تفاوت گوگل ادز و سئو

گوگل ادز بهتر است یا سئو؟

امروزه راه‌های زیادی جهت افزایش بازدید سایت وجود دارد. افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، می‌توانند با استفاده از بهترین استراتژی بازدید سایت خود را بهبود ببخشند. گوگل ادز و سئو دو ابزاری هستند که در روند افزایش ترافیک سایت تاثیر زیادی دارند و کاربران زیادی به سراغ استفاده از آنها می‌روند. اما بهتر است ببینیم تفاوت این دو ابزار در چیست و گوگل ادز و سئو چه تفاوت‌هایی با هم دارند. با پی بردن به تفاوت‌های این دو ابزار، می‌توانید به این موضوع پی ببرید که کدام یک از این دو برای افزایش ترافیک سایت بهتر است. برای درک بیشتر، در ابتدا به بررسی هر یک از این ابزارها به طور جداگانه می‌پردازیم.

سئو سایت به چه معناست؟

سئو که مخفف عبارات Search Engine Optimization است، به معنی بهینه‌سازی موتور جستجو است. SEO شامل دستورالعمل‌ها و قوانین خاصی از موتور جستجو است که با استفاده از آنها میتوان رتبه سایت را افزایش داد. زمانی که رتبه سایت افزایش پیدا کرده و در صدر نتایج جستجو قرار بگیرد، کاربران بیشتری وارد سایت می‌شوند که همین امر در فروش سایت تاثیر زیادی دارد. حال اگر سایت از سئوی مناسبی برخوردار نباشد، توسط موتور جستجو به درستی خوانده نشده و نمی‌تواند به جایگاه خوبی دست پیدا کند. بنابراین افرادی که در حوزه فروش اینترنتی مشغول به فعالیت هستند، باید همواره به دنبال استفاده از جدیدترین قوانین سئو باشند تا بتوانند جایگاه و رتبه سایت خود را حفظ نمایند.

تبلیغات گوگل یا گوگل ادز چیست؟

 

تبلیغات گوگل یا گوگل ادز چیست؟

 

گوگل ادز یا ادوردز، یک کمپین دیجیتال مارکتینگ در گوگل است. افراد برای استفاده از این کمپین باید مبلغ خاصی را پرداخت نمایند تا سایتشان در نتایج ابتدایی گوگل نمایش داده شود. زمانی که سایت در کمپین گوگل ادز قرار می‌گیرد، هنگام جستجوی کاربران در صدر نتایج قرار گرفته و نشانه Ad در سمت چپ آن درج می‌شود. پس زمانی که با نشانه Ad در سمت چپ آدرس سایت در نتایج جستجوی گوگل مواجه شدید، یعنی آن سایت در کمپین گوگل ادز شرکت کرده است. گوگل ادوردز در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین و بهترین سرویس‌های تبلیغاتی گوگل است که سبب تبلیغ کسب و کار افراد می‌شود. در پی هر کلیک بر روی سایت‌های این کمپین، یک مبلغ جزئی از مقدار شارژ حساب کم خواهد شد.

گوگل ادوردز (Google AdWords) یا سئو (SEO)

پاسخ به اینکه کدام یک از این سرویس‌ها برای افزایش فروش و ترافیک سایت مناسب‌تر است، کار آسانی نیست. برای پاسخ به این موضوع باید عوامل مختلفی را در نظر گرفته تا بتوان یکی از این دو ابزار و یا هر دو را جهت رسیدن به بهترین نتیجه انتخاب کرد. برای انتخاب بین این دو ابزار باید به این مورد توجه داشت که هر بیزینسی شرایط خاص خود را دارد و در یک فضای خاصی کار می‌کند. از این رو نمیتوان به طور کلی در این مورد اظهارنظر کرد. با این حال مواردی چون اهداف، بودجه و زمان نقش مهمی در انتخاب بهترین مسیر برای رسیدن به بهترین نتایج را دارند. در ادامه به مزایای هر یک از این سیستم‌ها می‌پردازیم تا بتوانیم انتخاب بهتری از میان آنها داشته باشیم.

