معرفی ترندهای طراحی سایت در سال 2023

معرفی ترندهای طراحی سایت در سال 2023

طراحی سایت از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به گونه‌ای انجام شود که سبب تمایز سایت با سایت‌های رقیب شود. افرادی که به این کار می‌پردازند، همواره درصدد این هستند تا از جدیدترین و بهترین ترندها برای سایت استفاده نمایند. بنابراین باید از این ترندها اطلاع داشته و از آنها در طراحی سایت استفاده کرد. اما ترندهای طراحی سایت 2023 کدام یک هستند و چه مواردی در این زمینه اهمیت بیشتری دارند؟ اگر برای شما هم چنین سوالاتی وجود دارد و قصد دارید از جدیدترین و بهترین ترندهای طراحی سایت آشنا شوید، بهتر است به این مطلب توجه داشته باشید.

بررسی بهترین ترندهای طراحی سایت در سال 2023

پیش از آنکه به سراغ معرفی ترندهای طراحی سایت در سال جدید برویم، باید اشاره کنیم که این ترندها بسیار گسترده هستند. برای همین ما در اینجا به شاخص‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

  • طراحی با کمک هوش مصنوعی

این روزها هوش مصنوعی بسیاری از چیزها را از طراحی گرفته تا کپی رایتینگ تسخیر کرده است. با استفاده از هوش مصنوعی میتوان یک طراحی موفق و زیبا داشته و از این طریق تعامل خوبی با کاربران ایجاد کرد. با پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه فناوری، میتوان از هوش مصنوعی برای تصمیم گیری بهتر در رابطه با طراحی در کوتاهترین زمان استفاده کرد. برای مثال میتوان از هوش مصنوعی برای ترکیب اجزای استاندارد UI استفاده کرده و مدت زمان لازم برای ارائه محصول به بازار را کاهش داد.

همچنین میتوان از هوش مصنوعی برای ایجاد پالت‌های رنگی کمک گرفت. از این طریق دیگر نیازی نیست تا طراحان روزها و ساعت‌های زیادی را صرف وقت برای تنظیم پالت رنگی طراحی سایت نمایند. با استفاده از این فناوری میتوان از طریق کتابخانه‌ پالت‌ رنگ‌های موجود اقدام کرده و با انتخاب یک رنگ،  به یک لیست از پالت‌های رنگی به طور خودکار دست پیدا کرد. همچنین میتوان از طریق این فناوری یک تصویر را آپلود کرده و بر اساس آن به یک پالت رنگی دسترسی پیدا کرد. اگر برایتان سوال است که در سال 2023 چه رنگ‌هایی را بیشتر در طراحی سایت شاهد هستیم، باید اشاره کرد که طبق برخی از پیش بینی‌ها ممکن است با رنگ‌هایی چون قرمز، نارنجی گرم و سبز تیره خنک در طراحی سایت مواجه شویم.

  • مینیمالیسم و مدرن بودن سایت

 

مینیمالیسم و مدرن بودن سایت

 

بسیاری از افراد به طراحی سایت به صورت زرق و برق دار با رنگ‌های جسورانه و انیمیشن‌های عجیب و غریب، علاقه‌ای ندارند. برای همین انتظار می‌رود که یکی از ترندهای طراحی سایت در 2023، مینیمالیسم شدن طراحی سایت باشد. طرح‌هایی که به صورت مینیمالیسم هستند، از پالت‌های رنگی محدودی برخوردار هستند و تنها به همان تعداد عناصر طراحی استفاده می‌کنند. برخی تصور دارند که طراحی مینیمالیسم به داشتن عناصر کمتر و فضای خالی بیشتر در سایت اشاره دارد. در صورتی که اینطور نبوده و باید سعی کرد از تصاویری برای سایت استفاده کرد که بیشترین ارتباط را با مفهوم مورد نظر داشته باشند. در این شرایط باید حتما از فونت مناسب و بولد دار استفاده کرده تا در فضا به خوبی نمایش داده شوند.

