طراحی سایت شهرداری

طراحی سایت شهرداری

شهرداری جزو نهادهای اجرایی محلی است که مدیریت شهر را برعهده دارد. در حال حاضر این نهادها از سایت برخوردار هستند تا مردم دسترسی راحت‌تری نسبت به اطلاعات مورد نیاز خود اعم از خدمات، تغییرات و قوانین جدید سازمان داشته باشند. برای همین طراحی سایت شهرداری از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید با دقت بالا و امکانات مورد نیاز طراحی شود.

طراحی و راه‌اندازی وب سایت شهرداری در راستای تعامل، آگهی و ارائه خدمات غیر حضوری ضروری است. از طریق تعامل با شهرداری میتوان به الزامات و اهداف منحصربفرد آنها پی برده و از جدیدترین اخبار و رویدادهای سازمان اطلاع پیدا کرد.

اهمیت طراحی سایت شهرداری

شهرداری جزو نهادها و سازمان‌های اجرایی محلی است و وظایف زیادی را برعهده دارد. این نهاد به اموری همچون پاکیزه نگه داشتن شهر، گردآوری پسماندهای شهری، اخذ عوارض شهرداری، صدور جواز تشکیل دادوساز و غیره می‌پردازد. حال از طریق طراحی وب سایت شهرداری میتوان به شهروندان این امکان را داده تا از اخبار جدید سازمان آگاه شوند و از سرویس‌های مختلف آن بدون مراجعه حضوری استفاده نمایند.

طراحی وب سایت شهرداری مراجعه حضوری شهروندان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و از ترافیک شهری می‌کاهد. همچنین ارائه آنلاین بسیاری از خدمات سبب کاهش مصرف کاغذ شده و سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و منابع طبیعی می‌گردد. از سوی دیگر طراحی سایت شهرداری قابلیت پشتیبانی 24 ساعته را فراهم می‌نماید. بر این اساس شهروندان میتوانند در هر ساعت از شبانه روز به سایت مراجعه کرده و از طریق آن به ارتباط با شهرداری بپردازند. به طور خلاصه هر شهرداری میتواند از طریق سایت خود به چند مهم دست پیدا کند. معرفی خدمات جهت سهولت دسترسی کاربران، اطلاع‌رسانی در رابطه با رویدادهای پیش‌رو، انتشار اخبار و گزارشات روند پروژه‌های در دست و انتشار آگهی‌های استخدامی از مهمترین موارد هستند.

ویژگی‌های مهم در طراحی سایت شهرداری

 

ویژگی‌های مهم در طراحی سایت شهرداری

 

از مهمترین ویژگی‌ها و قابلیت‌های سایت شهرداری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی کاربر پسند

سایت شهرداری باید از طراحی کاربرپسند برخوردار باشد. این سایت‌ها همچون هر سایت دیگری به طیف گسترده‌ای از کاربران پاسخ می‌دهند. در صورتی که سایت از طراحی کاربرپسند برخوردار باشد و رابط بصری و ناوبری ساختار یافته داشته باشد، بازدیدکنندگان می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کرده و تجربه کلی مرور آنها را افزایش دهند.

 • طراحی صفحه اصلی به صورت هدفمند

کاربران سایت شهرداری معمولا با هدف انجام کار خاصی وارد سایت می‌شوند. برای همین طراحی صفحه اصلی و ارتباط آن با سایر بخش‌ها و صفحات از اهمیت زیادی برخوردار است. طراحی صفحه اصلی و سایر صفحات سایت شهرداری باید به صورت اختصاصی و با گرافیک زیبا انجام شود و کاملا کاربردی باشد. صفحات باید با هدف رساندن هر چه سریعتر کاربر به هدفش مورد طراحی قرار بگیرند. برای همین آیتم‌ها و موارد مهم باید در این صفحه پیاده‌سازی شوند و به کاربرپسند بودن آن توجه گردد.

