محتوای تکراری چیست؟ نحوه برطرف کردن آن

محتوای تکراری چیست؟ نحوه برطرف کردن آن

محتوای تکراری به محتوایی اشاره دارد که دقیقا از یک منبع کپی شده و در جای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به محتواهایی که تقریبا همسان هستند هم تکراری گفته می‌شود. استفاده از محتوای تکراری بر روی سئوی سایت تاثیر منفی دارد و نباید مورد استفاده قرار بگیرد. برای همین بهتر است با محتوای تکراری به خوبی آشنایی داشته باشید و از نحوه برطرف کردن آن یا جلوگیری از آن به خوبی مطلع باشید. در این مطلب به بررسی این موضوعات پرداخته و با تاثیر محتوای تکراری بر سئوی سایت و همچنین جلوگیری از آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

محتوای تکراری (Duplicate content) به چه معناست؟

Duplicate content به محتوایی گفته می‌شود که در چندین URL در وب در دسترس است. از آنجایی که بیش از یک URL محتوای یکسانی را نشان می‌دهد، موتورهای جستجو نمی‌دانند که کدام URL را رده بالاتر در نتایج جستجو فهرست کنند. برای همین ممکن است هر دو URL را در جایگاه پایین قرار دهد. به عبارت دیگر میتوان محتوای تکراری یا کپی را محتوایی دانست که کلمه به کلمه آن از صفحه دیگری بر گرفته شده است و هیچ تغییری در آن رخ نداده است. البته از نظر گوگل به محتواهایی که تقریبا همسان هستند هم محتوای تکراری گفته می‌شود. برای همین باید به این موضوع توجه داشته باشید و از به کار بردن محتواهای عینا تکراری و یا محتواهایی که کمی بازنویسی شده‌اند، در سایت خود خودداری نمایید.

محتوای تکراری چگونه بر سئو تاثیر می‎گذارد؟

در صورتی که از حجم زیادی از محتواهای تکراری برای سایت استفاده کنید، بر روی رتبه بندی و جایگاه سایت خود در موتور جستجو گوگل تاثیر منفی ایجاد می‌کنید. در واقع گوگل علاقه‌ای به رتبه بندی محتواهای تکراری ندارد. طبق نظر خود گوگل: “گوگل تلاش زیادی می‌کند تا صفحاتی را با اطلاعات متمایز نمایش دهد.” طبق این گفته میتوان اینطور بیان کرد که گوگل تنها برای محتواهای یونیک و غیر تکراری ارزش قائل است و آنها را برای رتبه بندی سایت در نظر می‌گیرد. حال اگر در سایت خود از اطلاعات تکراری استفاده کنید، با سه مشکل مواجه می‌شوید:

  • ترافیک ارگانیک کمتر: همانطور که می‌دانید ترافیک ارگانیک یکی از موارد تاثیرگذار بر روی سئوی سایت است. منظور از ترافیک ارگانیک، بازدید کنندگانی هستند که از طریق نتایج ارگانیک موتور جستجو به بازدید از سایت می‌پردازند، نه از طریق تبلیغات پولی. حال اگر از محتواهای تکراری زیادی برای سایت استفاده کنید، موجب کمتر شدن ترافیک ارگانیک سایت می‌شوید. دلیل آن هم این است که گوگل نمی‌خواهد صفحاتی را که از محتوای کپی شده از منابع دیگر برخوردار هستند را رتبه بندی کند. حتی اگر در صفحات سایت خود از یک محتوای تکراری استفاده کنید، با این مشکل مواجه می‌شوید. چرا که گوگل نمی‌تواند تشخیص دهد کدام صفحه شما صفحه اصلی بوده و از این طریق در رتبه بندی صفحات با مشکل روبرو می‌شود.
  • پنالتی گوگل: گوگل عنوان کرده استفاده زیاد از محتواهای تکراری، می‌تواند منجر به پنالتی شدن سایت و جریمه یا حذف کاملشان شود. البته این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. اما با این حال یکی از مشکلاتی است که در صورت استفاده از محتوای کپی زیاد، ممکن است با آن روبرو شوید.
  • صفحات ایندکس شده کمتر: یکی دیگر از مشکلات و تاثیر محتوای کپی بر روی سئو، مواجه شدن با صفحات ایندکس شده کمتر است. این موضوع برای سایت‌هایی با صفحات زیاد، خصوصا سایت‌های فعال در زمینه تجارت بسیار مهم است. گاهی اوقات گوگل فقط رنک و رتبه محتوای تکراری را کاهش نمی‌دهد؛ بلکه از ایندکس کردن آن خودداری می‌کند. برای همین اگر در سایت خود صفحاتی دارید که ایندکس نمی‌شوند، شاید به خاطر استفاده از محتوای تکراری باشد.

