گوگل دیسکاور چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

گوگل دیسکاور

گوگل دیسکاور یکی از قابلیت‌های گوگل است که قبلا با عنوان گوگل فید شناخته می‌شده است. بر اساس این قابلیت و با توجه جستجوهای قبلی کاربر، موقعیت مکانی، زبان و غیره، به کاربر محتواهای مرتبط و مشابهی ارائه می‌شود. در واقع با استفاده از گوگل دیسکاور بدون نیاز به جستجو و با توجه به پیش بینی رفتارهای کاربر، به او محتواهای جدید و جالب نمایش داده می‌شود. در ادامه مطلب با این قابلیت گوگل بیشتر آشنا شده و به نحوه کارکرد و همچنین کاربرد و مزایای آن اشاره خواهیم داشت.

Google Discover چیست؟

گوگل دیسکاور (Google Discover) یکی از سرویس‌ها و قابلیت‌های گوگل است که امکان پیشنهاد محتواهای مناسب و مرتبط با علایقتان را فراهم می‌کند. در واقع این سرویس با تحلیل رفتار کاربر در مرورگر و داده‌های دیگر مانند موقعیت مکانی و جستجوهای اخیر، محتوای مناسب را به او پیشنهاد می‌دهد. گوگل دیسکاور، محتواهایی از دسته‌هایی مانند اخبار، سبک زندگی، ورزش، تکنولوژی و… را به کاربر نمایش می‌دهد و از نمایش برخی از محتواها به او خودداری می‌کند.

اگر برایتان سوال است که چگونه میتوان به گوگل دیسکاور دسترسی پیدا کرد، باید اشاره کرد که اگر دارای گوشی اندروید باشید این سرویس به طور پیش فرض روی آن موجود است. افرادی هم که از گوشی‌های آیفون برخوردار هستند، میتوانند از طریق اپ استور به دانلود نرم افزار آن بپردازند و بر روی گوشی خود نصب کنند. برای دسترسی به Google Discover میتوانید اپ گوگل را در گوشی خود اجرا کنید. در بسیاری از گوشی‌های اندرویدی با کشیدن صفحه اصلی گوشی به سمت راست، این بخش قابل دسترس می‌شود.

نحوه کارکرد گوگل دیسکاور

 

نحوه کارکرد گوگل دیسکاور

 

در رابطه با نحوه کارکرد گوگل دیسکاور باید اشاره شود که گوگل با توجه به سوابق جستجوی کاربر و جستجوهایی که با گوشی موبایل خود انجام داده است، یک سری محتوا را به او پیشنهاد می‌دهد. این قابلیت به فعالیت کاربر در وب و اطلاعات موقعیت مکانی او توجه زیادی دارد. یعنی در صورتی که کاربر به دنبال کردن موضوعات خاص و مورد علاقه خود بپردازد، در حال ساخت یک پروفایل اطلاعات در گوگل است و به او کمک می‌کند تا موضوعات حائز اهمیت و مورد علاقه‌اش را برایش به نمایش درآورد. با توجه به این موضوع میتوان گفت که گوگل دیسکاور یک ابزار هوشمند است و علایق افراد را به خوبی تشخیص می‌دهد. حال دو مکانیزم اصلی جهت تعیین محتوا در گوگل دیسکاور وجود دارد که عبارتند از:

 • استفاده از Topic Layer در گراف دانش (Knowledge Graph). این مورد برای درک علایق کاربر است.
 • استفاده از گوگل News AI/ML که برای ارائه دیدگاه‌های مختلف در رابطه با آخرین اخبار است.

