نحوه فروش محصولات به صورت اینترنتی

چگونه محصولاتمان را اینترنتی بفروشیم؟

در عصر دیجیتال امروزی، وجود فروشگاه‌های اینترنتی یکی از مزایای پیشرفت تکنولوژی محسوب می‌شود. فروش محصولات و خدمات به‌صورت اینترنتی از مزایا و ویژگی‌های بسیاری ازجمله صرف جویی در زمان و هزینه برخوردار است. همچنین افراد با سنین مختلف و سلیقه‌های متنوع می‌توانند از این فروشگاه‌ها خرید کرده و بهره‌مند شوند.

مزایای فروش اینترنتی

فروش محصولات و خدمات آنلاین به کارآفرینان و کسب‌وکارهای کوچک فرصت‌های رشد عظیمی را ارائه می‌دهد که به برخی از این مزایا خواهیم پرداخت:

 • فروشی فراتر از منطقه جغرافیایی: فروش اینترنتی موجب گسترش منطقه فروش و ارائه محصولات به طیف عظیمی از مشتریان می‌شود.
 • کاهش هزینه‌ها: تأسیس یک فروشگاه اینترنتی، در کاهش هزینه‌های سربار مانند هزینه‌های اجاره فروشگاه، آب، برق و… بسیار تأثیرگذار است.
 • امکان فروش 24 ساعته: فروشگاه تجارت الکترونیک با دربر داشتن گزینه تراکنش‌های آنلاین به صورت 24 ساعته فعالیت نموده و به مشتریان امکان می‌دهد هر چه راحت‌تر و به مرور خرید کنند.
 • انعطاف‌پذیری کاری: صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانند بدون نیاز به حضور در هر زمان و مکانی به امور فروشگاه پرداخته و آن را مدیریت کنند.

 

مزایای فروش اینترنی

نحوه فروش آنلاین محصولات

برای راه‌‌اندازی و مدیریت یک فروشگاه اینترنتی خوب و مؤثر باید نسبت به پیروی از فرایندهای استراتژیک سودآور از جمله موارد زیر اقدام نمایید:

1. انتخاب محصول مناسب برای فروش

با انجام تحقیقات کامل جهت شناسایی شکاف‌ها، فرصت‌ها و بازارهای هدف می‌توان اندازه بازار، پیش‌بینی‌های رشد، جمعیت‌شناسی مصرف‌کننده، روندها و سطوح رقابت را در نظر بگیرید. همچنین با ارزیابی هزینه‌های تولید، پتانسیل قیمت‌گذاری، منحصربه‌فرد بودن، ماندگاری، ملاحظات حمل‌ونقل و سرمایه‌گذاری اولیه موردنیاز به ایده‌های متفاوتی درمورد محصول دست پیدا کنید. درنهایت هدف این است که محصولی را انتخاب کنید که مورد تقاضا بوده و در کنار متمایز بودن حاشیه سود مناسبی را نیز به ارمغان می‌آورد و به‌جای دنبال‌کردن تقاضای عمومی، روی محصولاتی تمرکز کنید که مشکل یا نیاز مشتری خاص را حل می‌کنند؛ زیرا برآوردن یک نیاز برآورده نشده بهتر از رقبا به کسب‌وکار شما برتری خواهد داد.

2. انتخاب کانال فروش مناسب

هنگام فروش اینترنتی محصولات، انتخاب کانال فروش آنلاین مناسب مانند وب‌سایت‌های فروشگاهی برای دستیابی مؤثر به مخاطبان هدف بسیار مهم است. در اینجا برخی از ویژگی‌های وب‌سایت شخصی فروشگاهی توضیح داده شده است.

 • ساخت فروشگاه اینترنتی: در مرحله‌ اول برای رسیدن به هدف فروش اینترنتی محصولات می‌توانید وب‌سایت فروشگاه شخصی خود را با استفاده وردپرس یا پلتفرم‌های ساخت وب‌سایت مانند Wix یا Shopify طراحی نمایید.
 • ساخت برند شخصی: ایجاد یک برند در شخصی‌سازی و هویت فروشگاه اینترنتی آنلاین بسیار اثرگذار است.
 • جمع‌آوری داده‌های مشتریان: داشتن فروشگاه آنلاین به شما امکان می‌دهد داده‌های ارزشمند مشتری مانند تاریخچه خرید، اولویت‌ها و اطلاعات تماس را جمع‌آوری کرده و برای ایجاد روابط بلندمدت و بازاریابی استفاده نمایید.

