نکات کاربردی و مهم برای سئو ویدئو

نکات مهم سئو ویدئو

محتوای سایت می‌تواند از نوع متنی، صوتی، تصویری و یا ویدیویی باشد. حال محتوا از هر نوعی که باشد، باید به سئوی آن توجه کرده و نکات مهم در رابطه با آن را اجرا کرد. سئوی ویدیو یکی از مباحثی است که قرار است در این مطلب به آن بپردازیم و موارد و اصول مهم آن را بیان کنیم.

سئو ویدئو چیست؟

پیش از هر چیز بهتر است به مفهوم سئوی ویدئو پی ببریم. زمانی که شما اقداماتی را انجام داده تا مقاله و ویدئوی درج شده در آن به رتبه بالاتری برسد و برای موتورهای جستجو بهینه شود، در واقع به سئوی ویدئو پرداخته‌اید. بدون شک ویدئو در کنار متن جزو تاثیرگذارترین محتواها است و نسبت به محتوای صوتی محبوبیت بیشتری دارد. به خصوص اینکه استفاده از ویدئو در چند سال اخیر افزایش بیشتری پیدا کرده و کاربران بیشتری از این طریق جذب سایت شده‌اند. بنابراین اگر قصد دارید در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید، بهتر است در کنار سئوی متن و محتوای سایت به سئوی ویدئو نیز توجه داشته باشید. لازم به اشاره است که سئوی ویدیو فقط برای گوگل نبوده و قرار گرفتن ویدئو در صدر نتایج جستجوی پلتفرم‌هایی چون آپارات و یوتیوب نیز اهمیت زیادی دارد و موجب شناخته شدن برند شما می‌شود.

دلیل اهمیت سئوی ویدئو

سئوی ویدیو از آنجایی حائز اهمیت است که محتوای ویدیویی نسبت به قبل، جزو پر بازدیدترین محتواها محسوب می‌شود. علاوه بر این محتوای ویدیویی همچون محتوای متنی، بر روی سئوی سایت تاثیر می‌گذارد و سبب توجه موتورهای جستجو نسبت به آن می‌شود. بنابراین علاوه بر اینکه باید روی بهینه سازی محتواهای متنی سایت توجه شود، باید به سئوی ویدیوهای سایت نیز توجه گردد. با سئو شدن ویدیوهای خود می‌توانید میزان بازدید کاربر و مدت ماندگاری او در سایت را افزایش دهید و از این طریق به رتبه بالاتری در موتور جستجو برسید.

چند راهکار موثر برای سئو شدن ویدیوها

 

چند راهکار موثر برای سئو شدن ویدیوها

 

 

برای اینکه از سئو شدن ویدیوی خود مطمئن شوید، باید به موارد زیادی توجه کنید که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

 • فیلم‌ها را از قبل در ذهن خود طراحی کنید

پیش از هر کاری به ویدیوی خود به خوبی فکر کنید و نسبت به هدفتان از انتشار آن پی ببرید. پیشتر افراد بر این باور بودند که ویدیوها فقط برای آگاهی از برند قابل استفاده هستند. در صورتی که یک ویدیوی استراتژیک و هدفمند می‌تواند منجر به افزایش فروش و تبدیل کاربر به مشتری واقعی شود. تنها مسئله‌ای که مهم است این است که از همان ابتدا ویدیوی خود را با اهداف خاص و مدنظرتان هماهنگ کنید. بر این اساس برای برنامه‌ریزی یک ویدیوی هدفمند، این موارد را مشخص کنید:

 • احساساتی که قرار است با ویدیو در بیننده برانگیزید. (ترس، هیجان، حرص و طمع از احساساتی هستند که می‌توانند در افراد موثر عمل کنند.)
 • پرسونای خریداری که ویدیو برای آن جذابیت دارد.
 • اطلاعات کلیدی را برای سئو اضافه کنید

بهتر است در ویدیوهای خود از اطلاعات کلیدی موثر در سئو غافل نشوید. برای این کار به موارد زیر توجه داشته باشید تا جستجوی ویدیوهایتان آسان‌تر صورت گیرد.

