الگوریتم رقص گوگل چیست و چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

الگوریتم رقص گوگل و تاثیر آن بر سئوی سایت

اگر در حوزه سئو مشغول به فعالیت باشید، حتما با الگوریتم‌های گوگل آشنایی دارید. الگوریتم رقص گوگل یا گوگل دنس، یکی از الگوریتم‌های قدیمی گوگل است که نامش هیچ ارتباطی با نقش آن در سئو ندارد! این الگوریتم به تغییرپذیری نتایج گوگل اشاره دارد و با سایر الگوریتم‌ها تفاوت دارد. در ادامه با الگوریتم Google Dance آشنا شده و به تاثیر آن در سئوی سایت پی خواهیم برد.

رقص گوگل چیست؟

بدیهی است زمانی که سایت خود را طراحی کرده و برای آن شروع به محتوانویسی می‌کنید، در ابتدا سایت در رتبه‌های پایین گوگل قرار می‌گیرد. در واقع دلیل آن هم این است که در این شرایط گوگل نمی‌داند که صفحه جدید سایت را در کدام بخش از نتایج جستجو قرار دهد. برای همین باید در ابتدا سایت و صفحه‌تان مورد ارزیابی قرار بگیرد تا مشخص شود که چه جایگاه و رتبه‌ای برای آن مناسب‌تر می‌باشد. ارزیابی جایگاه سایت، توسط فرایند رقص گوگل صورت می‌گیرد. با ابراز گوگل دنس، صفحات سایت شما محک زده شده و جایگاه و رتبه آن مشخص می‌گردد.

به زبان ساده‌تر باید بگوییم که گوگل با این ابزار صفحه تازه منتشر شده شما را با رتبه پایین، به جایگاه بالایی می‌آ‌رود تا واکنش کاربران را نسبت به آن ارزیابی نماید. در صورتی که الگوریتم‌های گوگل تشخیص دهند که سایت شما از بازدید بالایی برخوردار بوده و کاربران زیادی روی آن کلیک می‌نمایند، برای صفحه یا سایت شما ارزش قائل می‌شود. برای همین گوگل جایگاه و رتبه سایت را افزایش داده و آن را به نتایج بالاتر ارتقا می‌دهد. اما این پایان ماجرا نیست! چرا که این عمل موقت بوده و گوگل مجددا صفحه شما را به قعر نتایج جستجو می‌فرستد. در واقع این چرخه مدام تکرار شده و سایت شما از رتبه پایین به بالا و مجددا از بالا به پایین تغییر پیدا خواهد کرد. تا زمانی این کار ادامه پیدا خواهد کرد که گوگل بتواند جایگاه و رتبه مناسب سایت شما را پیدا نماید. در نهایت سایت در همان جایگاه باقی مانده و از آن پس بسته به عملکردهایتان نسبت به رقبا، ممکن است رتبه سایت کمی پایین‌تر و یا بالاتر برود. پس به طور کلی ابزار یا الگوریتم گوگل دنس، به تغییر رتبه و جایگاه سایت و رسیدن به بهترین رتبه اشاره دارد.

دلیل به وجود آمدن الگوریتم گوگل دنس

 

دلیل به وجود آمدن الگوریتم گوگل دنس

یکی از معیارهایی که بر اساس آن سایت‌ها رتبه‌بندی می‌شوند، محتوا و میزان رضایت کاربران از آن است. میزان رضایت کاربران از محتوای سایت، پیش از نمایش و پس از نمایش محاسبه می‌شود. برای مثال سرعت سایت، ریسپانسیو بودن سایت، توجه به استانداردهای نگارشی و طراحی و موارد دیگر از جمله مواردی هستند که پیش از نمایش محتوا به کاربر و از طریق گوگل محاسبه می‌شود. فاکتورهای دیگری چون نرخ کلیک کاربر بر روی سایت، ترافیک سایت، مدت زمان حضور کاربر در سایت، ثبت دیدگاه و اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی مواردی هستند که پس از نمایش محتوا و ورود کاربر به سایت مورد بررسی قرار می‌گیرد. به دلیل همین موارد، گوگل بر آن شد تا ابزاری را طراحی کند که بتواند میزان رضایت کاربران از سایت را ارزیابی کرده و بر اساس آن اقدام به تعیین رتبه و جایگاه سایت نماید. در اینجا بود که ابزار رقص گوگل توسط شرکت گوگل ارائه شد تا از طریق آن به مقایسه ارزش و کیفیت صفحات سایت بپردازد.

