اصول طراحی لندینگ پیج جذاب

اصول طراحی لندینگ پیج جذاب

لندینگ پیج یا صفحه فرود، یکی از دروازه‌های ورود بازدید کننده به سایت است و برای همین است که با نام نقطه فرود شناخته می‌شود. در واقع از آنجایی که این صفحات اولین صفحه‌ای هستند که بازدید کننده آنها را می‌بیند، به این نام شناخته شده‌اند. حال برای اینکه بتوان نظر بازدید کننده را در نگاه اول به خود جلب کرد، باید طراحی لندینگ پیج به شکل جذابی صورت بگیرد. در همین راستا قرار است در این مطلب به بررسی اصول طراحی لندینگ پیج جذاب بپردازیم و با موارد مهم در این زمینه آشنا شویم.

لندینگ پیج چیست؟

پیش از آنکه به سراغ اصول طراحی لندینگ پیج برویم، بهتر است با آن بیشتر آشنا شویم. لندینگ پیج (Landing Page) یک صفحه وب مستقل است که فرد پس از کلیک کردن بر روی لینک از طریق ایمیل، آگهی یا سایر فضاهای بازاریابی دیجیتالی، روی آن فرود می‌آید. هر استراتژی محتوایی باید شامل استفاده از صفحات فرود برای تبدیل ترافیک بیشتر و افزایش نرخ تبدیل باشد. برای همین است که لندینگ پیج اهمیت زیادی دارد و باید به طور هوشمندانه‌ای طراحی شود. در صورتی که این صفحه از جذابیت زیادی برخوردار نبوده و یا از دید کاربر غیر کاربردی به نظر آید، بازدید کننده آن را خیلی زود می‌بندد. در واقع این صفحه لندینگ است که باعث می‌شود کاربر اقداماتی را در این راستا انجام دهد و یا به طور کلی از کلیک بر روی لینک پشیمان شود. به یاد داشته باشید که هدف یک لندینگ پیج، جلب توجه کاربر است.

اصول مهم در طراحی لندینگ پیچ

 

اصول مهم در طراحی لندینگ پیچ

 

در این بخش به چند اصل اساسی که باید در طراحی لندینگ پیج مورد توجه قرار بگیرد، اشاره می‌کنیم.

  • ساده بودن طراحی

منظور از ساده بودن طراحی لندینگ پیج این است که کاربر با نگاه اول متوجه شود که چه چیزی مدنظر است. در واقع باید بین لندینگ پیج و هوم پیج تفاوت قائل شوید تا کاربر بتواند آنها را از هم تشخیص دهد. همچنین در این صفحه باید تنها یک لینک وجود داشته باشد و شامل لینک‌های جستجو متعدد نباشد. به علاوه اینکه هیچگونه تبلیغی از شبکه‌های اجتماعی نباید در این صفحه وجود داشته باشد. به طور کلی در طراحی لندینگ پیج نباید از المان‌هایی که منجر به حرکتی از سوی بازدید کننده که ربطی به واکنش مطلوب شما ندارد، استفاده شود. استفاده از لینک‌های متعدد و یا عوامل مزاحم در صفحه فرود، باعث می‌شود تا توجه بازدید کننده از هدف اصلی دور شود. با این حال بسیاری از طراحان در هنگام طراحی لندینگ پیج به این موضوع توجهی نکرده و این اشتباه را مرتکب می‌شوند. خوب است در این رابطه به یکی از تحقیقات منتشر شده اشاره کنیم. طی یک تحقیقات صورت گرفته در رابطه با لندینگ پیج‌ها، مشخص شد که بالاترین نرخ لیدسازی متعلق به صفحات فرودی است که درون آنها تنها یک لینک وجود دارد. اما با این حال تنها 14.8 درصد از این صفحات به این قانون توجه می‌کنند.

