نکات مهم در طراحی داشبورد اپلیکیشن

طراحی داشبورد اپلیکیشن

از مهمترین بخش‌ها در هر اپلیکیشنی باید به داشبورد اپلیکیشن اشاره کرد. داشبورد اپلیکیشن همان بخشی است که کاربر به محض ورود و لاگین شدن به برنامه با آن مواجه می‌شود. برای همین طراحی داشبورد اپلیکیشن اهمیت زیادی دارد و باید به موارد زیادی در رابطه با آن توجه شود. در این مطلب قصد داریم در رابطه با طراحی داشبورد اپلیکیشن صحبت کنیم و به نکات مهم در طراحی آن اشاره داشته باشیم.

داشبورد اپلیکیشن چیست؟

 

داشبورد اپلیکیشن چیست؟

 

اپلیکیشن یک نرم افزار یا برنامه کاربردی است که برای استفاده بر روی گوشی موبایل، تبلت و سایر دستگاه‌های همراه طراحی می‌شود. هر یک از اپلیکیشن‌ها دارای بخش‌های مختلفی هستند که از مهمترین آنها باید به داشبورد اپلیکیشن اشاره کرد. داشبورد اپ همان صفحه‌ای است که اصلی‌ترین بخش‌ها و اطلاعات برنامه را نمایش می‌دهد و کاربر با ورود به اپ با آن روبرو می‌شود. به عبارتی میتوان گفت داشبورد اپلیکیشن همان صفحه اصلی آن است که امکان دسترسی به سایر بخش‌ها و امکانات اپ را به کاربر می‌دهد. البته در مواقعی این چنین نبوده و ممکن است صفحه اصلی اپ با داشبورد متفاوت باشد.

در صفحه داشبورد اپ تمام اطلاعات مورد نیاز در اختیار کاربر قرار می‌گیرند تا دسترسی به تمامی آنها به آسانی انجام شود. پس به طور خلاصه میتوان گفت هدف از طراحی داشبورد اپلیکیشن این است که کاربران بتوانند از طریق آن به مهمترین بخش‌های برنامه دسترسی پیدا کنند و خیلی سریع به اهداف خود برسند. برای همین طراحی داشبورد اپلیکیشن از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به موارد مهمی در آن توجه شود.

ویژگی‌های بهترین داشبوردهای اپلیکیشن

بهترین داشبوردها اطلاعات کاربردی و مفید را در یک نگاه نشان می‌دهند. این نحوه طراحی نمایش تصویری داده‌های پیچیده را ساده کرده و به افراد کمک می‌کند تا بینش خوبی نسبت به برنامه به دست آورند.

  • بهترین داشبوردها شهودی و قابل تنظیم هستند و اطلاعات را به سرعت منتقل می‌کنند.
  • این داشبوردها اطلاعات را به وضوح و کارآمد نشان می‌دهند و روندها و تغییرات داده‌ها در طول زمان را نمایش می‌دهند.
  • بهترین داشبوردها تمام چیزهای مهم را با یک کلیک در اختیار کاربران قرار می‌دهند. تمام اطلاعات ضروری نیز به راحتی در دسترس است.

اجزای اصلی و مهم داشبورد اپلیکیشن

در رابطه با اجزای اصلی داشبورد اپلیکیشن باید اشاره کنیم که این موضوع بستگی به نوع اپ دارد. در واقع با توجه به کاربرد اپلیکیشن، طراحی داشبورد آن هم میتواند متفاوت صورت بگیرد و شامل اجزای خاصی شود. با این حال تمامی داشبوردها به صورت بخش بخش طراحی می‌شوند که با توجه به حوزه کاری اپ، بخش‌ها میتوانند تغییر پیدا کنند. از اجزای مهم داشبورد اپلیکیشن میتوان به بخش اعلان‌ها، اطلاعات کاربری، گزارشات و … اشاره کرد.

