فاکتور های مهم در سئو خارجی کدامند؟

فاکتور های مهم در سئو خارجی کدامند؟

برای اینکه بتوانید سایت خود را به صفحات اول گوگل و رتبه‌های بالا برسانید، باید به بهینه‌سازی و سئوی آن توجه داشته باشید. سئوی سایت شامل دو بخش اصلی سئوی داخلی (On-page SEO) و سئوی خارجی (Off-page SEO) می‌شود. هر یک از این موارد شامل فاکتورهای متعددی می‌شوند که با به کارگیریشان میتوان سایت را از همه جهات بهبود بخشید. در این مطلب قرار است به بررسی فاکتورهای مهم در سئو خارجی، یعنی Off-page SEO بپردازیم و با تاثیر آنها بر رتبه سایت آشنا شویم.

سئو خارجی چیست؟

اگر برای شما هم سوال است که Off-page SEO چیست، در پاسخ باید بگوییم که به کلیه اقداماتی گفته می‌شود که در جهت تقویت رتبه SERP در خارج از فضای سایت انجام می‌شود. در واقع سئوی خارجی بر خلاف سئوی داخلی است. در سئوی داخلی تمام امور و فاکتورها در داخل سایت صورت می‌گیرد و به بیرون از سایت ارتباطی ندارد. در صورتی که در سئوی خارجی تمام موارد در خارج از سایت انجام شده و سبب تاثیرگذاری بر روی جایگاه آن در موتور جستجو می‌شوند. با این حال برای اینکه سایت به رتبه‌های اول موتور جستجو برسد، باید از هر دو سئوی داخلی و خارجی برخوردار باشد. یعنی نمیتوان تنها با استفاده از سئوی داخلی رتبه سایت را ارتقا داد. بلکه باید در کنار آن فاکتورهای سئو خارجی را نیز در نظر گرفته تا بتوان به جایگاه مورد نظر خود در موتور جستجو رسید.

چرا سئوی خارجی اهمیت زیادی دارد؟

 

چرا سئوی خارجی اهمیت زیادی دارد؟

 

در صورتی که سایت از نظر الگوریتم‌های گوگل از اعتبار و اعتماد خوبی برخوردار نباشد، بعید است که بتواند رتبه بالایی در موتور جستجو گوگل بدست آورد؛ به خصوص اگر قرار باشد با یک وب سایت با اعتبار دامنه بالا به رقابت بپردازد. طبق یک نظرسنجی Moz در سال 2015، از یک متخصص سئو در رابطه با اهمیت تاکتیک‌های خاص رتبه‌بندی سایت سوال شد. در این تحقیق مشخص شد که سئوی خارج از صفحه، بیش از 50 درصد از کل عوامل رتبه‌بندی سایت را تشکیل می‌دهد. یعنی اهمیت سئوی خارجی سایت بسیار مهم است و نمیتوان به هیچ وجه آن را نادیده گرفت. بنابراین افراد سئوکار باید بتوانند با استفاده از فاکتورهای مهم در سئو خارجی، به بهبود رتبه و جایگاه سایت بپردازند تا بتوانند با سایت‌های رقیب به خوبی رقابت نمایند.

با فاکتورهای مهم آف پیج سئو آشنا شوید

همانطور که اشاره شد، در Off-page SEO چندین فاکتور وجود دارد که با استفاده از آنها میتوان سئوی خارجی سایت را بهبود بخشید. در اینجا به مهمترین فاکتورها در این زمینه اشاره کرده و با نحوه تاثیرگذاریشان بر روی رتبه و جایگاه سایت آشنا می‌شویم.