  • تعیین درست هدف

در طراحی لندینگ پیج باید هدف خود را به درستی و به طور واضحی مشخص کنید. برای مثال تعیین کنید که قصد دارید برای معرفی محصول جدید لندینگ پیج طراحی کنید و یا ارائه تخفیف جهت یکی از محصولات خاص؟ حال برای اینکه بتوانید در رابطه با تعیین هدف طراحی لندینگ پیج به خوبی عمل کنید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

ارتباط گیری با کاربر: برخی از صفحات فرود برای ارتباط با کاربر طراحی می‌شوند تا بتوانند از طریق آن کاربر را وادار به انجام کار خاصی نمایند. برای مثال پر کردن فرم و درج اطلاعات از جمله کارهایی است که میتوان از طریق لندینگ پیج، کاربر را به انجام آنها ترغیب کرد. با این کار میتوان به یک لیست بلندی از مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کرد تا در شرایط مورد نیاز از آنها استفاده کرد.

تبلیغ و فروش: یکی دیگر از اهداف طراحی لندینگ پیج، تبلیغ یا فروش یک محصول و خدمات خاص است. در این شرایط صفحه فرود شامل اطلاعاتی مربوط به کالا و خدمات سایت می‌باشد و با قرار دادن یک دکمه، مخاطب دعوت به خرید محصول می‌شود. در چنین صفحاتی باید از تصاویر اصلی محصول و همچنین توضیح کوتاهی راجع به آن استفاده شود.

راهنمای کاربر: علاوه بر دو مورد بالا، شاید لندینگ پیج تنها برای راهنمایی کاربر به صورت گام به گام طراحی شود. برای مثال شاید نیاز باشد تا به کاربر در رابطه با گشت و گذار در سایت و آشنا شدن با محصولات و خدمات، یک راهنما ارائه شود. این دسته از طراحی‌های لندینگ پیج، جزو موثرترین روش‌های بازاریابی دیجیتالی و اینترنتی به حساب می‌آید. برای همین شما هم می‌توانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید و به آشنا شدن بیشتر کاربران با محصولات و خدمات خود کمک نمایید.

  • محدود بودن CTA

 

محدود بودن CTA

 

CTA مخفف Call to Action است و به معنای اقدام به عمل می‌باشد. برای صفحات لندینگ پیج باید از CTA به تعداد درست استفاده کنید و از به کار بردن زیاد آن خودداری نمایید. در صورتی که در صفحه فرود چند CTA را به کار ببرید، بر روی نرخ تبدیل شما اثر منفی ایجاد شده و فرد نمی‌داند که بهتر است برای کدام عمل اقدام نماید. از این رو بهترین کار این است که هنگام طراحی لندینگ پیج، تنها از یک دکمه و یک درخواست به خصوص و شفاف استفاده کنید.

علاوه بر این، برای نوشتن CTA سعی کنید حتما از کلمات و عبارات کوتاه استفاده کنید. برای مثال عبارت “افزودن به سبد خرید”، می‌تواند برای صفحات فرودی که به قصد فروش محصول یا خدمات طراحی شده‌اند مناسب باشد. همچنین برای طراحی دکمه CTA، آن را در ابعاد بزرگ و با رنگ‌های شاخصی چون قرمز به کار ببرید. این رنگ‌ها می‌تواند سبب جلب توجه مخاطب شود و او را به کلیک بر روی دکمه ترغیب نماید.

  • چیدمان المان‌های لندینگ

شاید این موضوع برای بسیاری از افراد اهمیتی نداشته باشد؛ اما باید بدانید که محل درج هر یک از المان‌ها و ترتیب عناصر، در جذب مخاطب تاثیر دارد. در واقع شما باید لندینگ پیج را به گونه‌ای طراحی کنید که عناصر با اهمیت در بالای صفحه فرود قرار بگیرند. از آنجایی که مخاطب در زمان بارگیری صفحه معمولا بالای صفحه را مشاهده می‌کند، بهترین کار این است که در این فضا از عناصر و المان‌های مهم استفاده شود. توجه داشته باشید که لندینگ تنها در ظرف چند ثانیه می‌تواند بر روی مخاطب تاثیر بگذارد. بنابراین به این موضوع توجه کنید تا مخاطب بدون نیاز به اسکرول کردن صفحه بتواند از موارد مهم موجود در صفحه فرود مطلع شود.

