الگوریتم پاندا گوگل برای چه هدفی معرفی شد؟

الگوریتم پاندا گوگل برای چه هدفی معرفی شد؟

الگوریتم‌های گوگل، یعنی مرغ مگس خوار، کبوتر، پنگوئن و پاندا هر کدام به یک منظور معرفی شدند. الگوریتم پاندا گوگل یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های سئو است که با معرفی آن، تغییرات زیادی در نتایج به دست آمده حاصل شد. این الگوریتم که در سال 2011 معرفی شد، باعث شد تا در محتواهای ارائه شده برای کاربر تغییرات مفیدی حاصل شود. در این مطلب قصد داریم تا با الگوریتم پاندا گوگل آشنا شویم و به هدف گوگل از ارائه الگوریتم پاندا پی ببریم.

الگوریتم پاندا چیست؟

الگوریتم پاندا یکی از الگوریتم‌های شناخته شده گوگل است که برای جلوگیری از توسعه محتواهای بی‌کیفیت و نامطلوب معرفی شد. این الگوریتم محتواهای مرتبط با عبارات جستجو شده کاربر را بررسی کرده و در صورتی که محتواها کوتاه و بی‌ارزش باشند، آن را برای کاربر نمایش نخواهد داد. تنها محتواهایی که از کیفیت و جذابیت زیادی برخوردار باشند، توسط این الگوریتم به جایگاه بهتری در نتایج جستجو می‌رسند. در صورتی که سایت شما نتواند نظر الگوریتم پاندا را به خود جلب کند، پنالتی خواهد شد. منظور از پنالتی شدن سایت توسط این الگوریتم، این است که محتوایی برای سایت خود استفاده کرده‌اید، یا بیش از حد کوتاه بوده است و یا شامل محتواهای بی‌کیفیت و کپی شده بوده است. برای همین است که محتوای سایت از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در ارائه آن دقت بسیار زیادی کرد.

هدف گوگل از معرفی الگوریتم پاندا چه بود؟

 

هدف گوگل از معرفی الگوریتم پاندا چه بود؟

همانطور که اشاره شد الگوریتم پاندا گوگل در سال 2011 معرفی شد. پیش از معرفی این الگوریتم، بسیاری از کاربران از زیاد شدن محتواهای اسپم و بی‌کیفیت شکایت داشته و ناراضی بودند. در این زمان گوگل برصدد شد تا برای جلب رضایت کاربران خود، الگوریتم جدیدی را به نام الگوریتم پاندا معرفی کند. با ارائه الگوریتم پاندا، معیاری برای دسته‌بندی میزان کیفیت صفحات منتشر شد. پس از آن سایت‌هایی که از محتوای بی‌کیفیت و بی‌ارزشی برخوردار بودند، در خطر جریمه و پنالتی شدن قرار گرفتند. برای همین افراد سعی کردند تا با افزودن محتواهای با کیفیت و خوانا در سایت خود، توجه الگوریتم پاندا را به خود جلب کنند. خوب است بدانید پیش از ارائه این الگوریتم، مدیران سایت‌ها از مزرعه محتوا برای سایت خود استفاده می‌کردند. منظور از مزرعه محتوا، تولید محتوای زیاد اما کم ارزش بود. اما زمانی که الگوریتم پاندا معرفی شد، مزرعه محتواها به طور کامل نابود شد و مدیران ناگزیر به سراغ محتواهای با ارزش و با کیفیت رفتند.

جریمه شدن سایت توسط پاندا – Google Panda

در صورتی که شما هم جزو افرادی باشید که از محتواهای زیاد و بی‌ارزش برای سایت خود استفاده می‌کنید، احتمالا خیلی زود توسط پاندا جریمه خواهید شد. رفع جریمه و پنالتی پاندا، کار بسیار مشکلی است. اما اگر به تولید محتوای انحصاری، یونیک، جذاب و با ارزش بپردازید، می‌توانید از دست جریمه پاندا خلاص شوید. الگوریتم پاندا از زمان معرفی تاکنون، تغییرات و آپدیت‌های زیادی داشته است. یکی از تغییرات این الگوریتم، مربوط به نگاه آن به تمام صفحات سایت است. در ابتدای معرفی، الگوریتم پاندا تنها به کل سایت و کیفیت محتوا نگاه می‌کرده است. اما با گذشت زمان، پاندا توجه خود را به هر صفحه از سایت و محتوای استفاده شده در آن معطوف کرد. برای همین ممکن است تنها چند صفحه از سایت شما توسط پاندا از نتایج جستجوی گوگل حذف شود. اما اگر تعداد صفحات جریمه شده توسط این الگوریتم زیاد شود، احتمالا سایت شما به طور کلی با افت جایگاه و رتبه مواجه خواهد شد.

