آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل و تاثیرات آن بر روی سئو سایت

آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل و تاثیرات آن بر روی سئو سایت

گوگل برای ارائه بهترین نتایج جستجو به کاربران خود، تاکنون چندین الگوریتم‌ را ارائه کرده است. هر کدام از الگوریتم‌های گوگل به منظور خاصی ارائه شده‌اند؛ اما همگی دارای یک هدف مشترک هستند و آن هم ارائه بهترین نتایج به کاربران است. یکی از الگوریتم‌های سئو گوگل، الگوریتم کبوتر نام دارد. این الگوریتم بعد از الگوریتم پاندا، مرغ مگس خوار و پنگوئن به الگوریتم‌های گوگل اضافه شد. حال باید دید هدف گوگل از ارائه این الگوریتم چه بوده و الگوریتم کبوتر چه نقشی در سئو محلی سایت دارد.

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

در ابتدا بهتر است با الگوریتم کبوتر گوگل آشنا شوید. حتما تا به حال در موتور جستجو گوگل، به دنبال یک مکان خاص در نزدیکی محل سکونت یا شهر خود بوده‌اید. زمانی که کاربر عباراتی چون رستوران‌های نزدیک یا آموزشگاه‌های شهر تهران را در نوار جستجو تایپ می‌کند، گوگل یک لیست کامل از نتایج را برای او به نمایش می‌گذارد. اما گوگل چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ نمایش نتایج جستجو محلی، توسط الگوریتمی به نام الگوریتم کبوتر پیاده‌سازی شده است. در واقع الگوریتم کبوتر در این جهت معرفی شد که به سایت‌ها کمک کند تا در سئوی محلی به بهترین نتایج دست پیدا کنند. برای همین است که هدف این الگوریتم با سایر الگوریتم‌های قبلی گوگل متفاوت بوده و تمرکز او تنها بر روی سئو محلی سایت بوده است. الگوریتم‌های پیشین گوگل درصدد بودند تا سایت‌های بزرگ و مرتبط را در صفحه اول نتایج جستجو به کاربر نمایش دهند. اما این الگوریتم روی کسب و کارهای محلی تمرکز کرده تا بتوانند به فروش و کسب و کار خود رونق ببخشند. خوب است بدانید الگوریتم کبوتر گوگل در سال 2014 میلادی معرفی شد.

چرا این الگوریتم به الگوریتم کبوتر معروف شده است؟

 

چرا این الگوریتم به الگوریتم کبوتر معروف شده است؟

حال که با الگوریتم کبوتر گوگل آشنا شدید، شاید برایتان این سوال پیش آید که دلیل نامگذاری این الگوریتم چه بوده و چگونه الگوریتم کبوتر به این خوبی کار می‌کند؟ در واقع گوگل از آنجایی نام این الگوریتم را کبوتر گذاشت که پرنده کبوتر در بررسی جزئیات بسیار دقیق عمل می‌کند. کبوترها قادرند محیط پیرامون خود را بدون در نظر گرفتن جهت‌گیری فضایی، با دقت زیاد بررسی کنند. این پرندگان از طریق بررسی فضا، به شرایط محیط خود واقف می‌شوند و برای پرواز یا فرود اقدام می‌کنند. به دلیل همین ویژگی‌ها، این الگوریتم به این نام معروف شده است و می‌تواند در پیدا کردن سایت‌های مرتبط محلی به طور دقیقی اقدام کند.

