لندینگ پیج چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

صفحه فرود و ویژگی های آن

یکی از اصطلاحاتی که در دنیای وب زیاد شنیده می‌شود، صفحه فرود یا لندینگ پیج است. صفحه فرود، به یک یا چند صفحه از سایت گفته می‌شود که به منظور خاصی طراحی شده‌اند. با این حال مهمترین هدف این صفحات، جذب مخاطب و کاربران است. صفحه فرود یا همان لندینگ پیج، باید طبق اصول خاصی طراحی شود تا کاربران بیشتری را به خود جذب نماید. در این مطلب قرار است به مشخصات صفحه فرود بپردازیم و با ویژگی‌های آن بیشتر آشنا شویم.

صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست؟

همانطور که اشاره کوتاهی داشتیم، لندینگ پیج به یک یا چند صفحه از سایت گفته می‌شود که به منظور جذب و جلب توجه کاربران طراحی می‌گردند. در تمامی سایت‌ها نظیر سایت‌های وردپرسی، طراحان تمرکز زیادی بر روی لندینگ پیج سایت می‌کنند تا بتوانند از این طریق موجب جذب کاربران و بازدیدکنندگان بیشتری شوند. همانطور که میتوان حدس زد، جذب کاربران سایت بر روی میزان بازدید و جایگاه سایت تاثیر دارد. پس میتوان اینطور گفت که طراحی صفحه فرود بر روی سئوی سایت تاثیرگذار است و باعث افزایش رتبه و جایگاه سایت می‌گردد.

طراحی لندینگ پیج میتواند در حالات مختلفی انجام شود. در یک حالت ممکن است کاربر پس از کلیک بر روی یک بنر تبلیغاتی، وارد یک صفحه خاص از سایت شود. در این صفحه که لندینگ پیج سایت به حساب می‌آید، کاربر با نمایش یک محصول و کالا با جزئیات بالا مواجه شده و ترغیب به خرید آن می‌شود. در حالت دیگر ممکن است سئوکار با استفاده از لینک‌سازی داخلی یا خارجی، کاربر را به بازدید از یک صفحه دیگر از سایت ترغیب کند. این صفحه همان صفحه فرود سایت به حساب آمده و از طریق جذب کاربران بیشتر، به نتایج بالاتری در موتور جستجوی گوگل می‌رسد. پس همانطور که متوجه شدید لندینگ پیج نقش مهمی بر روی رتبه و جایگاه سایت و همچنین میزان فروش محصول و خدمات سایت دارد.

فرق صفحه اصلی با Landing page چیست؟

 

فرق صفحه اصلی با Landing page چیست؟

 

Home Page یا صفحه اصلی، اولین صفحه از سایت است که کاربر با ورود به آن با موارد زیادی مواجه می‌شود. در این صفحه انواع مطالب، محصولات و محتواهای مختلف قرار دارد و کاربر از این طریق به خدمات سایت پی می‌برد. اما صفحه فرود تنها بر روی یک هدف تمرکز دارد و برای یک موضوع خاص طراحی می‌شود. برای درک بیشتر، یک مثال می‌زنیم. فرض کنید در موتور جستجوی گوگل عنوان یک محصول خاص را جستجو می‌کنید. پس از نمایش سایت‌های مختلف، به یکی از صفحات رتبه بالا وارد شده و محصول را با اطلاعات تکمیلی و قابلیت خرید مشاهده می‌کنید. این صفحه که همان صفحه خرید محصول است، یک لندینگ پیج به حساب آمده و باعث ترغیب کاربر به خرید آن محصول می‌شود. در صورتی که اگر به صفحه اصلی سایت وارد شوید، موضوعات مختلفی را مشاهده کرده و می‌توانید از این صفحه وارد بخش‌های مختلفی از سایت مانند صفحه محصولات یا وبلاگ شوید.

کاربردهای صفحه فرود یا لندینگ پیج

در اینجا به مهمترین کاربردهای لندینگ پیج و روش‌هایی که میتوان از آنها برای رسیدن به اهداف کسب و کار خود استفاده کرد، اشاره می‌کنیم.

