چگونه لینک های اسپم را disavow کنیم؟

چگونه لینک های اسپم را disavow کنیم؟

یکی از مواردی که در رتبه‌بندی سایت در نتایج گوگل تاثیر دارد، لینک‌های سایت است. در صورتی که لینک‌دهی سایت مناسب باشد، سایت می‌تواند به رتبه خوبی در گوگل برسد. اما اگر این لینک‌دهی غیر طبیعی و اسپم باشد، تاثیر منفی در این زمینه می‌گذارد. یکی از راه‌هایی که میتوان از طریق آن اثرگذاری لینک‌ها را از بین برد، استفاده از ابزار disavow می‌باشد. صاحبان سایت می‌توانند به این ابزار وارد شده و با قرار دادن لیست لینک‌های مورد نظر خود، اثر آنها را از روی سایت بردارند. در این مطلب قرار است به نحوه disavow کردن بک لینک های اسپم بپردازیم و با خصوصیات این ابزار بیشتر آشنا شویم.

ابزار Disavow backlinks چیست؟

اگر بخواهیم با ابزار Disavow backlinks از زبان خود گوگل آشنا شویم، باید بگوییم که گوگل در صفحه آموزش ابزار اینطور گفته است: در صورتی از لینک‌های غیر طبیعی و اسپم توسط خود یا دیگران در سایت استفاده کرده باشید، باید آنها را حذف نمایید. اگر قادر به حذف این لینک‌ها نبودید، می‌توانید از ابزار Disavow links استفاده کنید. با این ابزار اثرگذاری لینک‌ها از بین رفته و خنثی خواهند شد. همچنین گوگل در بخشی از معرفی این ابزار گفته است که Disavow links یک ابزار پیشرفته است که تنها باید در استفاده از آن احتیاط زیادی شود. در صورت استفاده نادرست از آن، به طور بالقوه بر روی عملکرد سایت شما تاثیر منفی ایجاد خواهد شد.

Disavow به چه معناست؟

 

Disavow به چه معناست؟

 

شاید برایتان سوال باشد که اصلا Disavow چه معنی دارد؟ Disavow به این معنی است که اعلام کنیم ما لینک‌های مخرب و اسپم را نساخته‌ایم. بلکه این لینک‌ها را رقبا برای ما ساخته‌اند تا از این جهت رتبه سایت ما را تغییر دهند. Disavow یعنی ما علاقه‌ای به داشتن این لینک‌های اسپم نداریم و دوست نداریم اثر آنها برای سایت ما حساب شود. البته گاهی اوقات خود افراد خواسته یا ناخواسته از لینک‌های اسپم استفاده می‌کنند و پس از مدتی از این کار منصرف می‌شوند. در این شرایط نیز میتوان از Disavow استفاده کرده و اثر مخرب لینک‌ها را از روی سایت برداشت. پس در مجموع به کارهایی که برای حذف لینک‌های اسپم و مخرب انجام می‌شود، Disavow گفته می‌شود.

آموزش Diasavow کردن لینک های اسپم به صورت گام به گام

 

برای اینکه از ابزار Disavow گوگل جهت حذف لینک‌های اسپم استفاده کنید، باید سه گام زیر را طی کنید:

 • بررسی لینک‌ها و تصمیم‌گیری برای استفاده یا عدم استفاده از Disavow

در صورتی که به وجود لینک‌های اسپم در سایت خود پی بردید و متوجه شدید که این لینک‌ها بر روی سئوی سایت تاثیر منفی دارند، می‌توانید به سراغ استفاده از ابزار Disavow گوگل بروید. البته بهتر است بدانید خود گوگل به کاربر پیشنهاد می‌دهد تنها در دو حالت از این ابزار استفاده نماید؛ در حالت اول باید مطمئن باشید که تعداد قابل توجهی لینک اسپم و کم کیفیت به سایت شما داده شده است. در حالت دوم نیز باید مطمئن باشید که از طریق لینک‌های اسپم، اقدامات آسیب‌زایی برای سایت شما انجام شده است. در صورتی که خودتان از لینک‌های اسپم استفاده کرده باشید، می‌توانید بدون نیاز به معرفی به گوگل آنها را حذف کنید. حال اگر تعداد لینک‌ها زیاد بوده و از طریق افراد دیگر به سایت داده شده باشد، می‌توانید به سراغ استفاده از ابزار Disavow links بروید. پس در مرحله اول باید پس از بررسی لینک‌ها، به استفاده یا عدم استفاده از این ابزار پی ببرید.

