بررسی الگوریتم اینستاگرام در سال 2022 و تفاوت آن با الگوریتم 2021

بررسی الگوریتم اینستاگرام در سال 2022 و تفاوت آن با الگوریتم 2021

کاربرانی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام عضو هستند و از طریق آن کسب درآمد می‌کنند، حتما با الگوریتم‌های اینستاگرام تا حدودی آشنا هستند. اطلاع از الگوریتم‌های اینستاگرام باعث می‌شود تا کاربر بتواند استراتژی محتوای خود را متناسب با آن تنظیم کرده و از این طریق بتواند به موفقیت زیادی برسد. برای همین قرار است در این مطلب به بررسی الگوریتم اینستاگرام در سال 2022 بپردازیم و با تفاوت‌های آن نسبت به الگوریتم سال قبل آشنا شویم.

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام شامل مجموعه‌ای از قوانین و فرایندهای پردازشی است که منجر به تجربه منحصربفردی برای کاربران این شبکه اجتماعی می‌شود. این الگوریتم‌ها کدهای دستوری هستند که در برنامه‌نویسی پلتفرم Instagram نوشته شده‌اند و به هوش مصنوعی به کار رفته در آن اشاره دارند. در واقع الگوریتم اینستاگرام بر اساس یادگیری ماشین کار کرده و هوش مصنوعی در آن، داده‌های کاربران را از سرتاسر جهان تحلیل می‌کند. تحلیل داده‌های کاربران باعث می‌شود محتواهای نمایش داده شده برای کاربران متناسب با سلیقه و نیازشان از این شبکه اجتماعی پر مخاطب باشد. برای همین است که الگوریتم‌های اینستاگرام دائما در حال تغییر و بروزرسانی هستند و معمولا سالانه الگوریتم‌های جدیدی برای آن ارائه می‌شود.

الگوریتم اینستاگرام در سال 2022

 

الگوریتم اینستاگرام در سال 2022

زمانی که الگوریتم اینستاگرام در سال 2022 تغییر پیدا کرد، اتفاقات زیادی برای کاربران این شبکه اجتماعی رخ داد. با بروزرسانی الگوریتم اینستاگرام، از ابتدای سال 2022 تعداد بازدیدها، لایک‌ها و کامنت‌ها کاهش پیدا کرد. به طوری که تخمین زده شد فقط 10 درصد از مخاطبان هر صفحه قادر به دیدن پست‌ها هستند و مابقی قادر به مشاهده پست‌ها نیستند. دلیل آن هم این بود که تنها برخی از کاربران نسبت به پست‌ها واکنش نشان می‌دادند و همین امر موجب شد تا اینستاگرام پست‌های جدید را برای این دسته از افراد نمایش دهد. بنابراین طبق الگوریتم جدید اینستاگرام، پست‌ها برای افرادی به نمایش در می‌آید که برایشان اهمیت داشته باشد. آپدیت الگوریتم اینستاگرام باعث شد تا مدیریت شبکه اجتماعی اینستاگرام به سمت جدیدی سوق پیدا کند و افراد درصدد مدیریت بهتر پیج‌های کاری خود برآیند.

معیارهای الگوریتم جدید اینستاگرام چیست؟

الگوریتم هوشمند جدید اینستاگرام معیارهای زیادی دارد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌نماییم.

 • توجه به میزان علاقه و تعامل کاربران

الگوریتم اینستاگرام به تعامل مخاطب توجه ویژه‌ای دارد. شاید برایتان سوال باشد که هوش مصنوعی اینستاگرام چگونه قادر به تشخیص تعامل کاربران است؟ برای این کار هوش مصنوعی باید بتواند رفتارهای آینده و الگوهای رفتاری کاربران را تشخیص دهد. این کار هم از طریق بررسی نظرات یا همان کامنت‌ها، لایک‌ها، اشتراک‌گذاری پست‌ها و بازدیدها صورت می‌گیرد. همچنین مقدار ذخیره شدن پست‌ها در این معیار اهمیت زیادی دارد. زمانی که کاربر یک پست خاص را ذخیره می‌کند، در واقع به اینستاگرام در مورد علایق خود اطلاع می‌دهد.

