آشنایی با قالب آماده سایت یا تمپلیت (template)

آشنایی با قالب آماده سایت یا تمپلیت (template)

امروزه سایت‌ها نقش مهمی در کسب و کار اینترنتی افراد دارند. کسانی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعال هستند، با استفاده از یک سایت مناسب می‌توانند کاربران بیشتری را جذب حوزه کاری خود نمایند. برای همین نیاز است تا سایت از ظاهری جذاب و چشم نواز برخوردار باشد تا کاربر تمایل بیشتری به استفاده از آن پیدا کند. بر همین اساس باید برای سایت از یک قالب یا تمپلیت مناسب استفاده شود. قالب سایت می‌تواند به صورت اختصاصی طراحی شده و یا از نوع آماده آن برای سایت استفاده شود. از آنجایی که امروزه قالب آماده سایت یا template بسیار فراگیر شده است، در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

قالب سایت چیست

 

قالب سایت چیست

 

قالب سایت یا همان تمپلیت (template)، در واقع به ظاهر سایت شما اشاره دارد. نقش قالب سایت را می‌توان مشابه دکور یک فروشگاه و ویترین یک مغازه در نظر گرفت. بدون شک ویترین و دکور یک فروشگاه نقش زیادی در جذب افراد بیننده دارد. برای همین است که قالب و پوسته سایت نیز اهمیت زیادی دارد و باید برای آن توجه و اهمیت زیادی قائل شد. در قالب سایت تمامی المان‌های ظاهری نظیر ستون، فونت نوشتاری، رنگ آمیزی و موارد دیگر مشخص خواهد شد. قالب سایت به دو صورت اختصاصی و آماده وجود دارد.

برای طراحی قالب سایت اختصاصی نیاز است تا یک فرد طراح حرفه‌ای سایت، این قالب را راه اندازی کند. اما در قالب آماده سایت نیازی به استخدام طراح حرفه‌ای سایت نبوده و می‌توان به راحتی از قالبهای آماده موجود در بازار برای سایت استفاده کرد.  با استفاده از قالب‌های از پیش ساخته شده، می‌توان هزینه کمتری برای طراحی سایت اختصاص داد و بودجه را در بخش‌های دیگری از کار استفاده کرد. برای یافتن پوسته template مناسب سایت خود، می‌توانید قالب را به همراه دسته‌بندی شغلی جستجو کنید. برای مثال اگر قصد راه اندازی سایت فروشگاهی دارید، می‌توانید به دنبال قالب سایت فروشگاهی باشید. قالب سایت آموزشی، قالب سایت شرکتی، قالب سایت پزشکی، قالب سایت خبری، قالب سایت شخصی و… از جمله قالبهای آماده هستند.

قالب آماده سایت رایگان

 

قالب آماده سایت رایگان

 

قالب‌های آماده با تمپلیت ابتدایی، معمولا به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرند. افرادی که به دنبال استفاده از قالب آماده سایت رایگان هستند، می‌توانند به راحتی این قالب‌ها را دانلود کنند و برای سایت خود استفاده نمایند. البته برخی از قالب‌های آماده به صورت پولی و با مبالغ منطقی نیز به فروش می‌رسند که نسبت به قالب‌های آماده از ارجحیت بیشتری برخوردارند. برای پیدا کردن قالب آماده سایت رایگان یا پولی، کافیست در اینترنت به جستجو بپردازید. همانطور که در بخش قبل نیز گفتیم، می‌توانید قالب را بر اساس نوع خدمات خود جستجو کنید تا بهترین نتایج برایتان نمایش داده شود. نتایج به دست آمده دارای تصویر پیش نمایش و دمویی از سایت هستند. با مشاهده دموی قالب سایت آماده، می‌توانید به راحتی یکی از آنها را برای سایت خود انتخاب یا خریداری نمایید.

قالب سایت آماده چه تفاوتی با قالب اختصاصی دارد؟

 

قالب سایت آماده چه تفاوتی با قالب اختصاصی دارد؟

 

همانطور که گفتیم پیش از هر چیزی نیاز است تا یک قالب مناسب برای سایت انتخاب شود. قالب سایت باید از صفحه‌بندی مناسبی برخوردار باشد و ظاهر جذاب و کاربرپسندی داشته باشد. برای همین نیاز است تا به نوع فونت و اندازه آن، فریم صفحات، رنگ‌بندی، گرافیک‌ها و … توجه شود. در صورتی که قصد استفاده از قالب سایت اختصاصی داشته باشید، باید این کار را به یک فرد متخصص و طراح بسپارید. این فرد با استفاده از زبان‌هایی چون HTML و CSS اقدام به پیاده‌سازی طرح و قالب مورد نظر خواهد کرد. اما در قالب آماده سایت دیگر نیازی به فرد متخصص و طراح نخواهد بود؛ چرا که در قالب آماده و تمپلیت رایگان تمامی کدها از قبل تعریف شده‌اند و تنها نیاز است تا تصاویر و متون دلخواه را در صفحه‌بندی آماده قرار داد.

به طور کلی تفاوت قالب آماده سایت با قالب اختصاصی را می‌توان در دو مورد خلاصه کرد: قالب سایت اختصاصی، باعث ایجاد یک طرح منحصر بفرد برای کاربر می‌شود؛ اما هزینه آن بیشتر خواهد بود. بنابراین در صورتی که قصد دارید در بودجه خود صرفه‌جویی کنید و هزینه کمی برای سایت بپردازید، بهتر است به سراغ template رایگان سایت بروید.

