با الگوریتم مرغ مگس خوار و تاثیر آن بر سئوی سایت آشنا شوید

با الگوریتم مرغ مگس خوار و تاثیر آن بر سئوی سایت آشنا شوید

اگر با حوزه طراحی سایت و سئوی سایت آشنایی داشته باشید، حتما نام الگوریتم‌های گوگل را شنیده‌اید. الگوریتم‌های گوگل هر کدام یک سیستم پیچیده‌ای هستند که برای انتخاب بهترین سایت جهت نمایش به کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این الگوریتم‌ها مقاصد خاصی دارند؛ اما اهدافشان یکی بوده و آن هم پیدا کردن مرتبط‌ترین صفحه و سایت با عبارت جستجو شده است. در این مطلب قرار است به بررسی یکی از این الگوریتم‌ها، یعنی الگوریتم مرغ مگس خوار بپردازیم و با ویژگی‌ها و تاثیرات آن بر روی سئوی سایت بیشتر آشنا شویم.

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست و چه هدفی دارد؟

الگوریتم Hummingbird یا همان مرغ مگس خوار، یکی از مهمترین الگوریتم‌های گوگل است. این الگوریتم که در سال 2013 ارائه شد، یکی از روش‌های جستجوی مطلب است. الگوریتم مرغ مگس خوار با استفاده از گراف دانش و جستجوی معنایی کار می‌کند و از این طریق عبارات جستجو شده را بررسی می‌نماید. در واقع هدف الگوریتم مرغ مگس خوار، ارائه نتایج دقیق و واقعی‌تر با عبارات جستجو شده است. پس الگوریتم Hummingbird بر روی کلمات کلیدی‌ای که کاربران جستجو می‌کنند تمرکز دارد و سایت‌ها را بر اساس مرتبط‌ترین کلمات نمایش می‌دهد.

مفهوم گراف دانش و جستجوی معنایی در الگوریتم مرغ مگس خوار

 

مفهوم گراف دانش و جستجوی معنایی در الگوریتم مرغ مگس خوار

 

همانطور که گفته شد، الگوریتم مرغ مگس خوار از طریق گراف دانش (Knowledge Graph) و جستجوی معنایی (semantic search) عبارات سرچ شده توسط کاربر را بررسی می‌کند. اما این کلمات به چه معنا هستند و در الگوریتم Hummingbird چه مفهومی دارند؟ گراف دانش، یک پایگاه اطلاعاتی از داده‌ها بوده که شامل موضوعات مختلفی می‌شود. این داده‌ها از کلیه سایت‌های معتبر در بستر اینترنت جمع‌آوری شده‌اند. گوگل با استفاده از Knowledge Graph قادر به ارائه اطلاعات دیگری که مکمل یا مرتبط با عبارت جستجو شده شما هستند، می‌باشد. مورد دیگر، جستجوی معنایی است. منظور از جستجوی معنایی، جستجویی کلمه به کلمه نبوده و تمرکز گوگل تنها بر روی کلمات جستجو شده نمی‌باشد. بلکه در اینجا تمرکز گوگل بر روی معنا و مفهوم موارد جستجو شده است. این کار باعث شده تا کاربران بدون نیاز به استفاده از یک کلمه منحصربفرد در باکس جستجوی گوگل، به پاسخ خود برسند. همچنین در جستجوی معنایی semantic search، گوگل بر اساس تاریخچه جستجو و آدرس IP شما، به شما در رسیدن به موارد دلخواهتان کمک می‌کند.

چرا این الگوریتم به مرغ مگس خوار معروف شده است؟

مرغ مگس خوار یکی از پرنده‌های چابک است که از سرعت و دقت زیادی برخوردار است. سرعت این پرنده به قدری زیاد است که هنگام پرواز بال‌های او به سختی قابل مشاهده می‌باشد. اما با وجود سرعت و چابکی بالا، مرغ مگس خوار قادر است هدف خود را به سرعت شناسایی کند و خیلی زود آن را تشخیص دهد. از آنجایی که مرغ مگس خوار نزدیک‌ترین هدف را خیلی زود تشخیص داده و با سرعت به سمت آن حرکت می‌کند، نام این پرنده بر روی یکی از الگوریتم‌های گوگل نهادینه شده است. در واقع این الگوریتم نشان از سرعت بالای گوگل در تشخیص عبارات کلیدی و نمایش نزدیک‌ترین و مرتبط‌ترین نتایج است.

