگاه یک تولید کننده محتوا، از کلمات کلیدی مرتبط با صفحه سایت استفاده کنید تا بتوانید شانس خود را در میان نتایج جستجو افزایش دهید.

نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط

 

نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط

همانطور که متوجه شدید، کلمات کلیدی نقش مهمی در محتوای سایت دارند و سبب افزایش ورودی و ترافیک سایت می‌شوند. برای همین باید در انتخاب آنها دقت کرده و از بهترین کلمات کلیدی در سایت استفاده کرد. برای پیدا کردن کلمات کلیدی، راه‌های زیادی وجود دارد که مهمترینشان استفاده از ابزارهای ارائه شده است. علاوه بر این، میتوان از نتایج خود گوگل نیز برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با سایت استفاده کرد. استفاده از نتایج گوگل برای یافتن کلمات کلیدی، یکی از سریعترین راه‌ها است و هر فردی می‌تواند به آسانی از آن استفاده نماید. برای این کار باید کلمه دلخواه خود را در گوگل جستجو کنید تا در پایین صفحه با عبارات و کلمات مرتبط با آن مواجه شوید. این کلمات و عبارات، همان کلماتی هستند که میتوان از آنها برای انتخاب کلمه کلیدی و عناوین مطالب استفاده کرد.

معرفی ابزارهای معروف و محبوب برای یافتن کلمات کلیدی

 

معرفی ابزارهای معروف و محبوب برای یافتن کلمات کلیدی

در اینجا به بررسی 5 ابزار موثر برای پیدا کردن کلمه کلیدی می‌پردازیم و با ابزار رایگان یافتن کلمات کلیدی آشنا می‌شویم.

  • ابزار Google Keyword Planner

یکی از ابزارهای رایگان و محبوب برای پیدا کردن کلمات کلیدی، Google Keyword Planner است. دلیل محبوبیت این ابزار، به خاطر رایگان بودن و همچنین سهولت در استفاده از آن است. علاوه بر این از آنجایی که این ابزار مخصوص موتور جستجو گوگل است، از محبوبیت بیشتری در بین کاربران گوگل برخوردار شده است. این ابزار رایگان یافتن کلمات کلیدی، با گوگل ادوردز ادغام شده است. برای همین برای استفاده از آن، نیاز به یک حساب AdWords است. البته ایجاد این اکانت رایگان است؛ اما برای استفاده از آن باید آن را شارژ نمایید. Google Keyword Planner با کلمات حاصل از نتایج جستجوی گوگل ارتباط دارد و اطلاعات ارائه شده در آن با این نتایج مرتبط هستند. استفاده از این ابزار بسیار ساده است و افرادی که به تازگی قصد ورود به حوزه تولید محتوا دارند، می‌توانند به آسانی از آن استفاده نمایند. از ویژگی‌های ابزار یافتن کلمات کلیدی کیوورد پلنر، میتوان به نمایش حجم جستجوی ماهانه محلی و جهانی کلمه کلیدی، میزان رقابت بر سر آنها و شناسایی ترندها اشاره کرد. بر اساس این ویژگی‌ها، بهتر است به سراغ انتخاب کلمه کلیدی بروید که از رقابت متوسط یا کم برخوردار باشد و میزان جستجوی ماهانه جهانی یا محلی آنها بیشتر است.

  • ابزار Google Trends

گوگل ترندز یکی دیگر از ابزارهای معروف برای پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب است. این ابزار نیز بسیار راحت و کاربردی بوده و هر فرد مبتدی می‌تواند به آسانی از آن استفاده نماید. Google Trends از قابلیت‌های زیادی برخوردار است که از میان آنها میتوان به مقایسه بین چند کلمه، نمایش محبوبیت نتایج در یک بازه زمانی مشخص، نمایش محبوبیت در میان شهرهای مختلف و امکان جستجو در دسته‌های متفاوت اشاره کرد. اگر قصد دارید از تمام قابلیت‌های این ابزار استفاده نمایید، می‌توانید با سرچ کردن آموزش کار با گوگل ترندز، از نحوه کار با آن مطلع شوید و از تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن بهره‌مند شوید. در ابزار Google Trends دو گزینه Top و Rising در پیش روی کاربران است. در حالت Top، کلماتی نمایش داده می‌شوند که محبوبیت بیشتری دارند و به میزان بالاتری جستجو می‌شوند. در حالت Rising نیز کلماتی نمایش داده می‌شوند که در چند هفته گذشته محبوب بوده‌اند و جزو کلمات و اصطلاحات ترند به حساب می‌آیند.

