طراحی اپلیکیشن موبایل چه مراحلی دارد؟

مراحل طراحی اپلیکیشن موبایل

دستگاه‌های تلفن همراه به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی روزمره ما تبدیل‌شده‌ و استفاده از برنامه‌های کاربردی آنها در سال‌های اخیر به‌شدت افزایش‌یافته است. به دلیل افزایش تعداد افرادی که از طریق موبایل به اینترنت دسترسی دارند، شرکت‌ها برای پیشی گرفتن از رقبای خود ملزم به سرمایه‌گذاری در توسعه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه شده‌اند.

اپلیکیشن چیست؟

اپلیکیشن (Application) یا به‌طور مختصر اَپ (app)، نوعی نرم‌افزار کاربردی‌ست که قابلیت نصب روی رایانه، تبلت، گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را داشته و با نام‌های “برنامه‌کاربردی” و “نرم‌افزار کاربردی” نیز شناخته می‌شود.

از زمان ورود آیفون در سال 2007 و اپ استور در سال 2008، اپلیکیشن‌ها به پایه و اساس اقتصاد گوشی‌های موبایل تبدیل‌شده‌اند. از طرفی نیز این برنامه‌های کاربردی، سبب ایجاد صنایع چند میلیارد دلاری مانند بازی‌های موبایل که سالانه بیش از 30 میلیارد دلار درامد کسب می‌کنند و شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک گشته‌اند.

دامنه گسترده اپلیکیشن‌های موبایل باعث محبوبیت آنها بین افراد با سنین و سلیقه‌های متفاوت شده است، لذا در ادامه به معرفی محبوب‌ترین نرم‌افزارهای کاربردی گوشی‌های موبایل خواهیم پرداخت:

 1. سرگرمی و اخبار (یوتیوب و نتفلیکس و…)
 2. سفر ( کسب اطلاعات در مورد هتل‌ها و پروازها و…)
 3. بازی‌ها
 4. رسانه‌های اجتماعی ( فیسبوک مسنجر، ردیت و توییتر و…)
 5. برنامه‌های بانکی و مالی
 6. برنامه‌های کمکی ( مسیریاب‌ها، مترجم و….)
 7. برنامه‌های مرتبط با تناسب‌اندام و سلامت ( برنامه‌های کالری شماری، ورزشی و….)
 8. فروشگاه‌های اینترنتی

 

اپلیکیشن-چیست؟

چرا اپلیکیشن‌ها مهم هستند؟

 • دامنه وسیع مشتریان: یک اپلیکیشن موبایل خوب، می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا بدون توجه به موقعیت مکانی‌شان، به پایگاه مشتریان بزرگتری متصل شده و دامنه فعالیتشان را فراتر از بازار محلی خود گسترش دهند و مشتریانی از سراسر جهان را جذب کنند.
 • بهبود تعامل با مخاطب: برنامه‌های کاربردی تلفن همراه به شرکت‌ها این فرصت را می‌دهند که با مشتریان به شیوه‌ای شخصی‌تر و تعاملی‌تر درگیر شوند و همچنین آنها را قادر می‌سازد تا روابط قوی‌تری با مخاطبان ایجاد و وفاداری خود را اثبات کنند.
 • افزایش بهره‌وری: نرم‌افزارهای کاربردی تلفن همراه، باعث خودکار شدن بسیاری از فرایندهای سازمان‌ها و کاهش بار کاری کارمندان شده و ارتقای بهره‌وری و بهبود عملکرد را برای آنها به ارمغان آورده است.
 • تجربه کاربری پیشرفته: یک برنامه تلفن همراه با طراحی خوب، می‌تواند تجربه کاربری پیشرفته‌ای را برای مخاطبان فراهم نموده و دسترسی و استفاده از محصولات یا خدمات ارائه‌شده توسط کسب‌وکارها را برای آنها آسان‌تر کند و درنهایت نیز منجر به افزایش رضایت و وفاداری مشتری شود.
 • افزایش درآمد: سازمان‌ها با استفاده از یک اپلیکیشن موبایل خوب، می‌توانند فروششان را بهبود بخشیده و درآمد خود را افزایش دهند. همچنین یک برنامه تلفن همراه قادر است به کسب‌وکارها توانایی دستیابی به پایگاه مشتریان بزرگ‌تر را ارائه داده و تجربه خرید راحت‌تر و کارآمدتری را برای آنها به وجود بیاورد.