 • بک لینک یا لینک‌سازی خارجی

یکی از موارد بسیار مهم در سئوی خارجی، بک لینک است. بک لینک به پیوندهایی گفته می‌شود که از دامنه دیگری به دامنه شخص دیگر داده می‌شود. در واقع لینک‌سازی خارجی بر خلاف لینک‌سازی داخلی است که در آن از یک صفحه سایت به صفحه دیگری از همان سایت پیوند داده می‌شود. موتورهای جستجویی چون گوگل، به بک لینک‌ها توجه زیادی دارند. اگر یک سایت معتبر به سایت شما پیوند و لینک داده باشد، به احتمال زیاد شما را نیز یک سایت معتبر در نظر می‌گیرد. بنابراین بک لینک تنها در صورتی ارزش بالا دارد که از سایت معتبر گرفته شود. توجه داشته باشید در بحث لینک‌سازی خارجی، هم کمیت و هم کیفیت لینک‌ها مهم است. در واقع شما باید علاوه بر لینک‌سازی با سایت‌های معتبر، به تعداد بک لینک‌ها نیز توجه داشته باشید. هر چقدر تعداد بک لینک‌های با کیفیت سایت بیشتر باشد، احتمال رسیدن سایت به رتبه‌های بالا بیشتر است.

طبق یکی از تحقیقات منتشر شده از برایان دین Backlinko، سایت‌های دارای بک لینک بیشتر نسبت به سایت‌های دارای بک لینک کمتر، رتبه بالاتری دارند. طبق این تحقیق مشخص شد رتبه‌های شماره یک حدود 3.5 برابر نسبت به سایت‌های موقعیت 2 تا 10 از بک لینک بیشتری برخوردار هستند.

ویژگی‌های بهترین بک لینک

 

ویژگی‌های بهترین بک لینک

 

حال که به اهمیت بک لینک در سئوی خارجی پی بردید، بهتر است به طور مختصر به ویژگی‌های یک بک لینک خوب اشاره کنیم.

 • بک لینک باید از یک وب سایت با موضوع مرتبط با سایت خودتان گرفته شود. در واقع سایت‌ها باید از نظر محتوایی به هم نزدیک باشند.
 • گرفتن لینک از محتواهای بلند و با کیفیت از ارزش بیشتری برخوردار است.
 • دامنه سایت باید از اعتبار خوبی برخوردار باشد و domain authority (DA) بالایی داشته باشد. برای مثال اگر از یوتیوب با DA 100 بک لینک دریافت کنید، ارزش بیشتری نسبت به RandomLink با DA 14 دارد.
 • بک لینک خوب باید از Anchor text مناسب برخوردار باشد و به خوبی مفهوم لینک را برساند.
 • برندینگ – نام تجاری

یکی از موارد قابل توجه برای گوگل، برندها و فعالیت‌هایشان است. برندسازی نه تنها باید بخشی از سئو و استراتژی بازاریابی برای شما باشد، بلکه باید بخشی از رویکردتان جهت سئوی آف پیج نیز باشد. برای موفقیت در برندسازی باید روی اعتبار دامنه و پیدا کردن روش‌هایی در جهت بالا بردن آن کار کرد. در اینجا به عواملی که به برندسازی و استراتژی سئو ربط دارند و سبب موفقیت شما می‌شوند، اشاره می‌کنیم.

 • جستجوی برند: یکی از شاخصه‌های مهم در این مورد، افزایش میزان جستجوی برند شما توسط کاربران است. مهم نیست که چه تاکتیک‌هایی را در خارج از صفحه به کار گیرید. شما تنها باید کاری کنید که نام تجاری شما با نرخ موثر بیشتری افزایش پیدا کند و اشخاص بیشتری از وجود شما و برندتان مطلع شوند. برای اینکه به این پی ببرید که برند شما چه میزانی توسط کاربران جستجو شده است، می‌توانید از ابزارهایی چون گوگل ترندز یا SEMRUSH استفاده کنید.
 • اینفلوئنسرها: برای برندینگ و بهبود نام تجاری، به اینفلوئنسرهایی نیاز است تا در مورد برند شما صحبت کنند. برای این کار میتوان از بلاگرها، بیزینسمن‌ها، رهبران فکری و … استفاده کرد. هر چقدر این افراد از حوزه کاری شما بیشتر آگاهی داشته باشند، نقش موثرتری در برندینگ شما خواهند داشت.
 • شبکه‌های اجتماعی

 

شبکه‌های اجتماعی

 