گوگل دیسکاور چه مزایایی دارد؟

شاید برایتان سوال باشد که گوگل دیسکاور چه مزایایی برای افراد دارد؟ در این رابطه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Google Discover به شما امکان میدهد به اطلاعات جدید و مفیدی که ممکن است در مورد آنها قبلا چیزی نشنیده باشید، دسترسی پیدا کنید. در واقع میتوانید اطلاعات و دانش خود را با استفاده از این قابلیت به روز نمایید.
 • همچنین با استفاده از گوگل دیسکاور میتوانید به دنیایی جدید و متنوع از موضوعات دسترسی پیدا کنید و در میان آنها موضوعات قابل توجه‌تری را پیدا نمایید.
 • در این قابلیت گوگل، امکان سفارشی سازی وجود دارد و میتوان موضوعاتی که برای نمایش دادن بیشتر اهمیت دارند را سفارشی سازی کرد.
 • امکان به اشتراک گذاری اطلاعات و محتواها با Google Discover وجود دارد و میتوان موضوعاتی که مورد علاقه‌مان هستند را با دوستان و خانواده خود به سادگی به اشتراک بگذاریم.

نحوه تشخیص محتواهای مورد علاقه در گوگل دیسکاور

 

نحوه تشخیص محتواهای مورد علاقه در گوگل دیسکاور

 

در رابطه با نحوه تشخیص محتواهای مورد علاقه کاربر و نمایش در گوگل دیسکاور باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالیت‌هایی که یک IP به جستجو در گوگل پرداخته و ویدئوهای یوتیوب را تماشا کرده است، بر روی نتایج گوگل دیسکاور تاثیر می‌گذارد.
 • تنظیمات مربوط به مکان
 • سابقه موقعیت مکانی دسترسی به اینترنت
 • موضوعات دنبال شونده توسط کاربر

البته Google Discover امکان تنظیم به صورت دلخواه را هم دارد. در واقع میتوانید علی رغم نظرات و پیشنهادات گوگل، آن را سفارشی سازی کنید و بر اساس آن محتواهای دیگری را مشاهده نمایید. برای این کار هم باید در صفحه اصلی Google Discover، با انتخاب آیکون سه نقطه‌ای بالای مطلب نظرتان را نسبت به موضوع نمایش داده شده بیان کنید. با کلیک روی این آیکون مواردی چون More و Less برایتان به نمایش در می‌آید که با انتخاب گزینه Less، تمایل کمتر خود را نسبت به دریافت چنین محتوایی نشان خواهید داد. در صورتی هم که گزینه More را انتخاب کنید، گوگل مطالب بیشتری را نسبت به آن موضوع برایتان نمایش می‌دهد. اگر هم به دنبال موضوع خاصی باشد، میتوانید در بخش سرچ به جستجو بپردازید و گزینه Follow را انتخاب کنید. با این کار امکان مشاهده مقالات و آپدیت‌های ارائه شده در این بخش برایتان امکانپذیر می‌شود. پس با تنظیمات گوگل دیسکاور میتوانید تمایل خود را برای نمایش یا عدم نمایش برخی از محتواها نشان دهید.

حال برای برخی سوال است که آیا امکان غیر فعالسازی گوگل دیسکاور وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت بله. در صورتی که تمایلی به استفاده از این قابلیت گوگل نداشته باشید، میتوانید به صفحه اصلی آن مراجعه کرده و علامت سه نقطه بالای صفحه را انتخاب کنید. سپس از بخش Setting گزینه Discover را خاموش نمایید. با خاموش شدن Discover، میانبر اپ گوگل به شکل یک نوار جستجو تغییر کرده که از طریق آن میتوان تنها موضوعات مورد نظر خود را در گوگل جستجو کرد.

گوگل دیسکاور و چگونگی نقش آن روی سئوی سایت

در صورتی که بتوانید محتوای خود را وارد گوگل دیسکاور کنید، میتوانید به بهتر دیده شدن سایت خود و متعاقبا بهبود سئوی سایتتان کمک نمایید. برای این کار هم باید به یک سری اصول توجه داشته باشید و اصول اساسی سئو محتوا را رعایت نمایید. در اینجا به چند روش کاربردی برای وارد کردن محتوای خود در گوگل دیسکاور اشاره می‌کنیم:

 • نوشتن محتوای ارزشمند و خوب

یکی از موارد مهم برای دیده شدن در گوگل دیسکاور، تولید محتواهای ارزشمند است. بر این اساس باید به سراغ محتواهای جدید و ارزشمندی بروید که مورد نظر کاربران است. در واقع شما باید تمرکز خود را به جای محتواهای بی‌ارزش و قدیمی، روی محتواهای خوب و ارزشمند بگذارید و به سراغ مطالبی بروید که برای مخاطبان جذاب و سرگرم کننده است. همچنین این محتوا باید به تمام سوالات آنها پاسخ دهد و به اطلاعات آنها بیافزاید.

