چگونگی پاک کردن صفحه از نتایج گوگل

چگونه یک صفحه را از نتایج گوگل حذف کنیم؟

گاهی اوقات افراد صاحب سایت تصمیم می‌گیرند یک یا چند صفحه از سایت خود را از نتایج گوگل حذف نمایند. دلایل زیادی هم برای این کار وجود دارد. برای اینکه بتوان صفحه‌ای را از نتایج گوگل پاک کرد، باید از روش‌های اصولی استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم به بررسی چگونگی پاک کردن صفحه از نتایج گوگل بپردازیم و با موارد مهم در این رابطه بیشتر آشنا شویم.

نحوه پی بردن به ایندکس شدن صفحات

پیش از هر چیز بهتر است ببینیم چگونه میتوان از ایندکس شدن صفحات خود در گوگل مطمئن شد. برای این که از این موضوع مطمئن شوید، بهتر است آدرس صفحه مورد نظر خود را با عبارت site: در گوگل جستجو کنید. اگر صفحه برای شما نمایش داده شود، یعنی در گوگل ایندکس شده است. علاوه بر این میتوان از ابزار URL Inspection Tool هم استفاده کرد که متعلق به سرچ کنسول گوگل است. برای استفاده از آن هم باید وارد سرچ کنسول سایت خود شوید و URL صفحه مورد نظر خود را جستجو نمایید. در صورتی که عبارت URL is on Google برایتان نمایش داده شود، یعنی صفحه در گوگل قرار دارد. پس از مطمئن شدن از این موضوع، میتوانید برای حذف صفحه از نتایج گوگل اقدام نمایید.

چرا به حذف صفحه از نتایج گوگل نیاز پیدا می‌کنیم؟

 

چرا به حذف صفحه از نتایج گوگل نیاز پیدا می‌کنیم؟

 

افرادی که به فکر حذف صفحه از نتایج گوگل می‌افتند، دلایل زیادی برای این کار خود دارند. در اینجا به چند مورد مهم در این رابطه اشاره می‌کنیم:

  • صفحه با اطلاعات شخصی

اگر صفحه‌ای حاوی اطلاعات شخصی وجود داشته و نخواهید این اطلاعات در دسترس عموم قرار داشته باشد، می‌توانید درخواست حذف آن صفحه را از نتایج گوگل داشته باشید. در این شرایط باید به نوایندکس کردن صفحه مورد نظر خود بپردازید تا توسط موتورهای جستجو ایندکس نشوند.

  • صفحه حاوی اطلاعات نادرست یا بی ارزش

دلیل دیگری که به حذف صفحه از نتایج گوگل مربوط است، به خاطر نادرست بودن اطلاعات درج شده در آن است. در این شرایط باید هر چه سریعتر برای حذف این صفحه اقدام کنید تا با ارائه اطلاعات غلط، منجر به از دست رفتن کاربران خود نشوید. به علاوه اینکه ممکن است صفحه شما از اطلاعات بی‌ارزشی برخوردار باشد و بلااستفاده تلقی شود. این صفحات روی سئوی سایت شما تاثیر می‌گذارند. بنابراین بهتر است به بروزرسانی اطلاعات آنها بپردازید و در نهایت اگر موفق به کسب رتبه بهتر برای آن نشدید، آن را از نتایج گوگل پاک کنید.

  • صفحه با محتوای تکراری

محتواهای تکراری جزو موانع رشد سایت تلقی می‌شوند و باید فکری به حال آنها کرد. در ابتدا باید سعی کنید به هیچ وجه به درج محتواهای تکراری نپردازید و همواره از محتواهای یونیک برای سایت خود استفاده کنید. حال اگر از صفحات این چنینی برخوردار بودید، بهتر است برای حذف آنها از نتایج گوگل اقدام نمایید.

روش‌های موجود برای حذف صفحه از نتایج گوگل

در صورتی که قصد حذف صفحات خود از نتایج گوگل را داشتید، میتوانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • استفاده از افزونه Yoast SEO

در صورتی که از سایت وردپرسی برخوردار هستید و بخواهید صفحه‌ای را از نتایج گوگل حذف کنید، میتوانید از افزونه Yoast SEO استفاده کنید. در پیشخوان وردپرس خود وارد منوی برگه‌ها شوید و برگه‌ای که قصد حذف یا مخفی کردن آن را دارید انتخاب کنید. در بخش پایین صفحه، افزونه Yoast SEO را مشاهده خواهید کرد. از آنجا وارد بخش تنظیمات سئو شوید و در قسمتی که عبارت “به موتورهای جستجو اجازه نمایش این برگه را می‌دهید؟” وجود دارد، منوی کشویی را باز کرده و آن را روی گزینه خیر قرار دهید. سپس بروزرسانی صفحه را انجام دهید و منتظر بمانید تا برگه مورد نظرتان از دید خزنده‌های موتور جستجو مخفی شود.

  • استفاده از ابزار Removals گوگل سرچ کنسول

 

استفاده از ابزار Removals گوگل سرچ کنسول

 

یکی از راه‌های موجود برای حذف صفحه از نتایج گوگل، استفاده از ابزار Removals گوگل سرچ کنسول است. با این ابزار میتوان از نمایش هر یک از صفحات سایت در نتایج جستجوی گوگل به طور موقت استفاده کرد. برای استفاده از Removals و حذف صفحه هم باید در ابتدا وارد گوگل سرچ کنسول خود شوید و از سمت چپ وارد تب Removals شوید. سپس بر روی New request کلیک کنید. URL صفحه یا صفحاتی که قصد دارید از نتایج جستجوی گوگل حذف شوند را وارد نمایید. سپس گزینه Remove all URLs with this prefix یا Remove this URL only را انتخاب کرده و Next را بزنید. در اینجا درخواست حذف صفحه شما انجام شده است و باید منتظر بررسی و تایید آن بمانید.

