مشکل کندی پیشخوان وردپرس چگونه رفع می شود؟

مشکل کندی پیشخوان وردپرس چگونه رفع می شود؟

گاهی اوقات افرادی که با سایت‌های وردپرسی سروکار دارند، با مشکل کندی پیشخوان وردپرس خود مواجه می‌شوند. قطعا چنین مشکلی بسیار کلافه کننده بوده و سبب افزایش مدت زمان لازم برای کار بر روی سایت می‌شود. حال در چنین شرایطی افراد میتوانند با کمک راهکارهایی به افزایش سرعت پیشخوان وردپرس خود بپردازند و مشکل را رفع نمایند. در ادامه با روش‌های موجود در این زمینه بیشتر آشنا شده و به عوامل موثر در کند شدن پیشخوان وردپرس اشاره خواهیم داشت.

پیشخوان وردپرس چیست؟

پیشخوان وردپرس (WordPress Dashboard) یا همان صفحه مدیریت سایت وردپرس، صفحه‌ای است که شما پس از ورود به سایت وردپرس خود با آن روبرو می‌شوید. این صفحه حاوی تمامی ابزارها و امکانات مورد نیاز برای مدیریت سایت وردپرس است. با استفاده از پیشخوان وردپرس میتوان کلیه مطالب، نوشته‌ها، برگه‌ها، دسته‌بندی‌ها، برچسب‌ها، نظرات کاربران و افزونه‌های مورد نیاز را به راحتی مدیریت کرد و به تمام آنها دسترسی داشت. همچنین با استفاده از پیشخوان وردپرس میتوان ظاهر و تنظیمات سایت خود را تغییر داده و گزارشات مختلفی از عملکرد سایت را مشاهده کرد. بنابراین برای مدیریت سایت وردپرسی خود باید از این صفحه اقدام کنید و به بخش‌های مورد نظر خود دسترسی پیدا نمایید.

برای دسترسی به پیشخوان وردپرس، ابتدا باید به آدرس دامنه سایت بروید و سپس /wp-admin را به انتهای آن اضافه کنید. برای مثال اگر آدرس وب‌ سایت example.com باشد، باید به آدرس example.com/wp-admin بروید تا بتوانید صفحه پیشخوان وردپرس را مشاهده نمایید.

در پیشخوان وردپرس میتوان به ابزارها و امکانات مختلف دسترسی پیدا کرد. در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

 • منوی پست‌ها (Posts): در این منو می‌توانید پست‌های خود را مشاهده و ویرایش کنید و یا پست‌های جدید بگذارید.
 • منوی صفحات (Pages): در این منو می‌توانید صفحات خود را مشاهده و ویرایش کرده و صفحات جدیدی ایجاد نمایید.
 • منوی قالب‌ها (Appearance): در این منو می‌توانید قالب و ظاهر وردپرس خود را تغییر دهید، افزونه‌های خود را مدیریت کنید و ویرایشگر قالب را کنترل نمایید.
 • منوی افزونه‌ها (Plugins): در این منو می‌توانید افزونه‌های وردپرس خود را مدیریت کنید و افزونه‌های جدید موردنظرتان را به راحتی نصب نمایید.
 • منوی کاربران (Users): در این منو می‌توانید کاربران سایت خود را مدیریت کنید، نقش و دسترسی کاربران را تنظیم کرده و کاربران جدید اضافه کنید.
 • منوی تنظیمات (Settings): در این منو می‌توانید تنظیمات مربوط به وب‌ سایت خود را تغییر دهید. از جمله تنظیمات این بخش میتوان به نام وب ‌سایت، زبان، نظرات، امنیت و ارتباطات وب‌ سایت اشاره کرد.