 • تمرکز روی محصول خاص

اگر از یک محصول یا خدمات خاصی برخوردار هستید، می‌توانید از طریق صفحه فرود اقدام به جذب مشتری نمایید. سایت‌های موفق از یک صفحه لندینگ برای هر محصول یا محصولات یک رده مشابه استفاده می‌کنند. استراتژی این سایت‌ها این است که اگر مشتری به همان محصول خاص جذب شود، باعث افزایش چند برابری در فروش همان محصول یا محصولات مشابه می‌شوند.

 • کمپین‌های تبلیغاتی

یکی از مهمترین روش‌های جذب کاربران و افزایش فروش سایت، راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی است. بر این اساس اگر قصد دارید یک محصول یا خدمات جدید خود را به مخاطب معرفی کنید، می‌توانید در کمپین تبلیغاتی از لندینگ پیج استفاده کنید.

 • ایمیل مارکتینگ

از دیگر کاربردهای لندینگ پیج، ایمیل مارکتینگ است. برای استفاده از این روش، باید در انتخاب مخاطب و مشتری دقت کنید و تنها به سراغ افرادی بروید که با کسب و کارتان کمی آشنایی داشته باشند. پس از آن با ارسال مطالب جذاب، باعث جذب آنها به صفحه فرود شوید و از این طریق به کسب و کار و هدف اصلی سایت خود کمک نمایید.

 • افزایش ارتباط با کاربران سایت

یکی دیگر از کاربردهای صفحه فرود، ارتباط بیشتر با مشتریان و کاربران سایت است. چرا که در صفحه لندینگ می‌توانید با اطلاعاتی نظیر آدرس ایمیل، شماره تلفن، لینک عضویت در شبکه‌های اجتماعی و غیره به ارتباط بهتری با مشتری دست پیدا کنید. همچنین مشتریان نیز می‌توانند از این طریق به راحتی با شما در ارتباط باشند.

مزایای لندینگ پیج چیست؟

 

مزایای لندینگ پیج چیست؟

 

 • افزایش نرخ تبدیل: یکی از مهمترین مزایای صفحه فرود، افزایش نرخ تبدیل سایت است؛ چرا که از این طریق میتوان بازدیدکنندگان بیشتری را جذب سایت کرده و تعداد زیادی از آنها را به مشتری دائمی سایت تبدیل کرد.
 • افزایش بینش در ارتباط با مخاطبان: با ایجاد صفحات فرود مختلف، می‌توانید موضوعاتی را که به بالاترین نرخ تبدیل دست پیدا می‌کنند را شناسایی کنید. بر این اساس می‌توانید داده‌هایی که از صفحات فرود جمع آوری می‌شوند را برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی هدفمندتر استفاده نمایید.
 • افزایش لیست مشترکین ایمیل: در صورتی که در لندینگ پیج از مخاطب درخواست ایمیل نمایید، می‌توانید از این طریق لیست مشترکین ایمیل خود را افزایش دهید. از این لیست می‌توانید برای ایمیل مارکتینگ‌های خود استفاده کنید و سبب افزایش فروش و رونق کسب و کار خود شوید.
 • آزمایش طرح‌های مختلف: لندینگ پیج فرصت خوبی برای خلاقیت و آزمایش طرح‌های مختلف است تا مشخص شود کدام تصاویر بهترین عملکرد را در میان مخاطبان دارند. علاوه بر این، تست و بررسی یک لندینگ پیج جدید باعث می‌شود تا ریسک تغییرات عمده در طراحی سایت یا وبلاگ به حداقل خود برسد.
 • افزایش ارزش برند: با استفاده از صفحه فرود مناسب، می‌توانید به برداشت اولیه خوب در کاربران کمک کنید و سبب تحت تاثیر قرار دادن آنها شوید. این کار موجب می‌شود تا برند شما در میان افراد به خوبی شناخته شود و ارزش آن بیش از قبل شود.

