نحوه بهینه سازی تصاویر در وردپرس

نحوه بهینه سازی تصاویر در وردپرس

برای اینکه سایت از بهترین عملکرد برخوردار باشد، باید به فاکتورهای زیادی توجه داشت. یکی از مهمترین فاکتورها که در سئوی سایت نیز تاثیرگذار است، بهینه کردن تصاویر سایت است. با استفاده از بهینه سازی، حجم عکس‌ها بدون افت کیفیت کاهش پیدا خواهد کرد. همین مسئله در سرعت سایت تاثیر گذاشته و سبب رضایت کاربران بیشتری خواهد شد. در این مطلب قرار است به نحوه بهینه سازی تصاویر در وردپرس بپردازیم و با روش‌ها و افزونه‌های این کار بیشتر آشنا شویم.

منظور از بهینه سازی تصاویر سایت چیست؟

همانطور که می‌دانید تصاویر نقش مهمی در محتوای سایت دارند و باعث جذب مخاطب می‌شوند. اما استفاده از عکس‌های حجم بالا نه تنها باعث رضایت کاربر می‌شود، بلکه سبب کاهش افت سرعت سایت می‌شود. تصاویری که از حجم زیادی برخوردارند، باید به صورت اصولی بهینه سازی شوند تا بدون کاهش کیفیت، حجمشان کاهش پیدا کند. برای همین بهینه سازی تصاویر به فرایندی گفته می‌شود که در آن انواع فرمت‌های تصاویر با استفاده از شیوه‌های اصولی، از حجم کمتری برخوردار می‌شوند. هدف از این کار این است که تصاویر خیلی سریع در سایت لود شوند و برای کاربر به نمایش درآیند. این امر سبب افزایش جذابیت محتوا و درک بهتر مفهوم برای کاربران و ربات‌های خزنده گوگل خواهد شد. خوب است بدانید طی یک تحقیقی که در این باره انجام شده بود، هر یک ثانیه تاخیر در زمان بارگذاری سایت، سبب کاهش 7 درصدی نرخ تبدیل می‌شود. برای همین حدود 40 درصد از کاربران و بازدیدکنندگان زمانی که بارگذاری سایت بیش از 3 ثانیه طول بکشد، آن را ترک خواهند کرد.

بهینه کردن تصاویر در وردپرس

بهینه کردن تصاویر در وردپرس

برای بهینه سازی تصاویر در وردپرس، میتوان از افزونه‌های آن استفاده کرد. در حال حاضر افزونه‌های زیادی برای این کار ارائه شده که همگی یک هدف دارند و آن هم کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت است. بنابراین شما می‌توانید بهینه کردن تصاویر را با هر افزونه‌ای انجام دهید. افزونه Smush، افزونه resmush.it، افزونه EWWW Image Optimizer و افزونه ShortPixel Image Optimizer از جمله افزونه‌های ارائه شده وردپرسی برای کاهش تصاویر سایت است. در اینجا به بررسی افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس Smush می‌پردازیم.

آشنایی با افزونه Smush وردپرس و ویژگی‌های آن

Smush یکی از افزونه‌های مناسب برای کاهش حجم تصاویر در سایت وردپرسی است. تا به حال کاربران زیادی از این افزونه برای تصاویر سایت خود استفاده کرده‌اند و در حدود بیش از 1 میلیون نسخه از آن دانلود و نصب شده است. خصوصیتی که این افزونه دارد این است که میتوان در هر بار 50 عکس را به طور همزمان بهینه سازی کرد. این کار سبب می‌شود تا در وقت کاربر صرفه‌جویی زیادی شود. افزونه Smush در دو نسخه رایگان و پریمیوم (غیر رایگان) وجود دارد. بدیهی است نسخه پریمیوم افزونه Smush، از قابلیت‌های بیشتری برخوردار است و امکانات بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کار با این افزونه بسیار ساده بوده و میتوان در کمترین زمان تصاویر دلخواه را با آن فشرده‌سازی کرد.

افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس را چگونه نصب کنیم؟

افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس را چگونه نصب کنیم؟

نصب افزونه‌های وردپرسی کار سختی نیست. کافیست مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید یک افزونه بهینه سازی وردپرس را نصب نمایید.

برای نصب افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس، در پیشخوان وردپرس وارد بخش افزونه‌ها شوید. با ورود به این صفحه لیستی از افزونه‌های موجود در سایت خود را مشاهده خواهید کرد. در اینجا می‌توانید این افزونه‌ها را مدیریت کنید و آنها را فعال یا غیر فعال کنید. حال برای نصب افزونه جدید، در قسمت جستجو نام افزونه را وارد کنید و پس از یافتن، آن را دانلود و اجرا نمایید. علاوه بر این کار، می‌توانید افزونه را به طور مستقیم از مرورگر دانلود کنید و سپس در بخش افزونه‌ها آن را بارگذاری نمایید. روش نصب افزونه در هر دو روش ساده بوده و کار سختی نمی‌باشد. پس از آنکه افزونه بهینه سازی مورد نظرتان نصب شد، می‌توانید از قابلیت‌های آن جهت فشرده کردن و کاهش حجم تصاویر استفاده نمایید.

راه‌اندازی افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس Smush

پس از آنکه نصب افزونه مورد نظرتان با موفقیت انجام شد، جهت استفاده باید آن را راه‌اندازی نمایید.