روش‎‌های برطرف کردن محتوای تکراری

 

روش‎‌های برطرف کردن محتوای تکراری

 

در صورتی که در سایت خود از محتوای تکراری برخوردار هستید، بهتر است طبق روش‌های زیر آنها را برطرف کنید تا بتوانید به جایگاه و رتبه قابل قبولی در موتور جستجو دست پیدا کنید.

  • استفاده از 301 Redirects

فرض کنید در سایت خود سه مطلب مشابه با هم دارید که جزو مطالب Duplicate content به حساب می‌آیند. در این شرایط برای رفع مشکل محتوای تکراری، باید محتوایی که نسبت به محتواهای دیگر کامل‌تر است را نگه دارید و مابقی آنها را از بین ببرید. برای این کار باید از ریدایرکت کردن استفاده کنید. یعنی باید با استفاده از پلاگین Redirection در وردپرس یا سایر پلاگین‌ها، اقدام به ریدایرکت کردن محتوای قدیمی به محتوای جدید و کامل نمایید. ریدایرکت انواع مختلفی دارد که ریدایرکت 301 و 302 هر دو برای انتقال یک آدرس از سایت به آدرس دیگر به کار برده می‌شوند.

  • استفاده از تگ noindex

یکی دیگر از راهکارهای موثر برای بر طرف کردن محتوای تکراری، استفاده از تگ noindex است. تگ نوایندکس به موتور جستجو اعلام می‌کند که صفحه‌ای که تگ در آن قرار دارد، در صفحه جستجو به کاربران نمایش داده نشود. برای همین اگر از دو صفحه با محتوای تکراری برخوردار هستید، می‌توانید در یکی از آنها از تگ noindex استفاده کنید تا از این طریق در نتایج موتور جستجوی گوگل نمایش داده نشود.

  • استفاده از تگ canonical

راه دیگر استفاده از تگ کنونیکال canonical است. تگ canonical از انواع تگ لینک است که در head صفحه قرار می‌گیرد و آدرس بهترین نسخه از محتوا را به گوگل معرفی می‌کند. برای درک بهتر این تگ و تاثیر آن در برطرف کردن محتوای تکراری، بهتر است به یک مثال اشاره کنیم. فرض کنید شما محصولی با عنوان گوشی اپل دارید که محصول اصلی شما است. همچنین سه صفحه دیگر دارید که شامل گوشی اپل با مدل‌های مختلف هستند و مجبور به استفاده از یک محتوای یکسان در هر 4 صفحه می‌باشید. در این شرایط باید سه صفحه محصول اپل را به صفحه اصلی تگ canonical بزنید. با این کار به گوگل اطلاع می‌دهید که صفحه اصلی همان صفحه محصول اول است و باید محتوای سه صفحه دیگر نادیده گرفته شوند. با این کار دیگر با افت سئو و رتبه به خاطر استفاده از محتوای تکراری روبرو نخواهید شد.