 • جستجوی داخلی در سایت

از مهمترین آپشن‌ها در طراحی سایت شهرداری باید به امکان جستجوی داخلی اشاره کرد. جستجوی پیشرفته در سایت به کاربر این امکان را می‌دهد تا خدمات یا موضوع مورد نظر خود را به راحتی جستجو کرده و خیلی سریع به آن دست پیدا کند. کاربر با ورود به سایت شهرداری میتواند بدون سردرگمی و اتلاف وقت موضوع یا اطلاعات را پیدا کرده و زودتر به هدف خود برسد. این موضوع بر روی بهبود تجربه کاربری و افزایش رضایت او تاثیر دارد.

 • برندسازی شهرداری

شهرداری هر شهر یک برند برای آن محسوب می‌شود. برای همین در طراحی وب سایت شهرداری باید مواردی مهمی در این رابطه در نظر گرفته شوند. برای مثال پالت رنگی سایت و فونت‌ها، نوع فونت به کار رفته، راهبری سایت و استایل تصاویر باید به صورت یکسان و متناسب با هم در نظر گرفته شوند و از صفحه‌ای به صفحه دیگر تغییر پیدا نکند.

چند ایده برای طراحی بهترین سایت شهرداری

 

چند ایده برای طراحی بهترین سایت شهرداری

 

برای افزودن جذابیت بصری به سایت شهرداری میتوانید از چند ایده استفاده کنید. این موارد میتوانند سبب ارائه خدمات شهرداری به طور بهتر و موثرتر شوند و کاربردی‌تر واقع گردند.

 • پورتال اطلاع‌رسانی و دریافت بازخورد شهروندان

در سایت شهرداری میتوان از یک پورتال جهت اطلاع‌رسانی و دریافت بازخورد از شهروندان در رابطه با طرح‌ها و پروژه‌های شهری استفاده کرد. این پورتال اجازه می‌دهد تا شهروندان نظرات، شکایات، پیشنهادات و حمایت‌های خود را در رابطه با پروژه‌های جاری یا آینده شهر اعلام کنند و آن را به گوش شهردار و مسئولین مربوطه برسانند. نظرات و پیشنهادات ارائه شده از طریق این پورتال میتواند به تصمیم‌گیری بهتر و منصفانه‌تر کمک کرده و منجر به افزایش ارتقای سطح کیفی شهر و شهروندان آن شود.

 • سامانه رزرو آنلاین برای استفاده از خدمات شهری

در طراحی وب سایت شهرداری میتوان یک سامانه رزرو آنلاین برای استفاده از خدمات شهری ارائه کرد. شهروندان یا کاربران سایت میتوانند از طریق این سامانه به رزرو خدمات شهری مورد نظر خود بپردازند. برای مثال میتوان برای بازدید و استفاده از خدمات کتابخانه، موزه، نمایشگاه و غیره از طریق سایت شهرداری اقدام کرده و به راحتی زمان استفاده از آن را مشخص کرد.

 • سامانه تعامل با شهروندان

در وب سایت شهرداری بهتر است ویژگی‌های تعاملی نیز در نظر گرفته شوند. بر این اساس مواردی همچون فرم‌های آنلاین، مکانیسم‌های بازخورد و انجمن‌های گفتگو باید در سایت شهرداری لحاظ شوند تا ساکنان شهر یا همان کاربران سایت بتوانند از این طریق به تعامل با سایت و سازمان بپردازند. کاربران سایت شهرداری میتوانند از این طریق نظرات خود را بیان کرده و گزارش‌های خود را ارائه نمایند. همچنین از طریق سایت شهرداری امکان شرکت در بسیاری از فرآیندها وجود دارد. این باعث می‌شود تا مشارکت اجتماعی میان سازمان و ساکنین شهر صورت گرفته و روابط آنها تقویت شود.

سامانه تعاملی شهرداری میتواند با استفاده از هوش مصنوعی با شهروندان به گفتگو بپردازد و سوالات آنها را در رابطه با موضوعات مختلف شهری پاسخ دهد. همچنین این سامانه میتواند سبب افزایش آگاهی و رضایت شهروندان شده و اعتماد عمومی را بالا ببرد.