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در سئوی خارجی سایت، شبکه‌های اجتماعی است. این شبکه‌ها می‌توانند همچون یک مکمل در کنار دیگر روش‌های سئوی خارجی به کار برده شوند و سبب ورود سیگنال‌های مثبت به سایت شوند. تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر روی سئوی سایت، می‌تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشد. از تاثیرات مستقیم آن میتوان به توجه به برند شما و معرفی آن به کاربران و همچنین افزایش تعداد بازدید از بک لینک‌ها اشاره کرد. از تاثیرات غیر مسقیم شبکه‌های اجتماعی بر روی سئو نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بک لینک‌سازی در شبکه‌های اجتماعی: زمانی که شما در توییتر خود یک محتوای جذاب قرار دهید، احتمال این که توسط برخی از کاربران ریتوییت شود بسیار زیاد است. این کار باعث می‌شود تا یک لینک‌سازی خارجی برای شما صورت گیرد. برای همین استفاده از شبکه‌هایی چون توییتر می‌تواند هم سبب معرفی برند و هم بک لینک‌سازی شود.
 • افزایش محبوبیت برند: در صورتی که در شبکه‌های اجتماعی معروف فعالیت مستمر داشته باشید، می‌توانید خیلی زود به یک برند محبوب تبدیل شوید.
 • افزایش حس رضایت مشتریان: شبکه‌های اجتماعی قابلیت ارسال نظرات و بازخورد مشتریان و کاربران را دارند. در صورتی که بتوانید حس رضایت مشتریان را در این شبکه‌ها دریافت کنید، آنها به مشتریان دائمی شما تبدیل شده و از این طریق سبب شناخته‌تر شدن شما و افزایش جایگاه و رتبه سایت شما می‌شوند.
 • معرفی کامل محصول و خدمات: در شبکه‌های اجتماعی میتوان محصول و خدمات خود را با جزئیات کامل به مشتری معرفی کرد. از این طریق میتوان کاربران را برای خرید محصول ترغیب و متقاعد کرده و جهت ثبت خرید به سایت انتقال داد. با ورود کاربران بیشتر به سایت، ترافیک سایت افزایش پیدا کرده و در رتبه سایت تاثیر چشمگیری ایجاد می‌شود.

بررسی دیگر فاکتورهای مهم سئو خارجی

 

بررسی دیگر فاکتورهای مهم سئو خارجی

 

 • رپورتاژ آگهی: رپورتاژ آگهی یک تبلیغ غیر مستقیم است که حاوی اطلاعات مفیدی راجع به خدمات شما است. در واقع با استفاده از رپورتاژ آگهی میتوان علاوه بر ارائه اطلاعات مفید به افراد، اعتماد آنها را جلب کرده و آنها را وارد سایت کرد. رپورتاژ آگهی بر روی ترافیک طبیعی سایت تاثیر مثبتی گذاشته و به برندسازی آن کمک زیادی می‌نماید.
 • پست مهمان: در صورتی که از پست مهمان به شکل صحیحی استفاده کنید، می‌توانید یک بک لینک با کیفیت برای سایت خود ایجاد نمایید. برای همین است که پست‌های مهمان یکی از فاکتورهای کاربردی در سئوی خارجی سایت به حساب می‌آیند و می‌توانند باعث افزایش ترافیک ارگانیک سایت شوند.
 • وبلاگ یا PBN: با استفاده از وبلاگ یا PBN، می‌توانید از لینک‌دهی به سایت خود استفاده کنید. این کار سبب افزایش اعتبار و بهبود رتبه SERP موتور جستجو گوگل می‌شود. پس در حال حاضر PBNها یکی از فاکتورهای مهم در سئوی خارجی هستند.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی سئوی خارجی و فاکتورهای مهم آن پرداختیم. سئوی خارجی شامل اقداماتی است که در خارج از سایت و در دامنه دیگری انجام می‌شود. مهمترین مواردی که در سئوی خارجی یا Off-page SEO تاثیر دارند، لینک‌سازی خارجی، شبکه‌های اجتماعی و برندسازی هستند. با توجه به هر یک از این موارد میتوان به بهبود جایگاه و رتبه سایت کمک کرده و سایت را به صفحات اول موتور جستجو گوگل ارتقا داد.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x