از کجا تشخیص دهیم سایتمان توسط پاندا پنالتی شده است؟

 

از کجا تشخیص دهیم سایتمان توسط پاندا پنالتی شده است؟

یکی از مواردی که نشان‌دهنده پنالتی شدن سایت توسط الگوریتم‌ پاندا است، کاهش رتبه و جایگاه سایت است. اگر سایت‌تان از بازدید و ترافیک بالایی برخوردار بوده و به یک باره بازدید طبیعی آن کاهش پیدا کرده باشد، احتمالا پاندا شما را جریمه کرده است؛ البته اگر از محتواهای تکراری یا بی‌ارزش برای سایت استفاده کرده باشید. با این حال توجه داشته باشید هر افت رتبه و بازدیدی، نشان از جریمه توسط پاندا نیست. برای مثال اگر یکی از رقبایتان بر شما پیشی گرفته باشد، ممکن است باعث کاهش ترافیک سایت شما شده باشد. یا ممکن است کاهش ترافیک و جایگاه سایت، مربوط به یک آپدیت کاملا جدید و متفاوت باشد. بنابراین بهتر است معیارهای منفی تاثیرگذار بر سئو سایت از دید پاندا را بشناسید تا توسط آن دچار جریمه و پنالتی نشوید. در ادامه به معرفی این معیارها خواهیم پرداخت.

معیارهای منفی موثر بر سئو سایت از دید Google Panda

1- استفاده از محتوای کوتاه و کم حجم

استفاده از محتواهای کوتاه آن هم به صورت زیاد، باعث تاثیر منفی بر سئو می‌شود. منظور از محتوای کوتاه این است که برای هر محصول یا صفحه خود، تنها از چند خط یا جمله استفاده کرده باشید. در این شرایط گوگل پاندا سایت شما را بی‌ارزش تلقی کرده و آن را ضعیف قلمداد می‌کند.

2- استفاده از محتواهای کپی یا تکراری

یکی از وظایف الگوریتم پاندا در سئو، تشخیص محتواهای کپی شده و تکراری است. در صورتی که به جای تولید محتوای یونیک و انحصاری از محتوای سایت‌های دیگر استفاده نمایید، پاندا خیلی سریع متوجه آن شده و شما را جریمه خواهد کرد. بنابراین اگر می‌خواهید از این کار جلوگیری کنید و رتبه خود را حفظ کنید، به هیچ وجه به سراغ استفاده از مطالب سایت‌های دیگر نروید.

3- استفاده از محتواهای خلاف قوانین گوگل

برخی افراد برای جلب توجه کاربران و مخاطبان سایت، از روش‌های تقلبی استفاده می‌کنند. برای مثال به کاربر پیشنهاد می‌دهند برای دریافت تخفیف ویژه روی لینک کلیک کنند و وارد صفحه جایزه شوند. اما کاربر پس از وارد شدن به لینک، با صفحه‌ی نامرتبط و یا خالی مواجه می‌شود. استفاده از این روش‌ها با قوانین گوگل ناسازگار بوده و سبب تاثیر منفی و پنالتی توسط پاندا می‌شود.

4- جمع‌آوری اطلاعات از سایت‌های دیگر

اگر برای پر کردن بخش وبلاگ یا صفحات سایت خود اقدام به جمع‌آوری مطالب از سایت‎‌های دیگر کنید، باعث تاثیر منفی بر سئو سایت خود خواهید شد. این کار مورد تایید پاندا نبوده و باعث جریمه توسط آن می‌شود.