 • توجه به محتواهای جدید و زمان ارسال پست

الگوریتم اینستاگرام قادر است پست‌های جدید را تشخیص دهد و بر اساس تعاملات، نسبت به نمایش آن اقدام نماید. بنابراین اگر کاربری در صفحه خود پست‌های جدیدی منتشر نکند ، تعامل مثبتی با صفحه برقرار نخواهد شد. هر پستی تاریخ انقضای خاصی دارد و پس از آن باید از پست جدیدی برای صفحه استفاده کرد. در غیر این صورت میزان بازدید پست‌ها کاهش پیدا کرده و مخاطبان کمتری قادر به مشاهده آن خواهند بود. پس اگر از محتواهای قدیمی پر بازدیدی برخوردار هستید، نباید از گذاشتن محتواهای جدید غافل شوید. پست‌های قدیمی پس از مدتی دیگر تعامل اولیه را از دست می‌دهند و در این زمان باید برای افزایش ریچ در اینستاگرام (افزایش بازدیدکنندگان)، اقدام به افزودن پست و محتواهای جدید کرد. برای همین است که جدید بودن محتواها، به یکی از معیارهای جدید الگوریتم اینستاگرام تبدیل شده است.

یک نکته مهم در این مورد این است که اگر قصد دارید بهترین نتیجه و تعامل کاربران را داشته باشید، باید بتوانید حداکثر میزان توجه و تعامل کاربران را در 30 دقیقه پس از ارسال پست به دست آورید. با این که این کار الزامی نیست؛ اما برای کسب بیشترین میزان تعامل لازم است.

 • توجه به علایق و عادات کاربر از طریق فعالیت او

زمانی که کاربر به پیج خاصی سر می‌زند و صفحات مشابه زیادی را دنبال می‌کند، در واقع دارد به اینستاگرام راجع به علایق خود گزارش می‌دهد. این عوامل باعث شده تا الگوریتم اینستاگرام بتواند درک بهتری از عادات و رفتارهای کاربر پیدا کند. در این زمان در صفحه اکسپلور کاربر  محتواهای مشابهی برای او به نمایش در می‌آید. حال این بستگی به کاربر دارد که از محتواهای نمایش داده شده، چه تعدادی را بازدید نماید.

نکاتی که باید راجع به الگوریتم جدید اینستاگرام بدانید

 

نکاتی که باید راجع به الگوریتم جدید اینستاگرام بدانید

 • برابری ویدئو و تصاویر در الگوریتم اینستاگرام:

 • برخی از کاربران اینستاگرام تصور دارند که ویدئوها نسبت به تصاویر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. برای همین به جای استفاده از تصاویر، بیشتر به دنبال کلیپ و ویدئو هستند. در صورتی که خود اینستاگرام اعلام کرده که ویدئوها و تصاویر هیچ تفاوتی با هم ندارد و از نظر الگوریتم اینستاگرام با هم یکسان هستند. تنها کاری که الگوریتم اینستاگرام انجام می‌دهد این است که محتوایی را به ما نمایش می‌دهد که کاربران زمان بیشتری برای مشاهده آن صرف کرده باشند. حال این محتوا می‌تواند از نوع ویدئویی و یا تصویری باشد. اما از آنجایی که محتواهای ویدئویی طولانی‌تر هستند و کاربران زمان بیشتری را برای آن صرف می‌کنند، بلدتر از تصاویر به چشم می‌آیند. بنابراین تفاوت میان ویدئو و تصاویر، تنها به خاطر رفتار کاربران است؛ نه به خاطر الگوریتم‌های اینستاگرام.
 • تاثیر منفی لایک و کامنت فیک در الگوریتم اینستاگرام:

 • الگوریتم اینستاگرام در سال 2021 قادر به تشخیص فالورهای فیک از فالورهای واقعی شد. از آنجایی که برخی از افراد به دنبال جمع کردن فالورهای فیک، لایک و کامنت فیک بودند، اینستاگرام هوش مصنوعی جدید خود را به گونه‌ای طراحی کرد که قادر به تشخیص آنها باشد. بنابراین برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید برای جذب فالورهای واقعی تلاش کرد و به دنبال ربات‌های لایک و کامنت فیک نبود.
 • تاثیر کامنت‌ها و پیام‌های درج شده:

