پنالتی گوگل چیست و چطور آن را تشخیص دهیم؟

پنالتی گوگل چیست و چطور آن را تشخیص دهیم؟

برای افزایش رتبه سایت و رسیدن به جایگاه‌های بالای گوگل، راه‌های زیادی وجود دارد. برخی از این راه‌ها، کاربردی و مجاز و برخی دیگر غیر مجاز و غیر معمول هستند. در صورتی که افراد برای افزایش رتبه سایت خود از راه‌های غیر مجاز و غیر معمول استفاده نمایند، گوگل آنها را جریمه خواهد کرد. جریمه شدن سایت به این دلایل را پنالتی شدن سایت می‌گویند. در واقع پنالتی سایت یا گوگل پنالتی، نتیجه استفاده از روش‌های غیر مجاز در سئوی سایت است و بیشتر شامل سئوی کلاه سیاه می‌شود. بنابراین افراد صاحب سایت باید با دلایل پنالتی شدن سایت آشنایی داشته باشند و مانع از پنالتی سایت خود شوند. در این مطلب قصد داریم تا با گوگل پنالتی بیشتر آشنا شویم و راه‌های رفع آن را نیز بررسی نماییم.

گوگل پنالتی چیست؟

 گوگل پنالتی چیست؟ 

 

زمانی که گوگل مجازات و جریمه‌ای را برای سایت در نظر بگیرد، به اصطلاح سایت توسط گوگل، پنالتی شده است. این جریمه‌ها به این خاطر هستند که محتوای سایت با استراتژی‌ها و قوانین خاص گوگل مطابقت نداشته و گوگل آنها را تشخیص داده است. در واقع سیستم اشکال‌یابی گوگل، یک سیستم گسترده بوده که توسط شرکت Google پایه‌ریزی شده است. طبق این سیستم اگر سایتی اقدام به نقض قوانین وضع شده کرده و تلاش کند آنها را زیر پا بگذارد، با جریمه و پنالتی گوگل مواجه می‌شود. از این رو سایت‌هایی که از روش سئوی کلاه سیاه برای افزایش رتبه و جایگاه سایت خود استفاده می‌نمایند، قطعا با پنالتی گوگل مواجه می‌شود. برای همین است که گفته می‌شود صاحبان سایت حتما باید از جرایم و قوانین اصلی گوگل آشنایی داشته باشند و سعی کنند با دوری از آن، مانع از پنالتی شدن سایت خود شوند. پنالتی و جریمه گوگل، منجر به افت رتبه سایت در موتور جستجو شده و همین سبب کاهش چشمگیر بازدیدهای کاربران از سایت می‌شود.

چه سایت‌هایی در هدف جریمه و پنالتی گوگل قرار دارند؟

 

چه سایت‌هایی در هدف جریمه و پنالتی گوگل قرار دارند؟

 

از نظر اینکه جرایم گوگل چه کسانی را هدف قرار می‌دهد، میتوان به دو نوع سایت زیر اشاره کرد:

  • سایت‌هایی که از روش‌های غیر معمول و غیر مجاز برای افزایش جایگاه استفاده می‌کنند

بیشترین جریمه‌های گوگل شامل سایت‌هایی می‌شود که از روش‌های غیر مجاز و غیر واقعی برای کسب رتبه بهتر استفاده می‌کنند. بیشتر این روش‌ها جزو روش‌های سئوی کلاه سیاه هستند. گوگل طبق الگوریتم‌های هوشمند خود، می‌تواند این روش‌ها را شناسایی کرده و سایت هدف را تشخیص دهد. با تشخیص گوگل، سایت مشمول جریمه و پنالتی می‌شود. در صورتی که میزان تخلف‌های سایت بیش از حد باشد، سایت برای مدت کوتاه و یا حتی برای همیشه از نتایج جستجوی موتور گوگل حذف می‌شود. پس اگر سایتتان ارزش زیادی برایتان دارد، از به کارگیری روش‌های سئو کلاه سیاه خودداری نمایید.

