طراحی منوی سایت

طراحی منوی سایت

یکی از موارد بسیار مهم برای هر وب سایتی، منو است. منو که اصولا در بخش هدر سایت قرار می‌گیرد، کلیه ساختار سایت را به کاربران ارائه می‌دهد. کاربران با مراجعه به منوی سایت، از کلیه محتوای سایت و بخش‌های مختلف آن آگاه خواهند شد. برای طراحی منوی سایت نیاز است تا به موارد زیادی توجه شود و فرد اصول طراحی منوی سایت را بشناسد. از آنجایی که این موضوع اهمیت زیادی دارد، در این مطلب به بررسی این نکات می‌پردازیم و به تمام موارد لازم جهت طراحی منوی سایت اشاره می‌کنیم.

 

منوی سایت چیست؟

منوی سایت چیست؟

 

منو (menu) در واقع همان ساختار سایت است. ساختار سایت به کاربر اجازه می‌دهد تا در بخش‌های مختلف سایت حرکت کند و از تمام صفحات آن بازدید نماید. در صورتی که سایت فاقد منو باشد، سایت همچون یک صفحه ساده بوده و امکان دسترسی به سایر بخش‌هایش نخواهد بود. برای همین است که منو در طراحی سایت اهمیت زیادی دارد و جزو موارد بسیار مهم تلقی می‌شود. با استفاده از منو، موتورهای جستجو به درک بهتری از سایت می‌رسند و نتایج را به خوبی برای کاربران نمایش می‌دهند. توجه داشته باشید اگر ساختار منو و مسیریابی سایت به خوبی طراحی نشود، کاربر نمی‌تواند موضوع مورد نظر خود را در سایت پیدا کند. همین امر موجب می‌شود تا کاربر خیلی زود سایت را ترک کند و افزایش نرخ بازدید از سایت کاهش پیدا کند.

 

ویژگی های منو در طراحی سایت

 

ویژگی های منو در طراحی سایت

 

برای طراحی منو سایت باید به موارد زیادی توجه داشت. در اینجا به مهمترین ویژگی های منو در طراحی سایت اشاره می‌کنیم:

  • قرارگیری منو در جای مشخص: بدون شک بهترین جا برای قرارگیری منو، بخش هدر و بالای سایت است. البته در برخی از سایت‌ها منو در سمت راست یا چپ صفحه هم قرار داده می‌شود. لذا اگر منو در جای دیگری به جز این موارد قرار بگیرد، کاربر نمی‌تواند آن را به راحتی پیدا کند. پس حتما در طراحی منوی سایت، به محل درست قرارگیری آن توجه داشته باشید.
  • قرارگیری منو در تمام صفحات به طور یکسان: منوی سایت باید از طریق تمام صفحات سایت قابل دسترس باشد. علاوه بر این باید ظاهر منو در تمام صفحات یکسان باشد و در نوع فونت، رنگ و حالت آن تغییری ایجاد نشود. در واقع ظاهر و حالت یکسان منو از اصول طراحی منوی سایت است و باید به آن توجه شود.
  • واضح بودن آیتم‌های منوی سایت: نکته دیگر در رابطه با منوی سایت این است که تمام آیتم‌های آن باید به طور واضح نشان داده شوند. برخی افراد موضوعات منو را به صورت پیچیده و یا کلی بیان می‌کنند که این کار اصلا درست نیست. بهتر است تمام بخش‌های اصلی و مهم سایت به طور واضح در منوی سایت قید شوند تا کاربر بتواند به راحتی به آنها دسترسی پیدا کند. وضوح آیتم‌های سایت در کسب رتبه بهتر در گوگل، تاثیر بسیار زیادی دارد.
  • عدم استفاده از آیتم‌های ریز و غیر ضروری: یکی از ویژگی‌های منو سایت این است که در آن از آیتم‌های زیاد و غیر ضروری استفاده نشود. برخی از منوها شامل آپشن‌ها و موارد زیادی می‌شوند. بدیهی است کاربر با مواجه با این منو، کاملا گیج شده و از گشتن به دنبال موضوع مورد نظر خود خسته خواهد شد. به طور کلی گفته می‌شود حداکثر تعداد آیتم‌های اصلی در منوی سایت بهتر است 7 مورد باشد. در صورتی که تعداد موضوعات بیش از این تعداد باشد، باید از منو کشویی استفاده شود. منوی کشویی سایت به این صورت است که با انتخاب یک شاخه اصلی، تمام زیر شاخه‌ها یا زیر دسته‌ها برای کاربر نمایش داده خواهد شد.
  • توجه به ترتیب قرارگیری آیتم‌ها در منو: یکی دیگر از ویژگی‌های مهم منو سایت این است که به ترتیب قرارگیری موضوعات و عناصر در آن توجه شود. معمولا آیتم‌هایی که در ابتدا و انتهای منو قرار می‌گیرند، بیشتر از بقیه دیده می‌شوند. برای همین می‌توان موضوعات مهمتر را در این بخش از منو قرار داد.
  • استفاده از منوی چسبنده در صفحات طولانی: در صورتی که صفحه سایت طولانی باشد، باید از منوی چسبنده استفاده کرد. در غیر این صورت کاربر مجبور است برای مشاهده منو، سایت را اسکرول کرده تا به منو برسد. در واقع خاصیت منو این است که کاربر در هر لحظه بتواند با سایت تعامل داشته باشد و به مواردی که نیاز دارد دست پیدا کند.

