راه‌های افزایش امنیت اپلیکیشن موبایل

راه‌های افزایش امنیت اپلیکیشن موبایل

امروزه اپلیکیشن‌های موبایل به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی انسان‌ها تبدیل شده‌اند. پرداخت‌های مالی، خرید آنلاین، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و…. ازجمله کارایی‌های برنامه‌های کاربردی هستند. همچنین با افزایش استفاده از اپلیکیشن‌ها برای انجام امور مختلف، هکرها نیز به دنبال راه‌هایی برای نفوذ به این اپلیکیشن‌ها و سرقت اطلاعات کاربران هستند. ازاین‌رو، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های موبایل باید اقدامات لازم را برای افزایش امنیت نرم‌افزارهای خود انجام دهند.

چرا امنیت اپلیکیشن موبایل مهم است؟

هنگامی‌ که اپلیکیشن موبایل مورد نفوذ و هک قرار گیرد، ممکن است اطلاعات حساس کاربران از جمله اطلاعات شخصی، مالی، بانکی و حتی دسترسی به داده‌های حیاتی شرکت در معرض خطر قرار بگیرند و این امر می‌تواند منجر به خسارات مالی، ازدست‌رفتن اطلاعات شخصی و حتی سوءاستفاده از هویت کاربران شود.

راه‌های افزایش امنیت اپلیکیشن موبایل

توسعه‌دهندگان و طراحان اپلیکیشن موبایل جهت جلوگیری از سوءاستفاده و مورد تجاوز قرارگرفتن اطلاعات کاربران می‌بایست تدابیر امنیتی لازم و ضروری برای نرم‌افزارها در نظر بگیرند. به همین جهت در ادامه مطلب به معرفی تعدادی از راه‌های افزایش امنیت اپلیکیشن موبایل خواهیم پرداخت:

1. همکاری با یک تیم طراحی اپلیکیشن باتجربه

اولین قدم برای حفظ امنیت اپلیکیشن، سپردن صفر تا صد طراحی برنامه به تیمی ماهر و کاربلد در این زمینه است. طراحان باتجربه و باسابقه در زمینه طراحی اپلیکیشن موبایل می‌توانند ویژگی‌های امنیتی را مناسب نرم‌افزار موردنظر شما در نظر گرفته و پیاده‌سازی کنند و همچنین با آزمودن‌های متناوب اپلیکیشن، به تمامی باگ‌ها و نقاط ضعف امنیتی موجود در برنامه پی ببرند.

2. رمزگذاری کد منبع

طبق گزارشی از IT Pro Portal هشتاد و دو درصد از ورودهای غیرمجاز و آسیب‌های برنامه از طریق کدهای منبع آن اتفاق می‌افتد و به همین دلیل یکی از مهم‌ترین نکات حائز اهمیت در حفظ امنیت اپلیکیشن موبایل، رمزگذاری کد منبع است. درحالی‌که این روزها بسیاری از توسعه‌دهندگان به دلیل کم‌هزینه‌بودن از کد منبع‌باز استفاده می‌کنند، امکان شناسایی کدها و ورود غیرمجاز را برای هکرها فراهم می‌نمایند. پروتکل‌های رمزگذاری از روش‌های مختلفی برای تبدیل داده‌ها به فرمت رمزگذاری شده استفاده نموده و این کار باعث می‌شود که داده‌ها برای افراد غیرمجاز قابل خواندن نباشند. دو پروتکل رمزگذاری که به طور گسترده در اپلیکیشن‌های موبایل استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • HTTPS : HTTPS یک پروتکل امن است که برای رمزگذاری داده‌های منتقل شده از طریق اینترنت استفاده می‌شود. این پروتکل از گواهینامه‌های دیجیتال برای تأیید هویت سرور و رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌کند.
  • TLS : TLS یک پروتکل امن است که برای رمزگذاری داده‌های منتقل شده بین دو دستگاه استفاده می‌شود. این پروتکل از گواهینامه‌های دیجیتال برای تأیید هویت دستگاه‌ها و رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌کند.

3. استفاده از احراز هویت‌های چندمرحله‌ای

احراز هویت دومرحله‌ای یک روش امنیتی اضافی است که می‌تواند از دسترسی افراد غیرمجاز به اپلیکیشن جلوگیری کند. در این روش، علاوه بر واردکردن رمز عبور، کاربر باید یک کد تأیید را نیز از طریق پیامک یا ایمیل دریافت نماید.

4. ایمن کردن انتقال داده

جهت جلوگیری از شکستن حریم خصوصی و سرقت داده‌ها می‌بایست از اطلاعات حساسی که از مشتری به سرورهای پشتیبان ارسال می‌شود محافظت گردد.

توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از پشتیبانی از تونل‌های VPN یا SSL به‌راحتی اطمینان حاصل کنند که داده‌های کاربر در پشت اقدامات امنیتی سخت باقی می‌مانند و بدین ترتیب از داده‌ها در برابر سرقت محافظت می‌کنند.