دلایل کندی پیشخوان وردپرس چیست؟

 

دلایل کندی پیشخوان وردپرس چیست؟

 

در رابطه با کند شدن پیشخوان وردپرس، دلایل زیادی مطرح است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 1. مشکلات امنیتی: یکی از دلایل مهم در رابطه با کند شدن پیشخوان وردپرس، مربوط به امنیت آن است. در صورتی که بر روی امنیت سایت به خوبی کار نشود، ممکن است سایت دچار مشکلات امنیتی شده و یا ویروسی گردد. در چنین شرایطی افراد هم از نظر سرعت سایت با چالش و مشکل مواجه می‌شوند و هم از نظر امنیتی دچار خطرات زیادی همچون سرقت اطلاعات می‌شوند. بنابراین باید به افزایش امنیت سایت وردپرسی توجه زیادی شود.
 2. استفاده از افزونه با حجم بالا: بر روی سایت وردپرسی میتوان افزونه‌های زیادی را نصب کرد. با این حال اگر حجم افزونه‌های نصب شده بر روی وردپرس زیاد باشد، میتواند سبب کند شدن آن گردد. برخی از افزونه‌ها وجود دارند که روی سرعت پیشخوان وردپرس تاثیر منفی می‌گذارند و عملکرد آن را کاهش می‌دهند. برای همین بهتر است چنین افزونه‌هایی را شناسایی کنید و از پلاگین‌های جایگزین دیگر برای آنها استفاده نمایید.
 3. آپدیت نبودن وردپرس: در صورتی که از نسخه قدیمی وردپرس استفاده کنید، ممکن است کندی پیشخوان سایت را تجربه نمایید. برای همین بهتر است همیشه از جدیدترین و بروزترین نسخه وردپرس استفاده کنید و آن را ارتقا دهید.
 4. استفاده از پوسته‌های سنگین: پوسته یا تم وردپرس مجموعه‌ای از کدها و استایل‌های خاص است که به سایت شما ظاهر خاصی می‌بخشد. پوسته‌های وردپرس به صورت رایگان و پولی موجود هستند که افراد میتوانند از هر یک از آنها برای سایت وردپرسی خود استفاده نمایند. با این حال توجه شود که اگر از پوسته‌های سنگین و حجیم برای وردپرس استفاده کنید، با مشکل کندی پیشخوان وردپرس مواجه می‌شوید.

روشهای موجود برای حل مشکل کندی پیشخوان وردپرس

برای رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس باید در ابتدا عامل آن را شناسایی کنید. در همین راستا هم میتوانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بروزرسانی وردپرس و پلاگین‌های استفاده شده به آخرین نسخه‌های موجود
 • غیرفعال کردن پلاگین‌های غیرضروری و یا پوسته فعلی و استفاده از یک پوسته سبک و کم حجم‌تر
 • افزایش فضای سرور هاستینگ
 • استفاده از افزونه‌های بهینه سازی وردپرس مانند WP Optimize
 • استفاده از افزونه‌های کش وردپرس مانند WP Super Cache یا W3 Total Cache

رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس با 7 راهکار

 

رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس با 7 راهکار

 

در اینجا به بررسی بیشتر راهکارهای موجود برای رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس خواهیم پرداخت:

 • از هاست قوی و معتبر استفاده کنید

اگر برای سایت خود از یک هاست ضعیف استفاده می‌کنید، بهتر است آن را ارتقا دهید. همچنین بهتر است هاست را از شرکت‌های معتبر خریداری کنید تا مشکلی برای سایت به وجود نیاید. پس در اولین گام حتما از مناسب بودن هاست خود مطمئن شوید و سپس به سراغ سایر راهکارها بروید.

 • افزونه‌های کند را شناسایی کنید

زمانی که افزونه‌های وردپرس دچار اختلال می‌شوند، بر روی سرعت مدیریت سایت وردپرس هم تاثیر منفی ایجاد می‌شود. برای همین بهترین کار این است که به شناسایی افزونه‌های کند بپردازید و تنها از پلاگین‌های مورد نیاز استفاده کنید. همچنین یادتان باشد برای هر تغییری در سایت نیاز به نصب و استفاده از افزونه نبوده و میتوان با استفاده از کد نویسی هم این تغییرات را انجام داد. هر چقدر تعداد افزونه‌های سایت وردپرسی کمتر باشد، لود صفحات مدیریت سایت وردپرس نیز بهتر خواهد بود.