تغییرات اعمال شده در الگوریتم کبوتر Pigeon Algorithm

بسیاری از پارامترهای رتبه‌بندی مکانی بر اساس لوکیشن و موقعیت کاربر، در الگوریتم کبوتر گوگل دچار تغییراتی شد. این تغییرات به منظور کمک به کسب و کارهای محلی و نزدیک به محل کاربر بوده‌اند تا به خوبی برای آنها به نمایش گذاشته شوند. در واقع گوگل با معرفی الگوریتم کبوتر خود، توانست گام مثبت و مفیدی را در این زمینه بردارد و کسب و کارهای محلی کمک زیادی کند. الگوریتم کبوتر در ابتدای معرفی دارای ایرادات زیادی بود؛ اما با بروزرسانی‌ها و تغییراتی که تا به امروز داشته است، ایرادات زیادی از آن برطرف شد و در صفحه نمایش جستجوی گوگل تغییرات زیادی در این زمینه به وجود آمد. یکی از تغییراتی که میتوان به آن اشاره کرد، مربوط به نمایش سایت‌ها همراه با لینک و موقعیت در گوگل مپ است. برای مثال در سال 2014 زمانی که به دنبال رستورانی در شهر تهران بودید و عبارت رستوران‌های نزدیک من را سرچ می‌کردید، تنها یک لیست از رستوران‌های نزدیک برایتان به نمایش گذاشته می‌شد. اما در حال حاضر وقتی رستوران‌های نزدیک را جستجو می‌کنید، گوگل برایتان آدرس رستوران‌های نزدیک را به همراه لینک و موقعیت مکانی در گوگل مپ برایتان به نمایش می‌گذارد. برای همین کاربران می‌توانند بدون نیاز به کار اضافی، موقعیت رستوران را در برنامه موقعیت‌یاب گوگل باز کنند و به راحتی به رستوران مورد نظر خود بروند.

به طور کلی تغییراتی که تا به امروز در الگوریتم Google Pigeon به وجود آمده است، سبب برطرف شدن مشکلات فنی آن شده است. همین تغییرات و بروزرسانی‌ها سبب شد تا نتایج عالی برای کاربران به نمایش گذاشته شود. برای همین افرادی که در حوزه سئو محلی مشغول به کار هستند، باید بتوانند بر اساس بهترین کلمات کلیدی از این فرصت استفاده کرده و کسب و کار خود را بهبود ببخشند. پس اگر صاحب کسب و کار کوچکی هستید، به جای تمرکز روی عبارات کلیدی کلی که رقبای زیادی دارند، روی کلمات تخصصی‌تر هم توجه داشته باشید تا بتوانید سئو سایت خود را از نظر محلی بهبود ببخشید.

بروزرسانی الگوریتم کبوتر گوگل و تغییرات آن در سئو

 

بروزرسانی الگوریتم کبوتر گوگل و تغییرات آن در سئو

در اینجا به تغییراتی که آپدیت کبوتر گوگل در سئو ایجاد کرده است، اشاره می‌نماییم.

  • شخصی‌سازی نتایج جستجو

پیش از معرفی الگوریتم کبوتر گوگل و بروزرسانی‌های آن، زمانی که کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کرد با یک لیست بسیار بلند از نتایج روبرو می‌شده است. اما با بروزسانی این الگوریتم، در حال حاضر تنها یک لیست کاربردی و دقیق‌تر برای کاربر به نمایش گذاشته می‌شود. اگر در گذشته با جستجوی عبارت کافی شاپ ده‌ها نتیجه برایتان ظاهر می‌شد، در حال حاضر این مقدار شاید به عدد 10 کاهش پیدا کرده باشد. این نتایج با توجه به موقعیت مکانی، شخصی‌سازی شده‌اند و کار جستجو را راحت‌تر کرده‌اند. برای همین کاربر می‌تواند خیلی‌ سریع‌تر از قبل به اهداف و منظور خود برسد.

  • بهبود کسب و کارهای محلی

الگوریتم کبوتر گوگل که در حقیقت موقعیت محور است، نتایج را بر اساس محله یا منطقه کاربر به نمایش می‌گذارد. همین امر باعث شد تا بسیاری از کسب و کارهای محلی اقدام به استفاده از سئو محلی برای سایت خود کنند و آن را در این زمینه بهبود ببخشند. با بهبود سئوی محلی سایت، کسب و کارهای محلی توانستند مشتریان هدف خود را به راحتی پیدا کنند.

  • تغییر ظاهر صفحه نتایج و پک گوگل

یکی دیگر از تغییراتی که الگوریتم کبوتر در گوگل ایجاد کرد، تغییر ظاهر صفحه نتایج و پک گوگل بوده است. پیش از اعمال الگوریتم کبوتر تعداد نمایش پک گوگل در حدود 7 مورد بوده است که بعد از اعمال الگوریتم، مقدار آن به حدود 3 کاهش پیدا کرد. این نتایج که تعدادشان کمتر شده است، بر اساس موقعیت مکانی کاربر بهینه شده‌اند.

