تاثیر انیمیشن در طراحی تجربه کاربری اپلیکیشن

تاثیر انیمیشن در طراحی تجربه کاربری اپلیکیشن

در عصر تکنولوژی، انیمیشن جایگاه بالایی را در طراحی وب‌سایت و اپلیکیشن پیداکرده است. در گذشته انیمیشن‌‌ها با نماهای پر زرق و برق و مبالغه‌آمیز خود باعث خستگی چشم و کلافگی مخاطبان می‌شدند. اما امروزه طراحان انیمیشن با استفاده از فناوری‌های مدرن قادرند طرح‌هایی چشم‌نواز و جذاب برای کاربران ارائه نمایند.

انیمیشن چیست؟

جان‌بخشی یا انیمیشن، تکنیکی جهت قصه‌پردازی و تولید فیلم محسوب می‌شود. اساس تولید انیمیشن عکس‌برداری است، به این صورت که عکس‌ها به صورت فریم به فریم و پشت‌سرهم به حرکت درآمده و باعث ایجاد توهم حرکت می‌شوند.

طراحی حرکتی ( انیمیشن) از اجزای کلیدی طراحی UX محسوب می‌شود؛ زیرا می‌تواند بر تجربه کاربر با یک محصول تأثیر بسزایی بگذارد که در ادامه به توضیح اثرات آن، بیشتز خواهیم پرداخت:

 • جلب توجه کاربر

انیمیشن قادر است با کمک نمایش جلوه‌های بصری، توجه کاربر را به برنامه جلب کرده و او را ملزم به استفاده از نرم‌افزار بنماید.

 • قابلیت استفاده را افزایش می دهد

انیمیشن می‌تواند با ارائه بازخورد بصری، مانند نشان دادن اینکه یک عمل کامل یا یک صفحه بارگذاری شده است، قابلیت استفاده را افزایش دهد. طراحی حرکتی همچنین می تواند کاربر را در یک فرآیند راهنمایی کرده و استفاده از محصول را آسان تر کند.

 • معنا بخشی به برنامه

انیمیشن قادر است به یک اپلیکیشن معنا بخشیده و آن را سرگرم‌کننده‌تر و جذاب‌تر ارائه کند. این امر موجب ایجاد ارتباط بین کاربر و برنامه شده و میزان وفاداری او را ارتقاء می‌بخشد.

 • افزایش جلوه اپلیکیشن

انیمیشن می‌تواند زیبایی‌شناسی برنامه را تا حد زیادی بهبود بخشیده و جلوه‌ای مدرن به آن ببخشد و درنتیجه با جذب کاربران، میزان استفاده از اپلیکیشن را افزایش دهد.

 

انیمیشن چیست؟

بهترین روش‌ها برای استفاده از انیمیشن در طراحی UX

هنگام استفاده از انیمیشن در طراحی UX مهم است از روش‌های درست و موثر جهت جذب کاربر استفاده نماییم. برخی از بهترین شیوه‌ها برای استفاده از حرکت در طراحی UX عبارتند از:

 1. ساده انگاری برنامه: از استفاده غیرمعمول از انیمیشن و طرح‌های این چنینی پرهیز نمایید؛ زیرا زیاده‌روی در این امر برای کاربر طاقت‌فرسا خواهد بود و او را به سمت کنار گزاشتن برنامه سوق می‌دهد.
 2. استفاده هدفمند: استفاده از انیمیشن باید هدفمند بوده و جهت جذب کاربران انجام شود نه صرفا برای سرگرم کردن آنها.
 3. یکپارچه باشد: انیمیشن باید به طور مداوم و یکپارچه در سراسر برنامه استفاده شود تا یک تجربه منسجم را برای کاربران ایجاد نماید.
 4. تست و تکرار: آزمایش و تست انیمیشن، جهت اطمینان از موثر بودن آن در بهبود تجربه کاربر بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 

بهترین روش‌ها برای استفاده از انیمیشن در طراحی UX

اصول انیمیشن در تجربه‌کاربری UX

در قدم اول می‌بایست مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده و زبان حرکتی را به درستی در انیمیشن استفاده نمایید. در ادامه به معرفی ترفندهایی جهت تولید انیمیشن باکیفیت‌تر برای اپلیکیشن خواهیم پرداخت:

 • تولید انیمیشن معنادار: قرار دادن انیمیشن در صفحه ابتدایی اپلیکیشن بدون هیچگونه قصد و هدفی یکی از معمول‌ترین اشتباهات طراحان به‌شمار می‌رود. زیرا لزوما هرآنچه دارای زیبایی و جلوه است به تعاملات کاربر ارزش نمی‌بخشد. بنابراین انیمیشن تولیدی شما باید جذاب، متناسب با هدف برنامه و کارا باشد.
 • انتقال آهسته: اگر تمایل دارید برای فرایند انتقال‌ها از طراحی‌های حرکتی استفاده نمایید باید درنظر داشته باشید این انتقال می‌بایست به آرامی صورت بگیرد تا کاربر متوجه مراحل انتقال و بارگذاری شود.
 • حرکت حداقلی اشیا به صورت همزمان: هرگونه تحرکی در صفحه می‌تواند موجب جلب‌توجه کاربر شود، لذا ایجاد چندین حرکت همزمان باعث سردرگمی و گیجی کاربر شده و او را از برنامه دور خواهد کرد.
 • سرعت بهینه شده: زمان انتظار یکی از مهمترین گزینه‌های طراحی اپلیکیشن محسوب می‌شود. سرعت حرکات انیمیشن نباید انقدر کند باشد که کاربر را دچار خستگی و انتظار کند و نباید انقدر سریع باشد که کاربر متوجه تغییرات و فرایند عبور از مراحل نشود.

 

اصول انیمیشن در تجربه‌کاربری UX

سخن پایانی

استفاده از انیمیشن درتجربه کاربری یکی از اصول اولیه طراحی اپلیکیشن محسوب می‌شود که باعث به‌روز شدن و جذاب‌تر شدن برنامه نیز خواهد شد. لازمه طراحی یک اپلیکیشن به‌روز و پیشرفته، وجود یک تیم قوی و متخصص و آشنا به مراحل طراحی اپلیکیشن و همچنین بهره‌گیری بجا و رعایت شرایط استفاده از انیمیشن در طراحی برنامه‌های کاربردی می‌باشد. شرکت نیکراد وب متشکل از تیمی متبحر در زمینه‌ی طراحی وبسایت و اپلیکیشن می‌تواند برنامه‌هایی متناسب با هدف و کسب‌وکار سازمان شما را با استفاده از انیمیشن‌های مرتبط با برنامه، طراحی کند.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x