کیورد استافینگ چه تاثیری روی سئوی سایت دارد؟

کیورد استافینگ چه تاثیری روی سئوی سایت دارد؟

یکی از مواردی که در تولید محتوا اهمیت دارد، استفاده از کلمات کلیدی به تعداد مناسب است. زمانی که از این کلمات به طور بیش از حدی در محتوا استفاده شود، تاثیرات منفی بر روی محتوا و همچنین سئو گذاشته می‌شود. استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در محتوا، کیورد استافینگ نامیده می‌شود. حال باید دید این مورد چه تاثیری بر روی سئوی سایت دارد. آیا تنها سبب تاثیرات منفی بر روی سایت شده و یا میتوان از آن استفاده مثبتی نیز کرد. در ادامه به تمام این موارد پرداخته و با Keyword stuffing بیشتر آشنا می‌شویم.

کیورد استافینگ چیست؟

کیورد استافینگ (Keyword stuffing) از ترکیب دو کلمه کیورد و استافینگ ساخته شده است. در اینجا Keyword به معنای لغت یا همان کلمه کلیدی و stuffing به معنای پر کردن است. این یعنی اصطلاح کیورد استافینگ به استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در متن اشاره دارد. در سال‌های گذشته گوگل بر روی کلمات کلیدی در متن تمرکز زیادی داشته و تکنیک کیورد استافینگ یک راه مناسب برای رسیدن به جایگاه بالا بود. برای مثال گوگل برای محتوای 1000 کلمه‌ای که در حدود 60 بار از کلمه کلیدی استفاده می‌کرده است، ارزش بالایی قائل شده و رتبه خوبی را به آن اختصاص می‌داد. اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده و استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در رتبه سایت تاثیر مثبتی ندارد. این موضوع از زمانی به وجود آمد که الگوریتم‌های گوگل مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس خوار و الگوریتم فلوریدا ارائه شدند. با ارائه این الگوریتم‌ها نه تنها استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی دیگر کارساز نبود، بلکه سبب آسیب به محتوا و رتبه آن می‌شدند. برای همین است که امروزه تکنیک کیورد استافینگ یک اسپم محسوب شده و باید به آن توجه زیادی شود. پس به طور خلاصه تکنیک Keyword stuffing به استفاده از کلمات کلیدی زیاد در محتوا و متا تگ‌ها اشاره دارد. این تکنیک راهی برای افزایش مصنوعی رتبه صفحه در نتایج جستجو و ایجاد ترافیک بیشتر در سایت بوده است. کیورد استافینگ در حال حاضر یک تکنیک غیر اخلاقی و غیر اصولی در سئوی سایت محسوب شده و اغلب برای ایجاد ترافیک به سایت‌های جعلی یا مخرب استفاده می‌شود. بنابراین برای این که دچار تاثیرات منفی این تکنیک نشوید، باید به چگالی کلمه کلیدی Keyword Density توجه کرده و آن را در تعداد مناسب به کار ببرید.

نظر گوگل راجع به Keyword stuffing

 

نظر گوگل راجع به Keyword stuffing

 

اگر برایتان سوال است که آیا کیورد استافینگ می‌تواند سبب موفقیت سایت شود یا خیر، بهتر است به نظر گوگل راجع به این تکنیک توجه کنید. گوگل در صفحه developers خود راجع به این موضوع اینطور بیان کرده است که بمباران کلمه کلیدی سبب شده تا کاربر تجربه منفی نسبت به سایت شما به دست آورد. برای همین بهتر است به جای روی آوردن به تکنیک کیورد استافینگ، به تولید محتوای ارزشمند و کاربرپسند روی بیاورید. با توجه به این مطلب مشخص می‌شود که گوگل نسبت به تکنیک کیورد استافینگ، نظر منفی دارد و آن را عامل موفقیت سایت نمی‌داند. البته طبق نظر برخی از سئوکاران، در تمام موارد نباید به نظر گوگل اعتماد کرد! برای مثال گوگل عنوان کرده بود که به هیچ عنوان خودتان اقدام به لینک سازی برای ساخت بک لینک نکنید. در صورتی که ساخت بک لینک موثر، یکی از راه‌های مناسب برای افزایش رتبه سایت است. اما در رابطه با تکنیک کیورد استافینگ بهتر است به نظر گوگل اعتماد کرده و از به کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی در متن خودداری کرد.

نمونه‌های کیورد استافینگ در متن

اگر برایتان سوال است که تکنیک کیورد استافینگ چگونه در متن ایجاد می‌شود، بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • زمانی که از کلمات و عبارات کلیدی به طور غیر ضروری در متن استفاده شده و تکرار شوند.
 • زمانی که کلماتی که به متن زمینه ارتباطی ندارند، به آن افزوده شوند.
 • زمانی که از یک گروه همسان از کلمات کلیدی در بخش‌های مختلف متن استفاده شود.
 • زمانی که از کلمه کلیدی بی‌ربط با عنوان صفحه در متن استفاده شود.

برای اینکه از تاثیر منفی این تکنیک بر روی سایت خود جلوگیری کنید، بهتر است به چگالی کلمه کلیدی توجه داشته باشید. چگالی کلمه کلیدی برابر است با تعداد کلمات متن تقسیم بر تعداد تکرار کلمه کلیدی مورد نظر در متن. حال اگر عدد چگالی در حدود 2 درصد باشد، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از تاثیرات منفی کیورد استافینگ است.