  • سایت‌هایی که از روش‌های غیر اخلاقی برای آسیب به رقبای خود استفاده می‌کنند

گروه دوم که ممکن است در معرض جریمه و پنالتی گوگل قرار بگیرند، افرادی هستند که با کمک روش‌هایی اقدام به آسیب جایگاه و رتبه سایت‌های رقیب می‌نمایند. متاسفانه افراد زیادی هستند که از این روش استفاده می‌کنند تا با کاهش رتبه و جایگاه سایت رقیب، رتبه سایت خود را افزایش دهند. از آنجایی هم که روش‌های مختلفی برای آسیب به سایت‌ها وجود دارد، تشخیص آنها توسط گوگل با دشواری همراه است. برای همین اگر گوگل سایتی را در این زمینه تشخیص دهد، بلافاصله آن را پنالتی کرده و جریمه سختی برای آن در نظر می‌گیرد.

بررسی اقداماتی که منجر به پنالتی شدن سایت می‌شوند (و روش رفع آنها)

 

بررسی اقداماتی که منجر به پنالتی شدن سایت می‌شوند (و روش رفع آنها)

 

در ادامه به بررسی اقداماتی که منجر به پنالتی گوگل می‌شود، اشاره می‌نماییم.

  • نمایش محتوا به شرط ثبت نام یا خرید اشتراک

در صورتی که سایت محتوای خود را به طور کامل به گوگل نشان دهد، اما تنها بخشی از آن برای کاربران قابل مشاهده باشد، گوگل جریمه برای آن در نظر می‌گیرد. این سایت‌ها معمولا پس از ورود کاربر به سایت، به او پیغام ثبت نام یا خرید اشتراک جهت نمایش کامل محتوا می‌دهند. این مورد با سیاست‌های گوگل مطابقت نداشته و سبب اعمال جریمه از سوی آن می‌شود. برای رفع این مشکل محتوایی که به گوگل نشان داده می‌شود، باید با محتوای نمایش داده شده برای کاربران یکسان باشد. بنابراین اصلاحات مورد نظر را انجام دهید و سپس به گوگل یک پیغام تجدید نظر ارسال کنید.

  • مخفی کاری صفحات

یکی دیگر از مواردی که با سیاست‌های گوگل سازگاری ندارد، مخفی کردن صفحات است. به این صورت که صفحاتی که به کاربران نشان داده می‌شود، با صفحات نمایشی برای گوگل فرق دارد. این تغییر مسیرها به اصطلاح آب زیر کاه گفته می‌شود و باعث نقض دستورالعمل‌های وب مستر می‌شود. برای حل این مشکل و جریمه، باید وارد سرچ کنسول گوگل سایت شده و به بخش Crawl بروید. سپس با انتخاب Fetch as Google، صفحات را از بخش آسیب دیده سایت خود بردارید. محتوای صفحه را با محتوایی که گوگل نشان می‌دهد، مقایسه کنید و تعارضات بین آنها را برطرف نمایید. در صورتی که محتوا و صفحات به شکل یکسانی رسیدند، برای گوگل درخواست بازبینی ارسال نمایید.

  • تصاویر پنهان شده

تصاویر مورد استفاده در سایت نیز می‌توانند مشمول جریمه گوگل شوند. به این صورت که تصویر با تصویر ارائه شده تفاوت داشته و یا کاربر با آن به تصویر دیگری هدایت می‌شود. برای همین اگر سایتتان از این طریق با پنالتی گوگل مواجه شود، باید به رفع مشکل آن بپردازید. به این صورت که به گوگل همان تصویری را نشان دهید که برای کاربران سایت نمایش می‌دهید. پس از آن برای گوگل درخواست تجدید نظر ارسال کرده و منتظر جواب بمانید.

  • استفاده از کلمه کلیدی پنهان

در صورتی که در سایت خود از متن پنهان یا کلمه کلیدی پنهان استفاده کنید، گوگل این موضوع را متوجه شده و برای سایت شما جریمه در نظر می‌گیرد. برای حل این مشکل نیز باید به بخش Crawl سرچ کنسول سایت خود بروید و از آنجا به Fetch as Google وارد شوید. در این بخش به دنبال متن‌های پنهان باشید و پس از یافتن، آنها را حذف کرده و به طور واضح استفاده نمایید. در صورتی که تگ‌های عنوان یا برچسب alt تکراری داشتید آن را اصلاح کرده و در نهایت پس از تصحیح، به گوگل درخواست بازبینی دهید.