 • استفاده از محتواهای جدید و به روز

در کنار نوشتن مطالب ارزشمند و مفید، باید به بروز بودن آنها هم توجه داشته باشید و موضوعات پرطرفدار و جدید را در نظر بگیرید. در صورتی که به این موضوع توجه داشته باشید، میتوانید عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشید. همچنین بهتر است به سراغ موضوعاتی بروید که توسط کاربران زیادی سرچ می‌شوند، اما محتوای مناسبی برای آنها وجود ندارد.

 • استفاده از محتواهای بصری مفید

 

استفاده از محتواهای بصری مفید

 

یکی دیگر از راه‌هایی که برای بردن محتوا در گوگل دیسکاور وجود دارد این است که از محتواهای بصری جذاب استفاده کنید. چرا که بسیاری از کاربران جذب محتواهایی می‌شوند که از تصاویر بهتری برخوردار هستند و جذابیت بیشتری برای آنها دارند. بر این اساس باید به تصویر اصلی محتوای خود توجه داشته باشید و روی آن حساسیت داشته باشید. تصویر شما باید با نوع محتوا متناسب باشد و به حد کافی سبب جلب توجه مخاطبان شود. علاوه بر این در خود محتوا هم باید از تصاویر خوبی استفاده کنید و به سایز آنها توجه داشته باشید. در کنار تصاویر میتوانید از ویدیو و یا فایل صوتی هم استفاده کنید تا از این طریق بتوانید سبب ماندگاری بیشتر کاربران سایت شوید.

 • بهبود بخشیدن تجربه کاربری سایت

یکی دیگر از روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید محتوای خود را سریعتر ایندکس کنید و وارد گوگل دیسکاور شوید، توجه به تجربه کاربری سایت و بهبود آن است. هر چقدر سایتتان از نظر تجربه کاربری و ریسپانسیو بودن در جایگاه خوبی باشد، میتوانید به جذب ترافیک بیشتری دست پیدا کنید. سایت باید در هر پلتفرمی به خوبی نمایش داده شود و خیلی سریع و بدون مشکل لود شود.

 • استفاده از وب استوری

برای اینکه شانس ظاهر شدن محتوای خود در فید گوگل دیسکاور را افزایش دهید، میتوانید از استوری وب هم استفاده کنید. البته این قابلیت فعلا در ایالت متحده قابل دسترسی است. با این حال از طریق آن هم میتوان به برجسته شدن محتوای خود کمک کرده و شانس پدیدار شدن آن در گوگل دیسکاور را افزایش داد.

جمع بندی

در این مطلب با یکی از قابلیت‌های گوگل به نام فید Google Discover آشنا شدیم. همانطور که اشاره شد، گوگل دیسکاور آخرین بروز رسانی‌ها را در رابطه با موضوعات مورد علاقه کاربر به او نمایش می‌دهد. در واقع افراد میتوانند بدون هیچ جستجویی در گوگل، از آخرین اطلاعات و آپدیت‌ها نسبت به موضوعات مورد علاقه خود مطلع شوند. حال این سرویس مزایای دیگری هم دارد که در متن به آنها اشاره شد. همچنین راهکارهایی در جهت افزایش احتمال دیده شدن محتوایمان در گوگل دیسکاور بیان شد. بنابراین با توجه به این موارد میتوانید شانس دیده شدن محتوای خود در Google Discover را افزایش دهید و از این طریق رتبه سئوی سایت خود را بهبود ببخشید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x