سئو محلی و اهمیت آن در کسب و کار

Local SEO یا سئوی محلی، یکی از انواع سئو بوده که به کسب و کارهای محلی اجازه می‌دهد تا خدمات خود را برای مشتریان محلی در کمترین زمان ممکن ارائه کنند. در واقع هدف از Local SEO این است که کاربران بتوانند به سرویس‌ها و خدمات نزدیک خود دسترسی سریعی داشته باشند. افرادی که از سئوی محلی برای سایت خود استفاده می‌کنند، قادرند مشتریان نزدیک خود را جذب کنند و اطلاعات دقیق‌تری از کسب و کار خود به آنها بدهند. سئوی لوکال امروزه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که طبق آمار منتشر شده توسط سایت MOZ، میزان جستجوهای محلی هر روز در حال افزایش است. بسیاری از کاربران به جای جستجوی عبارات کلی، به جستجوی عبارت جزئی‌تر می‌پردازند که همین امر در اهمیت سئوی محلی سایت تاثیر زیادی گذاشته است. برای مثال شاید در گذشته کاربر تنها عبارت رستوران را در مرورگر جستجو می‌کرد؛ اما در حال حاضر با وارد کردن عبارات جزئی‌تر مانند رستوران‌های شمال تهران، می‌تواند به خوبی به یک لیست از رستوران‌های شمال شهر تهران دسترسی پیدا کند.

برای کسب جایگاه بهتر در سئوی محلی چه کارهایی انجام دهیم؟

 

برای کسب جایگاه بهتر در سئوی محلی چه کارهایی انجام دهیم؟

حال که با اهمیت سئوی محلی و الگوریتم کبوتر در بهبود کسب و کار آشنا شدید، بهتر است به فاکتورهای تاثیرگذار در جستجوی محلی نیز توجه داشته باشید. مهمترین این فاکتورها عبارتند از:

  • ثبت سایت در نقشه گوگل

بدون شک برای این که گوگل بتواند به موقعیت کسب و کار شما دسترسی داشته باشد، باید اطلاعات آن در نقشه گوگل ثبت شده باشد. برای ثبت سایت خود در نقشه گوگل، میتوان از طریق نسخه وب یا اپلیکیشن گوگل مپ اقدام کرد. کافیست وارد حساب گوگل خود شوید و یک نقطه جدید در گوگل مپ را با نام، زمینه فعالیت، اطلاعات تماسی و ساعت کاری به ثبت برسانید.

  • ثبت سایت در سایت‌های دایرکتوری

یکی دیگر از کارهایی که در زمینه بهبود سئوی محلی می‌توانید انجام دهید، ثبت سایت در سایت‌های دایرکتوری است. این سایت‌ها در حقیقت منابعی هستند که فهرستی از سایت‌ها را بر اساس نوع کسب و کار و موقعیت شهر یا منطقه به نمایش می‌گذارند. برای مثال اگر دارای رستوران یا کافی شاپ هستید، می‌توانید آن را در سایتی چون فیدیلیو ثبت کنید تا در نتایج جستجو به کاربران نمایش داده شود.

  • ثبت اطلاعات تماسی در تمام صفحات سایت

نام، شماره تلفن و آدرس خود را در تمام صفحات سایت و در بخش فوتر ثبت نمایید. فوتر بخشی از سایت است که در تمام صفحات به نمایش گذاشته می‌شود و به ربات امکان می‌دهد تا به راحتی سایت و اطلاعات تماسی را خزش نماید.

جمع بندی

الگوریتم کبوتر گوگل (Google Pigeon یا Pigeon Algorithm)، یکی از الگوریتم‌های بسیار مهم گوگل است که جهت بهبود سئوی محلی سایت ارائه شده است. در صورتی که این الگوریتم را به خوبی بشناسید و بتوانید از استانداردهای سئوی محلی به خوبی استفاده نمایید، سایت شما در محدوده فعالیت خود به جایگاه بالایی خواهد رسید.

 

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x