با مزایا و معایب سئو آشنا شوید

 

با مزایا و معایب سئو آشنا شوید

 

سئوسازی سایت، مزایای بسیار زیادی برای کارفرمای سایت دارد. از مهمترین این موارد میتوان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • رایگان بودن سئو: یکی از مهمترین ویژگی‌های سیستم سئو این است که کاملا رایگان است و برای انجام آن نیازی به پرداخت هزینه نمی‌باشد. کافیست با قوانین و الگوریتم‌های سئو آشنا باشید تا بتوانید سایت را از نظر سئو و جایگاه بهبود ببخشید.
 • افزایش نرخ تبدیل و نرخ فروش: با افزایش رتبه و جایگاه، سایت از نرخ تبدیل و ترافیک بیشتری برخوردار می‌شود و کاربران زیادی وارد آن می‌شوند. طبق یکی از نتایج منتشر شده، نرخ close rate توسط سئو حدود 14.6% عنوان شده بود که در مقایسه با 1.7% در ایمیل مارکتینگ، مقدار بسیار قابل توجهی است.
 • واکنش‌گرا بودن سایت: یکی از مواردی که در سئو انجام می‌شود، واکنش‌گرا بودن و سازگاری سایت با پلتفرم‌های مختلف است. سازگاری سایت در دستگاه‌های مختلف سبب می‌شود تا کاربران بتوانند در هر شرایطی بدون تاخیر و به راحتی به سایت دسترسی داشته باشند و از خدمات آن استفاده نمایند.
 • افزایش فروش و کسب و کار: زمانی که سایت به رتبه و جایگاه خوبی در موتور جستجو برسد، کاربران می‌توانند با کسب و کار و بیزینس شما آشنا شوند. با ورود هر یک از کاربران به سایت، احتمال گسترش کسب و کار و همچنین فروش شما افزایش زیادی پیدا خواهد کرد.
 • افزایش اعتبار و شهرت سایت: زمانی که سایت به وسیله سئو به جایگاه بالایی برسد، کاربران نام برند و سایت شما را همواره مشاهده می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا اعتبار شما در حوزه کسب و کارتان افزایش پیدا کند و قدرتتان نسبت به رقبایتان بیشتر شود.

آیا سئو معایبی دارد؟

معمولا در کنار هر مزایایی، معایبی نیز وجود دارد. سیستم سئوی سایت نیز از این مسئله جدا نبوده و چندین عیب برای آن عنوان شده است. از معایب سئو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمان‌بر بودن نتیجه سئو: افرادی که در حوزه سئو مشغول به کار هستند، یکی از ایرادات آن را زمان‌بر بودن نتیجه می‌دانند. رسیدن به جایگاه بالای گوگل توسط سئو، کار چند روز نبوده و برای آن باید هفته‌ها وقت صرف کرد. برای همین اگر به دنبال رسیدن به نتیجه سریع و فوری هستید، سئو سیستم مناسبی برای شما نمی‌باشد.
 • نیاز به تیم متخصص: در بخش مزایای سئو عنوان شد که یکی از مزایای سئو رایگان بودن آن است. با این حال برای اینکه بتوان از این ابزار برای ارتقای جایگاه سایت استفاده کرد، نیاز به نیروی متخصص است. از این رو نیاز است تا با کمک یک تیم حرفه‌ای، سایت را به جایگاه بالایی ارتقا داد.
 • آپدیت‌ الگوریتم‌های گوگل: یکی دیگر از مشکلاتی که سئوکاران با آن مواجه می‌شوند، تغییرات و آپدیت‌ الگوریتم‌های گوگل است. گوگل هر چند وقت یک بار الگوریتم‌های خود را تغییر می‌دهد که این امر سبب جابجایی رنکینگ سایت می‌شود. از این رو افراد سئوکار ناگزیر هستند تا با تلاشی دوباره سایت را به جایگاه قبلی بازگردانند.