 • پایگاه داده خود را پاکسازی کنید

یکی دیگر از راه‌های موجود برای افزایش سرعت پیشخوان وردپرس، پاکسازی پایگاه داده به خصوص برای فروشگاه‌های ووکامرس است. پایگاه داده پس از مدتی با داده‌های غیر ضروری پر می‌شود. این مشکل در بسیاری از سایت‌ها، خصوصا فروشگاه‌های ووکامرسی بسیار رایج است. همین عامل سبب کند شدن وردپرس و بخش مدیریت آن می‌شود. برای همین بهتر است اطلاعات اضافی را از پایگاه داده خود حذف کنید.

 • از آخرین نسخه PHP استفاده کنید

از آنجایی که سایت وردپرس با زبان PHP ساخته شده است، بهتر است سعی کنید همیشه از نسخه‌های بروز این زبان استفاده کنید. نسخه‌های جدیدتر PHP، هم امنیت بیشتری دارند و هم از عملکرد بهتری نسبت به نسخه‌های قدیمی برخوردار هستند. از این رو بهتر است نسخه PHP سایت وردپرس خود را از طریق هاست به روزرسانی کنید. پیش از این کار هم مطمئن شوید که افزونه‌ها، قالب و وردپرس با آخرین نسخه پی اچ پی سازگاری داشته باشند.

 • ابزارک‌های غیر ضروری را غیر فعال کنید

 

ابزارک‌های غیر ضروری را غیر فعال کنید

 

از دیگر راه‌های موجود برای افزایش سرعت پیشخوان وردپرس این است که ابزارک‌های غیر ضروری مدیریت سایت را غیر فعال کنید. داشبورد وردپرس شامل تعداد زیادی ویجت است که بسیاری از کاربران از آنها استفاده نمی‌کنند. برای مثال ویجت اخبار و رویدادها ممکن است به کار هر شخصی نیاید. چنین ویجت‌هایی اطلاعات خود را از سرور دیگری دریافت می‌کنند که همین سبب کندی پیشخوان وردپرس می‌شود.

 • رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس با تغییر تنظیمات ووکامرس

بسیاری از کاربران عنوان کرده‌اند که با به روزرسانی نسخه جدید ووکامرس، با مشکل کندی پیشخوان مدیریت سایت مواجه شده‌اند. این افراد معمولا باید چند دقیقه‌ای را منتظر لود کامل مدیریت سایت بمانند. اما علت اصلی این مشکل چیست؟ در این رابطه باید اشاره کرد که احتمالا هنگام نصب ووکامرس، مجوز رهگیری ووکامرس را فعال کرده‌اید. برای رفع این مشکل هم باید به پیشخوان وردپرس و سپس منوی ووکامرس و پیکربندی بروید. پس از آن روی تب پیشرفته کلیک کرده و در صورت فعال بودن تیک گزینه رهگیری ووکامرس، آن را غیر فعال کنید.

 • گزینه محافظت از لینک‌ها را غیر فعال کنید

در صورتی که بر روی سایت خود از تصاویر با کیفیت بالا استفاده می‌کنند، شاید افرادی سعی داشته باشند آنها را از روی سایت شما در سایت خود کپی پیست کنند. این کار بر روی کند شدن پیشخوان وردپرس تاثیر دارد و سبب کندتر شدن آن می‌شود. دلیل آن هم این است که در این شرایط پهنای باند بیشتری مصرف می‌شود. برای همین بهتر است گزینه محافظت از لینک مستقیم را فعال کنید و یا از افزونه‌های اختصاصی در این رابطه استفاده نمایید.

جمع بندی

در صورتی که از اینترنت خوبی برخوردار هستید و مشکل کندی پیشخوان وردپرس دارید، بهتر است به سراغ عوامل موثر در این زمینه بروید و به رفع آن بپردازید. همانطور که مشاهده کردید عوامل مختلفی سبب کند شدن پیشخوان وردپرس می‌شوند. با بررسی این عوامل میتوانید به افزایش سرعت پیشخوان کمک کنید و تجربه بهتری در مدیریت سایت وردپرسی خود داشته باشید. از جمله راهکارهای مناسب در این زمینه میتوان به استفاده از هاست قوی، حذف افزونه‌های اضافی و پرحجم، حذف ویجت و ابزارک‌های غیر ضروری، بروز رسانی سایت و استفاده از آخرین نسخه PHP، بهینه سازی دیتابیس و افزایش حافظه وردپرس اشاره کرد.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x