کیورد استافینگ پنهان چیست؟

 

کیورد استافینگ پنهان چیست؟

 

زمانی که از کلمات کلیدی به طور مشخص در متن استفاده شود و کاربر آنها را مشاهده نماید، کیورد استافینگ کاملا مشهود است. اما یک نوع دیگر از این تکنیک وجود دارد که از دید کاربر پنهان است. در این روش کلمات کلیدی به گونه‌ای به کار برده می‌شوند که کاربر متوجه وجود آنها در صفحه نمی‌شود. اما چگونه؟ اغلب افراد برای استفاده از کیورد استافینگ پنهان، از یکی از روش‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • کلمه کلیدی را با رنگ پس زمینه به کار برده تا هنگام خواندن توسط کاربر از دید او پنهان بماند. در این زمان کلمه کلیدی تنها برای ربات‌های موتورهای جستجو به نمایش در می‌آید.
 • راه دوم هم این است که از کلمه کلیدی در کد صفحه، متن‌های Alt، تگ‌های متا و تگ‌های کامنت استفاده می‌کنند که این روش نیز از دید کاربر پنهان است.

برخی افراد و شرکت‌ها تصور دارند با استفاده از کیورد استافینگ پنهان می‌توانند به رتبه‌های خوبی برسند. در صورتی که اینطور نبوده و کیورد استافینگ از هر نوعی که باشد (آشکار یا پنهان)، بر روی سئو تاثیر گذاشته و سبب کاهش رتبه و جایگاه سایت می‌شود.

نحوه استفاده درست از کلمات کلیدی و دوری از کیورد استافینگ

برای اینکه به رتبه‌های بالاتری دست پیدا کنید، بهتر است به جای استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، بر روی بهینه‌سازی و استفاده صحیح از آنها تمرکز داشته باشید. بر این اساس باید کلمات کلیدی را تنها به تعداد مورد نظر و در بخش‌های منطقی به کار ببرید. در واقع طبق نظر گوگل باید بر روی تولید محتوای سودمند و ارزشمند تمرکز کنید و به سراغ روش کیورد استافینگ برای استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی نروید. حال برای اینکه از کیورد استافینگ جلوگیری شده و بر روی چگالی کلمات کلیدی تمرکز داشته باشید، بهتر است به نکات زیر توجه نمایید:

 • انتخاب یک کلمه کلیدی هدف برای هر صفحه از سایت

برای سئو کردن هر یک از صفحات سایت، باید یک کلمه کلیدی هدف را برای آن مشخص کنید. کلمه کلیدی اصلی باید با موضوع و محتوای صفحه ارتباط داشته باشد. همچنین اگر قصد دارید در این صفحه رقابت بهتری با رقبای خود داشته باشید، لازم است به سراغ کلمه کلیدی بروید که رقابت زیادی بر سر آن وجود نداشته باشد. پس از تعیین کلمه کلیدی برای یک صفحه، آن را به عنوان کلمه کلیدی اصلی برای سایر صفحات در نظر نگیرید.

 • نوشتن محتوا بیش از 300 کلمه

برای ترغیب موتورهای جستجو و رسیدن به جایگاه بالا، لازم است که محتوا بیش از 300 کاراکتر باشد. نوشتن محتوای طولانی و مفید باعث می‌شود تا کاربران به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنند. برای همین اگر محتوایتان طولانی بوده و کیفیت خوبی داشته باشد، احتمال اینکه به رتبه‌های بالاتر برسد زیاد خواهد بود.

 • توجه به چگالی کلمات کلیدی

 

توجه به چگالی کلمات کلیدی

 

همانطور که اشاره کردیم، توجه به چگالی کلمات کلیدی بسیار مهم است. بر این اساس باید از کلمات کلیدی هدف به طور طبیعی و با فواصل منطقی استفاده کنید. همچنین باید آنها را به طور هماهنگ در کل متن به کار ببرید. در صورتی که چگالی کلمه کلیدی حدود 2 درصد باشد، می‌توانید از رخداد کیورد استافینگ جلوگیری کرده و از این طریق به رتبه خوبی برسید.

 • به کارگیری کلمات کلیدی در بخش‌های مختلف صفحه

برای اینکه بتوانید صفحه خود را از نظر سئو بهبود ببخشید، بهتر است کلمه کلیدی را در بخش‌هایی چون عنوان برگه، تگ عنوان، توضیحات متا، اولین پاراگراف متنی، تگ Alt یکی از تصاویر، حداقل در یکی از تیترهای فرعی و در انتهای متن به کار ببرید. با استفاده از این تکنیک‌ها، سیگنال‌های مثبتی به موتورهای جستجو ارسال شده و سبب جلب توجه آنها می‌شود.

 • استفاده از کلمات کلیدی ثانویه هم معنی و طولانی

یکی دیگر از راهکارها برای جلوگیری از کیورد استافینگ و جلوگیری از تکرار کلمه کلیدی اصلی، استفاده از کلمه کلیدی ثانویه است. بر این اساس باید از کلمات کلیدی ثانویه، یعنی کلمات کلیدی مترادف با کلمه اصلی استفاده کنید. همچنین اگر از کلمات Long-tail استفاده کنید، باعث تقویت صفحه شده و رتبه‌بندی سایت بهتر صورت می‌گیرد.

جمع بندی

در این مطلب به یکی از مباحث مهم در سئو، یعنی کیورد استافینگ پرداختیم. همانطور که اشاره کردیم کیورد استافینگ به تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متن اشاره دارد. زمانی که از کلمات کلیدی به طور زیادی در یک صفحه استفاده کنید و چگالی کلمات کلیدی را رعایت نکنید، کیورد استافینگ رخ می‌دهد. این کار نه تنها برای سایت شما سودی ندارد، بلکه سبب عواقب و تاثیرات بدی بر روی سئوی سایتتان می‌گردد. از این رو بهتر است به نکات اشاره شده در متن راجع به نحوه صحیح استفاده از کلمات کلیدی توجه کنید و از این طریق از کیورد استافینگ دوری کنید.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x