بک لینک چیست و چه اهمیتی در سئوی سایت دارد؟

بک لینک چیست و چه اهمیتی در سئوی سایت دارد؟

اگر در حوزه سئو دستی داشته باشید، حتما تا به حال واژه بک لینک به گوشتان خورده است. بک لینک (Backlink) یکی از واژه‌های بسیار پرکاربرد در دنیای بهینه‌سازی و سئوی سایت است. افرادی که دارای سایت هستند و قصد دارند آن را در زمینه سئو بهبود ببخشند، باید با این واژه به خوبی آشنایی داشته باشند. بک لینک به لینک‌هایی در سایر سایت‌ها گفته می‌شود که با کلیک روی آنها، کاربر به سایت ما هدایت می‌شود. در ادامه با بک لینک‌ و نقش آن در سئوی سایت بیشتر آشنا خواهیم شد.

تفاوت لینک‌سازی داخلی و خارجی چیست؟

لینک‌های سایت، به دو صورت داخلی و خارجی هستند. در لینک‌سازی داخلی یعنی از داخل سایت به صفحه‌ی دیگری از خود سایت لینک داده شده است. آدرس این لینک‌ها مشابه آدرس اصلی سایت بوده و تنها در انتهای آن ادامه مسیر اضافه شده است. لینک‌سازی داخلی سبب افزایش سرعت ایندکس شدن سایت می‌شود و در بهبود رتبه سایت تاثیر زیادی دارد. اما در لینک‌سازی خارجی، سایت‌هایی که به یکدیگر لینک می‌شوند متفاوت هستند. به عبارتی یکی از صفحات سایت شما، در سایت دیگری لینک داده شده است و کاربر با کلیک بر روی انکر تکست به سایت شما هدایت می‌شود. تاثیر لینک‌دهی خارجی بر روی سئوی سایت بسیار زیاد بوده و باید همواره مورد توجه قرار بگیرد. نکته‌ای که مهم است این است که برای لینک‌سازی خارجی باید به الگوریتم‌های گوگل توجه داشته باشید. برای مثال اگر در حال حاضر از تعداد زیادی لینک خارجی بی‌کیفیت و غیر مرتبط استفاده کنید، گوگل به سایت شما شک کرده و آن را پنالتی خواهد کرد. در حال حاضر چیزی که مهم است لینک‌سازی با کیفیت و مرتبط با سایت است. در زیر به یک توضیح مختصر راجع به لینک‌سازی خارجی اشاره می‌کنیم:

 • لینک‌سازی را با سایت‌های مرتبط انجام دهید. این یعنی اگر سایت شما در حوزه طراحی سایت است، نباید به یک سایت آموزش آشپزی لینک بدهید.
 • در یک بازه زمانی خاص، همواره به یک کلمه کلیدی لینک خارجی ندهید. برای این کار حتما از کلمات کلیدی هم خانواده و مرتبط هم استفاده کنید.
 • زمانی اقدام به لینک‌سازی کنید که سایت شما از نظر محتوا و رابط کاربری در سطح خوبی قرار گرفته است. در صورتی که سایت محتوای کم و غیر اصولی داشته باشد و لینک‌سازی شود، گوگل متوجه تقلب در آن شده و برای سایت جریمه در نظر می‌گیرد.
 • در نتیجه دادن لینک‌سازی عجله نداشته باشید و بدانید برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چند ماه منتظر بمانید.

بک لینک چیست؟

 