معرفی انواع منوهای پر کاربرد و خصوصیات هر کدام از آنها

 

معرفی انواع منوهای پر کاربرد و خصوصیات هر کدام از آنها

 

منوها به روش‌های گوناگونی قابل طراحی هستند. انتخاب منو در طراحی سایت اهمیت زیادی دارد و باید با موارد کاربرد هر کدام از آنها توجه شود. در اینجا به معرفی دو مورد از مهمترین منوها پرداخته و به کاربرد هر یک از آنها اشاره خواهیم داشت.

 

استفاده از منوی افقی در طراحی سایت

 

استفاده از منوی افقی در طراحی سایت

 

منوی افقی یکی از پرکاربردترین منوهای سایت است. بیشتر افراد به دلیل آشنا بودن منوی افقی، ترجیح می‌دهند از این منو در طراحی سایت خود استفاده نمایند. منوی افقی معمولا در بخش بالا و هدر سایت قرار دارد و به صورت نواری تمام آیتم‌های اصلی را لیست می‌کند. منوی افقی سایت بیشتر برای سایت‌های ساده مناسب است و جهت سایت‌های شلوغ توصیه نمی‌شود. در صورتی که تمام آیتم‌ها در نوار منوی افقی جای نشوند، می‌توان توسط منوی کشویی افقی آن را طراحی کرد. منوی افقی در طراحی سایت دارای مزایا و معایبی است که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم.

مزایا و معایب منو افقی سایت

  • مزایا:

-منوی افقی جزو کاربرپسندترین منوهای سایت است و برای بیشتر افراد آشنا به نظر می‌رسد. برای همین استفاده از آنها بسیار ساده و آسان خواهد بود.

-منو افقی فضای کمی از سایت را اشغال می‎‌کند. همین امر سبب می‌شود تا کاربر هنگام استفاده از سایت دچار حواس پرتی و عدم تمرکز نشود.

-منوی افقی معمولا شامل زیر منو خواهد بود. برای همین می‌توان توسط آن موضوعات اصلی و جزئی را نمایش داد.

  • معایب:

– منوی افقی معمولا شامل 7 دسته اصلی است و نباید در آن از آیتم‌های زیادی استفاده کرد.

-در صورتی که برای افزایش تعداد لینک‌ها و آیتم‌ها از زیر منو استفاده شود، بخشی از محتوای سایت پوشیده خواهد شد.

کاربرد منوی افقی سایت

از منو افقی در هر سایتی می‌توان استفاده کرد؛ اما بیشترین کاربرد آن در سایت‌های آموزشی، فروشگاهی و سایت با کسب و کار خدمات محدود خواهد بود. به طور کلی اگر بخواهید سایت خود را خلوت و ساده نگه دارید، بهتر است از منو افقی در طراحی سایت استفاده کنید.

استفاده از منوی عمودی در طراحی سایت

منو عمودی به منویی گفته می‌شود که ساختار آن از بالا به پایین است. در واقع در این منو کلیه زبانه‌ها از بالا به پایین طراحی می‌شوند و مشخصه‌شان معمولا سه خط موازی است. این سه خط موازی بیشتر در سمت راست و بالای صفحه قرار دارند. کاربر با کلیک بر روی آن، می‌تواند منوی عمودی سایت را مشاهده کند. منوی عمودی نیز دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

مزایا و معایب منو عمودی سایت

  • مزایا:

-منوی عمودی به کاربر این امکان را می‌دهد تا بتواند از لینک‌های بیشتری برای سایت استفاده کند.

-با استفاده از این منو می‌توان تمام آیتم‌های مورد نظر را به صورت منظم در بخش چپ یا راست صفحه لیست کرد.

-در زمانی که به منو نیاز نباشد، می‌توان آن را مخفی کرده و از شلوغ شدن سایت خودداری کرد.

  • معایب:

-گاهی اوقات استفاده از تعداد لینک‌های زیاد سبب سنگین شدن سایت می‌شود. برای همین افراد باید در استفاده از منوی عمودی در طراحی سایت به این نکته توجه داشته باشند.

-برخی افراد در پیدا کردن منوی عمودی سایت دچار مشکل می‌شوند. برای همین بهتر است این بخش را با یک علامت خاص و مشخص به کاربر نمایش داد.

کاربرد منوی عمودی سایت

منوی عمودی بر خلاف منوی افقی، برای سایت‌های شلوغ و پر آیتم مناسب است. برای مثال در سایت‌هایی چون لباس، رستوران و … بهتر است از منوی عمودی استفاده گردد.

 

جمع بندی

منو – menuیکی از بخش‌های بسیار مهم سایت است و هنگام طراحی سایت باید به آن توجه زیادی شود. با داشتن بهترین منو، می‌توان ساختار سایت را به خوبی برای کاربر نمایش داده و به تمام صفحات و بخش‌های سایت به او اجازه دسترسی داد. در صورتی که طراحی منوی سایت به خوبی انجام نشود، کاربران نمی‌توانند از محتوای سایت به خوبی استفاده نمایند. همین امر سبب خروج سریع آنها از سایت و تاثیر بد در سئو و رتبه سایت خواهد شد. برای همین نیاز است تا همواره به اصول طراحی منوی سایت توجه شود و ویژگی‌های منوی سایت را به خوبی شناخت. از مهمترین ویژگی‌های منو در طراحی سایت می‌توان به در دسترس بودن کاربر، قرارگیری در تمام صفحات با ظاهر مشابه، واضح بودن آیتم‌ها، استفاده از موضوعات اصلی و مهم و استفاده در جایگاه درست اشاره کرد.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x