 • کلمات کلیدی و توضیحات: با استفاده از Google’s Adwords Planner، تحقیقات اولیه‌ای را در رابطه با کلماتی که می‌خواهید در صنعت خود رتبه‌بندی کنید، انجام دهید و از آن کلمات در قالب عبارات واضح در عنوان ویدیو و توضیحات متا استفاده کنید. در این رابطه انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید و چیزی را در نظر بگیرید که مردم احتمالا آن را جستجو می‌کنند. مثلا به جای استفاده از عبارت “پرداخت برای دوستان!” از عبارت “بهترین نرم افزار صورتحساب پرداخت در ایران” استفاده کنید.
 • رونوشت از ویدیو: بدون شک گوگل همه کلمات را از ویدیوهای شما استخراج نمی‌کند و موتورهای جستجو نمی‌توانند به طور 100 درصدی از موضوع ویدیوهای شما مطمئن شوند. برای کمک به سئوی ویدیو، سعی کنید ویدیوی خود را رونویسی کنید و متن همراه ویدیو را به یک پست در وبلاگ تبدیل کنید. با این کار پست وبلاگ حاوی ویدیوی شما به موتورهای جستجو در این مورد هشدار داده و آن را در اولویت قرار می‌دهد.
 • پروموشن چند پلتفرمی: پس از اینکه ویدیوی خود را در سایت قرار دادید، آن را با عناوین دیگری در یوتیوب و سایر پلتفرم‌های معروف چون آپارات نیز قرار دهید. یوتیوب و گوگل جزو موتور جستجوهای برتر هستند و با این کار تلاش‌های شما برای سئوی سایت به خطر نمی‌افتد. بنابراین محتوای خود را کمی تغییر دهید و این مورد را مدنظر داشته باشید.
 • عملکرد خود را تجزیه و تحلیل کرده و برای محتوای آینده برنامه ریزی کنید

گام دیگر برای استفاده حداکثری از بازاریابی محتوای ویدیویی، نگاهی به برخی از تحلیل‌ها است. تفسیر رفتار دیجیتال مشتریان بالقوه، کلید تصمیم گیری آگاهانه در مورد محتوای آینده است. برای این کار باید به تجزیه و تحلیل این موضوع بپردازید که چه کسانی ویدیوی شما را تماشا می‌کنند و کدام موضوعات برایشان قابل توجه‌تر است. در این شرایط می‌توانید بر اساس این موارد، به درک راه‌هایی برای تغییر استراتژی محتوای خود بپردازید. برای درک بهتر این موضوع یک مثال را بررسی می‌کنیم. بر فرض اگر متوجه شدید که مخاطبان بالقوه شما از 10 ثانیه از ویدیوها چشم پوشی می‌کنند، شاید به این خاطر باشد که مقدمه ویدیو بیش از حد طولانی است. از این رو شاید بهتر باشد آنها را کوتاهتر کرده تا سریع‌تر به بحث و موضوع اصلی برسید.

 • تصویر بندانگشتی مناسب داشته باشید

 

تصویر بندانگشتی مناسب داشته باشید

 

منظور از تصویر بندانگشتی، همان کاور و تصویری است که بر روی ویدیو به نمایش گذاشته می‌شود. بدون شک این تصویر در جذب مخاطب بسیار مهم است و آن را به مشاهده ویدیو ترغیب می‌کند. خصوصا اگر ویدیو در پلتفرمی باشد که در آن ویدیوهای مشابه در کنار هم قرار گرفته باشند. برای همین باید یک تصویر بند انگشتی مناسب را برای ویدیو انتخاب کنید تا کاربر بتواند تصمیم بهتری برای انتخاب فایل و مشاهده ویدیوی شما داشته باشد.