بک لینک چیست؟

به لینک یا پیوندی که از صفحه‌ای در یک سایت به سایت دیگر پیوند داده می‌شود، بک لینک گفته می‌شود. به زبان ساده اگر شخصی یک لینک از صفحه سایت شما را در سایت خود قرار دهد، شما یک بک لینک از آن سایت دریافت کرده‌اید. این عمل متقابلا نیز وجود دارد؛ یعنی شما هم می‌توانید یک لینک از صفحه سایت دیگری را در سایت خود قرار دهید و به او بک لینک دهید. از آنجایی که کاربران از طریق بک لینک‌ها وارد سایت می‌شوند، به آن لینک‌های ورودی نیز گفته می‌شود. خوب است بدانید شرایط بک لینک‌ها نسبت به گذشته تغییر زیادی پیدا کرده است. پیش از ظهور الگوریتم پنگوئن، سایت‌هایی که از تعداد بیشتری بک لینک برخوردار بودند، رتبه بالاتری در موتور جستجو دریافت می‌کردند. اما پس از ظهور الگوریتم پنگوئن گوگل، شرایط با گذشته فرق کرد و تنها بر روی کیفیت سایت لینک دهنده و مرتبط بودن موضوعات تمرکز شد. برای همین بک لینک گرفتن مسئله ساده‌ای نبوده و باید در انتخاب سایت‌ها دقت زیادی کرد. لازم به یادآوری است که بک لینک جزو دسته سئو خارجی سایت محسوب می‌شود.

دلیل اهمیت ساختن بک لینک چیست؟

 

دلیل اهمیت ساختن بک لینک چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که نشان از اهمیت ساخت بک لینک است. این دلایل عبارتند از:

 • ایندکس شدن سریع سایت

بک لینک‌ها باعث می‌شوند تا ربات‌ها، لینک سایت و صفحات شما را زودتر پیدا کنند. همین باعث می‌شود تا سرعت ایندکس شدن سایت افزایش پیدا کرده و جستجو و خزش سایت موثرتر انجام شود.

 • افزایش رتبه اصلی سایت

زمانی که سرعت ایندکس سایت افزایش پیدا کند، سبب بهتر شدن جایگاه و رتبه سایت در موتورهای جستجو می‌شود. به طور کلی هر چقدر سایت به طور طبیعی از سایت‌های دیگر بک لینک بگیرد، سایت از نظر سئو و جایگاه رشد خوبی خواهد کرد.

 • افزایش امکان دیده شدن

موتورهای جستجو و ربات‌های گوگل، بیشتر به بازدید صفحات مشهور و پربازدید می‌پردازند. برای همین اگر شما یک بک لینک از سایت یا صفحه پربازدید داشته باشید، احتمال دیده شدن آن توسط گوگل افزایش زیادی پیدا می‌کند. توجه داشته باشید اگر سایت شما بک لینکی در دیگر سایت‌ها نداشته باشد، پیدا کردن سایت شما توسط ربات‌های خزنده گوگل با دشواری همراه خواهد بود.

 • دریافت ترافیک بیشتر

زمانی که کاربران زیادی از طریق بک لینک وارد سایت می‌شوند، سبب بازدید بیشتر از سایت و بالطبع افزایش ترافیک سایت می‌شوند. در واقع هر چقدر تعداد کلیک سایت بیشتر شود، جایگاه سایت از نظر سئو بهبود پیدا می‌کند.

 • تاثیر بک لینک در سئو

تمام مواردی که در بالا اشاره شد، منجر به افزایش رتبه و جایگاه سایت می‌شوند و سایت را از نظر سئو بهبود می‌بخشند.

ویژگی‌های بک لینک خوب

برای تشخیص یک بک لینک خوب از بک لینک بی‌کیفیت، ملاک‌هایی وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

