روشهای جذاب بودن تیتر در محتوا

یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در محتوا، تیترنویسی است. تیترنویسی حرفه‌ای و جذاب باعث می‌شود تا ارزش محتوا بیشتر شده و مخاطب ترغیب به خواندن مطالب شود. برای همین باید با باید و نبایدها و اصول تیتر نویسی به خوبی آشنا بوده تا بتوان تیترهای جذابی برای محتوا در نظر گرفت. تیترها باید از ویژگی‌های اصلی تیترنویسی استاندارد برخوردار باشند و بتوانند مفهوم اصلی را به خوبی به خواننده منتقل کنند. به دلیل اهمیت این موضوع، قرار است در این مطلب به 10 روش برای داشتن تیتر جذاب در محتوا اشاره کنیم و تکنیک‌های تیتر نویسی در سئو را بیان کنیم.

چرا تیتر نویسی در محتوا تاثیر زیادی دارد؟

 

چرا تیتر نویسی در محتوا تاثیر زیادی دارد؟

به گفته دیوید اگیلوی (اسطوره تبلیغات نویسی) تعداد افرادی که تیتر و عنوان‌های محتوا را می‌خوانند، 5 برابر کسانی هستند که کل محتوا را می‌خوانند. با توجه به این موضوع میتوان به اهمیت زیاد تیترها پی برد. تحقیقات نشان داده که حدود 80 درصد از مخاطبان تنها به خواندن تیترها اکتفا می‌کنند و تنها 20 درصد به خواندن کل متن می‌پردازند. البته این 20 درصد هم به دلیل تیترهای جذاب علاقمند به خواندن کل مطلب می‌شوند. بنابراین تیتر نویسی در جذب مخاطب و ماندن او در سایت تاثیر زیادی دارد و باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود. همین امر در سئوی سایت تاثیر مثبتی گذاشته و باعث بهبود آن می‌شود.

تکنیک‌ها و روش‌های تیترنویسی جذاب برای محتوا

 

تکنیک‌ها و روش‌های تیترنویسی جذاب برای محتوا

برای نوشتن تیتر جذاب باید به یک سری تکنیک‌ها و روش‌ها توجه کرد. در ادامه به بررسی این تکنیک‌ها و 10 روش برای داشتن تیتر جذاب و گیرا می‌پردازیم.

 • تیترنویسی به صورت سوالی

اولین تکنیک، مربوط به تیترنویسی سوالی با کلمات معروف است. معمولا زمانی که کاربر به دنبال موضوع خاصی است، در ذهنش با کلمات چیست و چگونه بیشتر درگیر است. برای همین میتوان از این موضوع استفاده کرده و تیترها را با سوالاتی چون “چیست” و “چگونه” مطرح کرد. برای مثال تیترهایی چون “سئو چیست؟”و “چگونه سئو سایت را افزایش دهیم؟” در جذب مخاطب تاثیر زیادی دارند. چرا که کاربرانی که به دنبال آشنایی با سئو و بهبود سئوی سایت خود هستند، به دنبال جواب چنین سوالاتی می‌باشند. بنابراین می‌توانید از این تکنیک هم برای تیتر اصلی و هم برای 1 الی 2 مورد از تیترهای داخل محتوا استفاده نمایید.

 • تکنیک نقشه ذهنی یا Mind Map

یکی دیگر از تکنیک‌های تیترنویسی در سئو، استفاده از تکنیک نقشه ذهنی یا Mind Map است. این روش شامل یک نمودار درختی بوده که برای سازماندهی ایده‌ها و افکار و همچنین کلمات کلیدی مهم استفاده می‌شود. برای استفاده از تکنیک نقشه ذهنی، باید در ابتدا اصلی‌ترین کلمه مورد نظر خود را روی صفحه نوشته و برای آن شاخه‌هایی مشخص کنید. در هر یک از این شاخه‌ها باید کلمات مرتبط با کلمه اصلی و یا ویژگی‌های کلی و مخاطبان و … را بنویسید. سپس یکی از شاخه‌ها که ارتباط نزدیکی با موضوع دارد را انتخاب کرده و برای آن زیرشاخه‌هایی با کلمات مرتبط با شاخه اصلی در نظر بگیرید. این کار را برای زیر شاخه‌ها ادامه دهید تا هر شاخه شامل دایره واژگان زیادی شود. در آخر می‌توانید با توجه به موضوع و کلمات مرتبط در یک شاخه، تیتر خود را انتخاب کنید. تیتر نهایی ترکیب مفهومی از واژه‌هایی است که در شاخه‌های متوالی انتخاب شده‌اند.

