هک کردن سایت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

هک کردن سایت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یکی از خطراتی که همواره سایت‌ها و شبکه‌های مجازی در بستر اینترنت را تهدید می‌کند، خطر هک شدن است. هک موضوع جدیدی نبوده و از سال‌های بسیار دور، بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. برای همین لازم است تا افراد نسبت به راه‌های جلوگیری از هک شدن اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند امنیت سایت خود را فراهم کنند. در این مطلب قرار است به موضوعاتی چون هک چیست و چرا سایت هک می‌شود، بپردازیم و با روش‌های مقابله با آن آشنا شویم.

هک چیست؟

در ابتدا بهتر است به بررسی اینکه هک و هکر چیست بپردازیم. هک شدن سایت به این معنا است که شخصی بدون اجازه، به اطلاعات شخصی سایت شما دسترسی پیدا کرده است. به فردی که به هک کردن سایت می‌پردازد، هکر گفته می‌شود. در این شرایط معمولا فرد هکر، نقاط ضعف و حفره‌های امنیتی سیستم را پیدا کرده و از این طریق به سیستم نفوذ پیدا می‌کند. این فرد برای انجام این کار نیاز به دانش و مهارت برنامه‌نویسی دارد و باید با مواردی چون امنیت شبکه به خوبی آشنا باشد. برخی از مدیران سایت‌ها تصور دارند که سایتشان از اطلاعات خاص و قابل توجهی برخوردار نبوده و توجهی به موارد امنیتی سایت ندارند. در صورتی که هک شدن تنها به دزدیده شدن اطلاعات سایت اشاره ندارد. برخی افراد هکر، سایت‌ها را برای رسیدن به مقاصد شومی چون بارگذاری فایل‌های آلوده و غیرقانونی و یا ارسال ایمیل‌های انبوه تبلیغاتی هک می‌کنند.

هدف هکرها از هک کردن سایت چیست؟

 

هدف هکرها از هک کردن سایت چیست؟

 • شاید یکی از مهمترین دلایلی که برخی از هکرها اقدام به هک سایت می‌کنند، دزدیدن اطلاعات شخصی و محرمانه سایت باشد. برای مثال دزدیدن اطلاعات کارت بانکی مشتریان از سایت و خالی کردن حسابشان، می‌تواند یکی از اهداف هکرها باشد.
 • برخی از هکرها با هک کردن سایت، یک سیستم ارسال ایمیل انبوه اسپم را از طریق وب سرور سایت راه‌اندازی می‌کنند و از این طریق اقدام به ارسال ایمیل‌های انبوه تبلیغاتی می‌کنند.
 • یکی دیگر از اهداف هکرها از هک کردن سایت، می‌تواند در حیطه اهداف سئویی باشد. به این صورت که با ورود به سایت شما، به طور مخفیانه اقدام به لینک‌دهی به سایت خود می‌کنند و از این طریق ترافیک سایت خود را افزایش می‌دهند.
 • برخی از هکرها نیز با بارگذاری فایل‌های آلوده و غیر قانونی بر روی سرور سایت، اقدام به انتشار محتوای غیرقانونی می‌نمایند.
 • هدف دیگری که می‌توان در اینجا اشاره کرد، انتشار پیام‌های سیاسی است. به این صورت که هکر با هک کردن سایت‌های معروفی چون سازمان‌های دولتی، اقدام به انتشار یک پیام سیاسی می‌نماید.

معرفی چند شیوه‌ که هکرها از آن برای هک کردن سایت استفاده می‌کنند

 • هک سایت از طریق TCP

یکی از انواع هک، حملات هکرها از طریق Transmission Control Protocol است. در این شیوه هکر خود را جای کاربر به سایت سرویس‌دهنده معرفی می‌کند و دسترسی کاربر به سرویس را از بین می‌برد. در این زمان سرویس‌دهنده، هکر را به جای کاربر معتبر اشتباه گرفته و تبادل اطلاعات را با او انجام می‌دهد.