داشبورد مدیریتی چیست؟

 

داشبورد مدیریتی چیست؟

 

به طور کلی داشبورد بخشی از نرم افزارهای مدیریتی و اپلیکیشن است که با قرار دادن تمام دکمه‌ها و میان‌برها، دسترسی آسان برای کاربران به سایر بخش‌ها را فراهم می‌کند. این بخش باعث می‌شود تا استفاده از برنامه به شکل ساده‌تر و بهتری انجام شود. داشبورد مدیریتی هم به همین صورت بوده و دسترسی به امکانات و ابزارهای مختلف که میتوانند مدیریت پروژه را آسان نمایند، امکانپذیر می‌کند. مدیران سازمان با در اختیار داشتن داشبورد مدیریتی میتوانند اطلاعات مفیدی از کسب و کار خود به دست آورند.

در بیشتر مواقع طراحی داشبورد مدیریتی به گونه‌ای انجام می‌شود که مدیران با یک نگاه بیشترین اطلاعات را از آن دریافت می‌نمایند. چرا که مدیران و صاحبان کسب و کار باید خیلی زود متوجه اتفاقات موجود در کسب و کارشان شوند و بدون خدشه وارد شدن به عملیات روزانه‌شان به کار بپردازند.

ویژگی‌ها و مزایای داشبورد مدیریتی و اپلیکیشن

داشبورد مدیریتی از بهترین ابزارها جهت مدیریت و رسیدگی به امور است و میتوان کارها را خیلی ساده و آسان از طریق آنها انجام داد. استفاده از داشبورد مدیریتی از جوانب مختلفی به نفع کاربر است و برای او مفید واقع می‌شود. در این رابطه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بررسی عملکرد مجموعه

بررسی عملکرد مجموعه یکی از چالش‌هایی است که بیشتر مدیران با آن روبرو شده‌اند. مدیران در پایان دوره‌های مشخصی از فعالیت شرکت و سازمان موظف به بررسی عملکرد مجموعه هستند تا نقاط ضعف و قوت را شناسایی نمایند. حال با استفاده از داشبورد مدیریتی این کار بسیار ساده و آسان انجام می‌شود و با چند کلیک میتوان برای شناخت خود، کارمندان و مجموعه اقدام کرد.

  • صرفه جویی در زمان

استفاده از داشبورد مدیریتی و اپلیکیشن از نظر صرفه‌جویی در زمان به نفع مدیران و کارمندان است. چرا که تمام اطلاعات در یک صفحه قرار دارند و بررسی آنها خیلی سریع و راحت انجام می‌شود. برای همین افراد زمان زیادی را صرف بررسی، وارد کردن اطلاعات جدید و ساخت گزارشات نکرده و رضایت بیشتری از این موضوع دریافت می‌نمایند.

  • افزایش عملکرد کارکنان

زمانی که کارکنان سازمان به داشبورد اپلیکیشن یا داشبورد مدیریتی دسترسی داشته باشند، میتوانند پروژه‌های موجود را مشاهده کرده و روند انجام هر یک را به دقت بررسی نمایند. از سوی دیگر زمانی که پرسنل بدانند عملکرد آنها به طور خودکار در حال بررسی است، سعی می‌کنند کارایی خود را افزایش دهند تا موجب جلب رضایت و گرفتن ترفیع رتبه شوند. برای همین از طریق داشبورد مدیریتی میتوان عملکرد کارکنان را افزایش داده و استعدادهای موجود را به راحتی پیدا کرد.

  • بهبود ارتباطات درون سازمانی

از دیگر فواید داشبورد مدیریتی باید به بهبود روابط درون سازمانی و رشد دادن آنها اشاره کرد. با استفاده از این داشبوردها میتوان روابط خود با کارمندان و بخش‌های مختلف سازمان را افزایش داده و از کلیه جزئیات پروژه مطلع گشت. پس داشبوردهای مدیریتی ابزار خوبی جهت ارزیابی عملکرد پرسنل سازمان هستند و میتوانند به عنوان پرزنتیشن در جلسات مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

  • افزایش سودآوری

طراحی داشبورد اپلیکیشن و داشبورد مدیریتی در افزایش سودآوری نیز دخیل است. مسلما زمانی که گزارش تمام بخش‌های سازمان برای مدیر نمایش داده شود، به عملکرد هر یک از بخش‌ها پی برده و بخش ضعیف را به راحتی شناسایی می‌کند. پس از آن میتواند برای بهبود آن برنامه‌ریزی کرده تا سودآوری بیشتری را تجربه نماید.