 • استفاده از اعداد و آمار در تیترنویسی

یکی دیگر از راه‌های نوشتن تیتر گیرا برای محتوا، استفاده از اعداد و آمار است. اعداد به شدت روی جذب مخاطب تاثیر دارند و باعث بهترین نتایج برای محتوا می‌شوند. برای مثال تیترهایی چون “10 گام مهم در سئوسازی سایت ” و یا “10 افزونه مهم برای وردپرس” از جمله تیترهایی هستند که باعث جذب مخاطب و ترغیب او برای خواندن مطلب می‌شوند. همچنین می‌توانید با استفاده از آمارهای موجود، تیترهای خود را جذاب‌تر کنید. در صورتی که قصد داشتید از این روش برای تیترنویسی استفاده کنید، حتما از اعداد رقمی به جای حروف استفاده کنید و حتی الامکان اعداد را در ابتدای تیتر قرار دهید. برای مثال تیتر “10 گام مهم در سئوسازی سایت” نتیجه بهتری نسبت به تیتر “سئوسازی سایت در 10 گام” دارد.

 • استفاده از زبان ساده به جای رسمی در تیتر نویسی

تیتر نویسی با زبان رسمی تاثیر بسیار کمی روی مخاطب دارد. بسیاری از افراد با مشاهده این تیترها حس راحتی ندارند و در برابر خواندن آن متن مقاومت می‌کنند. چرا که تصور دارند کل محتوا ممکن است با زبان کاملا رسمی نوشته شده باشد. برای همین جهت افزایش نرخ کلیک و بهبود سئوی محتوا، از تیترهای ساده استفاده کنید و زبان رسمی را فراموش کنید. در صورتی هم که در حوزه کاریتان تعداد کلمات تخصصی و عجیب زیاد است، از آنها برای نوشتن تیتر استفاده نکنید. استفاده از کلمات عجیب و پیچیده، باعث گیج شدن کاربر و عدم ترغیب او جهت خواندن محتوا می‌شود.

 • استفاده از آرایه اغراق در تیتر نویسی

یکی دیگر از کارهایی که برای داشتن تیتر جذاب در محتوا می‌توانید انجام دهید، برجسته کردن رویداد و کمی اغراق در آن است. برای مثال اگر موضوع مورد بحث شما سئوسازی سایت است، می‌توانید از تیتر “سئوی سایت در 1 روز!” استفاده کنید. همانطور که حتما می‌دانید سئوسازی امری زمان‌بر بوده و نیاز به یک پروسه چند ماهه دارد. برای همین با اغراق کردن در زمان انجام آن، می‌توانید توجه مخاطب را به خود جلب کنید.

 • استفاده از کلمات قدرتمند و محرک ذهن

بسیاری از کلمات از نظر روانشناسی محرک ذهن هستند و قدرت زیادی دارند. زمانی که مخاطب با این دسته از کلمات روبرو می‌شود، ذهنش جذب آن شده و باعث پاسخ احساسی در او می‌شود. بیشتر بازاریابان از این دسته کلمات استفاده می‌کنند تا بتوانند مشتریان را ترغیب به خرید محصول کنند. برای مثال کلماتی چون کمیاب، جادویی، شگفت انگیز، خارق‌العاده و غیره از جمله کلمات قدرتمند و تاثیرگذار به حساب می‌آیند. شما می‌توانید از این دسته کلمات نیز برای تیترنویسی استفاده کنید و باعث جذب بیشتر مخاطبان شوید.