 • سامانه مدیریت و بهینه‌سازی ترافیک شهری

در طراحی سایت شهرداری امکان استفاده از سامانه مدیریت و بهینه‌سازی ترافیک شهری نیز وجود دارد. این سامانه از طریق داده‌های جمع‌آوری شده از دوربین، نقشه، GPS و غیره میتواند وضعیت ترافیک در زمان واقعی را نشان دهد و ساکنین شهر را از وضعیت راه‌ها مطلع نماید. همچنین این سامانه میتواند به شهروندان در پیدا کردن بهترین مسیر، وسیله نقلیه یا زمان برای حرکت کمک نماید. سامانه بهینه‌سازی ترافیک شهری برای تقسیم بار ترافیکی، تشویق به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و غیره موثر بوده و میتواند با کاهش ترافیک سبب بهبود زیر ساخت‌های شهری شود.

امکانات طراحی وب سایت شهرداری

 

امکانات طراحی وب سایت شهرداری

 

به جز موارد اشاره شده در بخش‌های قبلی، سایت شهرداری باید از امکانات دیگری هم برخوردار باشد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌نماییم.

 • شماره تماس‌های ضروری

یکی از مهمترین بخش‌ها در سایت شهرداری، بخش تماس با ما است. در این صفحه باید شماره تماس‌های ضروری و مهم سازمان ثبت شوند تا کاربر بتواند با سازمان در تماس باشد. شماره تلفن‌ها باید به طور واضح در بخش مشخصی از سایت قرار بگیرند. همچنین باید قابلیت برقراری تماس به طور مستقیم در نظر گرفته شود. به این صورت که مخاطب با ضربه زدن بر روی شماره بتواند به برقراری تماس با سازمان بپردازد. این کار سبب تسهیل در ارائه سرویس‌ها از طریق سایت می‌گردد.

 • تقویم و برنامه‌های مهم شهرداری

طراحی پرتال سازمان شهرداری در راستای آگهی‌رسانی بسیار مهم است. برای همین بهتر است یک تقویم رویداد در وب سایت شهرداری وجود داشته باشد تا کاربر از طریق آن با اقدامات شهرداری به خوبی آشنا شود. همچنین میتوان برنامه‌های زمان‌بندی شده شهردار برای ارتباط با عموم را بر روی تقویم مشخص کرد. از دیگر امکانات جانبی در بخش تقویم سایت شهرداری باید به بخش یادآور اشاره کرد. در صورت فعالسازی این بخش، زمان برگزاری مراسمات به طور اعلان به شهروندان یادآوری می‌گردد. این ویژگی در طراحی بهترین سایت شهرداری حائز اهمیت است و میتواند به او در رابطه با برنامه‌ها و مراسمات مورد نظر خود یادآوری نماید.

 • نقشه کامل از شهر و تعیین نواحی شهرداری

راه‌اندازی و طراحی سایت شهرداری با وجود نقشه و تصاویر سبب ارتباط بهتر عموم با سایت می‌گردد. از این رو استفاده از نقشه کامل شهری و تعیین نواحی شهرداری راه‌حل خوب و مناسبی است. کاربران میتوانند از طریق نقشه به اطلاعاتی مانند اسم خیابان‌ها و اتوبان‌ها دسترسی پیدا کنند و از مسیرهای مسدود و حتی شرایط ترافیکی مطلع شوند. این موضوع نه تنها برای شهروندان و ساکنین شهر کاربردی و حائز اهمیت است، بلکه برای مسافران و توریست‌ها نیز از اهمیت برخوردار است.

جمع بندی

طراحی سایت شهرداری به منظور ارائه خدمات به طور موثر، باید به شکل حرفه‌ای طراحی شود. این سایت‌ها باید از کلیه امکانات و خصوصیات لازم برخوردار باشند تا سایت به بهترین شکل در دسترس شهروندان قرار بگیرد. بر این اساس جهت طراحی وب سایت شهرداری باید به سراغ شرکت‌ها یا طراحان سایت حرفه‌ای رفته و پروسه طراحی سایت را به آنها سپرد. شرکت نیکراد وب از جمله شرکت‌های طراحی سایت در تهران است که از چندین متخصص و طراح مجرب در این زمینه برخوردار است. برای همین جهت راه‌اندازی و طراحی سایت شهرداری میتوانید با این شرکت در تماس بوده و از آن جهت طراحی بهترین سایت شهرداری کمک بگیرید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x