  • ابزار Bing Webmaster Tools

یکی دیگر از ابزارهایی که می‌توانیم به شما معرفی نماییم، ابزار Bing Webmaster Tools از موتور جستجوی بینگ شرکت مایکروسافت است. برای استفاده از این ابزار یافتن کلمه کلیدی، باید کلمه کلیدی دلخواه خود را در بخش Keyword Research تایپ کنید تا ابزار وبمستر تولز بینگ، کلمات کلیدی مشابهی را برایتان نمایش دهد. نمایش کلمات کلیدی در این ابزار، همراه با ارائه تعداد و روند جستجو می‌باشد. ویژگی دیگر این ابزار این است که میتوان در آن زبان، بازه زمانی و کشور را به راحتی تنظیم کرد. با این حال نتایجی که برای کلمه کلیدی جستجو شده ارائه می‌شوند، متناسب با همان زبان کلمه کلیدی هستند و مشکلی را ایجاد نمی‌نمایند. برای مثال اگر شما به تنظیمات و زبان این ابزار کاری نداشته باشید، پس از سرچ کردن کلمه کلیدی با زبان فارسی، نتایج را به همان زبان فارسی مشاهده خواهید کرد. از دیگر خصوصیات این ابزار میتوان به امکان مشاهده درصد کلیک خوری کلمه کلیدی و جایگاه سایت بر اساس کلمه کلیدی مورد نظر اشاره کرد.

  • ابزار Google Search Console

ابزار Google Search Console یکی دیگر از ابزارهای مهم برای یافتن کلمه کلیدی است که با Bing Webmaster Tools شباهت زیادی دارد. با این حال گوگل سرچ کنسول، از نظر پیدا کردن کلمات کلیدی، بسیار قوی‌تر از سرچ کیوورد بینگ عمل می‌نماید. گوگل سرچ کنسول، سایت کلمات کلیدی گوگل است و قابلیت اعمال فیلترهای مختلف برای نمایش اطلاعات را دارد. در قسمت Performance کنسول، میتوان تجزیه و تحلیل آمار جستجو شده را مشاهده کرده و به جزئیات کاملی از کلماتی که در 90 روز پیش کلیک شده‌اند، دسترسی پیدا کرد.

  • ابزار KWFinder

یکی از سایت‌های معروف و مهم برای یافتن کلمات کلیدی، KWFinder است. در این سایت علاوه بر پیدا کردن کلمه کلیدی مرتبط، می‌توانید با اطلاعات مهم همراه با جزئیات مفیدی روبرو شوید. از جمله مواردی که در سایت KWFinder قابل مشاهده است، میتوان به حجم جستجو در یک سال اخیر، میزان رقابت و دشواری کلمه، روند جستجو و هزینه تبلیغات کلیکی گوگل اشاره کرد. برای پی بردن به میزان رقابت کلمه کلیدی، باید به عدد آن توجه نمایید. هر چقدر این عدد به 100 نزدیک‌تر باشد، کلمه کلیدی از نظر رقابتی داغ‌تر و به مراتب نتیجه گرفتن از آن دشوارتر می‌باشد. برای همین بهتر است به این موضوع توجه کنید و کلمه کلیدی مناسبی را برای رقابت در نظر بگیرید. بهتر است برای انتخاب کلمه کلیدی، به سراغ مواردی بروید که از عدد دریافتی کمتر از 45 برخوردار باشند. البته این موضوع بستگی به استراتژی و شرایط خود شما دارد. برای کار ابزار KWFinder، باید کلمه کلیدی مرتبط خود را در کادر وارد کرده و کشور و زبان هدف خود را انتخاب نمایید. پس از آن با نتایج مطلوبی از کلمات کلیدی مرتبط روبرو خواهید شد.

کدام یک از ابزارهای معرفی شده، بهترین هستند؟

 

کدام یک از ابزارهای معرفی شده، بهترین هستند؟

ابزارهای موثر و مهم در پیدا کردن کلمه کلیدی، تعداد زیادی دارند و تنها محدود به 5 مورد اشاره شده در متن نمی‌شوند. به جز موارد اشاره شده در این مطلب، میتوان به ابزارهای دیگری چون SEMRUSH، Ahrefs، LongTailPro، SpyFu، Nightwatch، Small Seo Tools، Rank tracker، Serpstat، LSI Graph و Ubersuggest اشاره کرد. هر کدام از این ابزارها مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارند و از نظر شرایط استفاده بستگی به شخص کاربر دارند. برای همین بهترین ابزار پیدا کردن کلمه کلیدی، از دیدگاه هر شخصی متفاوت است. برای مثال برای برخی از کاربران، رایگان بودن این ابزارها حائز اهمیت‌تر هستند. بنابراین شما هم باید با توجه به شرایط و انتظارات خود، بهترین ابزار یافتن کلمات کلیدی را پیدا کرده تا از مزایای آن بهره‌مند شوید.

جمع بندی

کلمات کلیدی، کلمات اصلی و مهم در هر محتوایی به حساب می‌آیند و در سئو و بهینه‌سازی آن نقش زیادی دارند. برای همین در پیدا کردن و استفاده از آنها باید بسیار هوشمندانه و دقیق عمل کرد. برای پیدا کردن کلمات کلیدی، میتوان از نتایج جستجوی گوگل استفاده کرده و یا به سراغ ابزارها و سایت‌هایی که در این زمینه ارائه شده‌اند، رفت. در این مطلب با 5 ابزار مهم برای پیدا کردن کلمات کلیدی آشنا شدیم و به ویژگی‌های مهم هر یک از آنها اشاره کردیم. شما می‌توانید برای شروع کار، به سراغ یکی از این ابزارها بروید و از آن برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با سایت خود استفاده نمایید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x