 

چرا اپلیکیشن‌ها مهم هستند؟

مراحل طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی اپلیکیشن از ابتدا، در نظر برخی از افراد مشکلی بزرگ و چالش‌برانگیزی به نظر می‌رسد. به همین دلیل قبل از شروع فرآیند طراحی، ابتدا باید خوب تحقیق کرده و اطلاعات کاملی را در ارتباط با مراحل آن کسب نمایید.

لذا اگر به دنبال فرآیند طراحی اپلیکیشن موبایل مشتری محوری هستید که هر کسب‌وکاری به آن نیاز دارد، می‌توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

1. تعیین دامنه و محدوده اپلیکیشن

در این مرحله می‌بایست به آنچه که از برنامه‌کاربردی خود توقع دارید و هدف طراحی اپلیکیشن اشاره نموده و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • اهداف اساسی اپلیکیشن شما چیست؟ دقیقاً می‌خواهید برنامه شما چه کاری انجام دهد؟
 • مخاطب هدف شما کیست؟ چگونه می‌توانید برای کاربران خود جذابیت ایجاد کنید؟
 • مهم‌ترین عملکردها و ویژگی‌های برنامه شما چیست؟
 • ویژگی‌های طراحی بصری برنامه شما چیست؟
 • چگونه می‌توانید برنامه خود را متمایز کنید؟ دلایلی که مردم می‌خواهند از اپلیکیشن شما به‌جای یکی از رقبای شما استفاده کنند چیست؟

اگر بتوانید به همه این سوالات به‌وضوح پاسخ دهید، محدوده اپلیکیشن شما به‌درستی تنظیم‌شده و می‎‌توانید برای طراحی و فرایند برنامه آماده شوید.

 

تعیین دامنه و محدوده اپلیکیشن

2. تحقیقات در زمینه اپلیکیشن و کاربرها

پس از تعیین دامنه فعالیت، باید زمانی را صرف تحقیق در مورد بازار ویژه‌ی برنامه خود کرده تا اطلاعات بیشتری در مورد کاربران و رقبا بدست بیاورید. به‌منظور درک بهتر می‌توانید استراتژی‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • تعریف مخاطب هدف
 • انجام تجزیه‌وتحلیل رقبا
 • انجام تجزیه‌وتحلیل SWOT
 • ایجاد یک طرح تجاری

درنهایت، با انجام تحقیقات در مورد کاربر و بازار، می‌توانید ایده‌های بهتری در مورد آنچه رقبای شما ازدست‌داده‌اند و آنچه می‌توانید در طرح خود بگنجانید به دست آورید.

 

تحقیقات-در-زمینه-اپلیکیشن-و-کاربرها

3. نوشتن سند الزامات محصول (PRD)

این سند، باید مرجعی کامل شامل ویژگی‌های محصول، اهداف، پیشینه و مفروضات، نیازهای کاربر، یادداشت‌های مراحل برنامه و طراحی UX، تعاملات کاربران و مشکلات برنامه باشد که در صورت نیاز، شما و سایر تیم طراحی بتوانید به آن مراجعه نموده و یا آنرا تکمیل نمایید.

نوشتن سند الزامات محصول

4. ایجاد Wireframe UX

وایرفریم یک طرح کلی از برنامه‌کاربردی شما بوده و هدف آن، نمایش ساده ویژگی‌های برنامه و طرح‌بندی طرح‌ها می‌باشد. وایرفریم تنها یک نمای جامع از طراحی را نشان داده و نیازی به ذکر جزئیات در آن نیست.

 

ایجاد Wireframe UX

5. ایجاد نمونه اولیه

طراحی نمونه اولیه کار، پس از ایجاد وایر فریم بسیار ساده می‌باشد. داشتن یک نمونه اولیه قابل‌مشاهده و تست در فرآیند طراحی اپلیکیشن از اهمیت بالایی برخوردار است. این بخش به‌عنوان یک نمونه تعاملی اولیه از ایده، قبل از تبدیل‌شدن به یک محصول کامل در نظر گرفته‌شده و به‌عنوان پلی بین مرحله طراحی و محصول نهایی عمل می‌کند. انجام این مرحله نه‌تنها برای صاحبان محصول بلکه برای مشتریان یا ذینفعانی که باید تصمیماتی مانند تایید طرح و عملکرد قبل از اجرا اتخاذ کنند نیز حائز اهمیت است.