رقص گوگل چه تاثیری بر روی رتبه سایت و نتایج جستجو دارد؟

گوگل همواره استراتژی‌های خود را بروز نگه می‌دارد تا از این طریق به میزان رضایت کاربران از سایت و تعیین بهترین جایگاه سایت پی ببرد. یکی از تغییراتی که گوگل در الگوریتم‌های خود ایجاد کرده است، اهمیت دادن به رفتار کاربران نسبت به سایت است. در سال‌های گذشته تمرکز گوگل بیشتر بر روی استفاده مکرر از کلمات کلیدی و یا لینک‌دهی‌های معتبر بوده است. اما امروزه اینطور نبوده و گوگل نسبت به این ترفندها کمی بی‌تفاوت شده است. به طوری که در حال حاضر بیشترین تمرکز گوگل بر روی رضایت کاربران از سایت است. رقص گوگل نیز به همین موضوع اشاره دارد و به میزان رضایت کاربران از سایت اشاره دارد. با این تفاسیر افراد می‌توانند به رضایت کاربران از یک صفحه از سایت پی ببرند و بر اساس آن اقدام به ارائه محتوا در همان زمینه نمایند. برای مثال فرض کنید یکی از صفحات سایت شما به رتبه بالایی در گوگل رسیده است و پس از چند روز این جایگاه از دست رفته است. با بررسی‌های لازم می‌توانید به رفتار مخاطبان با محتوای سایت خود پی ببرید و استراتژی‌های لازم برای کسب رتبه‌های بالاتر را اجرا نمایید. این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا بتوانید محتوای درخور و منحصربفردی برای مخاطبان خود تولید کنید و باعث جلب توجه و نظر آنها شوید.

از کجا متوجه شویم سایت در دوره گوگل دنس قرار گرفته است؟

 

از کجا متوجه شویم سایت در دوره گوگل دنس قرار گرفته است؟

با توضیحات ارائه شده شاید برایتان سوال باشد که از کجا میتوان به این موضوع پی برد که سایت در دوره رقص گوگل قرار گرفته است؟ زمانی که یک محتوای جدید برای سایت ایجاد می‌شود، ممکن است سایت با افزایش یا کاهش رتبه سایت روبرو شود. در این شرایط افراد کمی گمراه شده و نمی‌توانند به این موضوع پی ببرند که آیا این نوسانات به خاطر الگوریتم رقص گوگل بوده است و یا موتور جستجو محتوا را جریمه کرده است. برای این که به این موضوع پی ببرید می‌توانید به دو مورد توجه داشته باشید. روش اول این است که رتبه سایت را در بازه چند روزه بررسی کنید. در صورتی که با جابجایی‌ قابل ملاحظه‌ای روبرو شدید، به احتمال زیاد در دوره گوگل دنس قرار گرفته‌اید. روش دوم هم این است که پس از انتشار یک محتوای خوب و برطرف کردن تمام مشکلات سایت، به رتبه سایت خود توجه داشته باشید. در صورتی که صفحات و سایت شما از رتبه مشخصی برخوردار نبوده و دائما با نوسان روبرو باشند، به احتمال زیاد در دوره رقص گوگل قرار گرفته‌اید. در این شرایط می‌توانید با توجه به رضایت کاربران، برای ارتقا و تثبیت جایگاه خود در رتبه‌های بالاتر تلاش کنید.