صفحه فرود یا لندینگ پیج، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 

صفحه فرود یا لندینگ پیج، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 

حال که با مزایا و کاربردهای لندینگ پیج آشنا شدید، بهتر است کمی به بررسی ویژگی‌های آن بپردازیم. با شناخت ویژگی‌های صفحه فرود، می‌توانید بهترین لندینگ پیج را طراحی کرده و از مزایای آن به خوبی بهره‌مند شوید.

 • داشتن عنوان مناسب

یکی از ویژگی‌های مهم لندینگ پیج، داشتن عنوان مناسب است. دلیل آن هم این است که عنوان اولین چیزی است که کاربر با آن مواجه می‌شود. عنوان لندینگ پیج، باید ساده و کوتاه و در عین حال جذاب باشد تا مفهوم خود را به خوبی به بیننده منتقل نماید. برای همین بهترین عنوان باید در حدود 10 الی 20 کلمه باشد و حاوی کلمات کلیدی و مرتبط با موضوع لندینگ پیج باشد. علاوه بر این، زیرعنوان‌ها نیز باید به درستی انتخاب شوند تا محتوای عنوان را تکمیل نمایند.

 • داشتن تصاویر جذاب و مرتبط

صفحه فرود باید از تصاویر مفید، مرتبط و جذابی برخوردار باشد و رنگ‌بندی متناسبی با سایت داشته باشد. این تصویر باید به گونه‌ای باشد که مفهوم و اطلاعات تکمیلی را به بیننده منتقل نماید. در صورتی که صفحه فرود مختص به محصول خاصی است، باید تصویر آن را در ابعاد مناسب به کار ببرید تا بیننده جذب آن شود.

 • محتوای متنی کامل

در کنار داشتن عنوان و زیرعنوان‌های مناسب، باید از توضیحات و محتوای متنی مناسبی استفاده نمایید. بر این اساس باید توضیحات تکمیلی را در صفحه فرود قرار دهید تا کاربر با مطالعه آن، جذب سایت شود. البته محتواهای متنی نباید حتما در قالب یک متن پاراگرافی باشند. شما می‌توانید از یک متن در تصویر یا اینفوگرافیک استفاده کنید و از این طریق بر روی مخاطب خود تاثیر بگذارید.

 • داشتن دکمه کال تو اکشن

اگر صفحه فرود برای فروش کالا یا خدمات سایت است، باید دکمه CTA یا همان کال تو اکشن آن بسیار مشخص باشد. بدین منظور می‌توانید از رنگ‌های گیرایی چون قرمز و نارنجی برای این دکمه استفاده کنید و توجه کاربر را از این طریق جلب نمایید.

 • جلب اعتماد کاربران

برای اینکه مخاطب بتواند به برند و کسب و کار شما اعتماد کند، باید مواردی در صفحه فرود به کار برده شوند. مواردی چون نمایش صفحات اجتماعی، میزان رضایت مشتریان، نمادهایی چون اینماد و … از جمله مواردی است که میتوان به این منظور در صفحه لندینگ استفاده کرد.

 • راه‌های ارتباطی

از دیگر ویژگی‌های لندینگ پیج، درج راه‌های ارتباطی با مخاطب است. راه‌های ارتباطی می‌تواند از طریق شماره تماس، ایمیل، آدرس، شبکه‌های اجتماعی و غیره مشخص گردد.

جمع بندی

لندینگ پیج یا صفحه فرود، یک صفحه یا صفحات خاصی از سایت است که برای اهداف خاصی طراحی می‌شوند. مهمترین هدفی که لندینگ پیج‌ها دارند این است که موجب جلب توجه کاربران بیشتر و افزایش نرخ تبدیل سایت شوند. بر این اساس با استفاده از یک صفحه فرود مناسب میتوان میزان فروش محصول را افزایش داده و به بهبود رتبه و جایگاه سایت کمک کرد. از ویژگی‌های مهم لندینگ پیج‌ها میتوان به داشتن یک فرم و جمع‌آوری اطلاعات مخاطبان در آن اشاره کرد.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x