برخی نیز تصور دارند که طراحی سایت به شکل مینیمالیسم خسته کننده و کسل کننده است. در صورتی که با این طراحی میتوان محصولات و خدمات شرکت را به طور موثرتری به نمایش گذاشت. یک نمونه از سایت‌های معروف که از طراحی مینیمالیسم بهره برده است، وب سایت معروف TED است. اگر به این سایت نگاهی داشته باشید، متوجه سادگی و در عین حال اسلایدهای رنگارنگ و عناصر طراحی جذاب آن می‌شوید.

  • طراحی موبایل به صورت Mobile-Friendly

طراحی سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو، چیز جدیدی نیست و همواره از سال‌های قبل تا به امروز به طراحان توصیه می‌شده تا به Mobile-Friendly بودن طراحی سایت توجه داشته باشند. با این حال در سال جدید توجه به این موضوع بسیار مهمتر از قبل شده است و آن را به یکی از مهمترین و بهترین ترندهای طراحی سایت در 2023 تبدیل کرده است. اهمیت ریسپانسیو بودن سایت از آنجایی شروع شد که از سال 2021 تقریبا اکثریت مردم برای اموری چون مشاهده منوی رستوران، رزرو هتل‌ و اماکن اقامتی، رزرو وقت با دکتر و غیره از موبایل استفاده می‌کنند. حال اگر سایت بر روی گوشی همراه به خوبی کار نکند، افراد ممکن است به سایت دیگری مراجعه کنند و از این طریق روی کاهش سئوی سایت و همچنین درآمد آن تاثیر منفی بگذارند.

برای همین اگر قصد دارید یک طراح سایت شوید و یا چندین سال است که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، باید بدانید که چگونه یک سایت واکنش گرا و Mobile-Friendly را طراحی کنید. سایت‌های واکنش گرا با کلیه دستگاه‌ها و پلتفرم‌ها نظیر گوشی‌های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و غیره سازگاری دارند و سایت را به درستی به کاربران خود نمایش می‌دهند.

  • حالت تیره و تاریک در طراحی سایت

بسیاری از افراد به طراحی تیره و تاریک سایت علاقه بیشتری دارند. البته تیره بودن سایت نیز همچون طراحی سایت واکنش گرا، چیز جدیدی نیست. اما امسال به یکی از ترندهای طراحی سایت تبدیل شده است. برخی از کاربران عقیده دارند که خواندن متن‌های روشن روی پس زمینه تیره و تاریک، آسانتر است. همچنین برخی تصور دارند که حالت تاریک ممکن است عمر باتری گوشی هوشمند یا تبلت را افزایش دهد. با این حال اگر علاقه‌ای به این سبک از طراحی سایت ندارید، می‌توانید از تغییر حالت روشن و تاریک برای سایت خود بهره ببرید. این کار باعث می‌شود تا کاربر بتواند بر اساس شرایط یا سلیقه خود به تغییر حالت سایت بپردازد و تجربه بهتری از آن داشته باشد. اگر قصد داشتید از قابلیت تغییر حالت روشن و تیره در سایت استفاده کنید، به خوانایی و وضوح مطالب توجه داشته باشید و مطمئن شوید که این کار تاثیری روی کاهش وضوح نوشته‌ها ندارد.

  • استفاده از متون برجسته

 

استفاده از متون برجسته

 

یکی دیگر از ترندهای طراحی سایت 2023، استفاده از فونت‌ به صورت برجسته است. در واقع باید گفت که این روزها استفاده از فونت بزرگتر از اندازه استاندارد در طراحی سایت بسیار ترند شده است و توجه طراحان زیادی را به خود معطوف کرده است. البته منظور از متون برجسته و فونت درشت به معنای بیش از حد بزرگ بودن آنها نیست. بلکه این یعنی اندازه متن‌ها باید به گونه‌ای باشد که اکثر کاربران بتوانند به راحتی متن سایت را مشاهده کنند و بخوانند. همچنین اگر اندازه فونت‌ها مناسب باشد، کلمات بیشتری در یاد آنها باقی خواهد ماند. برای همین میتوانید از این موضوع برای تاکید بیشتر روی مطالب مهم سایت خود استفاده کنید و از این قابلیت بهره ببرید.