5. جلوگیری از نشر اطلاعات کاربران

 

جلوگیری از نشر اطلاعات کاربران

 

کاربران هنگام استفاده از یک اپلیکیشن با دسترسی‌ها و مجوزهای ویژه‌ای موافقت می‌کنند که به صاحبان اپلیکیشن و کسب‌وکارها اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی و گوناگونی را می‌دهند. مسئولان برنامه و سازمان‌ها می‌بایست با پیروی از پروتکل‌های اخلاقی در زمینه حفظ اطلاعات محرمانه مشتریان و با کمک‌گرفتن از طراحان باتجربه در زمینه تأمین امنیت برنامه‌ها از نشر اطلاعات کاربران جلوگیری نمایند.

6. استفاده از جدیدترین تکنیک‌های رمزنگاری

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های رمزگذاری، کلیدهای امنیتی هستند. اگر داده‌ها را برای برنامه خود رمزگذاری می‌کنید، از ذخیره‌سازی کلیدهای امنیتی در مراکز داده محلی خودداری نمایید.

از طرفی بسیاری از الگوریتم‌های رمزنگاری محبوب مانند MD5 و SHA1 برای الزامات امنیتی امروزی ناکافی هستند؛ بنابراین، ضروری است که همیشه با آخرین فناوری الگوریتم امنیتی به‌روز باشید و در صورت امکان از روش‌های رمزگذاری مدرن مانند AES با رمزگذاری ۲۵۶ بیتی و SHA-256 برای هش استفاده کنید. درعین‌حال، شما همچنین باید آزمایش نفوذ دستی و مدل‌سازی تهدید را بر روی برنامه خود پیش از انتشار آن انجام دهید تا از ایمن بودن برنامه اطمینان حاصل نمایید.

 

7. حفظ امنیت APIها

 

حفظ امنیت APIها

 

API مجموعه‌ای از قوانین مختلف است که نحوه‌ی برقراری ارتباط اپلیکیشن‌ها با یکدیگر را تعیین و تعریف می‌کند. به عبارتی دیگر APIها به‌عنوان یک‌لایة واسطه میان اپلیکیشن و وب سرور قرار می‌گیرند.

APIها یا رابط کاربری برنامه‌نویسی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌ها محسوب می‌شوند و امکان ایجاد مشکلات امنیتی و نفوذ از طریق آنها بسیار زیاد است، به همین علت کنترل و حفظ امنیت APIها یکی از مهم‌ترین مراحل تأمین امنیت اپلیکیشن بشمار می‌رود.

8. حفظ امنیت Backend

سرورهای Backend باید تدابیر امنیتی برای محافظت در برابر حملات مخرب داشته باشند و ازآنجایی‌که مکانیسم‌های انتقال و احراز هویت APIها متفاوت هستند می‌بایست نسبت به تأیید APIها بر اساس پلتفرمی که قصد کدنویسی برای آن را دارید، اطمینان حاصل کنید.

9. به‌حداقل‌رساندن ذخیره‌سازی داده‌های حساس

در صورت امکان، تمهیداتی را در نظر بگیرید که اطلاعات محرمانه کاربر هرگز در دستگاه یا سرورهای شما ذخیره نشوند. زیرا ذخیره‌سازی غیرضروری داده‌های کاربران احتمال وقوع دزدی و هک را بیشتر می‌کنند؛ اما اگر مجبور به نگهداری و ذخیره آنها هستید نسبت به رعایت نکات ایمنی همچون رمزگذاری و استفاده از زنجیره‌های کلیدی اقدام نمایید.

10. به‌روزرسانی برنامه

به‌روزرسانی برنامه یکی از عوامل مهم جهت ارتقای ایمنی اپلیکیشن و همچنین جذب رضایت کاربران است. شما با درنظرگرفتن نظرات مخاطبین نرم‌افزار و به‌کارگیری آنها و همچنین استفاده از فناوری‌های بروز می‌توانید با هر بار آپدیت برنامه نسبت به حفظ ایمنی هرچه بیشتر آن اقدام نمایید.

 

به‌روزرسانی برنامه

سخن پایانی

لازمة داشتن یک اپلیکیشن پایدار و مخاطبین وفادار، اطمینان از میزان امنیت برنامه است؛ لذا سعی کنید هرگز به‌خاطر صرفه‌جویی در هزینه از کیفیت و میزان امنیت برنامه خود نکاهید؛ زیرا این کار می‌تواند موجب خسارات مالی و اعتباری جبران‌ناپذیری به شما و کسب‌وکارتان شود.

همچنین همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم کمک‌گرفتن از تیم‌های طراحی اپلیکیشن باسابقه و باتجربه در این زمینه همچون تیم طراحی نیکراد وب می‌تواند باعث اطمینان خاطر و ارتقای سطح اپلیکیشن شما شود.

 

 

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x