 • تهیه یک لیست از لینک‌های اسپم؛ به صورت دامین یا URL و یا هر دو

پس از آنکه از تصمیم خود مطمئن شدید، باید یک لیست از لینک‌های اسپم و بی‌کیفیت تهیه کنید. برای تهیه این لیست باید یک سری استانداردها را رعایت کنید که در اینجا به آنها اشاره می‌نماییم:

 • هر کدام از URLها یا دامین‌ها را در یک سطر جداگانه بنویسید.
 • لیست لینک‌های اسپم باید در فایل با پسوند txt و با یونیکد UTF-8 ذخیره شود.
 • در صورت نیاز به درج توضیحات در فایل لیست، می‌توانید از علامت # استفاده کنید و توضیح خود را جلوی آن بنویسید.

زمانی که لیست خود را آماده کردید، می‌توانید به مرحله بعدی یعنی معرفی در ابزار Disavow بروید. توجه داشته باشید فایل آماده شده برای Disavow محدودیت اندازه دارد. طبق گفته یکی از کارمندان گوگل، محدودیت فایل برای این ابزار 2 مگابایت است که برای صفحات متنی همچنان زیاد به نظر می‌رسد. نکته دیگر این است که در میان لینک‌ها، نیازی نیست لینک‌های Nofollowed خود را در فایل Disavow قرار دهید. لینک‌های nofollow دارای PageRank نیستند و بر روی رتبه گوگل تاثیری ندارند. پس نیازی به درج آنها در لیست لینک‌های اسپم نمی‌باشد.

 • معرفی لینک‌های اسپم به گوگل از طریق آپلود آنها در Disavow links

برای استفاده از ابزار Disavow گوگل، باید اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • در ابتدا وارد صفحه Disavow در سرچ کنسول خود شوید. در این رابطه جلوتر توضیح خواهیم داد.
 • پس از آن در صفحه ظاهر شده باید سایت مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی عبارت Disavow links کلیک کنید.
 • با کلیک روی Disavow links، محیط مخصوص کار برایتان نمایش داده می‌شود.
 • در محیط کار باید روی Choose file کلیک کنید و فایل لیست اسپم خود را در آنجا آپلود کنید. سپس روی گزینه Submit کلیک کنید.

با آپلود فایل لیست لینک‌های اسپم، عمل Disavow توسط گوگل انجام می‌پذیرد. توجه داشته باشید اگر از قبل لیستی را در این بخش آپلود کرده باشید، فایل جدید جایگزین آن می‌شود. پس از آپلود لیست جدید، گوگل آن را بررسی کرده که ممکن است این کار چند هفته به طول بکشد. پس از آن یک ایمیل برای شما ارسال می‌شود که در آن می‌توانید جزئیات و تعداد لینک‌ها را مشاهده نمایید.

در صورتی که یک پیوند اشتباه در فایل Disavow اضافه کرده باشید و یا از رد کردن یک لینک منصرف شده باشید، می‌توانید لینک را از فایل خود حذف کنید و مجددا آن را آپلود نمایید. گوگل پس از بررسی، متوجه می‌شود که لینک بازدید شده دیگر در فایل Disavow وجود ندارد. برای همین آن را برای رتبه‌بندی سایت در نظر می‌گیرد و از تاثیر آن بر روی سئو سایت استفاده می‌نماید.