از تمپلیت رایگان برای سایت استفاده کنیم یا قالب اختصاصی؟

 

از تمپلیت رایگان برای سایت استفاده کنیم یا قالب اختصاصی؟

 

بسیاری از افراد با شناخت پوسته رایگان و قالب اختصاصی، در انتخاب آنها دچار تردید می‌شوند. در اینجا باید مزایای استفاده از قالب سایت آماده و قالب سایت اختصاصی را در نظر گرفت تا بتوان انتخاب درستی از میان آنها داشت. از مزایای قالب سایت آماده می‌توان به مواردی چون هزینه کم طراحی سایت، سرعت بالای راه اندازی سایت و سادگی در ایجاد و توسعه سایت اشاره کرد. در کنار مزایا، پوسته template آماده معایبی نیز دارد. از معایب قالب آماده می‌توان به عدم پوشش صد درصدی نیازهای فنی سایت، پرداخت هزینه جهت بروزرسانی و عدم امکان استفاده از برند شخصی در قالب سایت اشاره کرد. با توجه به این موارد می‌توانید تصمیم درستی در جهت انتخاب قالب آماده رایگان سایت یا قالب اختصاصی سایت داشته باشید.

6 نکته مهم در رابطه با انتخاب قالب سایت

در صورتی که در انتخاب قالب سایت دچار تردید هستید، بهتر است چند نکته در این رابطه را در نظر داشته باشید. با توجه به نکاتی که در ادامه اشاره خواهد شد، می‌توانید بهترین قالب آماده سایت یا قالب اختصاصی را برای سایت خود در نظر بگیرید.

  • توجه به نوع سایت: همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، قالب سایت بهتر است متناسب با نوع سایت باشد. قالب‌های سایت بر اساس هر شغلی دارای ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. برای مثال قالب سایت فروشگاهی با قالب سایت آموزشی یا شخصی تفاوت‌هایی دارد. برای همین در درجه اول به دسته شغلی سایت توجه داشته باشید و به ویژگی‌های مورد نظر برای قالب توجه کنید.

 

  • تعیین بودجه برای سایت: نکته دیگری که برای انتخاب قالب سایت باید در نظر داشته باشید، میزان بودجه است. در صورتی که از هزینه‌ قالب‌های اختصاصی سایت بر می‌آیید و قصد دارید قالبتان به طور اختصاصی طراحی شود، بهتر است به سراغ قالب اختصاصی بروید. اما اگر هزینه و بودجه‌ی کافی برای این کار ندارید، می‌توانید از قالب آماده سایت به طور رایگان یا پولی استفاده کنید. قالب آماده سایت پولی هزینه کمتری نسبت به طراحی قالب اختصاصی سایت دارد.

 

  • ارجحیت قالب سایت پولی نسبت به قالب سایت رایگان: در صورتی که قصد داشتید از قالبهای آماده سایت استفاده کنید، بهتر است به سراغ تمپلیت آماده پولی بروید. این templateها با اینکه نیاز به پرداخت هزینه دارند، اما سرعت ایجاد سایت را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. قالب آماده سایت پولی دارای مزایا و امکانات بیشتری نسبت به قالب سایت آماده رایگان است.

 

  • توجه به انعطاف پذیری قالب آماده سایت: اگر تصمیم به استفاده از قالب آماده سایت داشتید، به انعطاف پذیر بودن آن توجه کنید. انعطاف پذیری قالب آماده سایت به این معنا است که بتوان در آن رنگ، نوع نمایش و موارد دیگر را به راحتی تغییر داد. در صورتی که template سایت این امکان را نداشته باشد، باعث شباهت سایت با سایر سایت‌ها و عدم شخصی‌سازی در آن می‌شوند. توجه داشته باشید ظاهر سایت در ذهن بیننده تاثیر زیادی دارد و در صورت داشتن ظاهر جذاب، باعث ماندگاری سایت در ذهن کاربر می‌شود. در نتیجه قالب سایت با امکان سفارشی‌سازی بهترین گزینه برای انتخاب خواهد بود.

 

  • توجه به پشتیبانی قالب سایت: قالب سایتی که برای سایت خود در نظر می‌گیرید، بهتر است دارای خدمات پشتیبانی باشد. بسیاری از افراد جزو مبتدیان هستند و هنگام استفاده از قالب سایت نیاز به مشاوره و پشتیبانی پیدا می‌کنند. برای همین با وجود پشتیبان قالب سایت، می‌توان بسیاری از سوالات و مشکلات را به راحتی برطرف کرد.

 

  • توجه به بهینه بودن قالب سایت: هنگام استفاده از قالب آماده سایت و یا قالب اختصاصی، باید به سئو و بهینه بودن آن توجه داشته باشید. از آنجایی که قالب‌ها کدنویسی می‌شوند، در سئوی سایت تاثیر زیادی دارند. برای همین توجه به این مورد می‌تواند در رتبه بالاتر و بهتر دیده شدن سایتتان تاثیر داشته باشد.

جمع بندی

همانطور که ملاحظه کردید در این مطلب به بررسی قالب سایت (template) و اهمیت آن پرداختیم. قالب‌های سایت به صورت آماده یا اختصاصی در دسترس افراد هستند. در صورتی که بخواهید برای سایت خود از تمپلیت آماده سایت استفاده کنید، می‌توانید آنها را به صورت رایگان یا پولی از اینترنت دریافت نمایید. قالب سایت اختصاصی بر خلاف قالب آماده بوده و نیاز به یک طراح حرفه‌ای دارد. با توجه به نکاتی که در متن اشاره شد، می‌توانید بهترین انتخاب را از میان قالب سایت آماده و قالب اختصاصی داشته باشید.

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x