  • استفاده از محتوای جذاب

 

استفاده از محتوای جذاب

 

مورد دیگری که از اصول مهم طراحی لندینگ پیج به حساب می‌آید، استفاده از محتوای جذاب است. محتوای صفحه فرود باید از اطلاعات مختصر و مفید برخوردار باشد. همچنین در عین کم و مختصر بودن، باید اطلاعات مورد نیاز را به کاربر منتقل کند و مفید باشد. برای اینکه بتوانید در صفحه لندینگ از محتوای مناسب و جذابی برخوردار شوید، بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • پیام مورد نظر خود را به گونه‌ای بنویسید که منجر به جلب احساسات مخاطب شود. در واقع باید به این موضوع توجه کنید که نوشتن محتوا باید مرتبط با تاثیر محصول یا خدمات بر روی زندگی مخاطب باشد. از این طریق می‌توانید بر روی مخاطب تاثیر بیشتری بگذارید.
  • برای نوشتن محتوای لندینگ پیج، از پاراگراف‌های کوتاه با عنوان اصلی و زیر عنوان استفاده کنید. نوشتن محتوا به این شکل باعث می‌شود تا کاربر بتواند در مدت کوتاهی کل متن را بررسی کند و بر روی چیزی که مدنظرش است تمرکز نماید.
  • در صورتی که لندینگ پیج را برای خدمات یا محصولات خود طراحی می‌کنید، بهتر است به جای معرفی ویژگی‌ها، بر روی مزایای آن تمرکز داشته باشید. به این صورت که به مشتری اعلام کنید که با خرید محصول، می‌توانند از چنین مزایایی بهره‌مند شوند.
  • برای نوشتن محتوای لندینگ پیج، از فونت مناسب و همچنین سایز صحیح استفاده کنید. سایز تیترها می‌تواند بر اهمیت موضوع تاکید داشته باشد.
  • بسیاری از کاربران برای کسب اطلاعات در رابطه با محصول یا خدمات، به مشاهده فیلم می‌پردازند. برای همین شما هم می‌توانید برای طراحی لندینگ پیج محصول خود، از یک ویدیوی کوتاه استفاده کنید. این ویدیو باید ارزش خرید محصول را نشان دهد و بیننده را درگیر خود کند.

جمع بندی

صفحه فرود یا لندینگ پیج، اولین صفحه‌ای است که کاربر از طریق تبلیغات، آگهی و یا ایمیل با آن مواجه می‌شود. این صفحه با صفحه هوم پیج فرق دارد و باید برای طراحی آن به نکات زیادی توجه شود. در این مطلب با اصول طراحی لندینگ پیج آشنا شدیم و به موارد مهمی در این زمینه اشاره کردیم. همانطور که اشاره شد، برای طراحی لندینگ پیج باید در ابتدا هدف اصلی خود را به خوبی مشخص کنید و سپس به سراغ طراحی بروید. در طراحی لندینگ باید سادگی را مدنظر داشته باشید و از به کارگیری CTAهای مختلف پرهیز نمایید. همچنین المان‌های موجود را در جای صحیح خود قرار دهید و به جذاب بودن محتوا نیز توجه داشته باشید. از دیگر اصول طراحی لندینگ پیج خلاقانه میتوان به انتخاب صحیح رنگ و ریسپانسیو بودن اشاره کرد. لازم به اشاره است که قیمت طراحی لندینگ پیج، بر اساس فاکتورهای اشاره شده متفاوت می‌باشد.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x