اصول مهم در طراحی داشبورد اپلیکیشن

 

اصول مهم در طراحی داشبورد اپلیکیشن

1. توجه به ساده و شهودی بودن

اولین اصل کلیدی طراحی داشبورد، اصولی نگه داشتن آن است. داشبورد باید به راحتی قابل درک و استفاده باشد؛ به خصوص برای افرادی که دانش فنی زیادی ندارند. مینیمالیست بودن طراحی داشبورد نیز بسیار مهم است. زیرا کاربران می‌خواهند به سرعت و به آسانی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

داشبوردهای پیچیده و شلوغ میتوانند کاربران را ناامید کرده و باعث شوند تا کاربران به ترک برنامه بپردازند. برای اینکه طراحی داشبورد را ساده و شهودی نگه دارید، باید بر روی مهم‌ترین داده‌ها تمرکز کنید و موارد غیر ضروری یا درهم ریختگی‌های بصری را حذف کنید. بهترین روش‌ برای طراحی داشبورد خوب، استفاده از زبان واضح و مختصر و ارائه ناوبری منطقی است. بنابراین از افزودن اطلاعات بیش از حد یا ویژگی‌های غیر ضروری خودداری کنید و واضح و کاربر پسند بودن آن را حفظ نمایید.

2. عناصر طراحی سازگار

برای طراحی داشبورد اپلیکیشن از همان عناصر طراحی برنامه یعنی فونت، رنگ و نمادهای مشابه استفاده نمایید. این سبب ایجاد حس وحدت و سازگاری بخش‌های مختلف با هم شده و به کاربران کمک می‌کند تا داشبورد را به راحتی درک کرده و آن را پیمایش نمایند. همچنین این کار تجربه کاربری را بهبود بخشیده و داشبورد را حرفه‌ای‌تر نشان می‌دهد.

3. اولویت‌بندی اطلاعات

اولویت‌بندی اطلاعات در طراحی داشبورد بسیار مهم است. با اطمینان از اینکه مهم‌ترین داده‌ها به راحتی در دسترس هستند و به طور برجسته نمایش داده می‌شوند، میتوانید به کاربران کمک زیاد و آگاهانه نمایید. پس داده‌های خود را به طور منطقی سازماندهی کنید و اطلاعات را بر اساس اهمیتشان اولویت‌بندی نمایید.

4. توجه به ریسپانسیو بودن

از دیگر نکات مهم در طراحی داشبورد اپلیکیشن باید به ریسپانسیو بودن آن اشاره کرد. در چنین داشبوردی چیدمان و محتوا به طور خودکار با اندازه صفحه نمایش و دستگاه‌های مختلف تطبیق پیدا می‌کند. طراحی واکنشگرای داشبورد تضمین می‌کند که داشبورد اپ در تمام دستگاه‌ها به طور صحیح قابل دسترسی است.

5. استفاده از فضای سفید به طور موثر

فضای سفید یا نگاتیو، به معنای فضای خالی اطراف عناصر طراحی است. استفاده موثر از فضای سفید باعث می‌شود تا داشبورد تمیز، منظم و خوانا به نظر برسد. این سبب خوانایی بهتر داشبورد و افزایش جذابیت بصری آن می‌شود. همچنین باعث می‌شود تا بر روی اطلاعات مهم جلب توجه بیشتری شود و داده‌های مهم برجسته گردند.

6. سرعت لود بالا

طراحی داشبورد با سرعت لود بالا سبب بهبود تجربه کاربری می‌شود. در صورتی که به این موضوع توجهی نشود، احتمال ترک برنامه از سوی کاربر زیاد می‌شود. برای بهبود سرعت داشبورد میتوانید از تکنیک‌هایی همچون استفاده از تصاویر و گرافیک‌های کم حجم، فشرده کردن فایل‌های حجیم و بهینه‌سازی کدها استفاده نمایید.

جمع بندی

در این مطلب با داشبورد اپلیکیشن و نکات مهم در طراحی آن آشنا شدیم. با توجه به موارد اشاره شده در متن میتوانید یک داشبورد اپ یا مدیریتی مناسب در اختیار داشته باشید و به اهداف خود برسید. جهت طراحی اپلیکیشن با بهترین داشبورد میتوانید از خدمات تیم تخصصی نیکراد وب استفاده نمایید.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x