قرارگیری در دوره Google Dance چه مزایایی دارد؟

گاهی اوقات مدیران سایت با قرار گرفتن در دوره گوگل دنس دچار سردرگمی می‌شوند. در این شرایط افراد تصور دارند که تلاششان برای سایت بی‌فایده بوده است و نگران از دست دادن سایتشان می‌شوند. در صورتی که اینگونه نبوده و قرارگیری در دوره گوگل دنس می‌تواند مزایایی برای سایت داشته باشد. در این شرایط میتوان با استفاده از تولید محتوای با کیفیت، اصلاح تگ‌ها، بهینه کردن سرعت سایت، تغییر و اصلاح رابط کاربری یا تجربه کاربری سایت، دریافت بک لینک معتبر و انتشار رپورتاژ اقدام به کسب رتبه بالاتر در نتایج گوگل کرد. پس هنگامی که سایتتان در دوره رقص گوگل قرار گرفت، نگران نباشید و بیشتر تمرکز خود را روی کسب رضایت کاربران سایت قرار دهید.

سایت‌هایی که گوگل دنس بر روی آنها تاثیری ندارد

 

سایت‌هایی که گوگل دنس بر روی آنها تاثیری ندارد

در رابطه با اینکه چه سایت‌هایی دقیقا در دوره رقص گوگل قرار می‌گیرند، چیز مشخصی وجود ندارد. اما با توجه به توضیحات ارائه شده میتوان گفت که با انتشار صفحه جدید در سایت، انتشار مطالب با کلمات جدید و ارائه سایت با روش سئوی کلاه سیاه، سایت معمولا در دوره گوگل دنس قرار می‌گیرد. از طرفی برخی از سایت‌ها هستند که این ابزار تاثیری بر روی آنها ندارد. سایت‌هایی که از سئوی on-page خوبی برخوردار باشند و رضایت کاربران را به خوبی جلب کرده باشند، از گزند رقص گوگل دور خواهند بود. برای دور ماندن از این ابزار بهتر است به لینک‌سازی داخلی و خارجی سایت توجه داشته باشید و محتوای با کیفیتی را برای سایت در نظر بگیرید.

مواردی که باعث قرارگیری سایت در دوره گوگل دنس می‌شود

  • سایت‌هایی که به اصول سئوی استاندارد توجهی ندارند و به انتشار محتوای تکراری و بی‌ارزش می‌پردازند.
  • سایت‌هایی که به تازگی ایجاد شده‌اند و یا صفحات جدیدی برای سایت منتشر شده است.
  • سایت‌هایی که کلمات کلیدی جدیدی در سئو دارند و موقعیت و جایگاه آنها هنوز در گوگل ثابت نشده است.

تاثیر Google Dance بر سئو سایت

 

تاثیر Google Dance بر سئو سایت

تکنیک‌های بهینه‌سازی سایت یا همان سئو، شامل ترفندهایی هستند که از طریق الگوریتم‌های موتور جستجو به دست آمده‌اند. از میان الگوریتم‌ها و ابزارهای گوگل، باید دید که تاثیر گوگل دنس بر روی سئوی سایت چیست. با توجه به ویژگی‌های این ابزار و توضیحات ارائه شده باید گفت که ترفندهای خاصی برای گوگل دنس در دسترس نیست. اما این به آن معنا نیست که نتوان هیچ کاری در این زمینه انجام داد. برای بهترین استفاده از گوگل دنس باید کاربران سایت را راضی نگه داشته و سایت را برای آنها بهینه کرد. در واقع باید کارهایی در سایت انجام شود که در جهت افزایش رتبه سایت و سئوی آن باشد.

جمع بندی

گوگل دنس یا رقص گوگل، یک الگوریتم یا ابزار از گوگل بوده که در جهت پی بردن به رتبه و جایگاه سایت ارائه شده است. هنگامی که سایت در دوره رقص گوگل قرار می‌گیرد، با نوسان‌های زیادی روبرو می‌شود و جایگاهش بالا و پایین می‌شود. بسیاری از افراد این نوسانات را سیگنال منفی برای سایت خود حساب کرده و ممکن است دست به اقداماتی چون استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه بزنند. در صورتی که هدف گوگل دنس، پی بردن به جایگاه واقعی سایت از طریق به چالش کشیدن محتوا و میزان رضایت کاربران سایت است.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x