سیستم تبلیغاتی گوگل ادز چه مزایایی دارد؟

 

سیستم تبلیغاتی گوگل ادز چه مزایایی دارد؟

 

برای درک بهتر این موضوع که گوگل ادز بهتر است یا سئو، به مزایا و معایب این سیستم هم اشاره می‌کنیم.

 • سرعت بالای راه‌اندازی: یکی از مزایای بسیار مهم سرویس گوگل ادز، سرعت بالای اجرای آن است. افرادی که به تازگی شروع به راه‌اندازی کسب و کار خود کرده‌اند، می‌توانند توسط این سیستم خیلی سریع وارد حوزه فروش آنلاین شوند و به نتایج بالایی دست پیدا کنند.
 • هدف قرار دادن مخاطب خاص: یکی از ویژگی‌ها و مزایای گوگل ادوردز این است که میتوان مخاطبان کمپین را محدوده به افراد خاصی کرد. در این سیستم قادر خواهید بود تا به مشتریانی که به دنبال محصولات یا خدمات شما هستند، خیلی سریع دست پیدا کنید و سیستم را انحصارا برای آنها ارائه نمایید.
 • امکان تبلیغ با هر بودجه‌ای: سیستم تبلیغاتی گوگل ادز به این صورت است که در ابتدا حساب خود را مقداری شارژ می‌کنید و پس از آن به ازای هر کلیک، مبلغی از حسابتان کسر می‌شود. برای همین هزینه‌ای که در این سیستم صرف می‌کنید، به دست خودتان است و می‌توانید با هر مبلغی کار با این سیستم را شروع نمایید.
 • امکان استفاده از طراحی‌های مختلف:در سیستم گوگل ادز میتوان از قالب‌های آماده پنل گوگل ادز استفاده کرده و یک تبلیغ مناسب برای محصول و مشتری طراحی کرد.

گوگل ادز چه معایبی دارد؟

از معایب سرویس تبلیغاتی گوگل ادز میتوان به رایگان نبودن آن، دسترسی محدود در ایران و پیروی از قوانین گوگل اشاره کرد. در حال حاضر به دلیل تحریم‌های اخیر کشور ایران، دسترسی به این سرویس کمی سخت شده است. با این حال میتوان توسط شرکت‌هایی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، اقدام به راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی گوگل ادوردز کرد و از مزایای آن بهره‌مند شد.

از بین گوگل ادوردز و سئو کدام یک را انتخاب کنیم؟

 

از بین گوگل ادوردز و سئو کدام یک را انتخاب کنیم؟

 

با توجه به مواردی که اشاره شد و همچنین مزایا و معایب سیستم‌های سئو و گوگل ادز، میتوان گفت هر دوی این سیستم‌ها برای رسیدن به نتایج دلخواه مناسب هستند. این سیستم‌ها هر یک دارای مزایایی هستند و نقاط قوت خاصی دارند. با این حال اگر به دنبال یک سیستم رایگان هستید و زمان زیادی برای رسیدن به رتبه مورد نظر خود دارید، سئو گزینه مناسبی برایتان است. در غیر این صورت اگر سرعت نتیجه‌گیری تبلیغات برایتان مهم است و می‌خواهید خیلی سریع کسب و کارتان را گسترش دهید، بهتر است به سراغ سرویس تبلیغاتی گوگل ادوردز بروید. با تمام این اوصاف انتخاب از میان سرویس گوگل ادز و سئو به فعالیت شما، بودجه شما و هدف کسب و کارتان بستگی دارد.

جمع بندی

در صورتی که در انتخاب سرویس گوگل ادز و سئو تردید دارید، بهتر است به مطالبی که در این مقاله گفته شد توجه داشته باشید. هر دوی این سرویس‌ها جزو بهترین سرویس‌های افزایش رنک و رتبه سایت به حساب می‌آیند و هر کدام مزایا و ویژگی‌های خاصی دارند. برای همین با توجه به این موارد میتوانید انتخاب درستی از میان گوگل ادز و سئو داشته باشید. با این وجود در صورتی که به مشاوره و راهنمایی‌های بیشتری در این مورد نیاز داشته باشید، می‌توانید با مشاوران نیکراد وب تماس حاصل فرمایید.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x