 • هک سایت از طریق حمله به IP

این روش یکی از شیوه‌های ساده هک کردن سایت است. هکرها در این شیوه ابتدا به جستجو و نفوذ می‌پردازند و سپس عملیات مورد نظر خود را انجام می‌دهند. به این صورت که با کشف IPها، هکر خود را بین سرویس‌دهنده و کاربر قرار داده و اطلاعات مورد نظر را سرقت می‌کند. برای اینکه از حمله هکرها از طریق IP سایت دور بمانید، می‌توانید آی‌پی را پنهان کنید.

 • هک سایت از طریق نرم افزار Applet

این نرم افزار در پس زمینه برنامه دیگر اجرا می‌شود. برای مثال فایل‌های فلش که در صفحات وب قرار دارند، نوعی از این اپلت‌ها هستند. اپلت‌ها توسط مرورگرها به حافظه بارگذاری شده و باعث حمله به سیستم می‌شوند. حمله به سایت از طریق Appletها، یکی از مخرب‌ترین شیوه‌های هک سایت به شمار می‌رود.

 • هک و حمله از طریق FireWall

هکر در این شیوه از پورت‌های باز FireWall استفاده کرده و از این طریق اقدام به ارتباط می‌کند. برای همین است که گفته می‌شود بهتر است تمام پورت‌های باز و بدون استفاده فایروال بسته باشد.

 • حمله از طریق پایگاه SQL

SQL Injection از انواع هک رایج است که بسیاری از هکرها از آن استفاده می‌کنند. سایت‌هایی که از پایگاه داده SQL برخوردار هستند، در معرض این نوع هک قرار دارند. در این شیوه هکرها سعی دارند تا SQL را وارد یک فرم اینترنتی کنند که سایت مجبور به اجرای آن شود.

 • حملات DDoS

در این نوع از حملات، ترافیک بالایی روانه سایت می‌شود تا سرور نتواند به آنها پاسخی دهد. این کار باعث می‌شود تا سرور از کار بیفتد. حملات DDoS توسط کامپیوترهای دارای بدافزار انجام می‌شود. به این صورت که بدافزارها شروع به ارسال درخواست برای هک سایت‌های دیگران می‌کنند. زمانی که حجم درخواست‌ها بیش از حد توان سرور سایت شود، سایت از کار خواهد افتاد.

راه‌های جلوگیری از حمله هکرها به وب سرور

 

راه‌های جلوگیری از حمله هکرها به وب سرور

برای اینکه بتوانید از حمله هکرها به وب سرور دور بمانید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • به نصب و پیکربندی امن نرم افزار وب سرور بپردازید.
 • به سیستم اسکن آسیب‌پذیری و ابزارهای آن توجه داشته باشید.
 • فایروال را فعال کنید و لایه‌های باز و بدون استفاده آن را ببندید.
 • از یک نرم افزار آنتی ویروس معتبر برای از بین بردن برنامه‌های مخرب سرور استفاده کنید.
 • حساب‌های استفاده نشده و پیش فرض را از سیستم حذف کنید.
 • مدیریت از راه دور را غیر فعال کنید.

هک شدن سایت‌های وردپرسی

از آنجایی که امروزه وردپرس به یک سیستم مدیریت محتوای محبوب تبدیل شده است، بسیاری از افراد از آن برای طراحی سایت خود استفاده می‌نمایند. اما خوب است بدانید سایت‌های وردپرسی در معرض هک شدن زیادی قرار دارند؛ به خصوص اگر به موارد امنیتی آن توجهی نشود. هدف هکرها از هک کردن سایت وردپرسی می‌تواند دسترسی به اطلاعات، جلوگیری از رشد کسب و کار و یا اهداف سئویی باشد. بنابراین اگر از سایت وردپرسی برخوردار هستید، عواملی که باعث می‌شود سایت شما در معرض hack قرار بگیرد را بشناسید تا بتوانید از خطر هک دور بمانید.