3. استفاده از بازارهای تجارت الکترونیک

با ثبت محصولات اینترنتی خود در بازارهای تجارت الکترونیک می‌توانید به طیف گسترده‌ای از مشتریان و مصرف‌کنندگان دست پیدا کنید.

مزایای استفاده از بازارهای تجارت الکترونیک

 • دسترسی فوری به میلیون‌ها خریدار: شما با فروش در بازارهای معتبر، به پایگاه‌های کاربری عظیم آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنید، و میزان دید محصول و دسترسی مشتریان بالقوه را افزایش می‌دهید.
 • ابزارها و زیرساخت‌های داخلی: بازارها اغلب ابزارهای قوی برای مدیریت موجودی، رسیدگی به پرداخت‌ها و ساده‌سازی فرایندهای حمل‌ونقل، صرفه‌جویی در زمان و تلاش ارائه می‌دهند.

معایب استفاده از بازارهای تجارت الکترونیک

 • کنترل برند محدود: درحالی‌که بازارهای آنلاین بیشتر در دسترس عموم قرار دارند؛ اما امکان مدیریت برند و فروشگاه را از شما سلب خواهند کرد و ظاهر فروشگاه و پیام‌رسانی آن نیز می‌بایست با دستورالعمل‌ها و طرح‌بندی‌های بازاری که محصولات شما را در بر خواهد گرفت تطابق داشته باشد.
 • کارمزدهای بازار به‌ازای هر فروش: هنگام فروش در پلتفرم‌های مستقر، معمولاً هزینه‌هایی در هر فروش یا درصدی از هر تراکنش متحمل می‌شوید که بر سودآوری شما تأثیر می‌گذارد.

 

استفاده از بازارهای تجارت الکترونیک

4. استفاده از پلتفرم‌های تجارت اجتماعی

پلتفرم‌های تجارت اجتماعی مانند اینستاگرام، امکان معرفی و تولید محتوا درمورد محصول موردنظر را فراهم می‌نمایند.

مزایای استفاده از پلتفرم‌های تجارت اجتماعی

 • دسترسی به طیف عظیمی از مخاطبین فعال: پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی میلیون‌ها کاربر فعال دارند و فرصتی برای دسترسی و تعامل با مخاطبان بزرگ و نیازمند را فراهم می‌کنند.
 • دسترسی با گوشی موبایل: پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی عمدتاً از طریق دستگاه‌های تلفن همراه قابل‌دسترسی هستند و تجربه‌ خریدی یکپارچه و آسان را برای مشتریان به ارمغان می‌آورند.
 • ابزارهای تبلیغاتی داخلی: تجارت اجتماعی به شما امکان می‌دهد از تبلیغات مبتنی بر کانال بهینه شده برای کاربران پلتفرم استفاده کنید.

معایب استفاده از پلتفرم‌های تجارت اجتماعی

 • محدود بودن قابلیت نمایش محصول و برندسازی: فروش از طریق تجارت اجتماعی، توانایی شما را برای نمایش کاتالوگ محصولات گسترده یا سفارشی کردن تجربه خرید، محدود می‌کند.
 • دریافت داده‌های محدود: درصورتی‌که از پلتفرم‌های تجارت الکترونیک برای فروش محصولات خود استفاده نمایید، داده‌های کمتری از مشتریان خود به دست خواهید آورد.

5. دریافت رضایت مشتریان

سعی کنید، با مشتریان خود در تماس باشید و میزان رضایت آنها را بسنجید و در صورت ناراضی بودن جهت کسب رضایت آنها تلاش کنید. همچنین ارائه خدمات باکیفیت به مشتریان نیز موجب جلب رضایت آنها و خرید مجدد خواهد شد.