راه‌های جلب توجه الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل و تاثیر روی سئو

 

راه‌های جلب توجه الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل و تاثیر روی سئو

 

برای اینکه توجه الگوریتم مرغ مگس خوار را جلب کنیم و بتوانیم بر روی سئو تاثیر بگذاریم، باید به موارد زیادی توجه داشته باشیم. کارهایی که در این رابطه باید انجام دهید، عبارتند از:

  • استفاده از کلمات کلیدی متنوع و عبارات توصیفی

یکی از موارد مهمی که سبب جلب توجه الگوریتم مرغ مگس خوار می‌شود، استفاده از کلمات کلیدی مختلف است. شما باید کلمات کلیدی را بهینه کنید و به جای تکرار یک کلمه اصلی، از کلمات مشابه آن نیز استفاده نمایید. استفاده از عبارات کلیدی طولانی باعث جلب توجه موتور جستجو گوگل شده و سبب می‌شود تا موتور جستجو سایت شما را ایندکس نماید. به این تکنیک مفهوم‌گرایی در تولیدمحتوا گفته می‌شود.

  • استفاده از نشانه‌گذاری استاندارد Schema

استفاده از زبان نشانه‌گذاری گوگل تاثیر زیادی روی سئو سایت شما می‌گذارد و سبب برقراری ارتباط‌ موتور جستجو با سایت شما می‌شود. این نشانه‌گذاری در درک بهتر سایت شما توسط گوگل تاثیر دارد و باعث بهبود سئوی سایت می‌شود. زمانی که سایت و صفحات به خوبی درک شوند، سایت می‌تواند به رتبه خوبی در موتور جستجو دست پیدا کند و به جایگاه بالاتری برسد. پس از استفاده از نشانه‌گذاری استاندارد Schema غافل نشوید تا بتوانید توجه الگوریتم مرغ مگس خوار را جلب نمایید.

  • نوشتن مقالات کوتاه و تاثیرگذار

یکی دیگر از مواردی که باعث جلب توجه الگوریتم مرغ مگس خوار می‌شود، استفاده از مقالات با تعداد کاراکتر مناسب است. برای همین از نوشتن مقالات طولانی به تعداد زیاد خودداری کرده و بیشتر توجهتان را روی ارائه مفهوم و پاسخ به سوال کاربران بگذارید.

  • کاهش نرخ پرش و افزایش ترافیک سایت

اگر قصد دارید سایت‌تان به جایگاه خوبی در موتور جستجوی گوگل برسد و بتواند روی الگوریتم Hummingbird تاثیر بگذارد، باید سعی کنید نرخ پرش سایت را کاهش و ترافیک و زمان حضور کاربر را افزایش دهید. برای این کار باید در محتوای سایت خود از اینفوگرافی، تصاویر و ویدئوهای جذاب استفاده کنید تا کاربر جذب آنها شود. با این عمل، نرخ پرش یا بانس ریت سایت کاهش پیدا کرده و کاربر زمان بیشتری را در سایت سپری خواهد کرد.

تاثیرگذاری الگوریتم مرغ مگس خوار روی سئو به چه صورت است؟

زمانی که الگوریتم مرغ مگس خوار توسط گوگل ارائه شد، گوگل اعلام کرد که قوانین کلی تغییری نکرده است و تنها تمرکز موتور جستجو روی ارزیابی عبارات و کلمات کلیدی رفته است. در واقع گوگل با این الگوریتم اعلام کرد که افرادی که از محتواهای با کیفیت و غیر کپی برخوردار باشند، بهترین امتیاز و رتبه را از گوگل دریافت می‌کنند. الگوریتم Hummingbird مطالب سایت را با دقت و سختگیری بیشتری بررسی می‌کند و در پیدا کردن محتواهای مرتبط با عبارات جستجو شده بسیار سریع عمل می‌نماید. برای همین اگر سایت شما از محتواهای یونیک و حرفه‌ای برخوردار باشد و کلمات کلیدی درست و صحیحی در آن به کار رفته باشد، باعث جلب توجه الگوریتم مرغ مگس خوار و تاثیر آن روی سئوی سایت خواهد شد. پس با این کار می‌توانید میزان بازدید سایت را افزایش و نرخ پرش آن را کاهش دهید و سئوی سایت خود را بهبود ببخشید.