برای جلوگیری از هک شدن سایت وردپرسی چه کاری انجام دهیم؟

 

برای جلوگیری از هک شدن سایت وردپرسی چه کاری انجام دهیم؟

اگر قرار است به سراغ طراحی سایت وردپرس برای کسب و کار خود بروید، بهتر است از همان ابتدا موارد امنیتی را مورد نظر قرار دهید. هک شدن سایت‌های وردپرسی از چند طریق امکان‌پذیر است. در اینجا به این موارد اشاره می‌کنیم تا بتوانید امنیت سایت وردپرسی خود را افزایش دهید.

 • از هاست معتبر و امن استفاده کنید

بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست و دامنه، معتبر نیستند. برای همین خرید از آنها ممکن است مشکلاتی را در آینده برایتان ایجاد کند. از این رو جهت خرید هاست به سراغ شرکت هاستینگی بروید که معتبر باشد و اطلاعات محرمانه شما را به خوبی حفظ نماید.

 • از نسخه‌های بروز وردپرس استفاده کنید

استفاده از نسخه‌های منسوخ شده وردپرس، امنیت سایت شما را از بین می‌برد. برای همین باید سعی کنید همواره وردپرس خود را آپدیت کرده و از نسخه جدید آن استفاده نمایید.

 • رمز عبور قوی در نظر بگیرید

برای بخش‌ها از رمز عبور قوی استفاده کنید. رمز عبورهای ضعیف و ساده، باعث می‌شود تا سایت شما در معرض هک‌شدگی زیادی قرار بگیرد و هکر بتواند به راحتی به سایت شما دسترسی پیدا کند.

 • از افزونه‌ها و قالب‌های جدید استفاده کنید

در صورت استفاده از قالب یا افزونه‌های قدیمی، امنیت وردپرس شما کاهش پیدا می‌کند. معمولا آپدیت افزونه‌ها با افزایش امنیت همراه است و کدهای آنها از این حیث بروزرسانی می‌شوند.

 • افزونه، پلاگین و قالب‌ها را از سایت‌های معتبر خریداری کنید

یکی از موارد مهمی که باید در نظر داشته باشید، این است که خرید افزونه، پلاگین و قالب را از سایت‌های معتبر انجام دهید. برخی از سایت‌های نامعتبر اقدام به ارائه افزونه و قالب با بدافزار و ویروس می‌کنند که این مورد باعث اتفاقات وحشتناکی برای سایت می‌شود.

 • به فایروال توجه داشته باشید

فایروال‌ها لایه‌های امنیتی هستند که از سایت به خوبی محافظت می‌کنند. برای همین باید به فعال بودن فایروال توجه داشته تا سایت از حمله و نفوذ هکرها در امان بماند.

جمع بندی

در این مطلب به یکی از موضوعات امنیتی سایت، یعنی هک شدن سایت پرداختیم. هک شدن سایت روشی است که برخی افراد برای دسترسی به اطلاعات سایت و همچنین اهداف دیگر از آن استفاده می‌کنند. این کار توسط افراد هکر انجام شده و به وسیله شیوه‌های گوناگونی انجام می‌شود. خوب است بدانید به افرادی که به دولت و مردم کمک کرده و مانع از خرابکاری می‌شوند، هکر کلاه سفید و به افرادی که به خرابکاری و سواستفاده از سایت‌ها می‌پردازند، هکر کلاه سیاه گفته می‌شود. بنابراین برای اینکه از حملات و آسیب‌های هکرهای کلاه سیاه دور بمانید، به موارد اشاره شده در متن توجه داشته باشید و امنیت سایت را به خوبی فراهم نمایید. استفاده از پسوردهای قوی، تعویض پسوردهای ایمیل، کنترل پنل و غیره به صورت دوره‌ای، آپدیت افزونه‌ها و ماژول‌های سایت و استفاده از یک آنتی ویروس قوی و معتبر از جمله کارهایی است که می‌توانید برای جلوگیری از حمله هکرها انجام دهید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x