 • اعتبار سایت بالا: بک لینک‌ها اگر از سایت‌های قوی‌تری نسبت به سایت‌های ضعیف‌تر دریافت شوند، احتمالا اعتبار بیشتری با خود به همراه می‌آورند. منظور از اعتبار بیشتر این است که ترافیک ارگانیک سایت نیز بیشتر شود.
 • مرتبط بودن سایت: همانطور که گفته شد مرتبط بودن سایت‌های لینک شده به هم بسیار مهم است؛ چرا که مرتبط بودن باعث می‌شود تا کاربران بیشتری روی انکر تکست کلیک نمایند. منظور از مرتبط بودن سایت‌ها این است که اگر سایت شما در حوزه آموزش کامپیوتر است، با سایتی که در این حوزه تخصص دارد لینک‌‌دهی نمایید. یعنی می‌توانید به سایتی که در یکی از حوزه‌های کامپیوتری فعال است و یا در حوزه فروش قطعات کامپیوتری نقش دارد، لینک‌دهی نمایید. هر چقدر لینک‌دهی به سایت‌های مرتبط بیشتر باشد، ارزش آنها بیشتر خواهد بود.
 • ترافیک زیاد سایت: اگر از صفحه‌ای که ترافیک زیادی دارد لینک دریافت کنید، ترافیک بیشتری نسبت به صفحات کم ترافیک به سایت شما وارد می‌شود. این عمل باعث می‌شود تا شما یک بک لینک خوب داشته باشید و بتوانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.
 • جایگاه لینک در صفحه: به عنوان آخرین ملاک بک لینک خوب، باید به جایگاه و موقعیت لینک در صفحه توجه داشته باشید. منظور از موقعیت بک لینک این است که از آن در محتوای اصلی سایت استفاده شود و ترجیحا برای انکر تکست آن از فونت و رنگ متمایز استفاده گردد. این کار باعث می‌شود تا احتمال کلیک کاربران روی لینک بیشتر شود و اعتبار بیشتری دریافت نماید. از طرفی اگر لینک در فوتر سایت قرار داده شده و از رنگ و فونت مشابه با متن اصلی برای آن استفاده شود، احتمال کلیک بر روی آن بسیار کم می‌شود. بنابراین در کنار توجه به سایر ویژگی‌های بک لینک خوب، به محل قرارگیری آن نیز توجه داشته باشید.

مفهوم انکر تکست یا متن لینک

 

مفهوم انکر تکست یا متن لینک

تا به این جای مطلب چندین بار از واژه انکر تکست استفاده کردیم. اگر در رابطه با این اصطلاح اطلاعات زیادی ندارید، باید بگوییم که انکر تکست در حقیقت همان کلماتی هستند که بر روی آنها میتوان کلیک کرد. این کلمات یک بک لینک را تشکیل می‌دهند و معمولا رنگ یا فونتشان متمایز با دیگر متون است. گوگل معتقد است کلمات انکر تکست، بر روی رتبه‌بندی اثر دارند. اما طبق تحقیقات صورت گرفته، ارتباطی میان متن لینک و رتبه سایت دریافت کننده لینک وجود ندارد.

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو در چیست؟

بک لینک‌ها به دو دسته فالو و نوفالو تقسیم می‌شوند و نقطه مقابل هم هستند. لینک‌های فالو در واقع همان لینک‌هایی هستند که در سایت‌های دیگر قرار گرفته است. این لینک‌ها از سایت دیگر به مطلبی از سایت شما اشاره دارند و بر روی رتبه سایت تاثیر دارند. اما بیشتر لینک‌های نوفالو تاثیری روی رتبه دریافت کننده لینک ندارند. برای همین است که گفته می‌شود تمرکز خود را روی لینک‌های فالو بگذارید و وقت خود را برای لینک‌های نوفالو هدر ندهید. برای دریافت لینک فالو می‌توانید از راه‌هایی چون پست مهمان و رپورتاژ آگهی استفاده نمایید.

جمع بندی

بک لینک‌ها در دسته سئوی خارجی قرار دارند و تاثیر زیادی برای افزایش رتبه و جایگاه سایت دارند. برای همین باید به آنها توجه کرده و اصول بک لینک سازی خارجی را در آنها رعایت کرد. برای اینکه بک لینک با کیفیتی داشته باشیم و کاربران زیادی را از این طریق جذب سایت نماییم، باید به چند مورد مهم توجه داشته باشیم. مهمترین مورد این است که به تولید محتوای با کیفیت بپردازیم و تمام اصول مهم محتوانویسی را در آن رعایت نماییم. همچنین انتشار رپورتاژ آکهی و نوشتن پست مهمان نیز در این مورد تاثیر بسزایی دارد. برخی برای این کار اقدام به خرید بک لینک می‌کنند که این کار از نظر گوگل معتبر نبوده و سبب پنالتی شدن سایت می‌شود. بنابراین برای بک لینک حتما از روش‌های معتبر استفاده نمایید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x