 • استفاده از ابزارهای تیتر نویسی محتوا

در صورتی که به هیچ وجه قادر به انتخاب تیتر مناسب برای محتوای خود نبودید، می‌توانید از ابزارهای موجود در این مورد استفاده کنید. ابزارهایی چون Impact، HubSpot، SeoPressor و Protent از جمله ابزارهایی هستند که با وارد کردن کلمه کلیدی، به شما چندین تیتر ارائه می‌دهند. البته این ابزارها به صورت انگلیسی هستند و شما باید کلمه کلیدی را به صورت انگلیسی وارد کنید. پس از آن می‌توانید تیترها را به فارسی برگردانید و از بین آنها یکی را برای محتوای خود در نظر بگیرید.

 • ارزیابی کردن موفقیت تیتر در جذب مخاطب

یکی دیگر از کارهایی که برای تیتر جذاب تبلیغاتی می‌توانید استفاده کنید، ارزیابی موفقیت آن است. این یعنی پس از انتخاب تیتر ببینید که آیا واقعا تیتر می‌تواند باعث جذب مخاطب شود یا خیر. برای این کار می‌توانید از اطرافیان خود کمک بگیرید و تاثیر تیتر بر چندین نفر را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی هم که از سایت فروشگاهی برخوردار هستید و قرار است برای محصولات خود محتوا بنویسید، بهتر است این کار را با مشتریان خود انجام دهید.

 • ایجاد هیجان برای یادگیری در تیترنویسی

معمولا زمانی که کاربر به دنبال یک مبحث کلیدی است، علاقمند به یادگیری نکات و مباحثی راجع آن می‌باشد. زمانی که شما از هیجان یادگیری در عناوین خود استفاده کنید، باعث جذب مخاطب و تمایل او برای خواندن محتوا می‌شوید. برای همین سعی کنید از تکنیک هیجان یادگیری نیز برای تیترهای خود استفاده کنید و طوری نشان دهید که قرار است مطلب جدیدی را به دانش مخاطب خود اضافه کنید.

 • ارتباط‌گیری با مخاطب از طریق عناوین

به عنوان آخرین روش در تیترنویسی جذاب و موثر، برقراری ارتباط با مخاطبان را فراموش نکنید. ارتباط‌گیری با مخاطب یکی از اصول و روش‌های مهم تیترنویسی است و باعث جذب او می‌شود. برای این کار باید مخاطبان هدف خود را بشناسید و اطلاعات کاملی از پرسونای مخاطبتان داشته باشید. با این کار می‌توانید علایق و خواسته‌های او را شناسایی کنید و از دایره کلمات مناسب مخاطب هدف در تیترنویسی استفاده نمایید.

چند نکته دیگر در تیترنویسی جذاب برای محتوا

 

چند نکته دیگر در تیترنویسی جذاب برای محتوا

 • از شوخ طبعی برای عنوان‌ها استفاده کنید.
 • از حداکثر ظرفیت کاراکترها در تیترنویسی استفاده کنید و کلمات هدفمند را در آن به کار ببرید.
 • از دادن وعده‌های دروغ و ادعا در تیترها خودداری کنید.
 • حس کنجکاوی مخاطب را برانگیزانید.
 • خارج از الگوها و روال عادی بقیه حرکت کنید.
 • از جملات مثبت برای تیترنویسی استفاده کنید.

جمع بندی

در این مطلب به اهمیت تیترنویسی در محتوا پرداختیم و با 10 روش داشتن تیتر جذاب در محتوا آشنا شدیم. تیترهای جذاب در جذب مخاطبان تاثیر زیادی دارند و باعث افزایش نرخ کلیک و ترافیک سایت می‌شوند. برای همین با توجه به اصول تیترنویسی و تکنیک‌های صحیح آن، میتوان باعث بهبود سئوی سایت شد. بنابراین اگر در حوزه تولید محتوا مشغول به کار هستید، این تکنیک‌ها را در نظر داشته باشید و برای خلق عناوین جذاب و گیرا از آنها استفاده نمایید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x