 • نام فایل را اصولی انتخاب کنید

مورد دیگری که بر روی سئوی ویدیو تاثیر دارد، انتخاب نام فایل ویدیویی است. شما باید نام فایل را هوشمندانه انتخاب کنید و در عین حال به مرتبط بودن آن با محتوا و موضوع ویدیو توجه داشته باشید. همچنین بهتر است در نام ویدیو، از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید و آن را در جای مناسب به کار ببرید. با این تکنیک می‌توانید در جذب مخاطب و بیننده تاثیر بگذارید و سئوی ویدیو را بهبود ببخشید.

 • به تعامل با کاربر توجه داشته باشید

در ویدیو می‌توانید به راحتی با کاربران خود در تعامل باشید و از آنها بخواهید اقدامی در راستای ویدیوی شما انجام دهند. برای مثال از آنها بخواهید ویدیوی شما را لایک کرده یا کامنتی برایتان درج کنند. تعامل با کاربر و توجه به کال تو اکشن، بر روی سئوی ویدئو تاثیر زیادی دارد و منجر به افزایش بازدید و توجه موتورهای جستجو نسبت به آن می‌شود.

 • ویدیو را بیش از حد طولانی نکنید

این روزها حوصله بسیاری از افراد برای مشاهده ویدیوهای طولانی خارج است. برای همین توجه به زمان ویدیو بسیار حائز اهمیت است و باید آن را در مدت زمان مناسبی ارائه کرد. البته در کنار زمان، مسئله جذابیت ویدیو نیز مطرح بوده و باید به هر دو آیتم کمیت و کیفیت به یک میزان توجه شود. در واقع اگر قرار است ویدیوی خود را کوتاه کنید، نباید به اصل موضوع لطمه‌ای وارد کنید. بنابراین به این نکته نیز توجه داشته باشید و سعی کنید 10 ثانیه اول را طوری در نظر بگیرید که منجر به واکنش مثبت بیننده و ترغیب او برای مشاهده ادامه ویدیو شود.

 • در انتشار ویدیوها به روز باشید

هر چقدر از اعتبار بیشتری در موتورهای جستجو برخوردار شوید، رقبای شما نیز افزایش بیشتری پیدا می‌کنند. از این رو برای اینکه نسبت به رقبای خود به روز و متمایز باشید، بهتر است از یک زاویه جدید به موضوع بپردازید. با این کار ویدیوی شما در موتورهای جستجو به محبوبیت زیادی می‌رسد.

بهترین قالب برای سئو شدن ویدیوها

 

بهترین قالب برای سئو شدن ویدیوها

 

ویدیوها را میتوان با هر فرمتی بر روی سایت بارگذاری کرد. اما بیشترین فرمت‌هایی که از دید کاربران مناسب هستند، قالب mp4 و webm است. دلیل آن هم این است که این فرمت‌ها در کنار کیفیت، حجم مناسبی دارند. از این رو کاربر نیازی به انتظار زیاد برای لود شدن و یا دانلود شدن ویدیو ندارد. از بین این دو فرمت نیز، قالب mp4 محبوب‌تر است و در میان افراد شناخته‌تر می‌باشد. بنابراین بهتر است به این موضوع نیز توجه داشته باشید تا به سئو شدن ویدیوی خود کمک بیشتری نمایید.

جمع بندی

تولید محتوا مسئله مهمی است و باید به سئوی تمام محتواهای سایت اعم از محتوای متنی، صوتی و ویدیویی توجه شود. اگر دقت کرده باشید تمام سایت‌های بزرگ و محبوب از این طریق به موفقیت رسیده‌اند. بنابراین اگر در سایت خود از محتوای ویدیویی و فیلم استفاده می‌کنید، باید به سئوی آن نیز توجه داشته باشید. سئوی ویدیو از طریق تکنیک‌هایی قابل انجام است که در این متن به موارد مهم آن اشاره کردیم. مواردی چون در نظر گرفتن پرسونای مخاطب، داشتن نقشه سایت ویدیویی، اشتراک گذاری در پلتفرم‌های مختلف، کپشن نویسی درست با کلمات کلیدی، استفاده از تصویر بندانگشتی مناسب و توجه به طول ویدیو از جمله تکنیک‌های سئوی ویدیو می‌باشد.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x