برای مثال در رابطه با حداقل اندازه فونت مناسب برای H1 در رابط دسکتاپ و موبایل، میتوان به ترتیب به اندازه 26 و 34 اشاره کرد. همچنین برای هدینگ‌های H2 میتوانید از اندازه 22 و 28 بهره ببرید. البته این بستگی به نوع فونت مورد نظر هم دارد.

  • استفاده از فونت‌های سفارشی

یکی از ترندهای طراحی سایت در سال 2023 را میتوان به استفاده از حروف و فونت‌های سفارشی ربط داد. بسیاری از طراحان برای متمایز شدن سایت، از فونت‌های سفارشی استفاده می‌کنند تا از این طریق به برجسته شدن و خاص‌تر شدن سایت کمک نمایند. این سبک از طراحی‌ها چند سالی است که به یک ترند تبدیل شده‌ است. برای همین میتوان انتظار داشت که سایت‌های طراحی شده در سال 2023 نیز از این ویژگی بهره‌مند شوند. اگر شما هم دوست دارید از این ترند استفاده کنید، می‌توانید به استفاده از ابزارهای ساخت فونت مانند BitFontMaker، FontStruct و Calligraphr بپردازید. با کمک این ابزارها میتوان به ساخت، دانلود و استفاده از فونت سفارشی شده پرداخته و از این حیث طراحی سایت را به شکل زیباتری انجام داد. در صورتی که به ابزارهای تصویرسازی دیجیتال هم تسلط داشته باشید، می‌توانید گرافیک‌ها و حروف سفارشی شده را با آنها ایجاد نمایید. همچنین میتوان آثار هنری که به صورت فیزیکی با مداد، خودکار و هر وسیله دیگری ایجاد شده است را به یک اثر دیجیتال تبدیل کرده و در سایت استفاده کرد.

  • استفاده از عناصر سه بعدی در سایت

 

استفاده از عناصر سه بعدی در سایت

 

در سال‌های 2021 و 2022، استفاده از عناصر سه بعدی در طراحی سایت یک ترند محسوب می‌شده است. با این حال این ترند را در سال 2023 نیز شاهد هستیم و میتوانیم انتظار داشته باشیم که برای ایجاد بعد و عمق به طرح‌ها، از طراحی سه بعدی استفاده شود. عناصر سه بعدی برای هر سایتی قابل استفاده هستند. با این حال اگر از آنها در طراحی سایت فروشگاهی استفاده شود، سبب افزایش دید بصری کاربران و چشمگیر شدن عناصر آن می‌شود. در چنین سایت‌هایی کاربر می‌تواند حس بهتری نسبت به محصول موجود در فروشگاه پیدا کند و ارتباط خوبی با آن برقرار نماید. این امر روی تصمیم گیری در رابطه با خرید محصول اثر گذاشته و می‌تواند سبب فروش بیشتر محصولات سایت شود. پس حتما به این ترند طراحی سایت در سال 2023 نیز توجه کنید و برای بعد بخشیدن به طرح‌های خود از سایه یا لایه استفاده کنید.

جمع بندی

در این مطلب با چند مورد از ترندهای طراحی سایت 2023 آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم، مواردی چون طراحی با هوش مصنوعی، مینیمالیسم بودن، طراحی واکنش گرا، استفاده از متون برجسته، حالت تیره و تاریک و همچنین استفاده از عناصر سه بعدی، جزو ترندهای طراحی سایت در سال 2023 هستند. با این حال به جز این موارد میتوان به موارد دیگری نظیر طرح سیاه و سفید، استفاده از تعاملات خیره کننده و استفاده از محتوای ویدیویی اشاره کرد.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x