  1. برای این کار در پنل پیشخوان وردپرس نام افزونه (برای مثال Smush) را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید. با ورود به بخش جدید یک دکمه شروع نصب مشاهده می‌کنید که جهت اعمال تنظیمات دلخواه برای کاهش حجم تصاویر سایت است.
  2. روی دکمه کلیک کنید و در مرحله بعد گزینه بهینه سازی خودکار تصاویر حین بارگذاری را فعال کنید. با این کار زمانی که تصاویر در بخش کتابخانه سایت وردپرسی آپلود می‌شوند، به طور خودکار بهینه و فشرده می‌شوند.
  3. مرحله بعدی به فعال کردن نوار ابزار متا دیتا تصاویر من اختصاص دارد. این گزینه را نیز فعال کنید تا داده‌ها و اطلاعات اضافی تصاویر که توسط دوربین یا موبایل به تصاویر اضافه می‌شوند، حذف شوند. با حذف شدن این داده‌ها، حجم تصاویر کمی کاهش پیدا خواهد کرد.
  4. مرحله بعدی به داده‌های در حال ردیابی اختصاص دارد. زمانی که این گزینه فعال باشد، به توسعه‌دهندگان افزونه اجازه دسترسی به داده‌ها جهت برطرف کردن مشکلات افزونه و بهبود آن وجود خواهد داشت. فعال یا عدم فعال کردن آن، به عهده کاربر سایت است.
  5. زمانی که مراحل بالا را تمام کنید، کار نصب و اعمال تنظیمات افزونه به پایان رسیده است. توجه کنید این مراحل مربوط به افزونه Smush بوده است و ممکن است برای دیگر افزونه‌ها کمی متفاوت باشد. با اتمام مراحل، عمل فشرده‌سازی و کاهش حجم تصاویر سایت به طور خودکار انجام می‌شود و افزونه عکس‌هایی که نیاز به بهینه کردن دارند را به طور اتومات شناسایی می‌کند.
  6. شما می‌توانید در پایان نصب، وارد کتابخانه سایت شوید و برای فشرده‌ کردن تصاویر قبلی که در کتابخانه بارگذاری شده‌اند اقدام نمایید. برای این کار باید روی گزینه “کل فشرده‌سازی در حال حاضر” کلیک کنید.

افزونه Image Optimizer Wd

یکی دیگر از افزونه‌های وردپرسی که برای کاهش حجم تصاویر میتوان از آن استفاده کرد، افزونه Image Optimizer Wd می‌باشد. برای نصب این افزونه نیز باید همان مراحلی که در مرحله قبل ذکر کردیم را انجام دهید. زمانی که نصب افزونه انجام شود، میتوانید در پیشخوان آن را فعال کنید و به بهینه‌سازی تصاویر سایت با استفاده از آن بپردازید. توجه کنید در بخش تنظیمات افزونه، دکمه Auto Optimize را فعال کنید تا عمل بهینه‌سازی به صورت خودکار انجام شود. در صورتی هم که بخواهید تصاویر را به طور جداگانه بهینه کنید، می‌توانید وارد کتابخانه چند رسانه‌ای شوید و از آنجا جهت فشرده کردن عکس‌های دلخواه خود اقدام نمایید.

امکانات افزونه prizm Image

امکانات افزونه prizm Image

افزونه prizm Image از دیگر افزونه‌های وردپرسی برای بهینه کردن تصاویر و گیف‌های سایت است. با این افزونه می‌توانید تصاویر JPEG و PNG را بهینه کنید و اطلاعات اضافی عکس‌ها را حذف نمایید. همچنین می‌توانید گیف‌ها را نیز با آن بهینه کنید. نکته‌ای که در رابطه با افزونه prizm Image باید بدانید این است که جهت بهینه سازی تصاویر در وردپرس بدون کاهش کیفیت، باید API آن را دریافت نمایید. جهت این کار باید یک حساب Accusoft Service برای خود بسازید تا امکان فشرده کردن 1000 تصویر در ماه برایتان فراهم شود.

تاثیر بهینه سازی تصاویر بر روی سئوی سایت

تاثیر بهینه سازی تصاویر بر روی سئوی سایت

یکی از مزیت‌های بهینه کردن تصاویر سایت، نقش آن در سئوی سایت است. سئوی سایت به عوامل زیادی مربوط است که یکی از آنها محتوای سایت است. از آنجایی که تصاویر نیز خود نوعی محتوا به حساب می‌آیند، توجه به نکات مهم در این رابطه بسیار اهمیت دارد. برای همین جهت سئوسازی تصاویر باید به چند نکته توجه داشته باشید. یکی از مهمترین نکات که موضوع مورد بحث ما نیز می‌باشد، بهینه‌سازی تصاویر سایت است. عکس‌هایی که از حجم بالا و ابعاد بزرگی برخوردارند، می‌توانند سرعت سایت را کاهش دهند. کاهش سرعت سایت و زمان بارگذاری آن، سبب تاثیر منفی بر روی سئو خواهد شد. بدیهی است کاربری که وارد سایت می‌شود و زمان زیادی را باید جهت لود سایت منتظر بماند، با نارضایتی سایت را ترک خواهد کرد. ترک کاربران سایت سبب افزایش نرخ ترک صفحه شده و اثر منفی روی آن می‌گذارد. بنابراین از بهینه سازی عکس‌های سایت غافل نشوید و آنها را به صورت اصولی بهینه نمایید.

جمع بندی

تصاویر نقش مهمی در سئوی سایت دارند و باید به طور صحیحی بهینه‌سازی شوند. بهینه سازی تصاویر در وردپرس از طریق افزونه‌های موجود قابل انجام است. افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس جهت فشرده کردن خودکار تصاویر بدون افت کیفیت آنها انجام می‌شود. کافیست یکی از این افزونه‌ها را نصب کنید و از امکانات آن جهت کاهش حجم تصاویر سایت وردپرسی خود استفاده نمایید. از جمله افزونه‌های وردپرسی برای این کار میتوان به افزونه Smush، افزونه resmush.it، افزونه EWWW Image Optimizer، افزونه prizm Image و افزونه ShortPixel Image Optimizer اشاره کرد.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x