  • استفاده از تکنیک های هرزنامه

سایت‌هایی که از ترکیب تکنیک‌های هرزنامه استفاده می‌کنند، توسط گوگل به شدت جریمه می‌شوند. استفاده از کلمات نامفهوم به مقدار زیاد، محتوای محرمانه و غیره از جمله تکنیک‌های هرزنامه خالص هستند. در صورتی که برای بار اول است که از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنید، باید اقدامات لازم برای رفع آنها را انجام داده و تمام موارد را با دستورالعمل‌های گوگل تطبیق دهید.

  • محتوای بی ارزش یا کم ارزش

سایت‌هایی که از صفحات بی‌کیفیت یا کم ارزش برخوردار باشند، با گوگل پنالتی مواجه می‌شوند. سایت‌هایی که برای محتوای خود از کپی محتواهای سایر سایت‌ها استفاده کرده و یا به طور خودکار به تولید محتوا پرداخته‌اند، در این رده قرار دارند. همچنین سایت‌هایی که مطالب و پست‌های بی‌کیفیتی دارند یا جزو صفحات Doorway هستند، مشمول جریمه گوگل می‌شوند. برای رفع این مشکل باید محتواهای مشکل‌دار را شناسایی کرده و آنها را با محتواهای جدید و با کیفیت جایگزین کرد. بهترین کار این است که از یک محتوانویس حرفه‌ای استفاده کنید و برای تولید یک محتوای یونیک و منحصربفرد وقت بگذارید.

  • وجود لینک‌های غیر معمول

اگر لینکی با هدف قرار گرفتن در رتبه‌بندی گوگل دچار دستکاری شود، با جریمه و مجازات گوگل روبرو می‌شود. گوگل این دسته از لینک‌ها را به عنوان لینک دستکاری شده و فریبنده در نظر می‌گیرد و ارزشی برای آنها قائل نمی‌شود. راه حل رفع این پنالتی گوگل این است که در ابتدا لینک‌ها را حذف یا تصحیح نمایید و پس از آن به گوگل درخواست بازبینی ارسال نمایید. توجه داشته باشید لینک‌گذاری باید با وسواس و دقت زیادی صورت گیرد.

  • استفاده از میزبانی رایگان اسپم

میزبانی رایگان عملا وجود ندارد و اگر اقدام به این کار کنید، در واقع دارید مشکلات و دردسرهای زیادی را برای سایت خود ایجاد می‌نمایید. بنابراین باید از سرویس‌های میزبانی شناخته شده استفاده کنید و برای خرید هاست به سراغ شرکت‌های هاستینگ معروف بروید. زمانی که هاست معتبر خود را مشخص کردید، یک درخواست تجدید نظر و بازبینی برای گوگل ارسال کنید تا سایت از حالت پنالتی خارج شود.

روش تشخیص پنالتی شدن سایت

روش تشخیص پنالتی شدن سایت

برای این که تشخیص دهید سایت پنالتی شده است یا خیر، باید به سراغ گوگل وب مستر بروید. در اینجا اطلاعات مفیدی از سایت دریافت می‌کنید که یکی از آنها به پنالتی شدن سایت مربوط است. در صورتی که سایت دچار گوگل پنالتی شده باشد، در وب مستر تولز قابل مشاهده بوده و میتوان برای رفع آن اقدام کرد.

جمع بندی

گوگل پنالتی به پنالتی شدن سایت توسط موتور جستجو گوگل اشاره دارد. زمانی که کاربران سایت از روش‌های غیر معمول و سئوی کلاه سیاه برای افزایش رتبه سایت استفاده کنند، گوگل برای آنها جریمه در نظر گرفته و برای مدتی آنها را پنالتی می‌نماید. البته اگر میزان خطاهای سایت زیاد باشد، گوگل ممکن است سایت را برای همیشه جریمه کرده و حتی از لیست نتایج جستجو خارج نماید. بنابراین صاحبان سایت باید از اصول سئوی کلاه سفید استفاده کرده و سایت را از نظر جایگاه و رتبه بهبود ببخشند.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x