راهنمای انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن

راهنمای انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن

روانشناسی رنگ، به بررسی چگونگی تأثیر رنگ‌ها بر رفتار، احساسات و تصمیم‌گیری انسان‌ها پرداخته و تئوری رنگ، تلاقی جذابی از هنر، علم و فرهنگ محسوب می‌شود.

گریگوری سیوتی، با تحقیق و مطالعه در مورد اثرگذاری رنگ‌ها در بازاریابی و برند سازی گفته است :” محققان دریافتند که تا 90 درصد قضاوت‌های فوری درباره محصولات (بسته به نوع محصول) می‌تواند به‌تنهایی بر اساس رنگ صورت گیرد.”

نتیجه‌ی این تحقیق و نقل‌قول، زمینه‌ی بینش‌های ارزشمندی را برای طراحان در بسترهای تجاری مختلف فراهم می‌کند. لذا طراحان با درک تأثیرات عاطفی و روانی رنگ‌ها می‌توانند تعامل کاربر را افزایش داده، احساسات مخاطبین را برانگیخته و طرح‌های مؤثرتر و پرطنین‌تری ایجاد نمایند و به‌نوعی اعلام کنند که ترکیب روانشناسی رنگ فقط به زیبایی‌شناسی مربوط نشده و یک حرکت استراتژیک جهت افزایش تجربه و رضایت کاربران نیز می‌باشد.

 

راهنمای انتخاب رنگ مناسب در طراحی اپلیکیشن

رنگ‌ها چگونه عواطف و احساسات را برمی‌انگیزند؟

رنگ‌ها دارای وزن عاطفی ذاتی هستند، احساسات و عکس‌العمل‌های قوی را برانگیخته و درک و تجربه کاربر را در یک برنامه شکل می‌دهند. در این بخش به چند مورد از تاثیر رنگ‌ها بر احساسات انسانی پرداخته‌ایم:

 • رنگ آبی: اغلب با اعتماد، آرامش و قابلیت اطمینان همراه است.
 • رنگ قرمز: احساس اشتیاق، فوریت یا حتی خطر را برمی‌انگیزد.
 • رنگ سبز: نماد رشد، هماهنگی و سلامتی است.
 • رنگ زرد: نشان‌دهنده خوش‌بینی، گرما و انرژی است.
 • رنگ مشکی: می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ظرافت، قدرت یا رمز و راز باشد.
 • رنگ سفید: نمایانگر خلوص، سادگی و وضوح است.

پیامدهای فرهنگی انتخاب رنگ چیست؟

رنگ‌ها در دنیا مفهوم یکتایی نداشته و در فرهنگ‌های مختلف دارای مفاهیم متنوعی نیز می‌باشند. به‌طور مثال رنگ سفید در فرهنگ غربی نمایانگر پاکی، عروسی و… است درحالی‌که برخی از مناطق شرقی از این رنگ برای حضور در عزاداری‌هایشان استفاده می‌کنند.

این حجم از میزان اثرگذاری رنگ‌ها و تفاوت مفاهیم آنها، در طراحی صفحات اپلیکیشن‌های موبایل نیز تاثیرگذار می‌باشد. مثلا اگر درحال طراحی یک اپلیکیشن بین‌المللی یا داخلی هستید حتما به معنای رنگ انتخابی خود اندیشیده و توجه نمایید تا بتوانید رضایت کاربران را کسب کنید.

 

رنگ‌ها چگونه عواطف و احساسات را برمی‌انگیزند؟

مزایای استفاده از گرادیان رنگ

گرادیان رنگ به انتقال از یک رنگ به رنگ دیگر اشاره دارد که قادر است عمق بُعد و جلوه‌های بصری را به طرح‌های برنامه اضافه کند. در ادامه به برخی از نکات کلیدی استفاده و ادغام گرادیان‌های رنگ اشاره خواهیم کرد:

 • برجسته کردن یک نقطه کانونی: گرادیان‌ها می‌توانند توجه کاربران را به بخش‌ها یا عناصر خاصی مانند دکمه‌های فراخوان یا بنرها هدایت کنند.
 • بهبود پس‌زمینه: به‌جای یک رنگ صاف و یکدست، یک گرادیان ظریف می‌تواند جلوه و عمق را به طراحی اضافه کرده و تجربه‌ای جذاب‌تر برای کاربر به ارمغان بیاورد.
 • ایجاد عمق و بعد: گرادیان‌ها با استفاده از سایه‌ها می‌توانند عناصر رابط کاربری را ملموس‌تر و سه‌بعدی‌تر نشان دهند.
 • برانگیختن احساسات: همان‌طور که هر رنگ به‌صورت مجزا احساسات را برمی‌انگیزد، گرادیان‌ها نیز می‌توانند این احساسات را باهم ترکیب کرده و پالت عاطفی وسیع‌تری ایجاد کنند.