باید اشاره شود که اگر گزینه Remove this URL only را انتخاب کنید، تنها آدرسی که وارد کرده‌اید از نتایج گوگل حذف می‌شود. در صورتی هم که گزینه Remove all URLs with this prefix را انتخاب کنید، تمام صفحاتی که با آدرس شما شروع شوند هم حذف می‌گردند. این یعنی اگر صفحه مورد نظر شما زیر شاخه داشته باشد، آن صفحه هم حذف خواهد شد. بنابراین باید بین این دو گزینه مناسبترین را انتخاب نمایید.

باید اشاره شود که از این بخش میتوان URL درخواستی را از نتایج گوگل حذف کرده و گوگل آن را تنها تا 6 ماه از نتایج پنهان خواهد کرد. پس از گذشت این مدت زمان اگر صفحه همچنان در سایت موجود بوده و حذف نشده باشد، ممکن است ربات‌های گوگل به ایندکس کردن آن بپردازند. برای همین جهت جلوگیری از ایندکس شدن دوباره صفحه، بهتر است آن را نو ایندکس نمایید.

  • استفاده از فایل txt

یکی دیگر از روش‌های موجود برای حذف اطلاعات از گوگل، استفاده از فایل robots.txt است که باید به ویرایش آن بپردازید. البته این روش برای افراد مبتدی در وردپرس پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است تنها توسط افرادی انجام شود که آشنایی خوبی با وردپرس دارند. دلیل آن هم این است که اگر یک دستور العمل اشتباهی درج شود، روی سئوی سایت تاثیر بسیار بد و منفی گذاشته می‌شود. فایل robots.txt نمونه‌ای از فایل‌های پیکربندی است و بر روی ریشه و بیس سایت کار می‌کند. از این رو برای ویرایش آن باید از اطلاعات و دانش خوبی برخوردار بود. حال برای کار بر روی آن، در ابتدا باید از وجود افزونه یواست سئو مطمئن باشید. سپس از منوی سئو روی گزینه ابزارها – Yoast SEO کلیک کنید و سپس ویرایشگر فایل را انتخاب نمایید.

در صورتی که از فایل robots.txt برخوردار نباشید، میتوانید با فشردن دکمه ایجاد پرونده robots.txt، آن را برای خود بسازید و سپس به ویرایش آن بپردازید. حال کاری که باید انجام دهید این است که کدهای زیر را به فایل اضافه کنید:

User-agent: *

Disallow: /your-page/

خط اول به ربات‌های مورد نظر اشاره دارد که اگر در آن از کاراکتر * استفاده شود، تمام ربات‌ها را در بر می‌گیرد. در خط بعدی هم به جای your-page، باید آدرس صفحه خود را وارد نمایید. یعنی پس از کلمه Disallow باید URL خود را وارد کنید. زمانی که کار را به درستی انجام دادید، باید روی دکمه “خیره تنظیمات به robots.txt” کلیک کنید تا تغییرات صورت گیرد. البته باید اشاره شود که استفاده از robots.txt معایبی هم دارد. چرا که این فایل در دسترس عموم قرار داد و هر کسی قادر به مشاهده کدهای موجود در آن می‌باشد. مورد بعدی هم این است که گاهی ممکن است موتورهای جستجو بدون اهمیت دادن به محتوای فایل robots.txt، به نمایش صفحه و محتوای آن به کاربران بپردازند. از این رو این روش صد در صدی تضمینی نبوده و نمیتوان حتما از مخفی شدن آن اطمینان تام حاصل کرد.

  • Noindex کردن صفحه

 

Noindex کردن صفحه

 

در صورتی که قصد حذف صفحه از سایت خود را نداشته باشید و بخواهید تنها آن را از نتایج گوگل مخفی کنید، میتوانید از noindex کردن استفاده کنید. با این کار موتورهای جستجو از خزش آن خودداری کرده و آن را برای نمایش در صفحه نتایج در نظر نمی‌گیرند. نو ایندکس کردن صفحه به راحتی قابل انجام است و با استفاده از افزونه یوآست یا RankMath هم صورت می‌گیرد.

برای نو ایندکس کردن با افزونه RankMath، باید از پیشخوان وردپرس خود وارد بخش ویرایش پست / صفحه شوید. سپس از بخش Advanced بر روی گزینه نو ایندکس کلیک کنید. در صورتی هم که از پلاگین YoastSEO برخوردار هستید، میتوانید در این افزونه هم وارد صفحه ویرایش برگه یا نوشته شوید و عبارت “به موتورهای جستجو اجازه نمایش این برگه را می‌دهید؟” را روی حالت خیر تنظیم کنید. البته به جز این دو افزونه، افزونه‌های دیگری هم موجود هستند که نحوه کار با آنها دقیقا به همین شکل است و شما باید صفحه یا نوشته مورد نظر خود را روی حالت نو ایندکس قرار دهید.

جمع بندی

اگر به هر دلیلی قصد حذف یک صفحه از نتایج گوگل را داشته باشید، میتوانید از راهکارهای اشاره شده در متن استفاده نمایید. حذف صفحه با کمک Removals گوگل سرچ کنسول، نو ایندکس کردن، استفاده از افزونه Yoast SEO و ویرایش فایل robots.txt از جمله راه‌های مناسب و قابل اعتماد برای این کار هستند. شما می‌توانید از یکی از این روش‌ها برای حذف صفحه یا صفحات مورد نظر خود از نتایج گوگل اقدام کنید و آن را از دید بازدید کنندگان مخفی نمایید.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x