Disavow در سرچ کنسول

 

Disavow در سرچ کنسول

برای استفاده از قابلیت Disavow لینک‌های اسپم، باید در ابتدا وارد سرچ کنسول سایت خود شوید. سرچ کنسول پنلی است که سایت در آن ثبت شده و امکانات زیادی را در اختیار صاحب سایت قرار می‌دهد. در صورتی که پیش از این سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت نکرده‌اید، باید در ابتدا این کار را انجام دهید. در غیر این صورت، وارد بخش Disavow سرچ کنسول شوید و روی ابزار Google Disavow Tool کلیک کنید. این بخش برای این است که بتوانید لینک‌های مورد نظر خود را به راحتی Disavow کنید.

چه لینک‌هایی نیاز به Disavow دارند؟

حال که با Disavow کردن و نحوه انجام آن آشنا شدید، شاید برایتان سوال باشد کدام لینک‌ها را باید در لیست Disavow خود قرار دهید؟ برای این کار می‌توانید ابتدا از ابزار MOZ استفاده کنید و تعداد و کیفیت لینک‌های سایت خود را بسنجید. پس از آن اگر یکی از موارد زیر را دارا بودند، بهتر است نسبت به Disavow کردن و حذف بک لینک های مخرب اقدام نمایید:

 • لینک‌های دایرکتوری‌ها
 • لینک‌های زیاد از یک دامنه
 • لینک‌های نامربوط به سایت
 • لینک‌های دریافت شده از سایت‌های هک شده
 • لینک‌های دارای اسپم اسکور بالا
 • لینک‌های دریافت شده از دامنه با نام مشکوک
 • و غیره

تاثیر منفی لینک‌های مخرب و اسپم بر روی سئوی سایت

 

تاثیر منفی لینک‌های مخرب و اسپم بر روی سئوی سایت

 

طبق الگوریتم پنگوئن گوگل، بک لینک‌های نامعتبر و بی‌ارزش نه تنها بر روی بهبود سئو تاثیری ندارند، بلکه سبب تاثیرات منفی بر روی آن می‌شوند. برخی افراد در گذشته و حتی امروز، از روش‌های سئوی کلاه سیاه برای سایت خود استفاده می‌کنند و به سراغ خرید بک لینک می‌روند. این کار کاملا غیر اصولی بوده و با الگوریتم‌های گوگل مغایرت دارد. برای همین در صورتی که گوگل آنها را تشخیص دهد، برایشان مجازات در نظر گرفته و آنها را جریمه می‌نماید. طبق الگوریتم پنگوئن، اگر سایت از روش غیر طبیعی برای افزایش رتبه سایت خود استفاده کند، توسط گوگل جریمه شده و رتبه سایتشان افت و کاهش زیادی پیدا می‌نماید. در رابطه با بک لینک‌های مخرب باید بگوییم که در صورت استفاده از یکی از بک لینک‌های زیر، گوگل آنها را مخرب در نظر گرفته و بر رویشان فوکوس می‌نماید:

 • بک لینک‌هایی که خریداری شده باشند
 • بک لینک‌هایی که در PBN موجود باشند
 • بک لینک‌هایی که در سایت‌های کم ارزش و بی‌کیفیت موجود باشند
 • بک لینک‌هایی که در مزرعه لینک یا Link farm باشند
 • بک لینک‌هایی که در سایت‌های با اسپم اسکور بالا وجود داشته باشند
 • بک لینک‌هایی که در کامنت‌های اسپم وجود داشته باشند

جمع بندی

اگر قصد دارید لینک‌های اسپم و مخرب سایت خود را حذف کنید، می‌توانید به طور دستی و معمول به انجام این کار بپردازید. اما اگر در این زمینه موفق نشدید، می‌توانید از ابزار Disavow گوگل استفاده نمایید. این ابزار برای لینک‌های اسپم مناسب بوده و اثر آنها را از روی سایت برمی‌دارد. Disavow کردن به معنی رد کردن لینک‌های مخرب و اسپم است و اثر خوبی بر روی سئوی سایت دارد. بنابراین افرادی که حدس می‌زنند سایتشان دارای لینک‌های بی‌کیفیت و اسپم است، بهتر است از این ابزار  استفاده کنند و سئو سایت خود را بهبود ببخشند.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x