راهنمای انتخاب نام مناسب برای اپلیکیشن

راهنمای انتخاب نام مناسب برای اپلیکیشن

در مورد بسیاری از ما این‌گونه است که ناممان قبل از ما وجود داشته است. بطوریکه پیش از تولد، والدینمان آن را انتخاب کرده‌اند‌ و در تمام طول زندگی همراه ما خواهد ماند. حتی خیلی از افراد قبل از ملاقات با ما با نام ما آشنا شده‌اند.

نام‌گذاری یک اپلیکیشن نیز مانند انتخاب نام یک کودک می‌ماند، زیرا نام برنامه شما، همیشه معرف برند شما خواهد بود و کاربران اغلب پیش از استفاده از آن، نام آن را خواهند شنید.

به‌طور مثال وقتی شخصی می‌گوید گوگل (Google) همه اطرافیان بدون هیچ‌گونه اطلاعی در مورد سن، محل شرکت یا برند آن با مفهومش آشنایی دارند و این نام آنقدر قدرتمند است که نمی‌گوییم چیزی را ” آنلاین جست‌و‌جو می‌کنم” می‌گوییم ” در گوگل جست‌وجو می‌کنم”.

واقعیت این است که نحوه نام‌گذاری اپلیکیشن می‌تواند بر تعداد بازدید و نحوه تعامل مخاطبین تاثیرگذار باشد.

اما مسئله اینجاست که چگونه می‌توان چنین نام هوشمندانه‌ای را برای اپلیکیشن انحصاری خود انتخاب کرد؟ برای پاسخ به این پرسش سعی کرده‌ایم در این مقاله به توضیح تمام ویژگی‌ها و نکات حائز اهمیت در انتخاب یک نام مناسب برای اپلیکیشن بپردازیم.

 

راهنمای انتخاب نام مناسب برای اپلیکیشن

1. در مورد اپلیکیشن خود فکر کنید

اولین قدم انتخاب یک نام مناسب برای اپلیکیشن، تفکر در مورد مخاطبان برنامه، هدف برنامه، پلتفرم‌های ارائه‌دهنده برنامه و… می‌باشد. در این مرحله می‌توانید به ایده‌های اولیه در مورد یک نام مناسب دست پیدا کنید.

2. منعکس‌کننده‌ی محتوا و ویژگی‌های اپلیکیشن باشد

گاهی اوقات شما نیازی به انتخاب نام ندارید، زیرا ممکن است نام مناسب، اپلیکیشن شما را انتخاب کند.

بسیاری از اپلیکیشن‌های موفق، نامی را انتخاب می‌کنند که توصیف‌کننده‌ی محتوا و هدف اپلیکیشن باشد. با توجه به اینکه کاربران همیشه توضیحات برنامه شما را نمی‌خوانند، بنابراین داشتن نامی که ویژگی‌های آن را توضیح دهد می‌تواند یک مزیت بزرگ محسوب شود. به‌طور مثال برای فهمیدن اینکه برنامه WeChat یک اپلیکیشن پیام‌رسان می‌باشد نیاز به هیچ‌گونه مطالعه و تحقیقی نیست.

3. از بازی با کلمات استفاده کنید

گاهی اوقات، بازی با کلمات می‌تواند نامی عالی برای اپلیکیشن موردنظر به وجود آورد. برای نمونه می‌توان به نام مسیریاب معروف ” “ Waze که برگرفته از کلمه Ways به معنی راه‌ها می‌باشد و به همان شکل نیز خوانده می‌شود اشاره نمود. این نام، نشان‌دهنده‌ی تعداد راه‌هایی است که یک فرد می‌تواند برای رسیدن به یک مکان خاص طی کند.

Aggrey Ellis مدیر امور مشتریان Gopher Leads در مورد نحوه انتخاب نام برنامه‌اش این‌گونه توضیح داد: ” ما یک برنامه ساده موبایل طراحی کردیم که کارمندان با ارجاع مشتریان بالقوه در آن پاداش کسب خواهند کرد. از طرفی نیز تلفظ Gopher Leads شبیه به “Go For Leads” بوده و هدف ما نیز متقاعد کردن کارمندها برای مشارکت کردن و “به دنبال فروش رفتن” می‌باشد.” این رویکرد می‌تواند یک راهکار عالی و مناسب برای انتخاب نام اپلیکیشن‌ محسوب شود.

4. کوتاه و به‌یادماندنی باشد

اگر نام اپلیکیشن شما خیلی طولانی و پیچیده باشد، مردم بلافاصله آن را فراموش خواهند کرد و در حالت ایده‌آل، شما یک نام کوتاه با حداقل تعداد حروف می‌خواهید که منحصربه‌فرد و به‌یادماندنی باشد. به‌طور مثال اسکایپ، اسنپ چت و Tinder همگی اپلیکیشن‌های میلیارد دلاری هستند که نام‌های کوتاه و به‌یادماندنی دارند. این نام‌های ساده باعث می‌شود تا کاربران هنگام توصیه این برنامه‌ها به اطرافیان خود، راحت‌تر عمل کنند.