3

چگونه رنگ مناسب اپلیکیشن خود را پیدا کنیم؟

 

طراحان اپلیکیشن، هنگام تعیین پالت رنگ مناسب برنامه می‌بایست قابلیت استفاده، مفهوم برند و تعاملات کاربران را در نظر بگیرند. این ویژگی‌ها به سه بخش زیر تقسیم می‌شوند:

 1. هدف برنامه: هر برنامه یک هدف منحصربه‌فرد شامل برانگیختن احساسات و عواطف مخاطبین دارد. به‌طور مثال یک برنامه مدیتیشن ممکن است به سمت آبی‌های آرام یا سبزهای خاکی متمایل شود، درحالی‌که نارنجی‌های پرانرژی یا قرمزهای انگیزشی برای یک برنامه تناسب‌اندام مفید هستند. هماهنگ کردن پالت رنگ با عکس‌العمل‌های موردنظر بسیار مهم می‌باشد درنتیجه قبل از انتخاب رنگ‌ها، احساسات و واکنش‌هایی را که می‌خواهید برنامه‌تان برانگیزد در نظر بگیرید.
 2. هویت برند و سازگاری بصری: اپلیکیشن شما معرف و توسعه‌دهنده برند شما محسوب می‌شود. پس توجه به این نکته که رنگ‌ها در مرورگرها و پلتفرم‌های مختلف به‌طور متفاوتی نمایش داده می‌شوند بسیار مهم است. بنابراین طراحان برنامه، باید طرح‌های رنگی را به‌طور کامل آزمایش کرده و اطمینان حاصل کنند که رنگ‌ها هویت برند را حفظ خواهند کرد و درعین‌حال برای انواع نمایشگرهای دیجیتال نیز، کاربردی و بهینه خواهند بود.
 3. نظرسنجی کاربران: با انجام نظرسنجی‌ها یا گروه‌های متمرکز شروع کنید و از کاربران در مورد ترجیحات رنگ آنها در برنامه‌های مشابه بپرسید. تست A/B با طرح‌های رنگی مختلف نیز می‌تواند بینش‌های مبتنی بر داده را ارائه دهد.

 

چگونه رنگ مناسب اپلیکیشن خود را پیدا کنیم؟

چگونه برندهای فناوری برتر از رنگ برای محصولات دیجیتالی خود استفاده می‌کنند؟

هر یک از این شرکت‌ها، رنگ‌هایی را انتخاب کرده‌اند که با هویت برندشان و احساسات و ارزش‌هایی که قصد برانگیختن آن‌ها را در کاربران خود دارند، هماهنگی داشته باشد. قصد از انتخاب رنگ مناسب صرفا جذابیت بصری نیست و باید نتیجه‌ای ورای زیبایی داشته باشد.

 • گوگل (Google)

رنگ اصلی: آبی

رنگ‌های ثانویه: قرمز، زرد و سبز

پالت رنگارنگ گوگل نمایانگر ماهیت بازیگوش و نوآورانه این برند می‌باشد. این چهار رنگ به‌طور برجسته در بسیاری از محصولات و لوگوهای آن استفاده شده و نشان‌دهنده‌ی تنوع و فراگیری آن است.

 

گوگل

 

 • فیس‌بوک (Facebook)

رنگ اصلی: آبی فیس بوک

رنگ ثانویه: خاکستری روشن

طراحی با رنگ آبی فیس بوک، حس اعتماد، قابلیت اطمینان و اتصال را تراوش می‌کند و درعین‌حال آرامش‌بخش و معتبر نیز هست.

 

فیس‌بوک

 

 • اپل (Apple)

رنگ اصلی: مشکی برای لوگوها و سفید برای محصولات.

رنگ ثانویه: رنگ‌های نقره‌ای/خاکستری برای طرح‌های محصول.

پالت رنگی اپل مینیمالیستی و شیک است که نشان‌دهنده تمرکز آن بر نوآوری و کاربر محوری می‌باشد. از طرفی سادگی رنگ‌ها با روحیه طراحی پیچیده و شهودی آنها نیز هماهنگ شده است.

 

اپل

سخن پایانی

طراحی بصری اپلیکیشن در کنار کدنویسی‌های نرم‌افزاری آن حائز اهمیت بوده و نیازمند دانش و مهارت کافی در این زمینه می‌باشد. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم رنگ‌ها تنها خاصیت زیبایی نداشته و می‌توانند در جذب و یا

ازدست‌دادن مخاطبین، بسیار تاثیرگذار واقع شوند. لذا استفاده از یک تیم متخصص و باتجربه در این زمینه و همچنین آشنا به نیاز بصری و احساسی کاربران جهت طراحی یک اپلیکیشن موفق ضروری می‌باشد.

شرکت نیکراد وب متشکل از گروه‌های متبحر و کار بلد درزمینه‌ی طراحی و توسعه اپلیکیشن‌های موبایل، قادر است برنامه موردنظر شما را با توجه به نوع فعالیت شرکت و نیاز کاربرانتان طراحی نموده و ارائه نماید.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x