برای رفع جریمه و پنالتی الگوریتم پاندا چه کارهایی انجام دهیم؟

 

برای رفع جریمه و پنالتی الگوریتم پاندا چه کارهایی انجام دهیم؟

در درجه اول سعی کنید برای اینکه توسط پاندا جریمه نشوید، از اموری که در بخش قبلی اشاره شد خودداری کنید و تنها تمرکزتان را روی تولید محتوای با کیفیت و با ارزش بگذارید. اما با این حال اگر دچار جریمه پاندا شدید، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید تا به رفع جریمه گوگل پاندا بپردازید:
– تولید محتوای سایت را بر اساس شیوه‌ها و روش‌های اصولی و استاندارد انجام دهید.
– محتواهای کپی شده و تکراری سایت را حذف یا ویرایش کنید.
– محتواهای قدیمی سایت را بروزرسانی کنید و از مطالب جدید و مرتبط برای آنها استفاده نمایید.
– از دستورهای noindex و nofollow برای جلوگیری از تولید محتوا تکراری استفاده نمایید.
– از هماهنگ بودن صفحات با جستجوی کاربران اطمینان حاصل کنید.
به طور کلی اگر جزو افرادی بودید که هیچ زحمتی برای سایتتان نکشیدید و همواره از محتواهای تکراری برای آن استفاده می‌کردید، بهتر است برای رفع جریمه پاندا به سراغ یک سایت جدید بروید. طراحی سایت جدید را بر اساس اصول سئو و محتواهای یونیک انجام دهید تا بتوانید خیلی سریع به جایگاه و رتبه بالایی طبق الگوریتم‌های گوگل برسید.

چند راهکار برای تولید محتوای با ارزش و منحصربفرد

برای این که الگوریتم پاندا در گوگل از عملکرد سایت راضی باشد، باید اقدام به تولید محتواهای با ارزش و با کیفیت نمایید. در اینجا به چند نکته مهم برای تولید محتوا اشاره می‌کنیم.

1- به کیفیت مطالب توجه داشته باشید تا کمیت آنها

تعداد مقالات منتشر شده در روز و همچنین تعداد کاراکترهای آنها، خیلی مهم نیست. مهم این است که محتوای شما ارزشمند باشد و کیفیت خوبی داشته باشد. پس به جای تمرکز روی تعداد مقالات زیاد و طولانی، روی کیفیت آنها تمرکز داشته باشید.

2- به نیاز مخاطب نسبت به محتوا توجه داشته باشید

بسیاری از افراد هدفشان را تنها روی عبارات کلیدی و تکرار آنها در متن می‌گذارند. در صورتی که این کار صحیح نبوده و در کنار استفاده از کلمات کلیدی اصلی و مرتبط، باید به نیاز مخاطب نیز توجه داشت. بر این اساس میتوان محتوایی تولید کرد که از دید مخاطب ارزش خواندن داشته باشد.
3- از استانداردهای گوگل در این زمینه آگاهی داشته باشید
در کنار توجه به کاربران، به ربات‌های گوگل نیز توجه داشته باشید و سعی کنید طوری مطالب را بنویسید که توسط آنها قابل درک باشد.

جمع بندی

الگوریتم پاندا گوگل، یکی دیگر از الگوریتم‌های گوگل است که وظیفه شناسایی محتواهای بی‌کیفیت، بی‌ارزش، تکراری و کپی شده صفحات سایت را بر عهده دارد. این الگوریتم کلیه صفحات سایت و محتواهای آن را بررسی کرده و در صورتی که با محتواهای یونیک و منحصربفرد مواجه نشود، سایت را کم ارزش تلقی کرده و آن را جریمه و پنالتی می‌نماید. همانطور که گفته شد در صورتی که برای سایت این اتفاق بیفتد میتوان با انجام کارهایی چون حذف محتواهای تکراری، آپدیت محتواهای قدیمی، تولید محتواهای یونیک و غیره، اقدام به رفع جریمه پاندا کرد. بنابراین تولید محتوای منحصربفرد را نادیده نگیرید و همواره از بهترین و مفیدترین مطالب برای سایت خود استفاده نمایید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x