 • کامنت‌ها نقش مهمی در نمایش پست‌ها دارند و نشان از تعامل کاربر با صفحه و پست می‌باشند. کامنت‌ها از نظر طولی هیچ فرقی با هم ندارند و برای همین ارزش یک کامنت تک کلمه‌ای با یک کامنت چند خطی کاملا برابر است.
 • عدم تفاوت بین اکانت‌ها:

 • برخی از افراد برای تغییر اکانت شخصی خود به بیزینسی تردید دارند و فکر می‌کنند این کار باعث افت پیجشان می‌شود. در صورتی که الگوریتم اینستاگرام مشخص کرد که اکانت‌های اینستاگرام هیچ تفاوتی با هم ندارند و Instagram هیچ تبعیضی میان آنها قائل نمی‌شود. بنابراین باید گفت که نوع اکانت در میزان نمایش محتوای کاربر تاثیری ندارد و افراد می‌توانند از پیج شخصی یا بیزینسی برای کسب و کار خود استفاده نمایند.

الگوریتم اینستاگرام 2022 برای بخش اکسپلور

شرایط اکسپلور اینستاگرام در سال 2022 نسبت به سالهای گذشته با تغییر مواجه شد. تغییری که در این بخش صورت گرفت این بود که کاربران علاوه بر هشتگ، قابلیت سرچ کیورد هم داشتند. در واقع با این کار محتوایی که به نمایش در می‌آید، صرفا بر اساس هشتگ نیست. اما برای نمایش پست‌ها در اکسپلور چه تغییراتی در الگوریتم اینستاگرام صورت گرفت؟ این الگوریتم قصد داشت تا بتواند در بخش اکسپلور، بهترین و مرتبط‌ترین پیشنهادات را به کاربران نشان دهد. برای همین اگر کاربران اینستاگرام محتواهای خوبی در صفحه قرار دهند و از هشتگ‌های مناسب و کپشن اصولی برای آن استفاده کنند، قادر به رسیدن به صفحه اکسپلور اینستاگرام خواهند بود. پس مهمترین عواملی که سبب رسیدن و دیده شدن پست‌ها در اکسپلور می‌شود، استفاده مناسب از هشتگ‌ها، میزان تعامل و کیفیت محتوا است.

چند راهکار برای دیده شدن در Instagram

 

چند راهکار برای دیده شدن در Instagram

 • استفاده از قابلیت‌های جدید اینستاگرام

سعی کنید زمانی که اینستاگرام قابلیت جدیدی را ارائه می‌دهد، از آن استفاده کنید.

 • استفاده از کامنت و کپشن‌های جذاب

از آنجایی که در الگوریتم جدید اینستاگرام 2022 توجه زیادی به بخش کپشن و کامنت‌ها شده است، بهتر است به این موارد توجه کنید. کپشن‌نویسی را به گونه‌ای انجام دهید که باعث جذب مخاطب و ترغیب او برای خواندن شود.

 • پیدا کردن بهترین زمان برای پست و استوری

از طریق ابزارهای آنالیز اینستاگرام، بیشترین زمانی که کاربران با شما تعامل داشته‌اند را پیدا کنید و در همان بازه زمانی اقدام به درج محتوای جدید نمایید.

 • استفاده از استیکرها و ابزارها در استوری

سعی کنید در استوری‌های خود علاوه بر استیکر، از ابزارهایی چون باکس سوال و Poll نیز استفاده نمایید.

 • عدم ویرایش و پاک کردن پست

در 24 ساعت اول پست‌ها را ویرایش نکنید. همچنین آنها را حذف و مجددا ارسال نکنید. این کار باعث آسیب به صفحه شما خواهد شد.

جمع بندی

اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب بوده که امروزه افراد زیادی در آن اقدام به راه‌اندازی کسب و کار کرده‌اند. برای اینکه بتوان در این شبکه اجتماعی بهترین نتیجه را بدست آورد، باید با الگوریتم‌های اینستاگرام آشنا بوده و طبق همان‌ها پیش رفت. همانطور که اشاره شد توجه به میزان تعامل کاربران، توجه به عادت و علاقه کاربران و زمان ارسال پست‌های جدید از جمله مواردی هستند که در الگوریتم‌های اینستاگرام به آنها توجه زیادی شده است.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x