  • حذف محتوای تکراری و یا آپدیت آن

در صورتی که با سایر موارد نتیجه نگرفتید، بهتر است محتوای تکراری را از صفحه حذف کنید و به جای آن از یک محتوای جدید و یونیک استفاده کنید. حال اگر صفحات به طور صد درصدی شبیه هم نیستند و دارای موضوعات مختلفی می‌باشند، بهتر است به آپدیت آنها بپردازید و یک محتوای یونیک و طولانی‌تر را به محتوای تکراری اضافه کنید.

چگونه از Duplicate content در سایت جلوگیری کنیم؟

 

چگونه از Duplicate content در سایت جلوگیری کنیم؟

 

در صورتی که به نکات زیر توجه داشته باشید، می‌توانید تا حدود زیادی از ایجاد محتوای تکراری در سایت جلوگیری کنید. در اینجا به چند مورد مهم در این زمینه اشاره می‌کنیم.

  • محتوای مشابه و همسان را تا حد ممکن کم کنید

در صورتی که در سایت خود از اطلاعات و محتواهای تکراری برخوردار هستید، بهتر است به سراغ آنها بروید و از طریق اضافه کردن محتوای یونیک و اختصاصی، سبب غیر تکراری شدن آن بشوید. این کار یکی از بهترین کارها برای جلوگیری از تشخیص محتوای تکراری توسط موتور جستجو است.

  • سیستم مدیریت محتوای سایت را به خوبی بشناسید

شاید برایتان جالب باشد که با شناخت سیستم مدیریت محتوای خود، می‌توانید تا حدودی از ایجاد صفحات تکراری در سایت جلوگیری کنید. برای مثال در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، بخشی با عنوان بایگانی نویسنده‌ها و بایگانی طبق تاریخ وجود دارد که در صورتی که به خوبی مدیریت نشوند، می‌توانند سبب ایجاد صفحات تکراری در سایت شوند.

  • از نشر مطالب کوتاه و ناقص خودداری کنید

صفحاتی که از محتوای ناقص و کوتاه برخوردار هستند نه تنها از دید کاربران مفید نیستند، بلکه ممکن است توسط موتور جستجو به عنوان صفحه با محتوای تکراری شناسایی شوند. برای همین حتما برای موضوعات مورد نظر خود در سایت از محتواهای کامل و جامع استفاده کنید. اگر هم مجبور به انتشار چنین محتوایی شدید، برای جلوگیری از خزش موتور جستجو پیش از تکمیل شدن، از تگ noindex استفاده کنید.

نحوه تشخیص محتواهای تکراری در سایت

در صورتی که از تکراری بودن محتواهای سایت خود مطمئن نیستید، می‌توانید از ابزارهای موجود در این زمینه استفاده نمایید. ابزارهایی چون siteliner از جمله ابزارهایی هستند که از طریق آنها میتوان به بررسی سایت و محتوای تکراری در آنها پرداخت. برای استفاده از این ابزار باید آدرس سایت خود را در کادر مربوطه وارد کنید و صبر کنید تا پردازش سایت به اتمام برسد. در صورتی که محتواهای تکراری یا مشابه در سایت داشته باشید، برای شما به نمایش در می‌آید. علاوه بر این از طریق سایت copyscape نیز می‌تواید به این موضوع پی ببرید که چه سایت‌هایی از محتوای شما کپی برداری کرده‌اند.

جمع بندی

محتوای تکراری به محتوایی اشاره دارد که عینا تمام آن از یک منبع کپی شده و در سایت دیگری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. حتی مطالبی که شبیه به محتواهای دیگر هستند و کمی بازنویسی شده‌اند نیز جزو محتواهای تکراری به حساب می‌آیند. استفاده زیاد از محتواهای تکراری بر روی جایگاه سایت و سئوی آن تاثیر منفی دارد و نباید مورد استفاده قرار بگیرد. برای اینکه محتوای تکراری را از سایت برطرف کنید، می‌توانید از روش‌هایی چون ریدایرکت کردن، استفاده از تگ noindex، استفاده از تگ canonical و حذف یا آپدیت محتوا استفاده نمایید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x