خدمات موردنیاز مشتریان

 • به سؤالات و نگرانی‌های مشتری از طریق چت، ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی به‌سرعت پاسخ دهید. همچنین برای کمک به مشتریان بالقوه در تصمیم‌گیری آگاهانه و ارائه پشتیبانی پس از خرید برای اطمینان از تجربه‌ای روان، به سؤالات پیش از فروش پاسخ دهید.
 • اگر مشتریان با مشکلاتی در خرید مواجه شدند، فرایند بازگشت و بازپرداخت را ساده کنید. سیاست‌های بازگشت شفاف باعث جلب‌اعتماد کاربران خواهد شد.
 • امکان به‌روزرسانی‌های وضعیت سفارش و اعلان‌های حمل‌ونقل را از طریق ایمیل فراهم کنید.
 • از چت‌بات‌های هوش مصنوعی جهت پشتیبانی 24 ساعته استفاده نمایید.
 • تشویق مشتریان به ثبت نظر و اعلام رضایت درمورد خدمات و محصولات.

 

استفاده از پلتفرم‌های تجارت اجتماعی

6. به‌روزرسانی و بهینه‌سازی استراتژی‌های فروش

به‌روزرسانی و بهینه‌سازی روش‌های فروش می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش میزان فروش و جلب‌اعتماد مشتریان داشته باشد. از جمله روش‌های به‌روزرسانی استراتژی‌های فروش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تجزیه‌وتحلیل‌ها را به طور منظم مرور کرده و ارتقا دهید.
 • به‌سرعت با تغییرات تقاضای بازار یا روند صنعت سازگار شوید.
 • به دنبال نظرات مشتریان باشید تا از طریق نظرسنجی‌ها و تعامل منظم با مشتری، نقاط ضعف را برطرف کنید.
 • انجام خودکار سفارش، مدیریت موجودی و پشتیبانی مشتری می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و افزایش کارایی شود.
 • از تکنولوژی‌های به‌روز مانند هوش مصنوعی استفاده کنید.
 • 7. بهینه‌سازی فروشگاه برای تلفن‌های همراه

سعی کنید، با بهینه‌سازی چیدمان و طراحی‌ها برنامه را برای انواع گوشی‌های موبایل کاربردی کنید. زیرا 50 درصد کاربران از طریق موبایل وارد فروشگاه آنلاین شما خواهند شد.

8. استفاده از عکس‌های باکیفیت

محصولات را از طریق تصاویر بصری جذاب و قابل زوم که از زوایای مختلف گرفته شده‌اند به نمایش بگذارید؛ زیرا عکس‌های واضح و دقیق باعث جذب اعتماد شده و به مشتریان کمک می‌کنند تا تصمیم‌گیری آگاهانه‌ای برای خرید داشته باشند. تصاویر می‌توانند به طور چشمگیری سرعت بارگذاری وب‌سایت شما را کاهش دهند، بنابراین باید آنها را بدون افت کیفیت فشرده‌سازی کنید.

9. توضیحات محصول باکیفیت

درج ویژگی‌ها، مزایا و قابلیت‌های محصول باعث ارزشمند شدن آن و جلب‌توجه مشتریان خواهد شد.

 

10. تشویق مشتریان برای پیشنهاد فروشگاه به اطرافیان

با ارائه پاداش و تخفیف، مشتریان را جهت معرفی فروشگاه اینترنتی به اطرافیانشان تشویق نمایید.

 

بهینه‌سازی فروشگاه برای تلفن‌های همراه

سخن پایانی

فروش محصولات به‌صورت آنلاین فرصت‌های باورنکردنی را برای کارآفرینان ایجاد می‌کند؛ لذا با دنبال‌کردن مراحل ذکر شده در این راهنما می‌توانید یک کسب‌وکار آنلاین موفق از ابتدا ایجاد نمایید. در مرحله اول تحقیقات کامل انجام دهید، کانال‌های فروش مناسب را انتخاب کرده و یک فروشگاه کاربرپسند طراحی کنید، سپس بازاریابی مؤثر را اجرا نموده و خدمات عالی به مشتریان خود ارائه دهید و دائماً بر اساس بازخورد آنها سازگار شوید. درنهایت با کمی سختی و رویکرد مشتری‌مدار، می‌توانید در بازار دیجیتال پیشرفت کنید و به اهداف فروش خود برسید.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x