هدف گوگل از ارائه الگوریتم مرغ مگس خوار

 

هدف گوگل از ارائه الگوریتم مرغ مگس خوار

 

با توجه به مواردی که بیان شد، میتوان به هدف گوگل از ارائه الگوریتم مرغ مگس خوار پی برد. گوگل با استفاده از این الگوریتم، به کلمات و عبارت وارد شده در باکس جستجو توجه کرده و از درک صحیح آنها مطمئن می‌شود. پس از آن صفحات و سایت‌هایی که با معنی و مفهوم عبارات جستجو شده مطابقت داشته باشند برای کاربر به نمایش گذاشته می‌شوند. برای همین هدف گوگل از ارائه الگوریتم مرغ مگس خوار را میتوان به بهبود کیفیت نتایج جستجو شده مرتبط دانست.

2 مزیت مهم الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird

الگوریتم‌های گوگل معمولا هر کدام دارای ویژگی‌های متمایزی هستند. الگوریتم مرغ مگس خوار نیز از دو ویژگی بسیار مهم برخوردار است. اولین ویژگی الگوریتم Hummingbird، قابلیت جستجوی صوتی است. بسیاری از کاربران به جای تایپ کردن موضوع مورد نظر خود، اقدام به خواندن آن از طریق سیستم جستجوی صوتی می‌نمایند. الگوریتم هامینگ برد به کاربر اجاره می‌دهد چه از طریق نوشتن و چه از طریق خواندن، به نتایج مورد نظر خود دست پیدا کند. پس زمانی که عبارت و کلمات خود را برای گوگل بیان کنید، مرغ مگس خوار را پیدا کردن نتایج مورد نظر خود احضار خواهید کرد. دومین ویژگی این الگوریتم، توجه به جستجوهای محلی و سئو محلی است. الگوریتم Hummingbird بر اساس موقعیت جغرافیایی شما، تمام سایت‌های مرتبط را برایتان به نمایش می‌گذارد.

تفاوت الگوریتم مرغ مگس خوار با سایر الگوریتم‌های گوگل

 

تفاوت الگوریتم مرغ مگس خوار با سایر الگوریتم‌های گوگل

 

الگوریتم پاندای گوگل، برای شناسایی محتواهای نامناسب و کپی شده از سایت‌های دیگر ارائه شده است. همچنین الگوریتم پنگوئن وظیفه شناسایی لینک‌های اسپم را بر عهده دارد. برای همین این دو الگوریتم گوگل، جهت شناسایی اسپم و پنالتی کردن محتواهای بی‌کیفیت ارائه شده بودند. اما الگوریتم مرغ مگس خوار اینگونه نبوده و ضد اسپم نیست. بلکه این الگوریتم جهت تجزیه و تحلیل عبارات جستجو شده و نمایش صفحات مرتبط ارائه شده است.

جمع بندی

الگوریتم Hummingbird یا مرغ مگس خوار، یکی از الگوریتم‌های بسیار مهم گوگل است؛ چرا که در پیدا کردن نتایج مرتبط با عبارات و کلمات جستجو شده توسط کاربر، بسیار دقیق و سریع عمل می‌کند. در واقع هدف گوگل از ارائه این الگوریتم، ارائه نتایج مورد نیاز کاربر در کوتاهترین زمان ممکن بوده است. الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، توسط دو ابزار گراف دانش و جستجوی معنایی کار می‌کند و بهترین و مرتبط‌ترین محتوا را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بنابراین برای اینکه بتوان توجه مرغ مگس خوار را جلب کرده و سئوی سایت را از طریق آن بهبود بخشید، باید به استفاده از محتوای یونیک و حرفه‌ای سایت توجه ویژه‌ای داشت.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x