یوسف موتیوالا، موسس و مدیرعامل مسیبو (Mesibo) در مورد چگونگی انتخاب نام اپلیکیشن خود این‌گونه توضیح داد: ” ما در تلاش بودیم تا نامی با تلفظ آسان، منحصربه‌فرد و کوتاه برای استارتاپ پیام‌رسان جدید خود پیدا کنیم، اما متاسفانه پس از تلاش‌های فراوان و همفکری‌های تیمی به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم تا زمانی که یکی از افراد تیم پیشنهاد داد تا ” فراتر از پیام‌رسانی” (beyond messaging) بیندیشیم و درنهایت ما با انتخاب حروف از این عبارت به نام موردنظر خود دست پیدا کردیم”

 

از بازی با کلمات استفاده کنید

5. از کلمات عملی استفاده کنید

مدت‌هاست که برخی از نام‌های تجاری از اسم به فعل تبدیل‌شده‌اند. مثلا وقتی کسی می‌گوید ” واتساپ می‌کنم” دقیقا متوجه منظور او خواهیم شد. درنتیجه کسب‌وکار شما زمانی به اوج قدرت خود می‌رسد که نام آن به‌عنوان یک اقدام و عمل تلقی شود. لذا اگر می‌خواهید به این موفقیت دست پیدا کنید باید ببینید نام انتخابی برای اپلیکیشن شما در گفتار روزمره و یا محاوره چگونه به نظر می‌رسد.

6. قابل جستجو و سرچ باشد

اگر می‌خواهید دسترسی اپلیکیشن خود را به حداکثر برسانید، نامی را انتخاب کنید که با استراتژی بازاریابی شما مطابقت داشته باشد. طبق آمار، 63 درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند، اپلیکیشن‌ها را از طریق جست‌وجوی کلمات کلیدی خاصی در اپ استورها کشف می‌کنند. درنتیجه برای به حداکثر رساندن پتانسیل بهینه‌سازی اپلیکیشن در اپ استورها (ASO) نامی را انتخاب کنید که با جستجوی کلمات کلیدی مخاطبان شما همسو باشد.

7. دامنه آزاد داشته باشد

برای تعیین نام اپلیکیشن خود حتما مطمئن شوید که دامنه با این نام، آزاد و در دسترس می‌باشد و آن را به نام خود ثبت کنید تا برای دیجیتال مارکتینگ و سایر موارد با مشکل مواجه نشوید.

8. احساسات مخاطب را درگیر کند

سعی کنید با انتخاب نامی مناسب، با مخاطبان و کاربران خود ارتباط گرفته و به آنها حس همراهی و همدلی را القا نمایید. به‌طور مثال نام برنامه MyFitnessPal این حس را در مخاطب ایجاد می‌کند که این اپلیکیشن علاوه بر برنامه‌ریزی تناسب‌اندام، به‌عنوان یک دوست و همراه نیز در کنار او قرارداد.

 

قابل جستجو و سرچ باشد

نبایدهای انتخاب نام اپلیکیشن

همان‌طور که اهمیت به نکات گفته‌شده باعث انتخاب یک نام مناسب برای اپلیکیشن و ارتقاء آن می‌شود، رعایت نکردن بعضی موارد نیز می‌تواند عکس این موضوع عمل کرده و باعث شود تا برنامه شما مورد استقبال کاربران قرار نگیرد که در ادامه به توضیح برخی از آنها خواهیم پرداخت:

  • نام تکراری و حتی شبیه به نام رقبا انتخاب نکنید. با در نظر گرفتن هوش بالای مخاطبین، آنها بلافاصله متوجه تقلید شما خواهند شد و این یعنی شکست برند.
  • نام انتخابی شما نباید شامل کلمات منفی و یا حتی القاکننده احساسات منفی به کاربران باشد.
  • آینده‌نگر باشید و احتمال گسترش دامنه‌ی کاری خود را در نظر بگیرید و نامی انتخاب نکنید که موجب محدود شدن فعالیت شما در آینده شود.

 

نبایدهای انتخاب نام اپلیکیشن

سخن پایانی

نام اپلیکیشن شما، معرف برند شما خواهد بود. لذا با در نظر گرفتن مخاطبین هدف خود، نامی را انتخاب کنید که نشان‌دهنده محصولات یا خدمات شما باشد.

ما در این مقاله چندین نکته در مورد یک نام‌گذاری عالی برای اپلیکیشن ذکر کردیم اما بااین‌حال یک نکته وجود دارد که بسیار حائز اهمیت می‌باشد، و آن مورد این است که مطمئن شوید اپلیکیشن شما به‌خوبی نام آن است. به معنای ساده‌تر اگر یک برنامه کاربردی نتواند درخواست‌ها و نیازهای مخاطبین را آن‌گونه که باید عملی کند، پس در جست‌وجوی یک نام بی‌نقص بودن برای آن نیز توجیهی ندارد.

شرکت نیکراد وب متشکل از تیمی متخصص و متبحر در زمینه‌ی طراحی اپلیکیشن و سایت می‌تواند دغدغه شما را برای داشتن یک اپلیکیشن بی‌نقص برطرف نماید تا با خیالی راحت بتوانید نامی هم‌تراز باکیفیت برنامه خود برگزینید.

 

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x