 

ایجاد نمونه اولیه

6. طراحی UI

رابط کاربری (UI) شامل تمام مواردی‌ست که کاربر برای استفاده از یک محصول یا خدمات دیجیتال با آن تعامل خواهد داشت. لذا طراحی رابط کاربری (UI) بسیار متفاوت از وایرفریم و UX می‌باشد. به معنای ساده‌تر UX به قالب برنامه و نحوه عملکرد آن و UI کاملا به‌ظاهر طراحی می‌پردازند.

پس‌ازآنکه وایرفریم خود را آزموده و بهینه‌سازی کردید و سپس نمونه‌های اولیه، آزمایش و نهایی شدند، زمان طراحی رابط کاربری رسیده است. در این مرحله، باید با نمایش بصری مفاهیم، ​​طرح‌های رنگی، فونت‌ها، اشکال، تصاویر، فرم‌ها، انیمیشن‌ها و غیره آشنایی داشته باشید.

 

طراحی UI

7. اضافه کردن انیمیشن به UI

رابط‌های کاربری که در آنها از انیمیشین و طراحی‌های حرکتی استفاده می‌شود، احساس شور و اشتیاق بیشتری به کاربران داده و باعث جذاب‌تر شدن اپلیکیشن در نظر مخاطبان می‌گردد. استفاده از انیمیشن در طراحی UI باعث  ارتقای کاربردپذیری، متمایز کردن تجربه‌ی تعامل با سایت یا اپلیکیشن، کمک به جذاب‌تر کردن ریز تعاملات، کمک به انتقال کاربر در برنامه و…. می‌شود.

 

اضافه کردن انیمیشن به UI

8. توسعه برنامه

به‌طورکلی، توسعه یک برنامه به دو فرآیند مجزای توسعه back end و توسعه front end تقسیم می‌گردد. توسعه برنامه Back End به آنچه در پشت‌صحنه می‌گذرد اشاره داشته و توسعه front end بخشی از برنامه است که کاربر می‌تواند ببیند و با آن ارتباط داشته باشد. به‌طور مثال برنامه‌های iOS با Swift یا Objective C و برنامه‌های Android با جاوا نوشته می‌شوند. در این مرحله، بسته به انتخاب و ویژگی‌‌های اپلیکیشن، می‌تواند برای اندروید یا iOS توسعه یابد.

 

توسعه برنامه

9. آزمایش برنامه

پس از طی کردن تمامی مراحل ذکرشده، حالا نوبت به تست برنامه پیش از انتشار آن می‌رسد. در این مرحله، باید تمام جنبه‌های برنامه خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به‌درستی کارکرده و ازنظر بصری نیز جذاب است. روش‌های زیادی برای آزمایش برنامه وجود دارد، اما آزمایش بتا و تست پذیرش کاربر (UAT) برخی از مراحل آزمایشی نهایی در یک پروژه هستند که به‌موجب آن مشتری تأیید می‌کند که برنامه نیازهای آنها را برآورده کرده یا خیر.

 

آزمایش برنامه

10. انتشار برنامه

مرحله‌ی آخر طراحی اپلیکیشن موبایل، انتشار آن در فروشگاه‌های برنامه‌های کاربردی مانند iTunes برای برنامه‌های iOS و Google Play برای برنامه‌های می‌باشد. با نشر اپلیکیشن در این فروشگاه‌های مجازی می‌توانید بازخورد کاربران را مشاهده کرده و در جهت ارتقای آن کوشش نمایید.

 

انتشار برنامه

کلام آخر

درست است که طراحی اپلیکیشن موبایل می‌تواند امری به‌ظاهر ساده و لذت‌بخش محسوب شود اما تمامی مراحل آن نیازمند تخصص، مهارت و تجربه در این زمینه است. از طرفی نیز جذب مخاطب و مشتری برای این برنامه کاربردی، خود مسئله چالش‌برانگیز دیگری محسوب می‌شود. لذا پیشنهاد نیکراد وب به شما این است که مرحله‌ی اول یعنی طراحی صفر تا صد اپلیکیشن‌ موبایل مدنظر خود را به متخصصین و مشاورین ما سپرده و تمرکز خود را روی جذب مخاطب و تبلیغات برای برنامه‌کاربردی طراحی شده بگذارید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x